Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

WiFi Call și VoLTE pe iPhone 12 pro Max

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostiRunaway, on 04 ianuarie 2021 - 21:50, said:

Un alt topic in care ne dam cu parerea despre ce sau ce nu cere Apple, desi nimeni nu stie exact si nici nu avem de unde afla.

Eu zic ca important e ca:
1. VoLTE functioneaza bine-merci pe iPhone la Digi
2. VoWiFi nu mi se pare un serviciu ajuns la maturitate, mai ales pe Digi. Din cate am inteles nici la orange nu o duce excelent, dar asta e alta discutie. Poate asta e si unul dintre motivele pt care serviciul nu e inca disponibil la Digi pe iPhone.

Restul e can-can.
Aici te contrazic, la partea de orange. Pt mine în ultimii ani una dintre cerințele esențiale când schimbam telefonul era compatibilitatea vowifi cu Orange. Pot prin acest mod să fiu la cuca măcăii și să am semnal (semnal livrat bineînțeles via wifi de către... ai ghicit, DIGI). Ca să-ți dai seama cât de bine merge, gândește-te că eram într-o zonă unde orange nu are semnal dar digi da (doar 3g dar este). Calitatea apelului a fost mai mare pe orange cu vowifi prin hotspot făcut de telefonul digi. La ei pe 3g se aude ca în butoi, și nu e de la telefon (toată familia are de la digi și tot așa se aude pe 3g).

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-a sperat ca la IOs 14 Digi sa dea drumul la VoWifi, dar nu s-a intamplat. Va trebui sa se astepte (probabil) inca un an. Ca Apple cere bani pentru certificare, trebuie asumat. Clientii vor plati la final, nu Digi. Daca Digi ar fi avut (oficial) VoLTE si WiFi pe produsele Apple, ar fi avut mai multi clienti (apropos, ca tot ne legam de IPhone: eSIM este asteptat si la Digi, dar inca nu vine. Suntem destui care am vera dual sim pe IPhone).

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostiRunaway, on 04 ianuarie 2021 - 21:50, said:

Din cate am inteles nici la orange nu o duce excelent,
Merge excelent, face si hand-over intre wifi-uri.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am AP-uri cu seamless roaming, sunt ideale pentru VoWIFI. Ma plimb prin casă fără vreun stres că se oprește convorbirea.

#23
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 07.08.2003
Și la mine merge perfect VoWifi la Orange și Vodafone pe iPhone. Stau doar pe VoWifi.

#24
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Ma bucur ca va merge excelent VoWiFi la orange. Fix despre asta se discuta aici. Inseamna ca s-a rezolvat si se poate inchide topicul.

#25
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Bănuiesc că este evident pentru toată lumea că Digi știe fix ce model de telefon are fiecare user . Adică daca sunt 30% cu iPhone din care cu wifi conectat in casa 10% sigur Digi știe asta .

Si da sunt convins că pentru operator ERste avantajos sa stea telefonul in VoLTE sau VoWifi dar probabil că mereu vor pune în balanta costul vs network Load.

In realitate sub 1% din useri " do care " prin ce tehnologie se face apelul.

Noi aici suntem o mana de 20 oamnei care vorbim atât. Nu suntem relevanți pentru piata .

Să vă dau un exemplu: am o parcare subterană. Nu merge nici un mobil nema. M-am rugat de ei sa punem un acces point ,avem net , din 30 oameni unul singur a zis da ba e bine hai sa punem . Restul au zis ce dracu mă nu vezi că nu merge cine sta să se conecteze la wifi sa sune prin el. Mie îmi trebuie telefon nu net.

Lumea nu înțelege despre ce vorbim . Deci . Interes foarte mic.

Digi daca o face o va face pt a scădea load-ul din 2G și 3G daca investiția se justifica prin beneficiile tehnice. Pentru useri strict nu o va face pt că NU are sens. 99% din useri nu îl folosesc.

#26
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Si totusi, nu inteleg de ce trebuia topic separat pt iPhone 12 Pro Max. Credea cineva ca Digi ofera VoWiFi doar pentru modelul asta? Sau?

#27
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Este adevărat ca nu pricep mulți dar au propria televixiune unde pot face campanie , pot face și prin trimitere de sms și alte metode și se rezolva cu informarea .
  Dacă erau 2 milioane de utilizatori de iPhone in rețea sigur lansau VoWifi pt a elibera rețeaua mobila .
   Chestia este ca sunt cel puțin 2 milioane de utilizatori cu deținători de iPhone in orange Vodafone și Telekom la un loc și ca sa ii atragi pe aceștia sa își facă un al doilea nr și in rețeaua digi mai greu sa se porteze trebuie sa le oferi VoWifi și eSim .
   Cum am mai menționat si  in alte dați acum sunt cu ochii pe acoperire și pe upgrade și mai este și licitația 5G ,

#28
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,172
  • Înscris: 07.08.2003

View PostiRunaway, on 06 ianuarie 2021 - 19:07, said:

Si totusi, nu inteleg de ce trebuia topic separat pt iPhone 12 Pro Max. Credea cineva ca Digi ofera VoWiFi doar pentru modelul asta? Sau?

Da. Un coleg întreba de ce nu ii merge.

#29
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Super.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Digi încă are probleme cu apelurile, deci nu cred că se grăbesc să bage voice over WiFi pentru Iphone.
Însă pe date merge tot mai ok, cum zicea și colegul de mai înainte, soluția este să faci hotspot de pe Digi unui telefon cu Orange/Vodafone pentru a beneficia de Voice over Wifi.

 rama, on 06 ianuarie 2021 - 18:58, said:


Să vă dau un exemplu: am o parcare subterană. Nu merge nici un mobil nema. M-am rugat de ei sa punem un acces point ,avem net , din 30 oameni unul singur a zis da ba e bine hai sa punem . Restul au zis ce dracu mă nu vezi că nu merge cine sta să se conecteze la wifi sa sune prin el. Mie îmi trebuie telefon nu net.

Lumea nu înțelege despre ce vorbim . Deci . Interes foarte mic.

Digi daca o face o va face pt a scădea load-ul din 2G și 3G daca investiția se justifica prin beneficiile tehnice. Pentru useri strict nu o va face pt că NU are sens. 99% din useri nu îl folosesc.


Nu cred că e chiar așa, Lidl nu are semnal în nici un magazin dar a introdus wifi în toate magazinele, în primul rând fără net nu mergea nici aplicația Lidl plus, aceasta având nevoie de net bun chiar și pentru a afișa un cod de bare de câțiva biți.

#31
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
La mine Digi nu are nicio problema cu apelurile, nu stiu de unde afirmatia asta prezentata ca un adevar general valabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate