Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Pătuț, cărucior, scaun auto

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostScurthea211, on 03 ianuarie 2021 - 23:46, said:

Cred ca nu te primesc la Adancata cu scaunul de copil in spate daca nu ii pui si casca.

In alta ordine de idei, am avut 2 scaune de copil prinse in centurile masinii ( besafe izi plus). Daca sunt montate corect nu se clintesc nici daca te rastorni cu masina. Pana la urma pentru asta au fost proiectate. Sa protejeze pasagerii in caz de accident.
pana se blocheaza centura...
plus la orice frana mai tapana scaunul se va propti in centura si ghici pe cine striveste.

#20
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Au versiuni cu isofix, dar in momentul in care copilul depaseste 18 kg, sistemul isofix nu mai este suficient. De la 18 kg in sus prinderea scaunului foloseste intr- un fel  sau altul centurile masinii.

Si altceva de care trebuie sa tii cont  este ca la copii scaunele si pantofii nu prea se cumpara dupa numar. Ar cam trebui probate. AL nostru de exemplu nu statea deloc bine in Joie. Era prea scund si Gras sau nush, ii statea barbia in piept oricat a incercat reprezentantul sa regleze pernele si centurile. La besafe a stat din prima bine. In plus e bine sa probezi si in masina scaunul. La noi Axkid desi teoretic AR fi trebui sa aiba loc, nu prea avea.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmiqutu, on 03 ianuarie 2021 - 23:46, said:

....
Toate scaunele au versiuni cu baza isofix, indiferent de nivelul de vârstă.
daaaa, marmota si ciocolata.

#22
miqutu

miqutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.02.2009

View Postarg, on 03 ianuarie 2021 - 23:54, said:


pana se blocheaza centura...
plus la orice frana mai tapana scaunul se va propti in centura si ghici pe cine striveste.

Tu ori nu știi să montezi scaunul, ori nu știi să conduci. Daca e prins în isofix și centuri, in cazul unui accident vor muri toți pasagerii mai puțin copilul. Depinde și ce scaun ai, cred că pentru copil trebuie sa investesti in siguranță când merge cu mașina. Un scaun de 200 de lei probabil se descompune mai repede decât unul de peste 1000.

#23
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View Postarg, on 03 ianuarie 2021 - 23:54, said:


pana se blocheaza centura...
plus la orice frana mai tapana scaunul se va propti in centura si ghici pe cine striveste.
Dude.. Trolling? Sau nu ai avut/ vazut asa ceva pana acum? Ce descrii tu suna a scaun pt 6 ani +.
Scaunele pt copiii mici sunt deobicei pozitionate cu spatele la sensul de mers ( ca o scoica). La frana copilul apasa scaunul si nu invers. Scaunul e prins fix cu centura masini care este intinsa si blocata de sistemul scaunului. Copilul are o centura in 5 puncte separata. In plus scaunul are o tija care il propteste in podea, e blocat de scaunul din Fata si e legat de acesta si cu vreo 2 chingi. Crede-ma, nu se duce nicaieri scaunul ala.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmiqutu, on 04 ianuarie 2021 - 00:02, said:



Tu ori nu știi să montezi scaunul, ori nu știi să conduci. Daca e prins în isofix și centuri, in cazul unui accident vor muri toți pasagerii mai puțin copilul. Depinde și ce scaun ai, cred că pentru copil trebuie sa investesti in siguranță când merge cu mașina. Un scaun de 200 de lei probabil se descompune mai repede decât unul de peste 1000.
am unul de 1500 si unul de 200
e fix acelasi plastic fix acelas sistem de prindere prin spate cu centura... pana la o varsta, dupa care centura prinde copilu cu tot cu scaun.
la ambele le-am pus o curea suplimentara care tine scaunul pe loc... sa nu se mai balagane prin masina.

View PostScurthea211, on 04 ianuarie 2021 - 00:05, said:

...
pana la o varsta copilul sta in centura cu 5 puncte, pe urma....

si vezi ca centura aia in 5 puncte are nevoie de o clema suplimentara pe piept (care e obligatorie in america).

#25
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
I call bulshit la treaba cu clema.

Clema aia e total contraindicata. Daca era obligatorie venea cu scaunul. Scaunele sunt proiectate, testate si omologate sa fie folosite ca atare, fara alte accesorii. Orice husa, banda de prins capul sa nu cada la somn, cleme pt centuri, oglinzi, plusuri, etc sunt neomologate si se pot comporta aleator in caz de accident. Daca scaunul e potrivit pt copil si reglat corespunzator nu e nevoie de nici o clema.
Scaunele au grupe de varsta, inaltime si greutate. Toate criteriile trebuie sa fie indeplinite simultan pt ca scaunul sa fie considerat potrivite.
Daca e nevoie de clema, centurile nu sunt potrivite cum trebuie si trebuie ajustate.

Ps: Americanii nu prea sunt un standard pt siguranta. Plus ca ei nu au o legislatie unitara in privinta asta. Adica poti sa mergi cu motorul fara casca in unele state si tu imi spui ca te obliga la extra protectie neomologata pt centura in 5 puncte. 😂

Nordicii sunt preocupati de treaba asta cu siguranta. De la ei vin standardele.

#26
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
I-size are avantajul rapidității montării / demontării. Poți face economie de 700 lei cât costă baza, dar de fiecare dată trebuie să fixezi centura de siguranță în jurul scaunului, respectiv să o scoți. Când copilul plânge e puțintel altfel.
In varianta i-size se zice că ar fi și mai in siguranță, dar probabil nu prea contează în cazul tău.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostScurthea211, on 04 ianuarie 2021 - 01:27, said:

...
in cate scaune ai pus copilu/copiii?
si cate ai folosit pe masina?

p.s. cand pui prichindelu corect in scaun cu totul reglat corect si din doua miscari isi scoate bretele de pe umeri o sa intelegi rapid care e problema.

Edited by arg, 04 January 2021 - 05:45.


#28
miqutu

miqutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.02.2009
Ne îndepărtăm de subiect. Eu mi-aș fi dorit să aflu modele de pătuț, căruț, scaune, recomandate și testate de membrii forumului, nu modul cum funcționează fiecare în parte.

#29
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View Postarg, on 04 ianuarie 2021 - 05:48, said:


in cate scaune ai pus copilu/copiii?
si cate ai folosit pe masina?

p.s. cand pui prichindelu corect in scaun cu totul reglat corect si din doua miscari isi scoate bretele de pe umeri o sa intelegi rapid care e problema.

1.Ai folosit cuvantul corect de 2 ori in aceeasi fraza si totusi e clar ca nu stii sa pui centurile pentru copil. Ele ar trebui sa stea pe pozitie si in caz de accident... de dat peste cap cu masina. Ce crezi ca s-ar intampla in cazul ala, daca copilul tau cu minim de forta si efort poate evada singur? Centurile cuplate si reglate corect nu pot fi scoase de un copil mic.
2.Numarul de scaune montate e irelevant atat timp cat o faci gresit.
3.Pe internet e vb aia: link sau nu exista. Inca astept link-ul cu legea  privind clema obligatorie in state.

Scuze de off topic-ul extins pe tema sigurantei rutiere, dar e un domeniu in care ar trebui toti sa fim responsabili si sa avem grija, pt ca la varste fragede orice eveniment minor poate avea efecte majore.



#30
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View Postmiqutu, on 04 ianuarie 2021 - 08:34, said:

Ne îndepărtăm de subiect. Eu mi-aș fi dorit să aflu modele de pătuț, căruț, scaune, recomandate și testate de membrii forumului, nu modul cum funcționează fiecare în parte.

Noi am avut un patut de lemn cumparat dintr un magazin de pe calea Mosilor. Era facut in Romania si a fost in jur de 500 de Lei. Era integral de lemn ceea ce ne-a incantat. Ce a fost util la el a fost laterala culisanta pana jos, pt ca am ajuns sa il lipim de patul nostru, si practic copilul a avut un fel de insula in care dormea si maica-sa avea access rapid la el rapid fara sa piarda prea mult somn.

Carucior am avut 2-1 Evo Graco: scoica + partea sport. As zice ca a fost o investitiei proasta:undeva pe la 1400lei. Scoica a fost super utila ca il scoteam din masina adormit si o puneam direct pe picioare. Dar cand a crescut si am inceput sa folosim partea sport, ne-am dat seama ca e mult prea mare si mult prea greu. Ocupa jumatate de portbagaj singur.Asa ca am trecut la un Maclaren sh, care e in alta clasa:super usor, super compact. (400 de Lei a fost, aproape nou) Exista si mai bune, dar dupa experienta celuilalt am zis ca nu merita o investitie majora.

Pana la 9 luni am folosit scoica Evo Graco si dupa, scaunul Besafe izi plus (cumparat de la targ cu reducere: 1400 Lei). Scaunul poate fi folosit pt purtare rear facing prelungit pana la 25 kg/ 115 cm. Fii-miu a stat in el pana la 5 ani/20kg/110 cm cand nu prea a mai avut loc cu spatele. Deci clar dintre toate scaunul a fost cea mai buna investitie. La 5 ani i-am luat un Cybex M-fix Sl 15-36kg (600 Lei la promotie) pe care probabil o sa il foloseasca cel putin inca 5 ani, daca nu mai bine.

#31
Viperdark

Viperdark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2014
Ceva pareri pentru scaunul auto cu isofix Joie i-spin 360? In ceva timp trebuie sa schimb scoica fetitei mele de 6 luni si ma gandeam la acest model care se poate roti.
Este buna pozitia de dormit cat sta cu spatele la sensul de mers? Dar mai tarziu cand se intoarce cu fata? Are ceva reglaje pentru pozitia de somn? Cum se comporta in timp materialele si sistemele de prindere/rotatie?

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu am un patut de vreo 1000 de lei (primit cacadou), a dormit in el de fix 0 ori. Peste 2 zile vine socru-mio sa-l demonteze si sa-l duca in boscheti :w00t:

#33
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Astazi am fost si noi la cumparaturi si am ales produsul acesta.
Noi locuind in Germania,planul meu era sa ajung prin Romania luna viitoare si poate sa cumpar de acolo,ca tot bateam drumul cu alte treburi,impuscam doi iepuri dintr-o data.
Mi-a trecut cand am vazut ca in tara acelasi carucior este mai scump decat in Germania.

Attached Files


Edited by Groh, 27 March 2021 - 19:38.


#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostMosotti, on 24 martie 2021 - 22:00, said:

Eu am un patut de vreo 1000 de lei (primit cacadou), a dormit in el de fix 0 ori. Peste 2 zile vine socru-mio sa-l demonteze si sa-l duca in boscheti Posted Image
exact aceeasi problema. cum il puneai in el, se trezea si urla. si dupa ce o fost suficient de mare sa se catere din el - instant escape. doarme cu mine-n pat de vreo 4 ani Posted Image . si cand se trezeste si nu-s acolo, pleaca sa ma caute prin casa.
l-am dat cu 50 de euro la altii care poate au fost mai cu succes.

#35
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View Postdjmaddox, on 03 ianuarie 2021 - 18:50, said:

Eu am luat asa:
Carucior: https://www.babyneed...nwaAr_BEALw_wcB
(aici daca il cauti il gasesti la oferta pe la 900 ron )

Scaun de masina am inceput si eu sa caut acum.
Cum e căruciorul? Puncte bune, puncte slabe? Scoica e cât de cât de calitate, sau e panaramă? Ai mai luat ceva suplimentar la cărucior? Ai ceva poze sau eventual filmare cu căruciorul Lorelli Alba Premium (le poți urca pe wetransfer)?

Scaunul Lorelli Aviator l-ai văzut?

#36
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Cele mai ieftine, cele mai...SH!

Am avut scaun de masa pentru bebelusi, din lemn curbat, fabricat in Suedia. O carca de bani. Teapa!
Am avut scaune Recaro. O carca de bani si alea. Un rahat, la fel ca orice scaune.
Am avut patut de copii colectia Mammut din Ikea. Si asta a costat ceva. N-a dormit nici dracu' in el. Era depozit de haine.
Am avut leagan d'ala cu cantece de la FisherPrice. Adus din SUA. N-a tinut prea mult vraja.
Lista prostiilor pe care am dat  banii poate continua (biciclete, trotinete, patine, role etc.)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate