Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gradinita Maria Ward

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
A avut cineva copilul la gradinita catolica Maria Ward, zona Eroii Revolutiei?
Din ce m-am interesat, este extrem de cautata, dar feedback-urile pe care le-am gasit nu sunt mereu pozitive.
https://www.digi24.r...de-maicute-3466

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
Am vrut si eu initial acolo dar pana la urma l-am dat la o alta gradinita catolica, mai aproape de mine. Sunt destul de ok aceste gradinite, oamenii sunt preocupati de educatie, nu de profit iar educatia religioasa este minima, adica nu ai de ce te teme daca nu esti religios din fire.

Suplimentar, faptul ca il dai acolo ofera mai multe sanse copilului de a fi acceptat la Colegiul Sfantu Iosif, care este o scoala foarte ok.

#3
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Am cateva criterii de alegere a gradinitei, cel mai mult m-au incantat Maria Ward si Sf. Agnes (ambele apartin de Congregatia Jesu, din cate am inteles).
Banuiesc ca te referi la Sf. Agnes, copilul tau s-a adaptat usor acolo?

Edited by leusteanul, 05 January 2021 - 11:04.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt oki catolicii la asta, nu-ti baga pe gat ca ortodocsii. Dar sa alegi o gradinita din afara circumscriptiei inseamna chin cu naveta...

Edited by andreic, 05 January 2021 - 10:51.


#5
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
A doua intrebare: cu cat timp inainte ai inscris copilul la gradinita respectiva?

Edited by leusteanul, 05 January 2021 - 10:52.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017

View Postleusteanul, on 05 ianuarie 2021 - 10:50, said:

Am cateva criterii de alegere a gradinitei, celmai mult m-au incantat Maria Ward si Sf. Agnes (ambele apartin de Congregatia Jesu, din cate am inteles).
Banuiesc ca te referi la Sf. Agnes, copilul tau s-a adaptat usor acolo?

Nu e la Sfanta Agnes...aia a fost cea mai buna optiune, fiind foarte aproape de mine, dar nu am mai gasit loc. Trebuie prin ianuarie sa suni la ei, ori eu m-am dus in luna mai.

E la gradinita Inima lui Iisus, in Popesti Leordeni. https://www.inima-lu...s.ro/about.html

De adaptat s-a adaptat greu, dar nu din cauza gradinitei ci pentru ca refuza sa ramana acolo fara noi. Insa rabdarea de care au dat dovada oamenii aia...jos palaria. La o gradinita de stat cred ca mi-l trimiteau acasa.

View Postleusteanul, on 05 ianuarie 2021 - 10:51, said:

A doua intrebare: cu cat timp inainte ai inscris copilul la gradinita respectiva?

Prin luna mai. La sf Agnes ar trebui sa gasesti loc daca te duci acum, in ianuarie. La Maria Ward ma indoiesc.

Edited by george_alexandru, 05 January 2021 - 10:56.


#7
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

View Postandreic, on 05 ianuarie 2021 - 10:51, said:

Sunt oki catolicii la asta, nu-ti baga pe gat ca ortodocsii. Dar sa alegi o gradinita din afara circumscriptiei inseamna chin cu naveta...
Asa e, eu sunt ortodox, insa sotia e catolica.
Un alt aspect care ma incanta este pretul. Am 2 copii mici de varste apropiate, sub 1400-1500 lei/copil pentru program prelungit nu am gasit la particulara, ori la Maria Ward si Sf. Agnes tariful e de 900 lei/copil.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
Gradinitele astea sunt non profit...tariful ala e ca sa acopere cheltuielile. Noi platim 700 la program standard (la prelungit cred ca e 800-900).

Edited by george_alexandru, 05 January 2021 - 10:59.


#9
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Multumesc pentru informatii! Uite, nici nu stiam de gradinita Inima lui Iisus, e oarecum aproape de mine (cu masina).
O iau si pe aceasta in calcul.

Edited by leusteanul, 05 January 2021 - 11:02.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
Acolo ai cate o singura grupa pentru fecare varsta, max 15 copii. Al meu este acum la grupa mijlocie.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pe fii-mea am avut-o data un an la o gradinita adventista. Modul in care se ocupau aia de copil, nu-l gasesti nicaieri la stat sau la privat.
Dar din pacate bagau multa religie in ei, absolut totul era exemplificat pe ingerasi, pe chestii religioase. Inclusiv la matematica se numarau fecioare Maria. O fecoioara + 2fecioare = 3 fecioare.
Insa din punct de vedere al atentiei la aspecte, la detalii, la psihologia copilului, erau de top.
Doar ca sedintele cu parintii le faceam in biserica, ne mai punea sa si cantam, noi parintii adicatelea. hahah Erau de groaza cu indoctrinarea asta religioasa.

Dar la momentul ala, pentru mine a fost foarte benefic. Fii-mea autista, avea capabilitati extrem de reduse de socializare, intelegere si comportament.
Intr-o oricare alta gradinita ar fi fost inlaturata, ei au integrat-o in grup si munceau mult cu ea.
Mergea impreuna cu terapeuta ei, dar  terapeuta statea vreo 2 ore.
Vazand ce se intampla acolo, terapeuta atee, gradinita respectiva a fost recomandata si la alti parinci cu autisti. Toti au fost primiti cu drag, si-mi mai spune terapeuta de diverse situatiii pe care le-au gestionat foarte bine. Apoi colaboreaza foarte bine cu educatoarele de-acolo, pentru ca se duce in continuare pentru alti copii.

A trebuit s-o retragem deoarece capatase obiceiuri ciudate, care o faceau si mai ciudata. Si apoi, trebuia s-o pregatesc pentru scoala, asadar am dat-o la o gradinita de stat, n-am avut incotro.
Dar ce au facut fetele alea cu ea acolo a fost extraordinar. Erau foarte atente si cu noi, veneau cu invataturi (adventiste) asupra cum sa gestionam conflictele cu alti parinti cu copiii non-autisti, au adus si un neurolog sa ne ajute cu fata, au evaluat-o si ei acolo.
Le-a parut rau ca a trebuit s-o retragem, dar le-am explicat comportamentul religios pe care-l invatase de acolo si de ce vrem s-o mutam. A fost o discutie de vreo 2 ore, cu tot felul de argumente, ei chiar o voiau pe fata acolo, o indrageau mult.
Am mai fost si noi, doar sa le mai ducem flori. si sa o mai vada pe fata. O iubeau mult.
Acum am inteles ca au mai multi copii cu autism de care au grija in acelasi mediu cu copiii normali.
Aveau 3 educatoare si o asistenta medicala. Lectiile le faceau de multe ori la gramada toate grupele, impreuna cu toate cele 4 femei. Erau axate pe urmarire comportamente, pe corectare, pe dialog cu parintii. Asistenta era practic tot eucatoare, nu era nicio diferenta intre ele.
Era multa harmalaie acolo, galagie, se jucau, cantau, faceau tot felul de chestii sportive. Aveau alt program educational .Toate mateialele didactice erau ale lor.
Ii invatau sa faca curatenie si tot felul de activitati din astea necesare. Nici nu ne lasau sa ne dezbracam copiii, se ocupau ele de tot, dar de fapt era o ocazie sa-i invete sa fie ordonati si independenti.
Si pretul era la jumate fata de o gradinita particulara, ceva mai scumpa ca o gradinita de stat.

#12
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Stiu ce spui, am cativa prieteni baptisti si adventisti, vad cum isi cresc copiii, cata rabdare au si ce valori le cultiva. Jos palaria! Da, nu neg ca exista si ceva indoctrinare, dar punand in balanta, as alege oricand o astfel de educatie. Nu cunosc gradinite adventiste in Bucuresti, poti sa-mi spui numele, te rog? O sa ma interesez si eu.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu e nimic mai gretos decit sa distrugi inocenta unor copii cu brasoave stupide. Si nu, Mos Craciun nu se pune, el exista! Cum ar fi io, ca ateu, sa ma duc la copil si sa-i zic "azi ne jucam de-a cum nu exista dumnezo"?

Evident ca orice stabiliment din-asta religios se va purta minunat cu copiii, doar n-or vrea sa scrie despre ei ca e o gradinita gretoasa, care distruge copiii. Efectele acestei educatii ultra religioase pot fi destul de devastatoare in viitor, mai ales pentru parintii care nu-s religiosi. Sa-ti vina copilul sa-ti spuna ca vrea sa se faca maicutza in loc sa-ti faca un nepot nu e o veste prea fericita :w00t:

#15
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Religia e optionala in gradinitele catolice.
Nu te infoia degeaba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate