Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amenda venita acasa din italia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
oboionut

oboionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2021

View PostMikeSpike, on 04 ianuarie 2021 - 21:49, said:

Semnezi sau nu, deja datele masinii/proprietarului sant in system.  Sant cazuri nasoale(nju stiu cum se mananca) si lejere(as putea sa zic experienta personala). Dar erau alti ani.  Cam de prin 201x   Baza de date rutiera sa actualizat.  Sant cazuri care pt. o amenda in It plateau dupa ani.  Am avut dosar penal pt ca aveam 2 premise legal emise de 2 tari  valabile,rezolvata treaba balcanic style. La subiect,dupa asa lunga pauza de instiintari eu as sta flex.   Dar evita Italia.   Amenzile/amenda primate au perioada de 1 sau 2 luni pana le primesti faca esti resident.  Dupa scadenta apare ,,scatto 2,, care-ti dubleaza amenda.  Dupa alte 30 zile daca nu platesti vine finala.  Ex.- de la 70 euro initiali ajungi la 300.

Partea proasta e ca dosarul respective a venit dupa ce militienii italieni au comunicat instantaneu cu corespondentii lor mioritici..  Ps Nu avea/detine nimic pe numele/CNP tau!   Si incearca sa vezi ce racu vor.     PS2-  1800 lei nu e egal cu 10k euri!!!! Hai la multi ani.

Ms frumos! Nu stiu în ce măsură mai merg în Italia, ca turist am fost atunci cu mașina mea, am mai fost o data ca turist cu avionul, și dacă ma duc ma duc tot turist. Idea e sa nu fi preluat ăștia de la Pro Kolect datoria și sa ma frece prin tribunale. Am sa dau email, la adresa din amenda (amenda pe care tot prokoleckt mi-a pus-o la dispoziție) și vedem ce spune entitatea emițătoare a amenzii. Pe numele meu am 2 apartamente și masina, deja nu am cum sa nu mai am nimic pe CNPul meu. Nu ma sperii de 1800 lei, eu vreau sa plătesc saptamana asta, ideea este ca nu stiu cui sa ii plătesc amenda, lui Prokolekt sau direct în contul scris în amenda?

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postoboionut, on 04 ianuarie 2021 - 16:08, said:

If paid within 60 days of the date of this notification, the fine for the contravention in
question, under the terms of art. 202 of the Road Traffic Code, will be for the sum of: 197 euro
In case of payment failure, the relevant tax authorities will be entitled to recover the sum of:370

Dar eu nu am semnat nimic, ca sa fiu instiintat de amenda, nu am fost acasa, nu a receptionat nimeni plicul de amenda, nu a semnat nimeni.
nu contează dacă ai semnat sau nu. Ei ți-au trimis amenda la adresa declarată și e suficient.
Din moment ce nu a fost trimisă cu confirmare de primire nu interează pe nimeni dacă ai semnat sau nu.
Termenul curge de la data poștei de pe notificare.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

View PostLex404, on 04 ianuarie 2021 - 18:15, said:

Pai nu merge așa. Pentru ca acea creanța a fost stinsă la italieni, teoretic.

Recuperatorii au preluat creanța. Iar ai acum au dreptul sa ceara ce taxe vor și nu sunt obligați sa îți aplice reducerile de plata la timp pe care le-ai fi primit dacă plăteau la aia de la care ei au cumpărat creanța.

Și chiar și dacă o plătește. Cred ca va figura tot ca rău-platnic in Italia.
Ai reusit sa te contrazici singur... Posted Image


Curierii primesc comision, daca iti cresc suma ca la fraieri incaseaza si ei mai mult... ei sunt un fel de mici excroci. In instanta nu au nicio sansa - legea romana nu merge dupa textele lor ;)

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai vrut sa raspunzi: cand ai aflat de amenda si cum?
In 2018 sau in 2020/2021?

#23
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

View Postoboionut, on 04 ianuarie 2021 - 21:56, said:

Ms frumos! Nu stiu în ce măsură mai merg în Italia, ca turist am fost atunci cu mașina mea, am mai fost o data ca turist cu avionul, și dacă ma duc ma duc tot turist. Idea e sa nu fi preluat ăștia de la Pro Kolect datoria și sa ma frece prin tribunale. Am sa dau email, la adresa din amenda (amenda pe care tot prokoleckt mi-a pus-o la dispoziție) și vedem ce spune entitatea emițătoare a amenzii. Pe numele meu am 2 apartamente și masina, deja nu am cum sa nu mai am nimic pe CNPul meu. Nu ma sperii de 1800 lei, eu vreau sa plătesc saptamana asta, ideea este ca nu stiu cui sa ii plătesc amenda, lui Prokolekt sau direct în contul scris în amenda?
Eu zic sa le dai un e-mail astora de ti-au emis amenda, sa le explici ca ai aflat de ea de la prokolekt si sa le ceri posibilitaeta de a achita jumatate din minim. Eu am luat una in Spania, mi-a venit in debit la finante, si fara acordul alora nu au vrut cucoanele astea sa-mi incaseze jumatate. In conditiile in care am aflat de amenda cnd am vrut sa vand masina...

#24
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Ca sa o recupereze de la tine trebuie sa lucreze in cadrul legal romanesc, adica sa o indigenizeze. Asta inseamna sa te cheme in justitie in Romania sau sa transfere unei societati de recuperare din Romnania, care ea sa te dea in judecata.
Personal nu vad sa se intample asa ceva pentru o suma asa de mica. Daca erau 80-100 mii euro poate incercau.
Daca nu te dau in judecata in Romania termen de 3 ani datoria se stinge prin statutul de limitare.
Sansele sa te cheme in instanta sunt nule.

#25
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Eu te sfatuiesc sa nu platesti nimic. Cu conditia sa nu mai circuli cu aceeasi masina in Italia, deoarece vei fi oprit in trafic iar masina iti va fi confiscata pana la achitarea amenzii...
Daca nu mai ai de gand sa ajungi in Italia cu aceeasi masina, nu plati amenda.

#26
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postoboionut, on 04 ianuarie 2021 - 21:56, said:

Ms frumos! Nu stiu în ce măsură mai merg în Italia, ca turist am fost atunci cu mașina mea, am mai fost o data ca turist cu avionul, și dacă ma duc ma duc tot turist. Idea e sa nu fi preluat ăștia de la Pro Kolect datoria și sa ma frece prin tribunale. Am sa dau email, la adresa din amenda (amenda pe care tot prokoleckt mi-a pus-o la dispoziție) și vedem ce spune entitatea emițătoare a amenzii. Pe numele meu am 2 apartamente și masina, deja nu am cum sa nu mai am nimic pe CNPul meu. Nu ma sperii de 1800 lei, eu vreau sa plătesc saptamana asta, ideea este ca nu stiu cui sa ii plătesc amenda, lui Prokolekt sau direct în contul scris în amenda?
stai cuminte si nu le trimite nici un mail. daca le trimiti mailul ii instiintezi ca existi si ca ai aflat de amenda si o sa te bombardeze si mai tare ca asta e meseria lor.
daca in 2 ani nu te-au dat in judecata nu o sa te dea nici de acum incolo.

dupa cum a mai zis cineva, nu te mai duce in italia cu masina aia. poti sa ajungi ca turist pe jos, dar nu cu masina aia ca probabil figureaza in baza lor de date cu amenda neplatita.

#27
oboionut

oboionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2021

View Postmadn3ss00, on 05 ianuarie 2021 - 10:31, said:


Eu zic sa le dai un e-mail astora de ti-au emis amenda, sa le explici ca ai aflat de ea de la prokolekt si sa le ceri posibilitaeta de a achita jumatate din minim. Eu am luat una in Spania, mi-a venit in debit la finante, si fara acordul alora nu au vrut cucoanele astea sa-mi incaseze jumatate. In conditiile in care am aflat de amenda cnd am vrut sa vand masina...

Asta am făcut, aștept răspuns de la emitentul amenzii. Ms

View PostAztecWarrior, on 05 ianuarie 2021 - 11:02, said:

Ca sa o recupereze de la tine trebuie sa lucreze in cadrul legal romanesc, adica sa o indigenizeze. Asta inseamna sa te cheme in justitie in Romania sau sa transfere unei societati de recuperare din Romnania, care ea sa te dea in judecata.
Personal nu vad sa se intample asa ceva pentru o suma asa de mica. Daca erau 80-100 mii euro poate incercau.
Daca nu te dau in judecata in Romania termen de 3 ani datoria se stinge prin statutul de limitare.
Sansele sa te cheme in instanta sunt nule.
Nu știam. Daca e sa o plătesc, o plătesc direct celor din Italia, nu la Prokolekt, dar aștept răspuns de la autoritatea emitenta. Ms

#28
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Societatile de recuperare locale sau internationale te pot da in judecata si fara sa stii, vei afla ca ai pierdut procesul, cum ai aflat tardiv de amenda.Nu conteaza suma, ideea este ca isi scot banii din penalitati inclusiv cheltuielile de judecata, care devin astfel executorii.

#29
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

View PostFC72, on 05 ianuarie 2021 - 16:38, said:

Societatile de recuperare locale sau internationale te pot da in judecata si fara sa stii, vei afla ca ai pierdut procesul, cum ai aflat tardiv de amenda.Nu conteaza suma, ideea este ca isi scot banii din penalitati inclusiv cheltuielile de judecata, care devin astfel executorii.
Conform legilor trebuie sa fii dat in judecata la locul de domiciliu. Locuiesti in Ciorogarla Romania, nu te pot da in judecata la Roma in Italia. Deci trebuie sa lucreze in cadrul legislativ romanesc si sa intenteze proces in Romania.
Corect trebuie sa fii servit cu chemarea in judecata. Nu mai merge cu publicarea in ziar. Vine unu la tine acasa sau iti trimit chemarea prin posta recomandata unde trebuie sa te legitimezi si sa semnezi. Daca, prin absurd, esti dat pe ascus in judecata, hotararea poate fi invalidata usor. Ba mai mult, ii poti da tu in judecata apoi. Deoarece penalitatile sunt mari, nici un recuperator nu se risca pentru fleacuri. Daca suma este mare exista servicii de "SKIP TRACE" care sa dea de tine. Daca esti in alta tara degeaba dau de tine ca trebuie sa indiginizeze datoria - aproape imposibil. Stiu cazuri de persoane care au plecat cu 120-180 mii USD in alte tari si nu s-a intamplat nimic. Au trecut si 20 de ani. Atentie - nu au furat, doar au avut datorii mari si au emigrat sa scape de ele. Deja datoria s-a sters de la sine.
Ma indoiesc ca pentru cateva sute de euro o sa cheltuie cineva mii de euro. Cat despre cheltuieli acestea nu se pot pune decat partial in spatele datornicului si sub nici o forma nu pot depasi procent din datorie.
Daca ai 100 euro datorie, si te chem in justitie, pot obtine sa zicem 150 euro maxim - datoria originala plus cheltuiel. Chestia cu dobanzile e poveste.

#30
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
In UE amenzile de circulatie sunt 'recunoscute' automat de statul unde isi are domiciliul contravenientul - detalii aici, https://www.zf.ro/zf...natate-12652577 dar probabil si pe altundeva.

#31
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Cu datorii din Romania nu te cauta nimeni in alte tari iar acum 20 ani era si mai complicat, acum exista legislatie unitara in EU.
Procesul poate avea loc fara sa stii pentru ca este suficient sa trimita citatie prin posta, daca nu mai locuiesti acolo sau nu ajunge la tine, nu intereseaza pe nimeni, te judeca in lipsa si castiga garantat.
Firmele de recuperari creante din asta traiesc, procese si executari, indiferent de suma.Eu cunosc cazuri cand s-a ajuns la executare silita fara sa aiba habar ca a avut loc un proces, se mutase demult de la adresa inregistrata ca fiind de domiciliu la data amenzii si procesului si nu a stiut ca a existat asa ceva.
Cand a consultat avocatul acesta a recomandat sa plateasca suma, atacarea unei sentinte definitive pentru ca nu a stiut de proces era sortita esecului, mai ales ca suma nu erau mare.

Inca ceva, nici o datorie nu se prescrie de la sine, prescrierea se face doar prin o actiune in justitie prin care se cere fix asta, in baza unei legislatii si motivatii clare.Doar in urma procesului si a unei hotarari judecatoresti definitive poti obtine prescrierea.

#32
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostFC72, on 06 ianuarie 2021 - 15:31, said:

Cu datorii din Romania nu te cauta nimeni in alte tari iar acum 20 ani era si mai complicat, acum exista legislatie unitara in EU.
Procesul poate avea loc fara sa stii pentru ca este suficient sa trimita citatie prin posta, daca nu mai locuiesti acolo sau nu ajunge la tine, nu intereseaza pe nimeni, te judeca in lipsa si castiga garantat.
Firmele de recuperari creante din asta traiesc, procese si executari, indiferent de suma.Eu cunosc cazuri cand s-a ajuns la executare silita fara sa aiba habar ca a avut loc un proces, se mutase demult de la adresa inregistrata ca fiind de domiciliu la data amenzii si procesului si nu a stiut ca a existat asa ceva.
Cand a consultat avocatul acesta a recomandat sa plateasca suma, atacarea unei sentinte definitive pentru ca nu a stiut de proces era sortita esecului, mai ales ca suma nu erau mare.

Inca ceva, nici o datorie nu se prescrie de la sine, prescrierea se face doar prin o actiune in justitie prin care se cere fix asta, in baza unei legislatii si motivatii clare.Doar in urma procesului si a unei hotarari judecatoresti definitive poti obtine prescrierea.
eu cred ca tu lucrezi la o societate de recuperare creante.
iar chestia cu prestierea se face doar prin actiune in justitie e O MINCIUNA !!!

in legislatie scrie clar ca o datorie se prescrie in 3 ani de la data cand a fost declarata eligibila (adica cand s-a dat amenda, cand s-a generat factura daca e vorba de utilitati, etc). asta inseamna ca in 3 ani te pot da in judecata. dupa termenul de 3 ani datoria exista in continuare dar nu pot cere recuperarea ei in justitie.
prescriptia se intrerupe si incepe un nou termen de 3 ani daca ai efectuat orice plata in contul datoriei sau daca ai fost notificat - iar notificat inseamna recomandata cu confirmare de primire SEMNATA de tine ca primitor, nu orice fituica aruncata in cutia postala !


ptr cine mai citeste pe aici: cautati pe net "termen prescriere datorie" si va convingeti, nu mai credeti toate minciunile spuse de recuperatorii de creante ca sa va sperie

#33
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016
Salut,
Imi permit sa intervin si eu pe acest fir, cu o situatie care ar putea fi similara.
Am primit si un aviz postal in cutia de scrisori pentru o recomandata externa, din BG.
Ultima data cand am fost in BG a fost prin iulie 2019 si ma gandesc ca ar putea sa fie vreo amenda pentru depasire viteza legala, inregistrata de un radar fix. Bulgarii au impanzit tara cu aceste sistem.
Tinand cont ca am vandut masina respectiva, si nu am de gand sa mai trec prea curand prin BG, care sunt riscurile care ar putea sa apara daca nu voi merge la posta sa ridic acel plic cu o eventuala amenda din tara vecina?
Am tot citit pe diverse thread-uri cu amenzi rutiere de pe Softpedia si nu am gasit un raspuns concludent privind situatia in care nu se ridica plicul cu amenda, sau nu se mai plateste.

Sunt curios daca aceasta amenda va aparea ca datorie in rolul meu de la DITL sau ca datorie la ANAF.

#34
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Nu stiu daca apare la ANAF/DITL, dar UE are o directiva prin care se recunosc amenzile de circulatie din UE, intre state.

#35
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Azi am primit și eu o amendă din Italia pentru viteză din concediul de anul trecut. Am încercat să o plătesc pe site-ul municipalității dar oricare din sumele din procesul verbal le trec (aferentă plății la 5 zile, la 60 zile sau prin executare) o vede ca invalidă. Știe cineva ce nu fac bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate