Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda venita acasa din italia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
oboionut

oboionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2021
Salutare!

In 2018 am fost in italia cu masina, proprietate personala.
Am circulat cu 120 desi limita era 90 parca.
A venit la o luna o amenda acasa, insa nu a avut cine sa o primeasca si sa o semneze, ca nu eram acasa.
Daca o primeam si semnam atunci, amenda era de 700 lei, apoi daca o plateam in maxim 60 zile era vreo 900 lei, iar daca trec cele 60 zile, este 1800.

Acum vine de la Pro Kolekt o instiintare de plata de 1800 lei pt amenda + taxele lor de 1500 lei.
Am sunat la ei, le-am zis ca nu a semnat nimeni receptia plicului cu amenda, au spus sa platesc doar cei 1800 lei.

Intrebare:
Vreau sa platesc amenda, dar daca eu nu am semnat primirea amenzii, de ce este direct 1800 lei? Nu se considera ca stiu de amenda, atunci cand semnez pentru ea?

Va multumesc pentru raspunsuri

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Deci, ai fost la curent cu amenda de cand ai primit-o, chiar daca nu ai semnat-o, si acum cauti intrebari de ce e 1800? :)

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Nu ai semnat de primire nu platesti. Ai semnat acum platesti aia 700. Ce e asa complicat?

Termenul incepe de la primirea instiintarii- nu de la emitere. Eu am fost instiintat de o amenda din Bulgaria dupa doi ani si am platit cu reducere in termenul legal...

Edited by GlCA_Contras, 04 January 2021 - 15:48.


#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
taxele lor de 1500 lei sunt bagate din burta.
iar Pro Kolekt e o firma de recuperare creante, in genul cum e EOS-KSI la noi.

eu le-as plati 700 lei cat a fost prima amenda ca acum te-au notificat prima data si i-as baga in aia masii. sub nici o forma sa nu ii suni sau sa le dai nr de telefon ca o sa te bombardeze cu telefoanele.
s-ar putea sa iti mai trimita notificari acasa, dar le ignori. iar daca trimit la anaf la noi le arati dovada platii ca ai platit amenda.

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005
Deci tu stii de amenda de acum aproape 2 ani dar ai decis sa nu o platesti? Daca nu era nimeni acasa de unde stii ca a venit? Mi se pare un caz tipic de fofilare "da-i ma dreq, nu le dau nimic" iar acum constati ca amenda n-a plecat niciunde, doar ai mult mai mult de platit. Cum s-a ajuns la 1800 de lei, de la 700? Scrie undeva ca asa vertiginos urca suma de plata in urma intarzierilor? Oricum taxa aia de 1500 de lei a firmei slovene (?!?) mi se pare ridicol de mare.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Nici nu stai de vorba cu aia de la Pro Kolect. Aia sunt nimeni... niste curieri!

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Spoiler:

Firmele de recuperat creante au avut mereu taxe foarte mari (comision + other fees).

 GlCA_Contras, on 04 ianuarie 2021 - 15:57, said:

Nici nu stai de vorba cu aia de la Pro Kolect. Aia sunt nimeni... niste curieri!
Evident.

Pana aia de la Pro Kolect fac suma si mai mare si il da in judecata :)

#8
oboionut

oboionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2021
Au ei un sistem, daca platesti in cateva zile ai reducere, daca platesti in 60 de zile platesti toata amenda, iar daca nu platesti in alea 60 ziile se dubleaza. Acum am primit amenda si am citit-o.

#9
oboionut

oboionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2021
If paid within 60 days of the date of this notification, the fine for the contravention in
question, under the terms of art. 202 of the Road Traffic Code, will be for the sum of: 197 euro
In case of payment failure, the relevant tax authorities will be entitled to recover the sum of:370

Dar eu nu am semnat nimic, ca sa fiu instiintat de amenda, nu am fost acasa, nu a receptionat nimeni plicul de amenda, nu a semnat nimeni.

#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
taxele alea sunt un fel de taxa de camatari: le adauga ei din burta.
iar cand ajunge la tribunal brusc renunta la taxele lor.

oricum firmele de recuperari creante merg in general pe intimidare si pe presiune: telefoane, scrisori, hartii de la diverse casa de avocatura.
foarte rar ajung la tribunal si asta ptr datorii mari, nu ptr 150 euro dintr-o amenda amarata.

oricum daca in 2 ani nu au luat nici un fel de masuri de genul sa te dea in judecata sansele sunt foarte mici ca de acum incolo sa te dea in judecata.
daca nu lucrezi in italia si nu vrei sa inchiriezi auto din italia (e posibil ca aia sa iti verifice istoricul de amenzi si sa nu iti dea masina) poti sa ii ignori direct.

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

 oboionut, on 04 ianuarie 2021 - 16:08, said:

If paid within 60 days of the date of this notification, the fine for the contravention in
question, under the terms of art. 202 of the Road Traffic Code, will be for the sum of: 197 euro
In case of payment failure, the relevant tax authorities will be entitled to recover the sum of:370

Dar eu nu am semnat nimic, ca sa fiu instiintat de amenda, nu am fost acasa, nu a receptionat nimeni plicul de amenda, nu a semnat nimeni.
Ai explicat asta de 3 ori. Iar eu ti-am raspuns... Nu conteaza ce zic ciumetii de curieri. Conteaza ce scrie in lege. Ai fost instiintat acum. platesti acum cu reducere... Nu te bagi in seama cu aia. Nu le raspunzi lor nimic! Legislatia e singurul lucru care conteaza.

#12
oboionut

oboionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2021

 GlCA_Contras, on 04 ianuarie 2021 - 16:35, said:

Ai explicat asta de 3 ori. Iar eu ti-am raspuns... Nu conteaza ce zic ciumetii de curieri. Conteaza ce scrie in lege. Ai fost instiintat acum. platesti acum cu reducere... Nu te bagi in seama cu aia. Nu le raspunzi lor nimic! Legislatia e singurul lucru care conteaza.
Da, dar nici acum nu am primit instiintare decat de la firma asta de camatari, nu direct de statul italian.
Si alta intrebare, cum firma asta a intrat in posesia amenzii? Cine ii da voie sa faca asta?

#13
oboionut

oboionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2021

 rex, on 04 ianuarie 2021 - 16:10, said:

taxele alea sunt un fel de taxa de camatari: le adauga ei din burta.
iar cand ajunge la tribunal brusc renunta la taxele lor.

oricum firmele de recuperari creante merg in general pe intimidare si pe presiune: telefoane, scrisori, hartii de la diverse casa de avocatura.
foarte rar ajung la tribunal si asta ptr datorii mari, nu ptr 150 euro dintr-o amenda amarata.

oricum daca in 2 ani nu au luat nici un fel de masuri de genul sa te dea in judecata sansele sunt foarte mici ca de acum incolo sa te dea in judecata.
daca nu lucrezi in italia si nu vrei sa inchiriezi auto din italia (e posibil ca aia sa iti verifice istoricul de amenzi si sa nu iti dea masina) poti sa ii ignori direct.

O sa dau email la cei de la Provincia Pisa sa le explic situatia, si poate platesc amenda initiala. Si cand le trimit dovada celor de la Pro Kolekt, nu o sa mai aiba ce face.
Daca nu o sa platesc amenda de 368 euro, dar tot celor din italia direct, si celor de la Pro Kolekt le trimit doar dovada.

Multumesc!

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
De unde știi că a venit la o lună amenda? Aici e "rezolvarea".

#15
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 rex, on 04 ianuarie 2021 - 16:10, said:

taxele alea sunt un fel de taxa de camatari: le adauga ei din burta.
iar cand ajunge la tribunal brusc renunta la taxele lor.

oricum firmele de recuperari creante merg in general pe intimidare si pe presiune: telefoane, scrisori, hartii de la diverse casa de avocatura.
foarte rar ajung la tribunal si asta ptr datorii mari, nu ptr 150 euro dintr-o amenda amarata.

oricum daca in 2 ani nu au luat nici un fel de masuri de genul sa te dea in judecata sansele sunt foarte mici ca de acum incolo sa te dea in judecata.
daca nu lucrezi in italia si nu vrei sa inchiriezi auto din italia (e posibil ca aia sa iti verifice istoricul de amenzi si sa nu iti dea masina) poti sa ii ignori direct.
Dar daca merge in Italia si-l opreste carabinieri , o pus-o au ba ? Sau la granita cand ii verifica buletinu , nu apare cu datorii ?

Edited by DDooGG, 04 January 2021 - 17:33.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 GlCA_Contras, on 04 ianuarie 2021 - 16:35, said:


Ai explicat asta de 3 ori. Iar eu ti-am raspuns... Nu conteaza ce zic ciumetii de curieri. Conteaza ce scrie in lege. Ai fost instiintat acum. platesti acum cu reducere... Nu te bagi in seama cu aia. Nu le raspunzi lor nimic! Legislatia e singurul lucru care conteaza.

Pai nu merge așa. Pentru ca acea creanța a fost stinsă la italieni, teoretic.

Recuperatorii au preluat creanța. Iar ai acum au dreptul sa ceara ce taxe vor și nu sunt obligați sa îți aplice reducerile de plata la timp pe care le-ai fi primit dacă plăteau la aia de la care ei au cumpărat creanța.

Și chiar și dacă o plătește. Cred ca va figura tot ca rău-platnic in Italia.

#17
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

 oboionut, on 04 ianuarie 2021 - 13:45, said:

Salutare!

In 2018 am fost in italia cu masina, proprietate personala.
Am circulat cu 120 desi limita era 90 parca.
A venit la o luna o amenda acasa, insa nu a avut cine sa o primeasca si sa o semneze, ca nu eram acasa.
Daca o primeam si semnam atunci, amenda era de 700 lei, apoi daca o plateam in maxim 60 zile era vreo 900 lei, iar daca trec cele 60 zile, este 1800.

Acum vine de la Pro Kolekt o instiintare de plata de 1800 lei pt amenda + taxele lor de 1500 lei.
Am sunat la ei, le-am zis ca nu a semnat nimeni receptia plicului cu amenda, au spus sa platesc doar cei 1800 lei.

Intrebare:
Vreau sa platesc amenda, dar daca eu nu am semnat primirea amenzii, de ce este direct 1800 lei? Nu se considera ca stiu de amenda, atunci cand semnez pentru ea?

Va multumesc pentru raspunsuri
Tu esti ala de cand te opreste militia o dai pe ma che catzo, dar nu crezi ca tarile cu apa calda au niste legi care determina durerea fix in p... de semnatura ta? Adica daca nu ai semnat ce? Nu ai gresit? Plateste, si cand vei fi oprit in RO, aminteste-ti episodul asta...

Acum, dincolo de faptul ca am fost magar, sa stii ca RO e una dintre putinele tari europene care mai folosesc pixul si rubrica "mentiuni"... Oamenii cu apa calda au incredere in omul pe care l-au pus in strada cu uniforma, nu in mentiunile aluia care a gresit, deci termenele alea sunt de forma...

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,680
  • Înscris: 22.01.2015
Semnezi sau nu, deja datele masinii/proprietarului sant in system.  Sant cazuri nasoale(nju stiu cum se mananca) si lejere(as putea sa zic experienta personala). Dar erau alti ani.  Cam de prin 201x   Baza de date rutiera sa actualizat.  Sant cazuri care pt. o amenda in It plateau dupa ani.  Am avut dosar penal pt ca aveam 2 premise legal emise de 2 tari  valabile,rezolvata treaba balcanic style. La subiect,dupa asa lunga pauza de instiintari eu as sta flex.   Dar evita Italia.   Amenzile/amenda primate au perioada de 1 sau 2 luni pana le primesti faca esti resident.  Dupa scadenta apare ,,scatto 2,, care-ti dubleaza amenda.  Dupa alte 30 zile daca nu platesti vine finala.  Ex.- de la 70 euro initiali ajungi la 300.

Partea proasta e ca dosarul respective a venit dupa ce militienii italieni au comunicat instantaneu cu corespondentii lor mioritici..  Ps Nu avea/detine nimic pe numele/CNP tau!   Si incearca sa vezi ce racu vor. PS2-  1800 lei nu e egal cu 10k euri!!!! Hai la multi ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate