Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Linie vinetie mana stanga

Protectie soare/vizuala in interior
 Tratament pt piele..canapea

Buget 19k-masina noua-sfaturi

Grosime adeziv gresie

TVA doar la valoarea adaugata sau...
 Inregistrare ecran

M-am inregistrat in e-factura. Ca...

Voi cum faceți fața ava...

Spital stomatologic sector 4 grat...
 Pastrare numar inmatriculare !

Supraveghere autoturism in parcar...

Bsod repetat

Angst Romania - Oficial in Insolv...

Recomandare smartwatch pentru copii!

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

maladetz

maladetz

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare,
As dori o recomandare de smartwatch pentru baieti, as dori sa aiba difuzor(am inteles ca unele nu au) desi pe site-uri nu specifica daca au sau nu, bateria sa tina bine pentru ca juniorii asculta muzica la greu pe el, sa aiba sim-slot si daca are si posibilitatea de urmarire prin GPS ar fi superb. Buget 200ron, nu vreau sa dau mai mult pentru ca nu rezista mult pe mana lor ...
Voi ce smartwatch ati cumparat pentru ai vostri? Astept o recomandare de la cei cu experienta in domeniu sau care au trecut deja prin ce trec eu :)
Multumesc anticipat!

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Tu vrei un ceas care sa inlocuiasca o boxa, sa tina bateria macar o zi, gps si sa fie 200 lei?

Si sa faca si prajituri?

Pe scurt, cele de 200 de ei sunt inutile.

Bateria tine putin, nu sunt waterproof, sunt butucanoase, iar gps-ul alsa de dorit enorm dpdv al preciziei.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

S-a făcut iar denominarea?
Cu 200 lei vrei așa multe?
Nu exista așa ceva.
Eu nu am cumpărat smartwatch pt copii. Am doar pt mine.
Ei își vor cumpăra la vremea lor.
Am o brățară Smart primită cadou dar niciun copil nu o vrea.
Eu am Amazfit bip 2.
Pt mine e ok.

B_XXV

B_XXV

Active Member

• Grup: Members
In bugetul tau de 200 lei nu ai ce smartwatch sa iei. De pe la 700 lei in sus poti sa incepi sa bifezi unele din cerintele tale.

ando01

ando01

Member

maladetz, on 03 ianuarie 2021 - 20:44, said:

Salutare,
As dori o recomandare de smartwatch pentru baieti, as dori sa aiba difuzor(am inteles ca unele nu au) desi pe site-uri nu specifica daca au sau nu, bateria sa tina bine pentru ca juniorii asculta muzica la greu pe el, sa aiba sim-slot si daca are si posibilitatea de urmarire prin GPS ar fi superb. Buget 200ron, nu vreau sa dau mai mult pentru ca nu rezista mult pe mana lor ...
Voi ce smartwatch ati cumparat pentru ai vostri? Astept o recomandare de la cei cu experienta in domeniu sau care au trecut deja prin ce trec eu Posted Image
Multumesc anticipat!

Salut,
Strutocamila asta de o vrei tu nu e de copii, e de adulti si costa mult,
Daca te intereseaza localizarea poti lua un dispozitiv de localizare pe care il pui la ghiozdan,
Daca vrei toate celelalte functii nu mai merge, o sa fie un dispozitiv care ii distrage atentia indiferent pe ce varianta mergi,
Iar daca te bate gandul la o chinezarie de 200-300 lei o sa se descarce zilnic si copii nu au grija asta, tot tu iti vei bate capul.

maccip

maccip

45 ani

https://www.aliexpre....27424c4dKme47T
Am doua din astea, luate pentru GPS tracking, ca-i mai lasam si singuri pe copii cu bicicleta, prin parc, locuri de joaca, etc.
Fata de ce am avut inainte, are sticla din asta rezistenta, anterioarele au fost din plastic si au tinut 1an, 1an jumate. pana s-a spart.
Bateria tine 3 zile. are android pe el, poti instala orice, inclusiv watsap, apel video, etc.
Doar ca ecranul e foarte mic sa poti folosi tastatura. Merge, dar cu mare greu prin incercari repetate. Dar poti sa-i pui maus blutut sa-l configurezi (cont google, email, etc..)
Au 2 camere prin care poti face poze la distanta sa vezi pe unde umbla copilul, functie de monitorizare audio. dar noi il folosim pentru GPS sa stim pe unde umbla prin parc, sa nu ne cautam reciproc aiurea. Si apel video pe watsap.
Telefonul merge bine ,se aude foarte bine, au microfon foarte bun si difuzor la fel. Camera e... cat sa te poti orienta sa vezi pe unde e copilul.

Mai mult de jumate din volumul ceasului e bateria. Ceasul e cam butucanos, dar comparativ cu ce au alti copii pe la scoala, e cam la fel.

GPS-ul cand merge pe GPS e foarte precis. Dar problema e ca intra repede in safe-energy mode, timp in care trimite coordonatele mai rar si nu ai nicio functie sa-l obligi sa le trimita.
Dar in momentul cand copilul raspunde la telefon, trimite si coordonatele. Sau cand il butoneaza.
Cand telefonul nu e butonat deloc, coordonatele sunt transmise foarte rar, dupa algoritmul decis de google la care nu poti interveni. Asta ar fi un incovenient tehnic, dar practic suni copilul si in momentul in care iti raspunde, ceasul se trezeste si trimite si coordonatele in max 1 minut.

Are A-GPS, spre deosebire de cele mai vechi care au doar LBS sau WI-FI. Astea sunt moduri de pozitionare alternative, de precizie mai slaba, utile cand copilul e indoor sau nu are semnal bun GPS.
A-GPS face trackingul pozitiei, e mult mai precis, problema e ca nu-l poti face sa sheruiasca coordonatele cand vrei tu decat prin metoda descrisa mai sus.

Daca il butonezi, tine o zi. Dar in termen reali, copilul nu prea are ce face la el decat sa vorbeasca la telefon. Doar pentru asta, bateria tine 3 zile.
Alt dezavantaj e ca se incarca pe microUSB si vin cu niste cabluri slabe, palide, care se rup repede. Ai neovie de un cablu mai bun. Vin fara incarcator.

Edited by maccip, 03 January 2021 - 21:20.

maladetz

maladetz

Senior Member

maccip, on 03 ianuarie 2021 - 21:19, said:

https://www.aliexpre....27424c4dKme47T
Am doua din astea, luate pentru GPS tracking, ca-i mai lasam si singuri pe copii cu bicicleta, prin parc, locuri de joaca, etc.
Fata de ce am avut inainte, are sticla din asta rezistenta, anterioarele au fost din plastic si au tinut 1an, 1an jumate. pana s-a spart.
Bateria tine 3 zile. are android pe el, poti instala orice, inclusiv watsap, apel video, etc.
Doar ca ecranul e foarte mic sa poti folosi tastatura. Merge, dar cu mare greu prin incercari repetate. Dar poti sa-i pui maus blutut sa-l configurezi (cont google, email, etc..)
Au 2 camere prin care poti face poze la distanta sa vezi pe unde umbla copilul, functie de monitorizare audio. dar noi il folosim pentru GPS sa stim pe unde umbla prin parc, sa nu ne cautam reciproc aiurea. Si apel video pe watsap.
Telefonul merge bine ,se aude foarte bine, au microfon foarte bun si difuzor la fel. Camera e... cat sa te poti orienta sa vezi pe unde e copilul.

Mai mult de jumate din volumul ceasului e bateria. Ceasul e cam butucanos, dar comparativ cu ce au alti copii pe la scoala, e cam la fel.
Multumesc pentru recomandare. Chiar nu ma deranjeaza ca e mai butucanos.
Si le multumesc si celorlati colegi de forum care m-au ajutat de m-au rupt Posted Image
Baieti suntem aici sa ne ajutam nu sa facem misto unii de altii , stiti exact ce vreau si la ce m-am referit, dar voua va place gargara Posted Image

Edited by maladetz, 03 January 2021 - 21:34.

maccip

maccip

45 ani

Eu am luat varianta de 1GB/ 8GB, fara stick de memorie, dar poti lua fara probleme si varianta mai ieftina. Practic nu ai nevoie de memorie deoarece aplicatiile sunt practic inutile din cauza dimensiunii ecranului.
E bun Wazapul,(pentru apeluri, nu scris)
Dar se configureaza greu fara un maus blutut (sau tastatura cred) din cauza ca tre sa bagi parolele la conturi pe o tastatura minuscula.
Dupa ce l-ai configurat conturile de google si wazap, practic nu mai ai nevoie de tastatura. De vazut ce se scrie pe watsap vezi, dar nu poti scrie decat daca ai degete de 2mm grosime.
Posted Image

Sa nu iei 2G deoarece nu merge pe Digi. Cel mai bun abonament pentru ceasul asta e cartela digi DIVA 2€/ 3 luni.
Si apoi 3G/4G au precizie mai buna pentru A-GPS.

Edited by maccip, 03 January 2021 - 21:35.

maladetz

maladetz

Senior Member

Multumesc inca o data de info.
Singura chestie e ca dureaza mult transportul.... Pe "plaiurile romanesti" nu se gaseste asa ceva?

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Foarte interesanta recomandarea ta. Daca l-as incarca in fiecare noapte, zici ca n-ar trebui sa fie probleme cu transmiterea pozitiei? Ar fi fost frumos daca transmitea coordonatele cand suni si nu ti se raspunde, cu alte cuvinte sa faci tu o solicitare de coordonate.

maladetz, on 03 ianuarie 2021 - 21:35, said:

Multumesc inca o data de info.
Singura chestie e ca dureaza mult transportul.... Pe "plaiurile romanesti" nu se gaseste asa ceva?

Vezi ca e pe facebook un grup Aliexpress..sunt pe acolo destui care aduc constant, e posibil unii chiar sa aiba deja ceasul. Fireste, isi vor pune un adaos.

https://www.facebook...s/Aliexpress.RO

maccip

maccip

45 ani

Hmm, nu cred.
Da, transportul dureaza mult, posibil si o luna sau mai mult.
Eu le-am comandat pe 29 august si au venit pe 5 octombrie. cam greu.

Celelalte vechi (ca am mai avut 3 bucati, alt model) au venit mai repede, dar nu era covidul pe vremea aia.

ando01

ando01

Member

https://www.gadgetgr...gps-smartwatch/

Uite la ce m-am referit, cumparat acum cativa ani de o ruda pt copilul lui,
Luat cu abonament de net la orange pentru localizare,
Avea o lista prestabilita de contacte de telefon (nu putea fi sunat de necunoscuti)
Interfata simpla de folosit (dupa ce te chinui putin cu activarea lui)

Problema este ca dispozitivele ieftine se descarca repede iar copii nu duc grija reincarcarii,
Pentru ei este doar o jucarie de care se plictisesc repede.

Bafta

Piscopescu

Piscopescu

Senior Member

maccip, on 03 ianuarie 2021 - 21:26, said:

La voi in Romania au voie sa mearga cu ele la scoala?

maccip

maccip

45 ani

george_alexandru, on 03 ianuarie 2021 - 21:39, said:

Ar fi fost frumos daca transmitea coordonatele cand suni si nu ti se raspunde, cu alte cuvinte sa faci tu o solicitare de coordonate.
E o problema de energy save, dar nu are nicio setare. Probabil ca o aplicatie care sa tina ceasul treaz ar fi utila. Adica sa-l tina treaza la cerere timp de o ora. In ora aia sa-l vezi din minut in minut.

Mai are o aplicatie kinezeasca de tracking, dar n-am folosit-o. Aia iti poate trezi ceasul sa trimita coordonate si ti-l tine si treaz. Insa e enervanta, prefer google maps.
Si aplicatia aia(sau serverul) retine traseul, dar are interfata nasoala, mai ales daca vrei sa urmaresti 2 ceasuri.
Mult mai simplu e cu google-share location. Noi ne-am dat share unul altuia toata familia. Sa stiu si eu pe unde umbla nevasta si copiii.
:D

ando01, on 03 ianuarie 2021 - 21:40, said:

https://www.gadgetgr...gps-smartwatch/

Uite la ce m-am referit, cumparat acum cativa ani de o ruda pt copilul lui,
Luat cu abonament de net la orange pentru localizare,
Avea o lista prestabilita de contacte de telefon (nu putea fi sunat de necunoscuti)
Interfata simpla de folosit (dupa ce te chinui putin cu activarea lui)

Problema este ca dispozitivele ieftine se descarca repede iar copii nu duc grija reincarcarii,
Pentru ei este doar o jucarie de care se plictisesc repede.

Bafta
Am avut ceva similar. E slab din motiv ca serverul kinezesc care tine datele functioneaza prost.
Insa poti trimite comenzi prin SMS pentru pozitionare, chiar daca n-are copilul semnal pentru internet.

Primul ceas de tipul asta a fost, dar avea mari probleme la conectarea la serverul chinezesc.

Ceasul trimite coordonatele catre server iar aplicatia ta le citeste de pe server cu tot cu istoric.

Avantajul e ca-l gasesti la noi si-ti vine in 3 zile. Dar preturile mai mari decat pe ali. Insa.. garantie, drept de retur. Sunt si avantaje, iti faci treaba si cu astea daca nu ar avea bateriile proaste. Dupa 1an, trebuie sa-l incarci inainte de a pleca de-acasa sa fii sigur ca te tine plimbarea prin parc.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Eu i-am luat ceva care costa de 4 ori mai scump si tot nu sunt multumit.
Deja dupa 4 luni de zile nu mai tine bateria... chinezisme de doi bani. Si nu-l tine bateria in conditiile in care sta pe masa. Daca l-ar butona copilul... cred ca trebuie sa-i dau si baterie externa legata la el.

Am o veste trista pentru tine, initiator. Ce vrei tu, nu exista. Mai ales la bugetul ala.

maccip

maccip

45 ani

Piscopescu, on 03 ianuarie 2021 - 21:42, said:

Da. Iar noi parintii preferam ceasul din mai multe motive.
Copilul nu prea are ce sa faca pe el sa-i distraga atentia.
Poti sa-i instalezi si un kid control, dar nu are rost s-o faci in opinia mea.
Alternativa ar fi smartfonul care e mult mai periculos. In plus ceasul il are la mana, smartfonul il poate pierde usor, uita pe te cine stie unde.
In plus nu atrage atentia hotilor. Nu-i bine sa-i iei ceva scump gen apple sau mai stiu eu ce. E un risc in plus asupra copiilor, fomisti sunt peste tot.
Anu trecut mi-au furat bicicleta copilului avand ceasul in rucsac agatata de biclicleta.
Asadar am vazut exact unde a ajuns bicicleta, cine mi-a furat-o.
Uite ce moace au pe-acolo. :D
Politia n-a facut nimic, i-a durut in cur, evident, m-au tinut 1 ora jumate sa dau declaratii. Eu voiam sa le vand un pont, nici macar nu voiam bicicleta inapoi, nu asteptam eu pana o recuperau ei, i-am luat alta a doua zi.
Aici a ajuns.. ahahha
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

maccip

maccip

45 ani

Reactor2015, on 03 ianuarie 2021 - 21:53, said:

Eu i-am luat ceva care costa de 4 ori mai scump si tot nu sunt multumit.
Deja dupa 4 luni de zile nu mai tine bateria... chinezisme de doi bani. Si nu-l tine bateria in conditiile in care sta pe masa. Daca l-ar butona copilul... cred ca trebuie sa-i dau si baterie externa legata la el.
Eu am avut de-a lungul timpului 4 modele. Cel mai scump a fost cel mai prost. Alcatel de la Orange. Foarte prost, aproape inutil.
Fetei i-am luat un alt model, dar l-a pierdut in tren. Era mai bun hardware, dar probleme cu serverul.
Dupa aia m avut Wonlex KT11 care a fost chiar bun, dar s-au spart ecranele. Inca le mai am si merg, dar au ecranele sparte. Fata l-a avut 2 ani dar i l-a spart sora-sa intr-un final. Baiatul l-a spart repede, al doilea l-a spart dupa 1 an si i l-au furat tsiganii aia.
De aia am luat alt model, din cauza ca s-a spart ecranul, dar altfel era bunicel modelul. Dar copiii nu sunt atenti. L-a spart cand a cazut cu bicicleta, altul s-a spart in rucsacelul lui de apa, probabil l-a trantit. Si al treilea l-a trantit asta mica de gresie.

Tu esti evreu or what?

Bre, e buna masura asta sa nu le permita copiilor la scoala smartfonul. Cumnata-mea e profa de liceu si zice ca jumate din elevi stau toata ora cu telefonul in mana sau cu gandul la el si n-are ce sa le faca. Mai confisca cate unul temporar, dar au invatat sa zica si ei ca au drepturi.
Dar totusi un telefon trebuie sa aiba copilul sa poti vorbi cu el. Unul cu butoane, sau smartwatch zic ca e cel mai potrivit.

Dar o masura la nivel guvernamental ar fi buna in acest sens. Smartfonul e un mare dusman al scolii, asta-i realitatea.

Edited by maccip, 03 January 2021 - 22:13.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Da tu unde viețuiești? In ce .....?

Aaaa ești în Asia!
https://forum.softpe...umuri-din-asia/

Edited by dorin_2k, 03 January 2021 - 22:43.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate