Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Rinosinuzita rebela

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pacientul de 43 de ani s-a nascut cu hipoacuzie la o ureche, de 5 ani are secreție de mucus in sinusul și posibil trompa E. care corespund urechii normale, rezultatul e scăderea acuității auditive drastic.
Fenomenul cedează la Medrol ceea ce denotă inflamatie dar nu se poate lua acest medicament non stop.
Simpla instilare de aer fiziologic ustura.
S-au încercat și alte medicamente gen corticosteroizi inhalatorii Nasonex dar fara efectul scontat.

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
O idee ar fi Diprophos, un corticosteroid (o singura injectie) cu eliberare lenta. Cam 1 luna tine efectul.
Cel mai bine apelezi la un dr ORList. Daca suspecteaza o inflamatie mai serioasa te poate trimite si la un CT.

Sa-ti faci teste de alergeni (cutanat sau de sange) ca sa vezi daca fenomenul are o cauza alergica.
Dr ORList te poate trimite la dr alergolog. Sau poti sa te duci direct.

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
A fost la teste de alergie, nimic, s-au consultat mai mulți ORL-isti inclusiv profesori universitari și tot nimic.
Poate cineva pe forum s-a confruntat cu o asemenea situație și a reușit s-o scoată la capăt.

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Daca ai noroc toata treaba e pe fond alergic. Faci testele, iese rezultatul si te-apuc de desensibilizare sau macar stii sa te feresti.

Daca nu ai noroc sa iti iasa vreun test alergic pozitiv, poti sa mai faci cateva teste:
- eozinofilele
- IgE-uri specifice (daca ai vreo banuiala)
- mai sunt unii paraziti intestinali care dau asemenea efecte. Nu stiu sa te indrum spre teste specifice.
- pot fi cauze fungice/bacteriene care dau inflamatia. Stiu ca sunt anumite medicamente cu care poti face tratament, dar e bine de vazut inainte daca chiar asta e cauza.

Mai sunt si alte boli asociate (astm bronsic, sensibilitate la antiinflamatoarele ne-steroidiene)?

Ca si medicamente se actioneaza asupra efectului: scaderea inflamatiei si nu asupra cauzei (de multe ori necunoscuta).
- cortico-steroizi (medrol/ dexametazona/ prednisolon/ diprophos)
- antibiotice (din cauza polipilor nu se ventileaza sinusurile ceea ce duce la aparitia de bacterii combatute cu antibiotice)
- chestii bazate pe pseudo-efedrina (ACC, Clarinase).
- tratamente experimentale bazate pe anticopri monoclonali (Nucalla)

Toate astea trateaza efectul, nu cauza.

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Ce ti-am zis mai sus sunt experienta mea personala. Nu sunt doctor, dar sufar de sinuzita cronica polipoasa de mai bine de 10 ani.
Tin sa zic chestia asta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate