Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

granița sau granițele României ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
O țară gen România are o graniță sau mai multe ? Adică granița este una singură care poate fi urmărită continuu pe întregul contur al țării, sau granița cu fiecare stat în parte este considerată o graniță distinctă și astfel ele devin mai multe ?

Exprimările din media de genul „aproape nu-știu-câte mii de oameni au trecut granițele României în perioada ...” sau „alertă la granițele României pentru că ...” sunt corecte ?

După mine, în cazul „nostru” – adică țară fără alte teritorii în afara celui principal – granița este una singură, da' nu sunt sigur.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
edit

Edited by MembruAnonim, 04 January 2021 - 07:56.


#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Eu zic că depinde de context. Dacă din exprimare rezultă că e vorba de întreaga limită teritorială a țării sau de porțiunea care ne desparte de o anumită țară vorbești de graniță iar dacă vorbești de mai multe porțiuni sunt granițe.

#4
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
edit

Edited by Stecheru, 04 January 2021 - 09:09.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Romania are granita terestra,granita fluviala,granita maritima si granita aeriana.Sunt 4,deci mai multe,deci granite.

Posted Image Posted Image Posted Image

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ambele variante sunt corecte, in functie de context.

Edited by razor01, 04 January 2021 - 09:27.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunt mai multe granite distincte care au legi si probleme diferite. Pentru ca ne invecinam cu mai multi vecini care au statut diferit. Una e granita cu Ungaria si Bulgaria, alta e granita cu Moldova, Ucraina si Serbia.
Pentru ca UE si nonUE.
Alta e granita din aeroport.
Alta e granita la Marea Neagra. Da, e si acolo o granita care defineste teritoriul maritim.

#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Corect se foloseste pluralul.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Conform DEX:
"GRÁNIȚĂ, granițe, s. f. Limită care desparte două state; frontieră, hotar, limită teritorială. ◊ Peste (sau dincolo de) graniță = în străinătate. ♦ P. gener. Fig. Limită, margine. – Din bg., sb. granica."
Eu inteleg ca RO are granite cu fiecare stat cu care se invecineaza, deci...sunt mai multe (granita cu BG, granita cu HU, etc.)

#10
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007

View Postrim80, on 04 ianuarie 2021 - 10:50, said:

Corect se foloseste pluralul.
La Ruse sunt la granița Romaniei cu Bulgaria, sau la granițele ? Posted Image

In funcție de context se folosesc cele doua variante.

#11
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Cum adica

View Postsecarica, on 04 ianuarie 2021 - 07:28, said:

O țară gen România
?
Ce vrei sa spui cu exprimarea asta?

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

Quote

Hainita sta in cui
Afara soare nu-i
Nimic nu-i bun de cand
Ma gandesc la Ghita
Dar Ghita nu-i in sat
Eu m-am interesat
Imi pare ca-i plecat
Dupa granita

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OY1vv7hQQCg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
Da, de acord că este în funcție de context. Dacă fac o plimbare să zicem imaginară de-a lungul graniței plecând dintr-un punct și dând ocol întregii țări până la locul de unde am plecat, fără să îmi pese cine este de partea „ailaltă” la un anumit moment, zic eu că aia este (sau a fost, din perspectiva plimbării încheiate) granița. Cred că asta m-a derutat, eu având la îndemână o hartă din aia de plastic cu găurele pe post de orașe, din care nu rezultă nimic altceva în afara unui contur fizic al graniței per ansamblu. Restul, da, sunt multiple granițe individuale cu diverși vecini.

Nu sunt însă de acord cu pluralul dedus din aerian, maritim etc., după mine alea sunt tipuri de granițe, nu granița sau granițele în sine. Nici legile sau situația UE/non-UE nu văd ce treabă au cu o graniță, atunci când este vorba (strict) despre o delimitare teritorială a unui stat.

Pe de altă parte, la aeroport e tot context (zic eu), pentru că aia este un fel de graniță virtuală; pe cea efectivă o treci cu avionul când o survolezi, chit că nu mai contează sau nici nu știi sigur când ai trecut peste ea (cu excepția cazului în care treci în zbor razant peste arătură cu un deltaplan cu motor sau ceva de genul Posted Image).

Cât despre „o țară gen România”, recunosc că m-am exprimat insuficient de clar – mă refeream la o țară care are un teritoriu „simplu”, bine delimitat și fără alte teritorii distincte geografic față de cel principal, așa cum la fel sunt și AT, BG, CZ etc. – dar nu și UK care are și Gibraltarul (plus insulele Falkland) sau US care are și Alaska (plus tot felul de insule sau atoli).

Ar mai rămâne să (mă) întreb cum e cu granița pe teritoriul unei ambasade. O fi tot virtuală ?

În fine, am înțeles ideea de ansamblu. Mersi pentru comentarii Posted Image

Edited by secarica, 04 January 2021 - 14:08.


#14
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
Observ că în textul meu precedent am făcut o greșeală care ține de particularitatea acestui forum (Limba română):

(greșit)
„... Nici legile sau situația UE/non-UE nu văd ce treabă au cu o graniță, ...
(corect)
... Nici legile și nici situația UE/non-UE nu le văd ca având vreo treabă cu o graniță, ...

Probabil că și fragmentul de frază „... recunosc că m-am exprimat insuficient de clar ...” l-am contorsionat în mod inutil, recomandabil fiind „... recunosc că nu m-am exprimat suficient de clar ...”.

Deh...

#15
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
E una din acele situații, nu foarte rare, în care diferența dintre singular și plural nu folosește la nimic, cel puțin din punctul de vedere al informației transmise. Orice variantă ai folosi spui același lucru.

Și nici măcar nu contează dacă vorbim de o țară compusă dintr-o singură parte sau una care are tot felul de insule. Granița e tot una, după cum e și conturul.

Probabil pluralul sugerează mai bine că există un număr considerabil de puncte de trecere a frontierei.

Dacă formulele cu pluralul sînt sau nu corecte, asta e o întrebare la care se răspunde foarte ușor, cu definiția corectitudinii în brațe. Au ambele variante frecvențe semnificative în uzul îngrijit, adică în cărți, reviste, ziare, știri etc.? Au. Atunci sînt automat corecte amîndouă. Ăsta e singurul criteriu al corectitudinii; nu contează logica, teoriile sau altceva. Numai uzul contează.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate