Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Întrebare datorii ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Bună ziua. Am ceva datorii mari la ANAF ( aproape 100 000 și ceva mii lei) pe PFA.
În aproximativ 1,5 luni vreau sa plătesc cam 75-80% din suma aceasta.
Restul sumei poate fi preluata de mine ca simplu cetățean cu un angajament de plata pe un anume interval de timp?
Întreb pt ca trebuie sa închid neapărat Pfa-ul în aproximativ 2 luni și din ce am înțeles trebuie achitat totul.
  Un avocat mi-a dat ideea asta cu recomandarea de a întreba la ANAF dar, am preferat sa întreb și aici, mulțumesc.

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009
Firma nu poti sa o inchizi pana nu ai platit datoriile! Si daca esalonezi sumele nu o sa iti elibereze nimeni o hartie ca ai datorii 0, chiar daca sunt esalonate pe persoana fizica (posibil sa te lase la PFA pentru ca oricum raspunzi patrimonial ca persoana fizica pentru PFA). Dar datoria nu este stearsa pana nu se inchide pe 0.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
PFA nu e firma si cel mai probabil esti raspunzator pentru datoriile PFA ca persoana fizica oricum, oricand.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009

 overseas, on 04 ianuarie 2021 - 13:17, said:

PFA nu e firma si cel mai probabil esti raspunzator pentru datoriile PFA ca persoana fizica oricum, oricand.
Cum adica PFA nu e firma?!? De ce are CUI? De ce depune declaratii? De ce tine contabilitate simpla? Raspuns: pentru ca este firma :-)

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ce tip de datorii ai pe PFA?

#6
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Am datorii la plata impozitului pe profit.
Am înțeles ca este acum o ordonanță ( 69 parca) și pot beneficia de anularea dobânzilor. Sa vedem.
Fix asa mi s-a spus, ca pot prelua eu datoria ca și cetățean și sa pot închide firma.
Poate mai sunt în situația asta, o sa va anunț în caz de ceva

#7
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Xman_ghio, on 04 ianuarie 2021 - 13:22, said:

Cum adica PFA nu e firma?!?
Stii de la ce vine acronimul PFA?

 drndcg, on 04 ianuarie 2021 - 12:45, said:

Restul sumei poate fi preluata de mine ca simplu cetățean cu un angajament de plata pe un anume interval de timp?
Nu poti "prelua" parti din datorie fiindca intreaga datorie este deja a ta. Pe CNP-ul tau.

 drndcg, on 04 ianuarie 2021 - 13:57, said:

Fix asa mi s-a spus, ca pot prelua eu datoria ca și cetățean și sa pot închide firma.
Ori ai inteles gresit, ori avocatul ala e varza. PFA nu e firma.

Intereseaza-te la ANAF de esalonarea datoriilor si plateste-le conform intelegerii cu ei.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Xman_ghio, on 04 ianuarie 2021 - 13:22, said:

Cum adica PFA nu e firma?!? De ce are CUI? De ce depune declaratii? De ce tine contabilitate simpla? Raspuns: pentru ca este firma :-)
PFA inseamna Persoana Fizica Autorizata. ai voie sa desfasori anumite activitati economice (pt asta ai nevoie de CUI, declaratii si contabilitate), dar persoana fizica raspunde solidar cu PFA-ul pentru orice probleme/datorii.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
PFA nu e pe legea 31/90 a Soc Comerciale.
Are legislatie separata.

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 drndcg, on 04 ianuarie 2021 - 13:57, said:

Am datorii la plata impozitului pe profit.
Am înțeles ca este acum o ordonanță ( 69 parca) și pot beneficia de anularea dobânzilor. Sa vedem.

Scuteste de plata accesoriilor(dobanzi+penalitati) facute inainte de 14 mai, cu conditia sa fie platit principalul.
Deci platesti imp. profit+cas+cass+tva si esti scutit de penalitati+dobanzi cu conditia sa fie facut raportul de inspectie inainte de 14 mai 2020.
Ca idee generala io recomand sa platesti principalul, ca ajungi peste cativa ani sa nu-ti mai schimbe astia nici buletinul.
http://legislatie.ju...Document/225588

 overseas, on 04 ianuarie 2021 - 13:59, said:

PFA nu e pe legea 31/90 a Soc Comerciale.
Are legislatie separata.

Mai draconic la pfa decat la SRL unde creantele le plateste administratorul cu bunurile personale: pamant, casa, auto........

#11
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 drndcg, on 04 ianuarie 2021 - 12:45, said:

Am ceva datorii mari la ANAF ( aproape 100 000 și ceva mii lei) pe PFA.

 drndcg, on 04 ianuarie 2021 - 13:57, said:

Am datorii la plata impozitului pe profit.
Impozit pe profit pentru PFA?
Esti sigur?
Nu cumva e vorba de impozit pe venit?
Impozitul pe venit este inregistrat pe CNP-ul tau, nu pe CUI, iar daca e asa poti radia PFA-ul la Registrul Comertului, acolo nu te intreaba de datorii.
Insa tot va trebui sa iti platesti datoria.
Pentru ca zici ca vrei sa platesti 75-80%, ar fi bine pentru tine sa depui la anaf o cerere pentru ordonanta 69, sa beneficiezi de scutirea de la plata accesoriilor daca platesti principalul. Sigur accesoriile sunt mai mult de 20% in suma totala... Vezi care e noul termen pentru depunerea acestor cereri, sa te incadrezi in el.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ioana1973, on 04 ianuarie 2021 - 16:12, said:

Mai draconic la pfa decat la SRL unde creantele le plateste administratorul cu bunurile personale: pamant, casa, auto........
la SRL daca esti administrator/asociat de buna credinta nu raspunzi decat in limita capitalului social.
la PFA raspunzi cu bunurile personale indiferent daca ai fost bine intentionat sau nu.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Afară de cazul în care s-a schimbat ceva, PFA nu plătește impozit pe profit. Impozitul de care vorbești e de fapt impozit pe venit și e al tău ca persoană fizică. Poți închide PFA liniștit.
Cu datoria vezi ce a zis @inu1711.

#14
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Pentru anularea accesoriilor și eșalonarea la plată a obligațiilor fiscale studiază O. U. G. 226/2020, publicată în Monitorul Oficial nr. 1332/31.12.2020 (în legătură cu O. U. G. 69/2020).

Edited by pui, 05 January 2021 - 15:53.


#15
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Va mulțumesc pt ajutor.
Luni ma duc la ANAF sa vedem ce și cum.
Asa cum scriam pe alt topic, am câștigat un proiect pe fonduri europene și, la semnarea contractului de finanțare trebuie sa am închis Pfa-ul și ulterior sa creez un SRL, de aici toată bătaia de cap.
Mulțumesc pt ajutor și va țin la curent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate