Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Blocare parcare, solutii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostReactor2015, on 02 ianuarie 2021 - 18:33, said:

Eu am avut o dispută cu un vecin care se credea cu mai multe perechi de... zaruri.
Într-o zi era beat și el și invitații lui și nu au mai ieșit să mute mașina când i-am claxonat, firește, deranjând și alți vecini.
Așa că i-am luat mașina lui cu colțul berii mașinii mele de la un cap la altul să-i fie de bine primit.
A chemat Poliția, mi-am recunoscut fapta, am primit avertisment și el a primit amendă pentru parcare neregulamentară și puncte penalizare, la fel și invitații lui.
Polițistul mi-a cerut să-i dau RCA-ul. Firește că am refuzat. M-a întrebat de ce refuz și i-am zis, pentru că este și el vinovat. A zis că așa e, am și eu partea mea de dreptate și i-a recomandat respectivului să se adreseze în instanță pentru recuperarea prejudiciului. Nu a făcut asta și i-am zis că dacă o mai lasă la fel, i-o iau iar. Nu ca amenințare ci ca informare.

Strict legal, în cazu tău, inițiator, nu ai dreptate. Moral, ai, legal, nu.
In locul aluia mergeam a doua zi la politie, declaram accidentul, dadeam datele tale . Dupa care, ramaneai pieton si ii dadeai RCAul.

Pentru initiator. Atata timp cat acolo nu exista indicatoare de oprire sau stationare interzisa chemi degeaba politia. Mergi la primarie si fa o sesizare in acest sens si o cerere pentru largirea podului. Daca te apuci tu sa modifici iti vei lua amenda si vei fi obligat sa-l aduci la starea initiala. Parerea mea e ca totusi poti intra in curte, dar fa-o cu spatele ca e mai simplu.

#56
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 00:03, said:

In locul aluia mergeam a doua zi la politie, declaram accidentul, dadeam datele tale . Dupa care, ramaneai pieton si ii dadeai RCAul.
Daca e amabil politistul. Sau n-are chef de lucru. Pentru asa ceva se poate ajunge la puscarie cu suspendare. Dar lumea nu stie si unii razbunatori se frig.

https://www.mediafax...un-bmw-18579592

https://www.avocatne...distrugere.html

#57
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 00:03, said:

In locul aluia mergeam a doua zi la politie, declaram accidentul, dadeam datele tale . Dupa care, ramaneai pieton si ii dadeai RCAul.

Pentru initiator. Atata timp cat acolo nu exista indicatoare de oprire sau stationare interzisa chemi degeaba politia. Mergi la primarie si fa o sesizare in acest sens si o cerere pentru largirea podului. Daca te apuci tu sa modifici iti vei lua amenda si vei fi obligat sa-l aduci la starea initiala. Parerea mea e ca totusi poti intra in curte, dar fa-o cu spatele ca e mai simplu.

asta pentru ca erai prea civilizat. eu faceam plangere penala la militian pentru abuz in serviciu si ii faceam separat si sesizare la control intern. politistul e obligat sa se sesizez din oficiu daca e vorba de infractiune flagranta.

#58
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Ce super eroi sunteti voi!
Ce infractiune visezi? A fost un simplu accident cu daune minore si vinovatul nu a avut rca(sau nu a vrut sa o dea in cazul nostru).

#59
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 23.06.2004

View Posttitoo, on 12 ianuarie 2021 - 00:03, said:

Pentru initiator. Atata timp cat acolo nu exista indicatoare de oprire sau stationare interzisa chemi degeaba politia.
@titoo, vezi raspunsul meu chiar dinaintea postarii tale. Se pare ca acel podet e de fapt o intersectie. Mai ciudata, dar...

#60
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postalin g, on 27 ianuarie 2021 - 20:01, said:

Ce super eroi sunteti voi!
Ce infractiune visezi? A fost un simplu accident cu daune minore si vinovatul nu a avut rca(sau nu a vrut sa o dea in cazul nostru).
Daca tie iti zgarie cineva masina din bara in bara zici ca e dauna minora ? Zmeul care a procedat astfel il indemna pe cel care a parcat neregulamentar sa se urce baut la volan. Cand o masina este stationata si intri in ea, vinovat poate fi doar unul, daca avea si martori ca accidentul a fost provocat cu intentie si il dadea in judecata, lucrurile se complicau si mai mult pentru "justitiar". Sigur ca in cazul amiabilei se va putea da culpa comuna in astfel de situatii, pentru ca interesul alora e sa faca economii.
De asta zic , cel cu masina zgariata trebuia sa se prezinte a doua zi la politie si zmeul se transforma in carpa.

View Postaladdin2k, on 28 ianuarie 2021 - 12:09, said:

@titoo, vezi raspunsul meu chiar dinaintea postarii tale. Se pare ca acel podet e de fapt o intersectie. Mai ciudata, dar...
Din poza postata nu ne putem da seama la ce distanta se afla intersectia respectiva, asa ochiometric pare a fi paralela cu al treilea podet, caz in care distanta fata de poarta de acces in curte a initiatorului posibil sa fie mai mare de 25m.

Edited by titoo, 31 January 2021 - 13:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate