Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Portarea unui numar de telefon de la alta persoana

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Va adresez  doua intrebari punctuale:
1. portarea unui nr de telefon fix de la telekom (contract expirat) la Vodafone (contract in desfasurare si incercarea de a face un upgrade) este gratuita daca este acelasi titular pe ambele contracte?
2. se da alta situatie: o persoana este titulara pe un abonament fix la telekom si alta persoana pe un pachet vodafone de tv si net(fara tel  fix).
Ambele persoane au aceeasi adresa de domiciliu. Se poate porta in acest caz numarul de telefon fix la vodafone pe un alt titular? In aceasta situatie se plateste portarea?
Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Porteaza titularul numarului si apoi se face transfer/preluare de contract.

Edited by pasilla, 04 January 2021 - 21:16.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Nu se poate face portare de pe un titular pe altul.
Fie se face intai portarea si apoi schimbarea de titular, fie invers.

#4
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 pasilla, on 04 ianuarie 2021 - 21:16, said:

Porteaza titularul numarului

 AlexEn, on 04 ianuarie 2021 - 21:27, said:

Fie se face intai portarea
Si cum poate titularul sa porteze daca nu are contract pe vodafone. Inseamna ca trebuie sa semneze un contract nou
Ideea este ca la finalul portarii sa rezulte un singur contract cu tv+net+fix.

Ar fi o solutie sa se faca intai schimb pe telefonie fixa, dar asta banuiesc ca inseamna deja semnarea unui alt contract si atunci pica portarea pana la expirarea contractului.

Edited by vdingo11, 04 January 2021 - 21:46.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 AlexEn, on 04 ianuarie 2021 - 21:27, said:

Nu se poate face portare de pe un titular pe altul.
Fie se face intai portarea si apoi schimbarea de titular, fie invers.
se poate, dar doar la digi. la astia am portat io abonamentul cuiva pe mine direct.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Vodafone da voce fix pt un leu sau chiar gratis.
Așa am eu. Oricum telefonul e aruncat la gunoi de mult.
Folosesc doar net și tv din pachet

#7
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007
Mai e o problema, in discutie sunt 2 numere active de ceva timp. Acum multi ani aveam 2 abonamente de mobil, unul foarte vechi caruia voiam sa ii pastrez numarul, altul mai nou cu un abonament mai avantajos al carui numar nu ma interesa prea mult. N-am putut sa portez primul numar pe al 2-lea abonament, explicatia (de la Digi sau Orange, nu mai stiu exact) a fost ca pentru portare se aloca mai intai un numar temporar, iar numarul meu "acceptor", existand de vreun an in sistem, nu poate fi considerat numar temporar. Cererea de portare se face la abonare. Upgrade-ul de abonament nu cred ca se considera abonament nou, dar poti incerca sa le soliciti portarea.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 vdingo11, on 04 ianuarie 2021 - 21:40, said:

Si cum poate titularul sa porteze daca nu are contract pe vodafone. Inseamna ca trebuie sa semneze un contract nou
Ideea este ca la finalul portarii sa rezulte un singur contract cu tv+net+fix.

Ar fi o solutie sa se faca intai schimb pe telefonie fixa, dar asta banuiesc ca inseamna deja semnarea unui alt contract si atunci pica portarea pana la expirarea contractului.

Poate nu am fost suficient de explicita: titularul curent cedeaza abonamentul de fix persoanei care doreste sa il preia si persoana respectiva face apoi portare pentru toate serviciile (as recomanda varianta asta) SAU titularul curent solicita portarea in nume propriu iar dupa portare se face schimbarea de titular pe contractul de fix + se porteaza si serviciile mobile separat dar vor ajunge la acelasi titular.
E clar acum?

In mod normal preluarea unui contract nu implica schimbarea conditiilor contractuale.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Doua variante (nu conteaza varianta luata in calcul)
  • cedare contract catre titularul contractului Vodafone si apoi portare
  • portare in vodafone si cedare contract catre actualul abonat Vodafone sau preluarea lor de catre noul abonat (cel cu fixul)
Alte solutii nu vad sa fie.

Totusi, de ce nu mergeti la Vodafone sa intrebati si poate faceti portarea si cedarea in aceeasi zi? Nu aveti legatura contractuala (nici abonatul Vodafone nu are fixul, nici abonatul Telekom nu are contract cu vodafone)

#10
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de sfaturi.
In principiu m-am lamurit cu alternativele dar am cateva necunoscute:
1. portarea este gratuita?
2. cat dureaza o portare?
3. cand se schimba titularul perioada contractuala ramane aceeasi sau se semneaza pentru o noua perioada contractuala?
Multumesc.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Portarea poate fi taxata: http://portabilitate... (vezi pct 8).
In mod normal dureaza cam 3 zile lucratoare dar poate ajunge si pana la 25: http://portabilitate...ruri-importante (vezi pct 8).

Edited by AlexEn, 05 January 2021 - 10:35.


#12
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 dorin_2k, on 04 ianuarie 2021 - 22:43, said:

Vodafone da voce fix pt un leu sau chiar gratis.
Așa am eu.
Poti sa imi spui te rog daca acest vodafone fix are ceva nelimitat?
in specificatiile contractului pe care il am cu vodafone am vazut ca apare doar optiunea de 1,5 euro cu nelimitat fix RO si UE.
M-ar interesa sa aiba si ceva minute incluse sau nelimitat pe mobil deoarece in cazul meu, apropiatii prefera fixul pentru a lua legatura cu cei apropiati.

 AlexEn, on 05 ianuarie 2021 - 10:35, said:

Portarea poate fi taxata: http://portabilitate... (vezi pct 8).
Multumesc.
si la punctul 3?

Edited by vdingo11, 05 January 2021 - 10:59.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
La punctul 3 depinde de operator. In mod normal daca doar preiei contractul ar trebui sa il preiei asa cum e el acum. Nu exista nicio prevedere legala in acest sens.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 vdingo11, on 05 ianuarie 2021 - 10:31, said:

Multumesc de sfaturi.
In principiu m-am lamurit cu alternativele dar am cateva necunoscute:
1. portarea este gratuita?
2. cat dureaza o portare?
3. cand se schimba titularul perioada contractuala ramane aceeasi sau se semneaza pentru o noua perioada contractuala?
Multumesc.
  • Pentru utilizator este gratuita (este un cost, dar este suportat de operator intrucat si-l recupereaza pe perioada contractuala cu varf si indesat)
  • Intre 3 zile si 25 de zile (toate lucratoare). Daca te portezi vineri, portarea efectiva va fi facuta miercuri)
  • Depinde. Acum vreo 4 ani am cedat abonamentul tatei si nu s-a prelungit pana la o perioada maxima (12/24 luni). Adevarul e ca fidelizasem cu o luna inainte pe 12 luni si nu s-a prelungit de la data semnarii.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti la voda pentru portare si, weekendul urmator (sau cand ai timp dupa portare) sa se faca cedarea de abonament.

#15
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 Pololica, on 05 ianuarie 2021 - 07:45, said:

Totusi, de ce nu mergeti la Vodafone sa intrebati
La reprezentanta Vodafone din orasul meu sunt niste angajati care in afara de a prezenta preturile din oferta nu prea au reusit sa ma lamureasca in toate situatiile de care m-am lovit pana acum. Ce am reusit se datoreaza sfaturilor primite pe acest forum si contactare prin cereri etc.

 Pololica, on 05 ianuarie 2021 - 07:45, said:

  • portare in vodafone si cedare contract catre actualul abonat Vodafone
Acesta operatie nu imi este clara.
Daca eu sunt titular telekom si portez in vodafone inseamna ca semnez contract cu ei si numarul meu ajunge din telekom in vodafone. Ca sa imi dea telefonie in vodafone trebuie sa imi aduca router si atunci nu stiu cum se mai pot uni contractele.

Sau operatia de portare si semnarea contractului sunt independente? In sensul ca pot face portare fara contract si atunci functioneaza ce ati specificat mai sus.

Edited by vdingo11, 06 January 2021 - 10:35.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pasul cu portarea l-ai inteles (tu titular in Telekom ajungi la Vodafone si iti vor da ei aparatura pentru numar, adica un model).

Dupa portare, veti fi doi titulari pe doua contracte diferite. Recomandarea era sa vorbiti la o reprezentanta/magazin Vodafone si sa faceti toate actele (portarea ta+cedarea noului abonament de la tine la celalalt titular de contract Voda (sau invers, el catre tine)) si sa nu mai faceti inca un drum pentru cedare (eventual sa mai vina echipa tehnica sa mai monteze un modem nou, pe care apoi va trebui sa-l predai).

Pe scurt tu portezi (vei semna contract) apoi, tot pe un formular al Vodafone, vei preda noul contract (sau preiei contractul de la celalalt, nu conteaza daca cedezi tu numarul sau preiei tu celelalte servicii) si veti avea toate serviciile pe un singur titular.

Pe vremea UPC, nu erau acceptate doua abonamente la aceeasi adresa. Sora mea a facut un abonament de internet si a preluat abonamentul TV existent (care era pe numele mamei).

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator: nu stiu daca tie ti-e clar ca atunci cand ajungi in Vodafone tu de fapt iti deschizi un contract nou cu ei prin care iti furnizeaza serviciile lor proprii, asta insemnand inclusiv echipamentul necesar.

#18
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Acum am inteles.
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate