Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Cum se construiesc casele din 2021 - NearZeroEnergyBuilding

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Din fericire pentru unii,din 2021 toate casele noi trebuie sa adere la standardul NZEB.

Mai multe aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jO_g0oD2Mek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Bafta.

-------------

Salutare și bun venit în 2021!
Iată-ne ajunși în anul din care standardul NZEB este obligatoriu pentru toate clădirile nou construite a căror autorizație de construire a fost emisă după 31 decembrie 2020.

Am făcut un prim video în care am sintetizat ce înseamnă acest standard din punct de vedere tehnic dar mai ales legal, cum ne va influența de acum încolo modul în care construim și care este legislația din domeniu.
Anul acesta este anul NZEB pe soflete.ro și marea majoritate a conținutului va fi pe această temă.
Aici este legea 372 din 2005, publicată în Monitorul Oficial:
http://www.monitorul...ic.ro/act/le...

Aici este metodologia privind planul de creștere al clădirilor NZEB în România, publicat în 2014:
https://www.mlpda.ro...files/metodo...

Aici găsești directivele europene privind strategiile de creștere a performanței energetice ale clădirilor, de care am povestit în video:
https://ec.europa.eu...gy/topics/en...

Edited by EmeraldCountryHouse, 04 January 2021 - 15:03.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 EmeraldCountryHouse, on 04 ianuarie 2021 - 14:55, said:

Salutari,
Din fericire pentru unii,din 2021 toate casele noi trebuie sa adere la standardul NZEB.
O treaba buna.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Eu sunt curios in practica care vor fi cerintele minime pentru a respecta standardul(adica acel consum de 111 kwh/m2an)

Edited by george_alexandru, 04 January 2021 - 15:19.


#4
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Eu am gasit si studiez problema din afara ei,de cateva luni bune.
Nu stiam ca este in curs de a deveni legislatie pana astazi !

Am gasit acest video care imi da ceva indicatii practice din "bigger picture":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1XIXM_sWG2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu am nici o legatura cu firma sau cu casele de acolo !

Nu stiu cum va fi in tara,dar daca trebui sa respecte standardele europene cred ca va fi 7 aspecte:
-isolatie
-aerisire
-ferestre
-caldura
-energie verde
-structura
-sigilarea cladirii

Attached File  7steps.jpg   465.09K   51 downloads

Astept ca preturile sa creasca,lucrarile sa fie si proaste calitativ
Ai nostri meseriasi nu stiu cum se face o etansare a aerului la nivel de "passive house" / NZEB standard und etestul cu ventilatorul este foarte decent.
Nu ii jignesc pe nimeni dar va trebui ceva cursuri de perfectionare,mai multa expunere si presiune din partea inginerilor.
Iara,nu stiu cati ingineri au calificare de aceste standarde,cred ca se va aplica lasa ca merge si asa ,ca sa a facut si vecinul tau... daca beneficiarul inchide ochiul din punct de vederer financiar.
Aaa cum spunea al meu guru Marius Soflete in video,casa trebuie privita ca o investitie,ca la fel cand cumperi o masina: cat consuma,cat este asigurarea,cat costa aia ,ce performnate are la aer si la caldura si altele...

Si prin afara tarii a fost al fel...
Standardele au fost ridicate la nivel de NZEB acum cativa ani.
cum sa facut sigur ca sunt respectate !??
Vizite in santier fara programamre,facute de un Engineer independent si care trebuia sa semneze toate hartiile aferent standardului.
Multi s-au plans ca ingreuneaza constructiile,ca ridica preturile ca aduce un nivel nou de complexitate.
Apoi,casele noi s-au construit frumos,eficient si fara ca sa auzi vecinii,fara ca sa ai gauri in pereti si ferestre,fara sa iti bate vantul prin camera si...sic eu,la un timp decent de cateva luni,  comparativ ca inainte,o casa pe saptamana !!
Casele noi daca nu au un standard sa zicem de nivel A nu pot fi vandute sau ,si mai bine,potentialli cumparatori nu vor fi interesati,constructorul nu va vinde casele,nu vor plati ratele la banca,faliment curat scrie pe planseta de la intrare !!!

Deci,cineva trebuie sa creeze o firma de autorizare,de verificare,de stampilare a proiectului si sa "follow-up" la fiecare pas,la fiecare stagiu ca s-a procedat corect.
Va fi mai greu l ainceput,probabil mai usor l aunsantier und epoti verifica mai multe o data decat undeva o asa ridicata la poalele muntilor !

Bafta si sucessuri !!

Edited by EmeraldCountryHouse, 04 January 2021 - 15:36.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Am calculat de curiozitate la mine dupa consumul de anul trecut::

1450 mc de gaz = 15500 kwh
5300 kwh energie electrica

La un spatiu util de 190mp rezulta 109.47 kwh/m2an

Banuiesc ca se calculeaza dupa o metodologie clara iar in practica eu de exemplu probabil n-as indeplini standardul.

Edited by george_alexandru, 04 January 2021 - 15:28.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Este o aberatie dpdv al costurilor.

Ideea este ca acum, orice constructie nu doar trebuie sa fie eficienta energetic (adica izolatie), ci sa si produca/extraga energie din surse regenerabile:
- pompa aer-apa
- pompa aer-aer
- panouri solare (apa)
- panouri foto-voltaice

Faza e ca toate aceste jucarii (si vb din experienta, din pacate), costa enorm si nu se amortizeaza cam nicicand.

Avem o mare problema cu soarele, adica jumatate de an e innorat, iar ca sa mearga bine sistemele bazate pe soare, pai trebuie sa fie SOARE sa te bronzezi.
Cele ce incalzesc apa nu merg deloc fara soare puternic, iar cele foto-voltaice merg foarte prost.

Daca te pune dracu sa mai fii si prosumator, sa vezi cat te costa birocratia si hartogaria.

#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Si eu am calculat si aproape ma incadrez la 50 kw/mp. Daca in primavara montez si un panou pentru ACM scad sub 50 kw/mp.
din martie pana in octombrie am in medie 350 kw /luna + noiembrie pana in februarie estimez un 750 kw/luna (pana acum noiembrie 633, decembrie 722). Totul este electric plita si cuptor, incalzire si apa calda, 85 mp utili 110 construiti; si inca nu am terminat de izolat podul e cam 3/4 gata.
Nu vad sa fie un standard asa greu de obtinut, mai complicat va fi cu ventilatia cu recuperare de caldura (am in plan si asta) si cu acoperirea consumului din surse regenerabile.

Edited by relu_24, 04 January 2021 - 16:19.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017

 Adm, on 04 ianuarie 2021 - 16:14, said:



Avem o mare problema cu soarele, adica jumatate de an e innorat, iar ca sa mearga bine sistemele bazate pe soare, pai trebuie sa fie SOARE sa te bronzezi.
Cele ce incalzesc apa nu merg deloc fara soare puternic, iar cele foto-voltaice merg foarte prost.


Sa vezi ce distrativ e cand se construieste un bloc langa tine si iti ia soarele pe o buna bucata din zi.

#9
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Surse regenerabile:

Quote

18. energie din surse regenerabile - energie obţinută din surse regenerabile nefosile, precum:
energia eoliană, solară, aerotermală, geotermală, hidrotermală şi energia oceanelor,
energia hidraulică,
biomasa,
gazul de fermentare a deşeurilor, denumit şi gaz de depozit,
şi gazul de fermentare a nămolurilor din instalaţiile de epurare a apelor uzate şi biogaz;
Asta inseamna ca si sobele se pot incadra aici.

Edited by Kendo, 04 January 2021 - 17:22.


#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Hai sa fim seriosi.
Se va aplica odata cu disparitia autovehiculelor diesel.

#11
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 EmeraldCountryHouse, on 04 ianuarie 2021 - 15:22, said:

casa trebuie privita ca o investitie,ca la fel cand cumperi o masina: cat consuma,cat este asigurarea,cat costa aia ,ce performnate are la aer si la caldura si altele...

Aici "Suflete" vlogeru' m-a pierdut de client... Masina, investitie?! Aduce-ti-mi sarurile ca lesin ;)!

 EmeraldCountryHouse, on 04 ianuarie 2021 - 15:22, said:

Deci,cineva trebuie sa creeze o firma de autorizare,de verificare,de stampilare a proiectului si sa "follow-up" la fiecare pas,la fiecare stagiu ca s-a procedat corect.

Categoric, in Romania nu era suficienta birocratie sufocanta si asa.... sa manance si gura "la ei" de pe urma hartogariei nou aparute :( !

#12
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Fara sa supar pe nimeni, Soflete a facut subiectul nZEB zob. O fi el un bun structurist, dar aici a explicat intr-un fel atat de intortocheat, si cu analogii de te doare capul.

1. Este bine venita masura de nZEB, in sensul ca vom fi obligati sa facem case eficiente energetic, ce sa se incadreze in consumul x, consum care pare decent. Casa in care stau acum este izolata mediu (10cm polistiren fatada, 5cm sub console, intra frigul pe sub usa de la terasa, etc), iar consumul pentru 2020 a fost de sub 98kWh/m2 anual doar pentru gaz, asa ca nu cred ca o casa noua va fi foarte greu de incadrat in valorile impuse.
2. Din explicatia lui Soflete inteleg ca trebuie sa avem minim 30% energie provenita din surse regenerabile. Ce a omis el sa arate este schema logică a metodologiei de validare teoretică a unei clădiri de tip NZEB. Atasata mai jos. Sursa integrala https://www.mlpda.ro...a_iulie2014.pdf
In diagrama inteleg ca nu este obligatoriu sa generezi energie regenerabila daca nu este eficient dpdv costuri, sau daca energia consumata este sub norma nZEB. Sper sa nu ma insel!
3. Trebuie sa apara si modificarile pentru 2020/2021. Toti facem referire la documentatia din 2014! Trebuie actualizata metodologia pentru aplicare si verificare. E simplu sa ceri consum de x kWh/mp/an, dar mai greu este sa verifici ca asa este. Banuiesc ca pe langa ISC vor fi si alte entitati.
4. Cu toate ca programul casa verde (de orice forma) pare o mizerie, trebuie sa se aplice si caselor in constructie, neintabulate inca. Altfel e nedrept ca unii sa plateasca investitia totala pentru a genera energie verde, iar altii sa primesca granturi guvernamentale.

5. Poate scapi de produs energie regenerabila, dar nu scapi de ventilatie cu recuperare!

L.E. Am calculat acum si parte de consum electric, pentru 2020 am consumat 42kWh/mp/an, in conditiile in care nu am mai dat pe la benzinarie de mult timp.
Sigur o casa construita decent se va incadra in cei 111 kWh/mp/an consum total.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate