Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Pătuț, cărucior, scaun auto

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
miqutu

miqutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.02.2009
Sunt in căutarea celor din titlu ☺️ și nu mă hotărăsc.

Mi-am făcut planul pentru:
- pătuț+saltea = max 1000 lei
- cărucior moduri landou+sport (fara scoică pentru că iau scaun 0 luni)= max 1000
- scaun auto 0-3 ani = max 1500 lei

La pătuț nu caut ceva specific. Căruțul vreau sa fie cat confortabil, mai ușor, mai mic in portbagaj. La scaun auto caut doar confort și siguranță.

Ce folosiți și recomandați?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca vrei cam multe si bugetul e cam mic.

1. Patut si saltea - ai mari sanse ca al tau copil sa nu doarma nici mort in acel patut, de aceea recomand cel mai ieftin de la Ikea.
Daca nu merge, il poti da inapoi timp de 365 de zile.
La fel si cu masa de infasat, cea mai basic face treaba.

2. carucior + landou + etc?

Recomand ceva care are baza cu roti, iar pe acea baza se prind:
- landou
- scoica se recomanda separat, pana la varsta de 1 an sau in fct de inaltimea copilului.
- dupa un an, scaun rear pana la 3 ani, dar deja de pe la 2 ani are probleme cu intinsul picioarelor.
Scaunele ce au insert de nou-nascut, nu sunt chiar ok.

https://www.siguranta-auto-copii.ro/

Take a look.

Eu am mers pe produsele BeSafe/Britax/Stokke.

#3
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
1000 de ron patut si saltea? Oau...ai ceva bani pe tine

Personal, iti recomand o saltea cat de cat ok, noua, iar patutul, cauta l la mana a 2 a...ai sa ia regrete peste cativa ani, care pesemne cu vor fi prea multi, ca va trebui , ori sa il pui pe foc, ori sa il dai si tu la ramdul tau la alticneva....simuite asa, un  6 sute de lei se vor duce pe apa sambetei.

Iti recomand sa cauti unul bun la mana a 2 a. Gasesti pe olx sau la jumate, slava domnului, o gramada. Eu am luat unul, acum 8 ani, cand a venit fi mea....aproape nou era, am dat 50 ron de la unul care chiar vroia sa scape de el...pesemne ca acum gasesti la 100-200 de ron , habar nu am

#4
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Buna,

1. Patut + saltea, noi am cumparat anul trecut https://www.emag.ro/...2/pd/D6KQ8RBBM/ cu 444 de lei. Bebe a dormit doar pe timpul zilei in acest patut. In rest doar cu noi. Nu merita buget mare. Patutul este ok, acum sta montat doar pt masa de infasat (care pare cam fragila la suportul care o tine pe pozitii).

2. Carucior, as recomanda doar sport. Noi ne-am cam grabit si am luat unul 3 in 1 (sh) la care am folosit doar scoica si partea sport pana am luat https://carucioarede...-dragon-kingdom . Landoul l-am folosit doar in prima luna sa doarma in casa. Bebe s-a nascut inainte de starea de urgenta si 2 luni am stat in casa. Trebuie cautat mult si vazute multe reviewuri. Suntem multumiti de el.
Scaun auto nu avem.

Edited by crazyalex86, 03 January 2021 - 15:54.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
scoica: de la britax e ok, e adanca si tine bine bebeul, dar nu e ok la drumuri lungi.
scaun: am testat destule, cel mai ok e nania de la jumbo + o curea suplimentara isofox (sau chinga).

#6
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Eu am luat asa:
Patut: https://www.ikea.com...t-alb-00248567/
Saltea: https://i-sleep.ro/baby-puzzle/
Carucior: https://www.babyneed...nwaAr_BEALw_wcB
(aici daca il cauti il gasesti la oferta pe la 900 ron )

Scaun de masina am inceput si eu sa caut acum.

#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Scoică i-size e cea mai practică la ora actuală. Se montează sau demontează imediat, nu mai trebuie prinsă cu centura.
Eu am ales britax, dar cu tot cu baza nu ai nici o șansă să intri în bani.
Caruciorul inițial tot britax, pentru scoică,  dar la fel britax e un brand premium
Cu patutul poți să te ieftinesti, salteaua însă e foarte importantă. Eu am dat 1500 pe pătuț și masa de infasat, dar nu-și merită banii

Caruciorul cel mai reușit pe care l-am luat e coccole nessia. L-am prins cu o grămadă de reduceri la 1600. Faine materiale, dezavantajul că scoica nu e i-size.
Dar, mai întotdeauna micuța adoarme in landou.

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pana la 1 an sau macar cat incape copilul in ea din punct de vedere al sigurantei e mai buna scoica.
Si din punct de vedere al comfortului parintilor tot scoica e mai buna pt ca daca copilul adoarme pe drum ( si majoritatea asta fac) poti sa iei scoica, sa o pui pe baza cu roti si sa iti vezi de program. Daca adoarme copilul in scaun ori il trezesti sa il muti ori astepti sa se trezeasca.

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Problema e că nu se recomandă să ții prea mult copilul în scoică.

#10
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,488
  • Înscris: 24.12.2005

 BloodRa, on 03 ianuarie 2021 - 22:16, said:

Problema e că nu se recomandă să ții prea mult copilul în scoică.
Indiferent că este vorba de scaun sau de scoică, nu este recomandat să stea mult în ele. Dacă nu mă înșel se recomandă pauze la fiecare 1,5 - 2 ore. Și indicațiile sunt de scoică până la 1 an sau atingerea limitelor fizice pentru scoică și apoi scaun cu spatele la drum până la 4 ani (minim până la 2 ani). Chiar dacă sunt și scaune care se folosesc de la 0 ani, scoica este mai bine profilată și adaptată specificului unui nou-născut.

#11
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Nu e o problema specifica statului in scoica. Nu e OK sa stea prea mult cand e mic in oricare din cele 3 varainate de transport auto: scoica, landou cu sistem auto, scaun 0 ani. Dintre toate scoica e cea mai safe conform testelor de specialitate.
Scoica in schimb este foarte periculoasa daca este folosita pt somn in afara masini sau a bazei caruciorului. Poate duce la asfixiere si deces daca este pozitionata pe o suprafata care ii mareste suplimentar inclinatia si practic impinge barbia copilului spre piept.

#12
miqutu

miqutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.02.2009

 Adm, on 03 ianuarie 2021 - 14:51, said:

Cred ca vrei cam multe si bugetul e cam mic.

1. Patut si saltea - ai mari sanse ca al tau copil sa nu doarma nici mort in acel patut, de aceea recomand cel mai ieftin de la Ikea.
Daca nu merge, il poti da inapoi timp de 365 de zile.
La fel si cu masa de infasat, cea mai basic face treaba.

2. carucior + landou + etc?

Recomand ceva care are baza cu roti, iar pe acea baza se prind:
- landou
- scoica se recomanda separat, pana la varsta de 1 an sau in fct de inaltimea copilului.
- dupa un an, scaun rear pana la 3 ani, dar deja de pe la 2 ani are probleme cu intinsul picioarelor.
Scaunele ce au insert de nou-nascut, nu sunt chiar ok.

https://www.siguranta-auto-copii.ro/

Take a look.

Eu am mers pe produsele BeSafe/Britax/Stokke.

Eu zic că eu ceva buget. Nu o sa mergem pe branduri premium probabil, in afară de scaunul auto.
Putini copii incap in scoică până la 1 an de zile. Și scoică și landoul mi se par cheltuieli inutile.
Tocmai de aceea vreau sa scap de scoică și să iau direct un scaun mai bun de la 0 luni.
Probabil în scaun 0 luni la 1500 de lei este mult mai bun (confort, siguranță) decât orice scoica care ar veni inclusa in pachetul căruț 3 in 1.
In in pătuț trebuie sa stea. Nu vreau sa dorm cu copilul in pat.
Daca cedezi și îl iei in pat normal că nu mai sta in pătuț.

 crazyalex86, on 03 ianuarie 2021 - 15:52, said:

Buna,

1. Patut + saltea, noi am cumparat anul trecut https://www.emag.ro/...2/pd/D6KQ8RBBM/ cu 444 de lei. Bebe a dormit doar pe timpul zilei in acest patut. In rest doar cu noi. Nu merita buget mare. Patutul este ok, acum sta montat doar pt masa de infasat (care pare cam fragila la suportul care o tine pe pozitii).

2. Carucior, as recomanda doar sport. Noi ne-am cam grabit si am luat unul 3 in 1 (sh) la care am folosit doar scoica si partea sport pana am luat https://carucioarede...-dragon-kingdom . Landoul l-am folosit doar in prima luna sa doarma in casa. Bebe s-a nascut inainte de starea de urgenta si 2 luni am stat in casa. Trebuie cautat mult si vazute multe reviewuri. Suntem multumiti de el.
Scaun auto nu avem.

Da, cadrul patului chiar nu contează. Mai importanta cred că e salteaua.
Pentru cărucior, mă uit pentru ceva format din landou + sport. As prefera chiar landou transformabil in sport.
Scoică nu vreau, as vrea sa iau scaun 0 luni.

 arg, on 03 ianuarie 2021 - 16:20, said:

scoica: de la britax e ok, e adanca si tine bine bebeul, dar nu e ok la drumuri lungi.
scaun: am testat destule, cel mai ok e nania de la jumbo + o curea suplimentara isofox (sau chinga).

Am înțeles că sunt bune cele de la Britax dar mi se par foarte scumpe.
Eu mă uitam la brandul de scaune Joie.

 BloodRa, on 03 ianuarie 2021 - 19:04, said:

Scoică i-size e cea mai practică la ora actuală. Se montează sau demontează imediat, nu mai trebuie prinsă cu centura.
Eu am ales britax, dar cu tot cu baza nu ai nici o șansă să intri în bani.
Caruciorul inițial tot britax, pentru scoică,  dar la fel britax e un brand premium
Cu patutul poți să te ieftinesti, salteaua însă e foarte importantă. Eu am dat 1500 pe pătuț și masa de infasat, dar nu-și merită banii

Caruciorul cel mai reușit pe care l-am luat e coccole nessia. L-am prins cu o grămadă de reduceri la 1600. Faine materiale, dezavantajul că scoica nu e i-size.
Dar, mai întotdeauna micuța adoarme in landou.

Prea scumpe cele de la Britax pentru bugetul meu.

 Scurthea211, on 03 ianuarie 2021 - 19:37, said:

Pana la 1 an sau macar cat incape copilul in ea din punct de vedere al sigurantei e mai buna scoica.
Si din punct de vedere al comfortului parintilor tot scoica e mai buna pt ca daca copilul adoarme pe drum ( si majoritatea asta fac) poti sa iei scoica, sa o pui pe baza cu roti si sa iti vezi de program. Daca adoarme copilul in scaun ori il trezesti sa il muti ori astepti sa se trezeasca.

Eu cred că e mult mai sigur un scaun 0 luni prins în isofix decât o scoica prinsa in centuri. Pozitia copilului e aceeași in ambele.
Plus că așa cum mai spunea cineva, nu este recomandat sa tii copilul, mai ales în primul an, mai mult de 1-2 ore pe scaun/scoică fara pauză.

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Cum am spus, Britax îs premium. Dar sunt și alți producători.

De exemplu
Scoica:
https://magazinpentr...Pro-baby-caviar

Bază:
https://magazinpentr...scaun-auto-iPro

#14
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Esti la inceput. Ai timp sa te mai documentezi. O sa afli ca si pt scoica exista baza isofix. Si ca scaunele auto se pot prinde si ele isofix sau cu centuri. Siguranta nu e data de tipul prinderii ci de modelul scaunului/scoicii. Si de altfel o sa vezi mai tarziu ca in isofix se pot prinde doar scaune pt copii sub 18 kg. De la 18 kg, scaunele care pot suporta copii mai grei se prind incontinuare in centurile masini.
Pt siguranta la sisteme de transport copii se folosesc testele ADAC. Poti sa cauti scaunele 0 plus sa vezi daca au fost testate pt grupa asta de varsta.
Pana la urma tu decizi ce e mai bine pt tine. Dar poti sa te mai interesezi, nu merge de acum pe ideea fixa ca tu nu vrei scoica. Si pt copil si pt tine o sa fie mai usor cu scoica. O sa vezi ca nu e usor sa pui un copil in scaunul fixat deja in masina, eventual si bocna de ger. Cu atat mai mult un nou nascut care e ca de guma. E mult mai dificil decat pare. Copilul trebuie pus inbracat lejer ca centurile de siguranta sa functioneze corect.Iarna scaunul din masina e super rece. Scoica o ai in casa, e calda. Poti sa il pui linistit intr o pozitie in care esti si tu comod,vezi ce faci, il asezi usor fara sa fi aplecat intre scaune.
Daca esti la primul copil, nu prea stii cu ce se mananca. Ceea ce nu e un lucru rau. Niciunii nu am stiu. Daca vrei sa asculti ce iti spunem cei care am trecut prin etapa asta, bine. Daca nu, poti sa dai 1500 de Lei pe un scaun pe care o sa il folosesti la anul si de care o sa te tot impiedici prin sufragerie pana atunci.


Si timpul recomandat in primele 3 luni este  de maxim 45 de minute nu 2 ore, indiferent de scaun/scoica.

Edited by Scurthea211, 03 January 2021 - 23:24.


#15
miqutu

miqutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.02.2009

 BloodRa, on 03 ianuarie 2021 - 23:09, said:

Cum am spus, Britax îs premium. Dar sunt și alți producători.

De exemplu
Scoica:
https://magazinpentr...Pro-baby-caviar

Bază:
https://magazinpentr...scaun-auto-iPro

Merită o cheltuială de peste 1000 de lei pentru 6-12 luni? Nepotul meu a încăput doar 6 luni in scoică.
Cum ziceam și mai sus, eu mă gândesc să cumpăr scaun 0 luni (până la 3-4 ani după alt scaun) de la producătorul Joie.
Am văzut că stau bine in testele ADAC.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Scurthea211, on 03 ianuarie 2021 - 23:24, said:

.... Si de altfel o sa vezi mai tarziu ca in isofix se pot prinde doar scaune pt copii sub 18 kg. De la 18 kg, scaunele care pot suporta copii mai grei se prind incontinuare in centurile masini.
...
si cand iei niste viraje mai serioase te pomenesti cu scaunul rasturnat cu tot cu copil.

#17
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Cred ca nu te primesc la Adancata cu scaunul de copil in spate daca nu ii pui si casca.

In alta ordine de idei, am avut 2 scaune de copil prinse in centurile masinii ( besafe izi plus). Daca sunt montate corect nu se clintesc nici daca te rastorni cu masina. Pana la urma pentru asta au fost proiectate. Sa protejeze pasagerii in caz de accident.

#18
miqutu

miqutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.02.2009

 Scurthea211, on 03 ianuarie 2021 - 23:24, said:

Esti la inceput. Ai timp sa te mai documentezi. O sa afli ca si pt scoica exista baza isofix. Si ca scaunele auto se pot prinde si ele isofix sau cu centuri. Siguranta nu e data de tipul prinderii ci de modelul scaunului/scoicii. Si de altfel o sa vezi mai tarziu ca in isofix se pot prinde doar scaune pt copii sub 18 kg. De la 18 kg, scaunele care pot suporta copii mai grei se prind incontinuare in centurile masini.
Pt siguranta la sisteme de transport copii se folosesc testele ADAC. Poti sa cauti scaunele 0 plus sa vezi daca au fost testate pt grupa asta de varsta.
Pana la urma tu decizi ce e mai bine pt tine. Dar poti sa te mai interesezi, nu merge de acum pe ideea fixa ca tu nu vrei scoica. Si pt copil si pt tine o sa fie mai usor cu scoica. O sa vezi ca nu e usor sa pui un copil in scaunul fixat deja in masina, eventual si bocna de ger. Cu atat mai mult un nou nascut care e ca de guma. E mult mai dificil decat pare. Copilul trebuie pus inbracat lejer ca centurile de siguranta sa functioneze corect.Iarna scaunul din masina e super rece. Scoica o ai in casa, e calda. Poti sa il pui linistit intr o pozitie in care esti si tu comod,vezi ce faci, il asezi usor fara sa fi aplecat intre scaune.
Daca esti la primul copil, nu prea stii cu ce se mananca. Ceea ce nu e un lucru rau. Niciunii nu am stiu. Daca vrei sa asculti ce iti spunem cei care am trecut prin etapa asta, bine. Daca nu, poti sa dai 1500 de Lei pe un scaun pe care o sa il folosesti la anul si de care o sa te tot impiedici prin sufragerie pana atunci.


Si timpul recomandat in primele 3 luni este  de maxim 45 de minute nu 2 ore, indiferent de scaun/scoica.

Știu că și scoică exista cu suport isofix. Eu doar incerc sa evit o cheltuială inutila. Scoică o folosesti câteva luni, sub un an daca va fi copilul dezvoltat.
Cu banii aia, plus cateva sute poți cumpăra un scaun 0-4 ani premium cu calificative bune in testele ADAC, pe care să îl folosesc de la ieșirea din spital și care să ofere același confort și siguranță ca o scoica premium. Vorbim de optimizare buget și spațiu în casă.
Legat de frig in mașină, degeaba vin cu scoica încălzita din casă daca in mașină e ger. Din câte știu fixarea în scaun/scoică a copilului nu se face cu el înfofolit. Deci trebuie încălzita mașină înainte în oricare dintre cazuri.

Toate scaunele au versiuni cu baza isofix, indiferent de nivelul de vârstă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate