Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Garantie iPhone

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pai dacă nu te deranjează lasă-l așa.
Dacă nu vrei sa îl dai retur și îl desfac aia și găsesc stickerele de control apa colorate mai și plătești ...


#20
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
Șansa e sa nimerești un refurbished mai bun decât telefonul tău e mică. E un defect minor, estetic. Sfatul meu e sa îl dai retur.

#21
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017

 waterman, on 04 ianuarie 2021 - 12:56, said:

Pai dacă nu te deranjează lasă-l așa.
Dacă nu vrei sa îl dai retur și îl desfac aia și găsesc stickerele de control apa colorate mai și plătești ...
Postul tau aduce 0 valoare la aceasta conversatie. Am zis cumva undeva ca nu ma deranjeaza? Stai linistit a fost verificat si la stickerele de apa, nu e prima oara cand pun mana pe un telefon. Tot ce vreau sa stiu, este s-a schimbat ceva in ultima perioada si cele refurbished nu mai sunt de aceeasi calitate ca cele noi? Depanero are acces la refurbished sau nu de la Apple?

#22
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Lumea iti recomanda sa ii faci retur ca sa primesti banii inapoi si sa iti iei altul.

In cazul tau nu se recomanda pentru ca ai prins reducere mare. In acest caz te duci la iStyle (Noumax erau de departe cei mai buni, dar...) si probabil ti-l inlocuiesc ei. O sa iti dea o hartie ca sa se vada ca este replacement.

#23
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
la emag depanero repara tot (sau inlocuieste total sau partial) , din anul 1 , 2 , 3 ...

dar cum spune si @water daca nu te deranjeaza lasa-l asa

#24
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 Nego10, on 04 ianuarie 2021 - 13:01, said:

Stai linistit a fost verificat si la stickerele de apa, nu e prima oara cand pun mana pe un telefon. Tot ce vreau sa stiu, este s-a schimbat ceva in ultima perioada si cele refurbished nu mai sunt de aceeasi calitate ca cele noi?
Cum ai verificat tu stickerele de control cand ele sunt in interiorul telefonului?!? L-ai deschis cumva sa verifici chestia asta? :-)

Telefoanele de la Apple garantie nu se numesc refurbished, ci replacement! Este o mare diferenta pentru ca cele replacement sunt 100% functionale si estetic cu cele noi; doar cutia lor este una simpla de carton, nu cea de retail/vanzare la bucata.

#25
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017

 skyspot1, on 04 ianuarie 2021 - 13:01, said:

Șansa e sa nimerești un refurbished mai bun decât telefonul tău e mică. E un defect minor, estetic. Sfatul meu e sa îl dai retur.
Eu am nimerit, a venit in stare perfecta baterie maxim. Eu stiu ca refurbished vine cu baterie noua, display samd mai departe. S-a schimbat ceva de cand nu m-am mai interesat?

 Xman_ghio, on 04 ianuarie 2021 - 13:04, said:

Cum ai verificat tu stickerele de control cand ele sunt in interiorul telefonului?!? L-ai deschis cumva sa verifici chestia asta? :-)

Telefoanele de la Apple garantie nu se numesc refurbished, ci replacement! Este o mare diferenta pentru ca cele replacement sunt 100% functionale si estetic cu cele noi; doar cutia lor este una simpla de carton, nu cea de retail/vanzare la bucata.
Pai primesti replacement, dar telefonul este refurbished. Wtf e totul schimbat si am ramas eu asa in urma sau?

Attached Files



#26
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
NU se numeste refurbished, ci replacement! Posted Image Tocmai pentru ca are aceleasi caracteristici cu unul retail, adica baterie 100%, etc.

Cele refurbished (pe care Apple le vinde in alte tari, la noi nu) sunt tot verificate de Apple, baterie noua. La noi refurbished este un fel de loterie: baterie utilizata, posibil defecte interne, externe, etc.

 Nego10, on 04 ianuarie 2021 - 13:11, said:

Pai primesti replacement, dar telefonul este refurbished. Wtf e totul schimbat si am ramas eu asa in urma sau?
La Apple termenii reprezinta lucruri diferite:
1. Replacement = telefon cu baterie noua, ecran si carcasa noi. Placa de baza poate fi de la un telefon returnat, dar nu ai de unde sa stii. Ei le fabrica si ei au tool-urile necesare sa faca diagnoza: daca functioneaza 100% corect le folosesc, daca nu le recicleaza.
2. Refurbished = telefon returnat sau dat la buy-back, care functional este 100% ok, dar poate avea urme de zgarieturi, baterie sub 100% health (dar peste 80%), etc.

Niciodata un telefon replacement nu o sa aiba zgarieturi "fine", baterie cu health sub 100%!

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu degeaba a fost returnat anterior...

Eu l-as returna.

Plus ca si garantia Apple, aia de un an, e de la data primei activari. Deci pierzi si aici ceva timp.

#28
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017

 Xman_ghio, on 04 ianuarie 2021 - 13:17, said:

NU se numeste refurbished, ci replacement! Posted Image Tocmai pentru ca are aceleasi caracteristici cu unul retail, adica baterie 100%, etc.

Cele refurbished (pe care Apple le vinde in alte tari, la noi nu) sunt tot verificate de Apple, baterie noua. La noi refurbished este un fel de loterie: baterie utilizata, posibil defecte interne, externe, etc.


La Apple termenii reprezinta lucruri diferite:
1. Replacement = telefon cu baterie noua, ecran si carcasa noi. Placa de baza poate fi de la un telefon returnat, dar nu ai de unde sa stii. Ei le fabrica si ei au tool-urile necesare sa faca diagnoza: daca functioneaza 100% corect le folosesc, daca nu le recicleaza.
2. Refurbished = telefon returnat sau dat la buy-back, care functional este 100% ok, dar poate avea urme de zgarieturi, baterie sub 100% health (dar peste 80%), etc.

Niciodata un telefon replacement nu o sa aiba zgarieturi "fine", baterie cu health sub 100%!
Da asa este si vechiul telefon incepe cu N si e trecut ca replacement. Sincer nu ma deranjeaza tinand cont de experienta mea + cunoscuti, voiam sa stiu ca vine in stare perfecta(vizual + baterie) si ca nu s-a schimbat ceva. Aici nu e vorba de bani ca pot foarte usor sa ii fac retur si in secunda doi, doar ca:
1. nu e pe stoc nicaieri varianta de 128, decat la niste dubiosi de retaileri la emag si are pret de >4000 RON(prefer sa iau 12)
2. 1500 ron in plus pentru 12 nu merita in vreo viata, cel putin in opinia mea.

 Lex404, on 04 ianuarie 2021 - 13:32, said:

Nu degeaba a fost returnat anterior...

Eu l-as returna.

Plus ca si garantia Apple, aia de un an, e de la data primei activari. Deci pierzi si aici ceva timp.
Hai serios, crezi ca ditamai defectele nu erau observate de emag si mai ales de mine? Ce naiba nene e asa greu de crezut ca alea nu existau cand am cumparat telefonul in primele 2 zile(cat l-am tinut fara husa).

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
E considerat defect estetic, poate fi repus pe piata, cu reducere.

ps. sunt chestii care pot aparea in conditii specifice. Si eu am vazut defecte dupa cateva zile dar cand am cautat pe net am vazut ca erau relativ comune si apareau in anumite conditii. Nu e musai sa-l vezi din prima zi.

Edited by Lex404, 04 January 2021 - 13:45.


#30
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Defect estetic cand e sticla desprinsa? Ma rog, mai bine nu ziceam ca e resigilat ca lumea ma freaca la ridiche cu chestia asta desi nu asta era subiectul topicului sau ca erau prezente de parca sunt niste defecte minore pe care ai putea sa le ratezi. Daca era sigilat probabil puteam sa le ratez, dar fiind resigilat l-am verificat pe fiecare particica sa vad daca prezinta defecte sau nu. Retur oricum am 60 de zile la emag deci nu asta e problema. Ce imi sunt 12 luni pe langa 11(daca nu moare in primele 11 nu cred ca moare fix in a 12 luna) cand oricum am dupa la emag.Eu aveam 2 intrebari:
1. Refurbished a ramas cum stiam eu si anume stare perfecta estetic + baterie. Se pare ca da.
2. Depanero are acces la refurbished de la Apple si daca ma duc eu singur la iStyle sa il inlocuiasca daca comenteaza ceva dupa emag in anul doi de garantie. Aici inca nu am primit un raspuns clar si inca astept lamuriri.

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 Nego10, on 04 ianuarie 2021 - 13:53, said:

2. Depanero are acces la refurbished de la Apple si daca ma duc eu singur la iStyle sa il inlocuiasca daca comenteaza ceva dupa emag in anul doi de garantie. Aici inca nu am primit un raspuns clar si inca astept lamuriri.
DA - Depanero este service autorizat Apple, asa ca in perioada de 12 luni garantie internationala Apple probabil nici nu isi bat capul cu inlocuiri de piese. Trimite-l la ei si vezi ce iti spun.

#32
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Lex nu zic ca nu pot aparea anumite chestii dupa, dar crede-ma ca in 2 zile a trecut prin cam orice conditie specifica posibila, adica aceleasi diferente de temperatura samd. Nu e ca si cum a aparut vara cand sunt 40 de grade afara sau mai stiu eu ce.

#33
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017
Am verificat pe apple si sunt trecuti ca service autorizat. Am sunat la ei sa vad ce imi zic si mi-au zis ca in prima faza il verifica un tehnician si dupa imi comunica ce e de facut. La Noumax le-am dat telefonul si in 2 zile mi-au dat Replacement fara sa imi zica nimic, astia vad ca procedeaza diferit. Sincer am nevoie de telefonul asta pentru poze in weekend. Exista vreo posibilitate sa il primesc inapoi pana maxim sambata dimineata sau astept si il duc luni cel mai bine? A luat cineva contact cu depanero pana acum si cum au fost?

Edited by Nego10, 04 January 2021 - 14:31.


#34
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Depanero este o firma excelenta. Telefon si laptop mi-au inlocuit in service dupa 4-7 zile de constatatre. Recomand.

#35
Nego10

Nego10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 22.01.2017

 alex321, on 04 ianuarie 2021 - 14:41, said:

Depanero este o firma excelenta. Telefon si laptop mi-au inlocuit in service dupa 4-7 zile de constatatre. Recomand.
Super, multumesc de info.Si ai fost sunat inainte de ei sa iti comunice ca le schimba?
Cred ca o sa dau o fuga la ei sa le las telefonul. In cazul in care dupa verificare tehnicianul spune reparatie in loc de schimb, il iau inapoi si ii fac retur.

#36
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007
daca dai un google cu "probleme depanero" ai ce citi Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate