Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Aparat Foto Mirrorless Fujifilm X-T4 Body 26.1MP

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
alexandru_s1976

alexandru_s1976

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.12.2020
Salutari...
Am primit si eu cadou de sarbatori un aparat foto,modelul din topic, fara obiectiv.

As fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda un obiectiv pentru acest model de aparat.

Precizez ca pentru mine fotografia este doar un hobby,nu sunt un profesionist...pana in momentul de fata am folosit doar aparate foto compacte...ultimul folosit fiind un Panasonic Lumix DMC-TZ80 Compact 18 MP.

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte fain aparat.
Ca și hobbyst, ce tip de fotografie faci? De familie? Concedii? Dacă da, atunci îți trebuie un clasic. Aici ar fi cel mai ieftin. Am luat de la ei produse în valoare de peste 10k€, nu au fost probleme.

Edited by Reactor2015, 03 January 2021 - 17:52.


#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De acum va trebui sa cari cu tine 2 camere, ca daca nu iei Panasonicul, vei plange dupa Zoom-ul lui :)...iar pentru cel nou, nu cred ca vrei sa dai atatia bani pe un zoom mai maricel.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu cred că se compară calitatea imaginilor cu Fuji de mai sus cu Panasonicul respectiv. Am și eu un TZ40, Made in Japan chiar, o bășină de aparat...

Uite aici un clip cu obiectivul pe care ți l-am recomandat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZpMfSS48uPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Reactor2015, 03 January 2021 - 18:16.


#5
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Ai putea sa incerci cu asta, este foarte bun pentru ce ai nevoie: https://www.olx.ro/o...html#25c4517b7b

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Povești, ai deschis topicul sã te lauzi ce sculã fainã ai primit. :)
La obiective începe distracția cã le alegi dupã ce dorești sã pozezi.

Poți începe cu un telefoto de buget
Fujifilm XC50-230mm f/4.5-6.7 OIS II

#7
alexandru_s1976

alexandru_s1976

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.12.2020

 Reactor2015, on 03 ianuarie 2021 - 17:50, said:

Foarte fain aparat.
Ca și hobbyst, ce tip de fotografie faci? De familie? Concedii? Dacă da, atunci îți trebuie un clasic. Aici ar fi cel mai ieftin. Am luat de la ei produse în valoare de peste 10k€, nu au fost probleme.

In genaral fac fotografii cand plec in concedii cu familia,cand mai vin prin Romania,cand mai merg pe la targurile de masini,etc

 Dizlpower, on 03 ianuarie 2021 - 18:18, said:

Ai putea sa incerci cu asta, este foarte bun pentru ce ai nevoie: https://www.olx.ro/o...html#25c4517b7b

Sa stii ca nu comand absolut nimic de pe siteurile din .ro mai ales produse second hand

 BloodRa, on 03 ianuarie 2021 - 18:44, said:

Povești, ai deschis topicul să te lauzi ce sculă faină ai primit. Posted Image
La obiective începe distracția că le alegi după ce dorești să pozezi.

Poți începe cu un telefoto de buget
Fujifilm XC50-230mm f/4.5-6.7 OIS II

Sa stii ca nu am deschis topicul ca sa ma laud...

P.S.nu recomandati siteuri / magazine din Romania...eu locuiesc in Germania...pot achizitiona direct din magazinul online oficial Fujifilm de aici : https://www.fujifilm-shop.de/objektive

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Alex, uită-te la ce ți-am recomandat. Este ceea ce cauți atât din punct de vedere calitativ cât și ca distanță focală. Poti să-l iei și de pe Amazon.de.
Și apropos, să stăpânești sănătos aparatul.

#9
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Putin conteaza de unde comanzi Posted Image)) ti-am dat o sugestie de obiectiv, facut de Fuji.... poti spune de al ca nu te satisface, dar ar trebui sa il testezi mai intai...

Edited by Dizlpower, 03 January 2021 - 20:20.


#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 14.10.2004
Uite obiectivul recomandat de colegul in Germania
https://www.mediamar...wr-1955624.html

Recomandarea mea este asta:
https://www.saturn.d...is-1618754.html
sau
https://www.saturn.d...xf-2579026.html
ambele foarte bine cotate.

Vezi tu peste ceva timp daca simti nevoia de mai mult, poate un fix pentru portrete.
Sper ca iti dai seama ca daca te prinde microbul e nasoala rau treaba cu "sticlele" :)

Edited by xymzar, 03 January 2021 - 20:27.


#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu te supara, dar e greseala ta ca nu ai spus de la inceput chestiile cu Germania.
Cei care iti recomanda un anumit obiectiv, pun un link (indiferent de unde e). Vezi obiectivul, apoi, daca iti convine, il comanzi "la tine" in Germania.
Pentru ce ai tu nevoie si ce fotografii vrei sa faci, nu ai nevoie de acel aparat de aproape 2000euro (fara obiectiv). O camera tip Travel e ceea ce iti trebuie si...asta ai deja (Panasonicul cu zoom de x30).
Daca vrei sa-ti iei obiectiv din Germania, de ce nu intrebi direct la cei de unde vrei sa cumperi?...crezi ca nu sunt capabili sa-ti recomande ceva bun? Posted Image


N-am timp si chef sa caut ce (si cate) obiective ti-ar trebui la fuji, ca sa acoperi plaja focala a lui TZ80...24 la 720mm ...si cat ar costa!!!
Da, colegii au dreptate ca Panasonicul nu are calitatea uni mirrorless cu senzor mare, dar...nu faci fotografii ca profesionist, asa cum ai zis, e un hobby si vrei niste amintiri din calatorii, etc.
Sunt camere "travel" mult mai performante decat acel TZ80. Eu, in locul tau, as vinde Fuji si mi-as lua una din asta...ceva cu senzor de 1" si zoom de x16 ar fi perfect Posted Image

Edited by danpet, 03 January 2021 - 20:40.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Nu trebuie sa acopere toata plaja ca si TZ 80, dealtfel l-as lua pe ambele dupa mine, se pot completa reciproc.

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
X-T4 poate deveni "zgomotos" în condiții de lumină slabă. Ăsta e motivul pentru care i-am recomandat un f2.8 în loc de f4.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt o gramada de obiective recomandate pt. XT4, alegerea depinde de nevoi, preferinte, interese, si din pacate si in f de buget.
In primul raspuns de sus ai primit recomandate pt. transnormalul 16-55 f2.8.
Fara alte precizari la cerinte, e o recomandare rezonabila.
Poate cineva cu experienta alegea singur daca vrea sau nu transnormal cu f2.8 constant, pt. unii e esential sau chintesential, pt. altii nu e necesar si prefera fixe pe acea plaja focala, si zoomuri pe ultrawide sau nici acolo daca ar fi bune fixele si acolo dar nu prea sunt...

Fara alte cerinte precizate, e poveste lunga, sa te invatam noi teoria focalelor, unghiului de cuprindere asociat si problemele de compozitie si deformari optice, DOFului si detasarii, diafragmei, luminozitatii, perspectivei, deformarilor cromatice, lights-fringing,  OOF color, flare resistance, contrast, microcontrast, rezolutie, contrast exagerat, etc.

La XT4 ai senzor APS-C cu diagonala de ~ 28mm.
Ea corespunde cu focala ultranormala, care nu e nici tele si nici wide.
Normal poti avea deci in zona 28 - 35mm.
Pe formatul FF35 ultranormalul e 43mm si normalul intre 40 si 58 mm cu 50-52 uzual, insa APS-Cul e mai mic cu 1,53 x pe latura la Fuji, Sony, Nikon, Pentax , ( deci cam de 2,34X mai mic in suprafata) si cu 1,62 X pe latura mai mic la Canon.
35ul pe XT4 incadreaza ca un 53 pe FF35.
28 incadreaza ca un 43mm pe FF35.
50 incadreaza ca un 77mm.
55 ca un 84.
85 ca 130 pe FF35
135 ca 206
200 ca 306
300 ca 459
Etc. etc. cu tele mai lungi.
24 ca 36,7
20 ca 30,6, dar daca e 20 de FF deja ai deformare in picatura , care apare de la 28mm chiar, si corectia ei duce la deformare in butoi si invers, ca sa iasa verticalele  corectia optica trage de colturile imaginii si apar deformari  spre colturi. Cu un 20 de APSC problema e redusa, ideal e proiectat sa redea ca un 30 fara droplet distortion sau cu deformare redusa.
15 pe APSC incadreaza ca un 23mm.
11mm ca un 17 si 10 ca un 15,3.
Pe FF35 de la 24 inclusiv in jos sunt ultrawide, cu problema droplet distortion si cu atentie mare la fuga perspectivala care tine de distanta nu de obiectiv dar sub 5 diagonale spatiale ( volumetrice) pana subiect, apar deformari de fuga perspectivala si wideurile si ultrawideurile pot lasa mai usor novicii sa se urce pe subiect

La UWA extrem, 8 - 14 mm pe APSC si 12 - 18 pe FF35) apare si deformare in mustata, deformare progresiva extrem de greu de corectat.
Fuga perspectivala deformeaza cu orice focala daca te apropii de subiect, si cu 35mm la portret strans pe APSC, si exista si inversul - aplatizarea imaginii care poate fi nejustificata si inexpresiva daca nu e sustinuta si justificata in compozitie cu lumina plata, pata plata, ritm si simetrie de ex costume etno...
La portret necaricatural, care nu reda cap borcanat, nas mare, fata umflata, picioare mici, etc., se pastreaza 1,5m pana la subiect indiferent de focala. Mai aproape se borcaneaza si mai deoarte se aplatizeaza.

Cu 8 ai deformari progresive prea mari.
Cu 10-11 pe  APSC ( 14 - 17 pe FF35) faci portret ambiental in interior cu capul centrat ca sa nu fie deformat  de deformarea in picatura.
Cu 12 - 14 de apsc nu prea ai ce face la portrete, e greu de folosit si pt peisaj bine facut, se mai foloseste pt. redari de interioare ca si focale mai lungi, 16 -18, 20, 24, 28, 35+.
Cu 20 pe APSC ( 28 pe FF35) poti pastra racursi la limita, intentionat.
Cu 24-28 pe APSC ( 35- 43 pe FF35) incadrezi plan larg full body.
Cu 35 pe APSC (50  pe FF35)  incadrezi portret plan american, larg.
Cu 50 pe APSC inca nu ai de bust, trebuie un 55-60 pt. bust.
Cu 85 pe APSC ( 130 pe FF35) sari deja cam mult, devine fie de cap strans taiat in crestet pt a echilibra taierea de jos, fie de aplatizare intentionata

In functie de focala, creste si descreste si profunzimea de claritate, detasarea subiectului de fundal, daca se pastreaza o diafragma deschisa si obiectivul e luminos.
Direct depinde de diafragma obiectiva si ea depinde indirect de focala - cu cat e mai lunga focala, daca si diafragma e mare, profunzimea de claritate scade, cu avantaje la detasarea subiectului de fundal si dezavantaje legate de precizia focalizarii si slegerea planului de focalizare.
Luminozitatea obiectivului, cu subliniere la focala folosita ca nu toate au luminozitate constanta, pe langa permiterea de iso mai mic, zgomot de imagine mai mic, timp de expunere mai scurt la nevoie, influenteaza si profunzimea de claritate in f de diafragma setata - cu cat e mai deschisa diafragma -  nr. mai mic, cu atat scade profunzimea de clarirate, cu avantaje la detasarea subiectului si dezavantaje deja amintite.
Tipul particular de redare in afara profunzimii de claritate, difera mult intre obiective diferite, uneori difera catastrofal si cu acelasi obiectiv in functie de distanta pana la planul focalizat, distanta pana la fundal, si pana la planuri oof  din fata celui de focalizare, si difera tipul de redare si in f de inchiderea diafragmei - nu doar la marimea profunzimii de claritate ci chiar la felul redarii ei, si se numeste bokeh.

Edited by nicolaie, 05 January 2021 - 00:10.


#15
alexandru_s1976

alexandru_s1976

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.12.2020

 Reactor2015, on 03 ianuarie 2021 - 20:14, said:

Alex, uită-te la ce ți-am recomandat. Este ceea ce cauți atât din punct de vedere calitativ cât și ca distanță focală. Poti să-l iei și de pe Amazon.de.
Și apropos, să stăpânești sănătos aparatul.

M-am uitat.
Mersi.

 xymzar, on 03 ianuarie 2021 - 20:20, said:

Uite obiectivul recomandat de colegul in Germania
https://www.mediamar...wr-1955624.html

Recomandarea mea este asta:
https://www.saturn.d...is-1618754.html
sau
https://www.saturn.d...xf-2579026.html
ambele foarte bine cotate.

Vezi tu peste ceva timp daca simti nevoia de mai mult, poate un fix pentru portrete.
Sper ca iti dai seama ca daca te prinde microbul e nasoala rau treaba cu "sticlele" Posted Image

La mine "microbul" sunt ceasurile...sper sa nu ma molipsesc si cu fotografia

 danpet, on 03 ianuarie 2021 - 20:30, said:


Cei care iti recomanda un anumit obiectiv, pun un link (indiferent de unde e)....
... nu ai nevoie de acel aparat de aproape 2000euro (fara obiectiv)...
Daca vrei sa-ti iei obiectiv din Germania, de ce nu intrebi direct la cei de unde vrei sa cumperi?...


Am raspuns intr-un topic,nu mai stiu in ce arie...in care aratam ca pretul de achiztie al respectivului obiect este mult mai ieftin aici decat in .ro si mi s-a atras atentia ca nu toata lumea vorbeste limba germana...am retinut,de aceea nu am precizat acest lucru.
Am precizat,l-am primit cadou...
Am intrebat si pe un site de specialitate de aici si mi s-au dat doua raspunsuri clare,cu toate ca am precizat faptul ca nu as da mai mult de 800 Euro pe el ....din 23 de recomandari,14 mi-au recomandat acest model :  https://www.bhphotov...mm_f_2_8_r.html
iar 9 raspunsuri privesc acest model : https://www.bhphotov...mm_f_2_8_r.html

Aici,neamtul in general cand isi cumpara ceva,mai ales cei impatimiti de un domeniu sau altul,deobicei recomanda ce-i mai bun/scump ce se gaseste la acel moment pe piata.

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cei care ți-au dat răspunsurile alea pe site-uri de specialitate, cu tot respectul, nu știu ce vorbesc.
Ți-au dat un zoom ultrawide ultrascump care îti acoperă o gamă restrânsă de genuri foto, iar celălalt este un tele spre super tele ca zoom care la fel, este ok doar pentru o gama restrânsă de genuri foto.

La ce faci tu ai nevoie de un zoom clasic ca focala cu care poti face 80% din toate genurile fotografice si care se muleaza 100% pe nevoile tale.

Nu imi dau seama care este nivelul tau de cunostinte foto, dar banuiesc ca stii ce e aia distanta focala.

Uite, îti dau un link, faci abstracție că este pentru Sony. Aparatul tau este un APS-C. Te joci acolo cu sliderul si vezi ce si cum. Sper sa iti fie de ajutor.

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

alexandru_s1976 said:

1609696389[/url]' post='27351204']
In genaral fac fotografii cand plec in concedii cu familia,cand mai vin prin Romania,cand mai merg pe la targurile de masini,

Cineva a recomandat Fuji 18-55mm f2.8-4 mai sus. E cea mai buna alegere pentru inceput in ceea ce vrei sa faci. E suficient de mic sa pastrezi kitul la dimensiuni reduse, e bun optic si te va ajuta sa iti dai seama pe viitor ce iti place sa folosesti mai mult.

Orice alta recomandare e bazata prea mult pe nevoile celui care face recomandarea si ca atare, e foarte posibil sa nu ti se potriveasca.

Edited by StefanSC, 03 January 2021 - 22:20.


#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Un 16-55mm cum s-a amintit pe aici e ceva ce ar trebui sa aiba mai oricine, ca acopera fix nevoile alea "normale", fie ca e o fotografie in casa, una de grup cu prietenii intr-o excursie, fie si un portret chiar de aici ai alte obiective mai potrivite, poti face cam orice cu el. Pentru showuri auto e ok ca poti fotografia si cadre largi dar si detalii cat de cat la 55mm. Pentru concedii la fel.

Apoi mai departe daca vrei un teleobiectiv sa ai acel "zoom" mai mare, sau ceva mai wide pentru anumite situatii, sau un obiectiv luminos pentru portrete si nu numai.
Evident ca le cumperi de unde vrei si cum vrei, tu stii asta, chiar de colegii ti-au aratat alte site-uri de aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate