Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ce parere aveti de liberalizarea pietei energiei ?!

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5536 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcurvymomylore, on 03 ianuarie 2021 - 19:51, said:


Iugoslavii nu isi vand tara
Nu au cum să vândă ceva ce nu mai există.

#38
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
E o prostie liberalizarea asta. Ar trebui revenit la formatul normal, data stingerea la 10 noaptea. Mai bine asa, nu?

#39
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postlaffin, on 03 ianuarie 2021 - 21:29, said:

Minetto, cam ce consum ai in medie lunar?
Cam 200-230 Kw lunar, dar acuma si cu caloriferul electric o sa fie mai rau ptr ca astia nu mai dau caldura ca sa nu mai subventioneze caldura, si ptr prima data in 30 ani nu prea avem caldura. Cand o scoate subventiile si la caldura, sa vezi ca ne da ca lumea caldura.

View Postgeorge_alexandru, on 03 ianuarie 2021 - 21:32, said:

In UE cetateanul accepta impozitul progresiv pentru ca stie ca banii aia se duc fie in servicii de calitate, fie in asistenta pentru cei care chiar au nevoie. La noi banul se praduieste, se duce la putori sau la aia cu pensii nesimtite. Deci nu, niste zeci de ani de acum incolo nu merge la noi.

Totusi, eu unul nici asa nu as fi de acord, contribui mai mult oricum aplicand acelasi procent la o baza mai mare.
Pai corect, eu am zis daca impozitele alea s-ar folosi cu cap si in beneficiul omului, la noi impozitele se fura.
Se pare ca nu ajunge sa ai acelasi procent, altfel se lasa asa in UE. Trebuie putin echilibru.
Ca io din 2000 E raman cu 1700 E la un impozit de 15 % (e doar un exemplu, nu am calculat cat vine), dar tu care ai 30000 euro si ai 35 % impozit, oricum ramai cu 20000 deci f mult.
Dar asa le e mai bine la aia cu mai putin. Si tie ti-e f bine oricum, acuma nici calicia sa nu o incurajam. Sau daca ai 15 milioane de euro venit anual, si 10 daca raman e oricum enorm. A fost gandita treaba ca dovada ca treaba a mers f bine asa si nu altfel.

View PostSTARTREK1, on 03 ianuarie 2021 - 21:39, said:

Sa ne zica pret final pe Kwh nu...fara accize si altele, cat e Kwh, la Enel eu dadeam 0,6 lei pe el pret final.
Eu pe 200 Kwh lunar plateam 120 lei.
Taxa de cogenerare s-a marit cu 43 % de la 1 noiembrie !

View PostVulpoiul-Jhon, on 03 ianuarie 2021 - 21:42, said:

Tradus in limba romană? E 0,55620/KWh


Piata libera e de mai multi ani. Nu cred că trebuia anuntat poporul prin portavoce. Poporul daca vrea ieftin sa se zbata sa caute nu sa astepte sa-i dea statul mura-n gura.
o sa ma uit pe facturi sa vedem.

Edited by MinettoMatoi, 04 January 2021 - 01:00.


#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostXman_ghio, on 03 ianuarie 2021 - 20:08, said:

Pret reglementat = cineva/undeva subventioneaza pretul real; chestie comunista care nu poate functiona la nesfarsit. Daca esti caz social se trateaza separat, cu acte, punctual.

Dar dacă prețul chiar poate să fie mai mic?
Dacă este umflat prin manevre birocratice?
Cum este la combustibilii auto, care sînt mai scumpi la noi, față de occident.

#41
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postslai, on 03 ianuarie 2021 - 21:50, said:

creste nasu' , ia fa un pic de mate pe o factura, pretul total impartit la kw fin factura... sa vedem unde ai avut in piata reglementata 0.6
Da, m-am uitat acuma, pret final Kwh = 0,5847 lei, atat am platit.

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Cu tot cu taxe și tva? Ce furnizor și ce abonament?

#43
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postcrisstonne, on 04 ianuarie 2021 - 01:01, said:

Dar dacă prețul chiar poate să fie mai mic?
Dacă este umflat prin manevre birocratice?
Cum este la combustibilii auto, care sînt mai scumpi la noi, față de occident.
Pai asta am zis si eu ! Au marit sa se imbogateasca aia da-i naiba, dar asta se cam stie. Nu erau satui ca oricum erau putrezi. Nu mai da subventie ca sa fure ei subventia aia.
Dar nici nu se ocupa sa urce nivelul de trai ptr om ca sa aiba cu ce plati tampeniile astea. Pai ori te ocupi de asta si e ok, ori tine cumva pretul sa fie mai mic sa o duca si omul mai okey, altfel nu e okey.

#44
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postslai, on 04 ianuarie 2021 - 01:31, said:

Cu tot cu taxe și tva? Ce furnizor și ce abonament?
Enel, nu stiu ce abonament, cu totul pret final taxe si tot, la 226 Kwh am dat 132,14 lei. M-am uitat mai devreme pe factura.

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Pai plătești asa puțin, și tot ești nemulțumit? Ce vrei, sa te plătească ei ca le-ai consumat energia?

#46
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMinettoMatoi, on 03 ianuarie 2021 - 19:20, said:

Parerea mea este ca a fost o porcarie ca au liberalizat piata energiei inutil, ca sa se soldeze cu scumpiri sa fie mai rau ptr om.
Mai ales acum in pandemie cand lumea e in probleme. Au facut-o ca sa se imbogateasca unii si mai tare. Deci cam asta am votat noi.
Poate îmi amintesc greșit: Liberalizarea pieței energiei a fost prevăzută cu mult timp in urmă = câțiva ani și a fost amânată o data.

#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postslai, on 04 ianuarie 2021 - 01:55, said:

Pai plătești asa puțin, și tot ești nemulțumit? Ce vrei, sa te plătească ei ca le-ai consumat energia?
Pai am platit okey, sunt multumit, eu ziceam ca nu era nevoie sa urce pretul, ptr ca veniturile nu s-au marit ! Daca mai scoate si la caldura subventiile, e jale, sa vezi apoi ce e.

View Postpoadol, on 04 ianuarie 2021 - 02:21, said:

Poate îmi amintesc greșit: Liberalizarea pieței energiei a fost prevăzută cu mult timp in urmă = câțiva ani și a fost amânată o data.
Stiu, dar ma intreb cu ce ajuta aceasta liberalizare si pe cine ! Adica cu ce ajuta oamenii de rand un pret mai mare (oferta cea mai buna acuma e mai scumpa ca pretul de ana la 1 ianuarie) ?!

#48
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010

View PostThuraya_123, on 03 ianuarie 2021 - 20:49, said:



Nu te-a pus nimeni sa ramai la reglementat, cand puteai alege oricand piata concurentiala si te prindea pregatit.

Cu excepția anul 2020, prețul pe piața concurențială a crescut foarte mult, dovada că prețul la digi energy este mai scump decât prețul la serviciul universal, oferit de Enel pe București.

View PostMinettoMatoi, on 04 ianuarie 2021 - 02:52, said:


Pai am platit okey, sunt multumit, eu ziceam ca nu era nevoie sa urce pretul, ptr ca veniturile nu s-au marit ! Daca mai scoate si la caldura subventiile, e jale, sa vezi apoi ce e.


Majoritatea populație nu primește subvenție la căldură, cine nu își mai permite, se poate muta din București.

Pe București, creșterea facturii la energie electrica este de 23%, prețul final va creste cu 0,13 lei/kWh, de la 0,60 lei la 0,73 lei/kWh. La un consum de energie electrica pana în 150 de kWh, tariful serviciului universal este ok, că nu mai plătești abonament în valoare de 6-7 lei/lună ca la piața concurențială.

#49
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Eu am in continuare ceva nelamuriri legate de liberalizarea asta:
- informatia. Cam ca pe site-urile "de stat" , nu gasesti la furnizor(i) niste oferte clare, cu/fara abonament, cu pret final/kwh.  La acelasi capitol se incadreaza ANRE cu comparatorul ala al lor - unde nici nu apare ca ofertant furnizorul meu actual (e-on).
Eu ma asteptam sa vad ca la orice alte servicii, oferte diversificate, in functie de diferite nevoi ale clientului. Nu - cel putin la e-on pe site, am o singura oferta care zice ca ar fi nereglementata, imi da pret/luna in functie de cat estimez eu ca voi consuma. Nu specifica insa ce se intampla daca consum mai mult sau mai putin - basca exista o limita minima a consumului in "estimator" - 40kwh/luna, de parca mai jos de atat nu mai stie sa calculeze.
- momentul. Care e problema daca eu doresc sa trec la tarif concurential in februarie, sau martie, dupa ce se mai aseaza lucrurile? Ca asa e prezentata treaba asta peste tot de parca au intrat zilele in sac. E vreun termen limita? Ma opreste cineva sa schimb 3-4 furnizor intr-un an?

edit. Ca idee - in momentul de fata primesc cam 4-5 facturi/an la electrica cu o valoare medie de 80 lei/factura; iar la gaz platesc ~ 120 lei/ luna de iarna(centrala de apartament) si  ~30 lei/ restul lunilor

Edited by florinel, 04 January 2021 - 07:01.


#50
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Poți sa treci oricând pe piața concurențială. Prețul tarifului Serviciului Universal este valabil 6 luni și este stabilit de ANRE. Avantajul acestui tarif este că nu conține taxe de abonament zilnic și nu poate fi stabilit după cum taie capul furnizorul, după expirarea contractului. Dacă nu venea criza Covid, cu siguranță prețul pe piața concurențială ar fi fost asemănător cu cel de la serviciul universal, undeva la 300 lei/MWh.

#51
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMinettoMatoi, on 04 ianuarie 2021 - 02:52, said:

Daca mai scoate si la caldura subventiile, e jale, sa vezi apoi ce e.
Eu nu am subventie la incalzire. Păi, ce facem, omenia unde e? De ce cred eu, că astia care au primit mereu pomeni sunt cei mai vocali impotriva capitalismului?

#52
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postslai, on 03 ianuarie 2021 - 22:24, said:

Io sunt pe piata libera de 5 ani. acum sunt la nova, 0.23 lei KW, fără abonament, și am 3 luni pe an curentul gratuit.
0.23 lei e pretul de furnizare, zi-ne pretul total/ kwh. cum adica, fara abonament??

#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
0.63 vad ca e cu taxele și accizele de anul asta.
Pai sunt unii la care plătești doar energia, alții la care plătești energia plus o taxa zilnica fixa, un abonament.

#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017
Eu prefer preț cât mai mic pe kwh, chiar dacă e cu abonament. Consum între 350 și 500 kwh pe lună, 6 lei abonamentul ala e frecție.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate