Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Blocare parcare, solutii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Buna seara, nu cred ca am deschis topicul unde trebuie, imi cer scuze daca am gresit locul unde scriu.
Peste drum se mine, e o straduta mica, si un magazin. Eu locuiesc pe strada principala, si multi opresc masina fix kn fata portii mele, pe sensul opus. Pot iesi din curte, problema e ca uneori sunt 3, 4 5, masini parcate pe sens si eu sunt nevoit sa o bag in curte pe scurt. Stiu, se poate face asta, dar greu, foarte greu pentru ca spatiul este mic si imi e teama sa nu sifonez o alta masina.
Ce solutii sunt? In legislatie scrie clar, sa nu blochez accesul.. dar.. problema e ca ei parcheaza  pe celalt sens. E horror sa intru/ies.. mai ales daca parcarea nu e facuta corect de ei si se apropie milt de mijlocul drumului. Au fost cazuri cand efectiv au lasato aproape de mijlocul drumului.
In seara asta din 7 manevre am reusit sa o bag in curte, in timp ce rromii de la magazin isi savurau berea razand ca eu ma chinui sa bag masina in curte. Inebunesc.... Mereu am masina acolo. Nu stiu ce as putea sa fac, voi atasa si o poza daca e nevoie

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
sa chemi politia de fiecare data , ia-ti cateva minute pe zi , timp de 2-3 saptamani si ii suni in fiecare zi :)

#3
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Da este necesara o poza. Sau mai multe din fiecare unghi.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Cauti o tigaie.
O parchezi fara sa te chinui prea tare.
Daca sifinezi masinile respective, le dai rca-ul.
Ai grija mare sa nu cumva sa ai alcool la bord. Daca comenteaza cineva, spune-i ca ti-a alunecat "umpic" chisorul pe ambreiaj.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Faci ca la mine pe strada - nu-si mai tine  nimeni masina in curte - parcheaza pe strada, desi loc ar fi in curti.
E si mai comod, plus ca ai loc ma mult in curte...

Evident, stiu ca nu e ok, afara te amendeaza instant daca ai loc de parcare in curte si tu ti masina in strada blocand trotuarul sau un sens de mers, dar na...
La noi...

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
sa soliciti pe la primarie sa monteze ceva stalpisori de parcare incat sa nu mai parcheze pe acolo ar fi singura solutie. dar nu stiu cat succes poti avea cu asemenea cerere.

politia nu are ce face, le da amenda la unii (daca se incadreaza la oprirea/stationarea interzisa) apoi vin altii. nu poti suna mereu cand vii acasa. plus ca poate te iau la ochi baietii si nu e de bine.

asta este, invata-te sa o parchezi cat mai rapid alta solutie reala nu este.cum ai spus si tu ei nu iti blocheaza intrarea in parcare doar te fac sa te chinui mai mult.

#7
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Cu rosu e intrarea  in curtea mea, ei parcheaza pe celallt sens unde e cu verde sau ce culoare o fi. Teoretic ar fi loc, dar daca parcarea nu e chiar pe marginea carosabila sau sunt masini multe si mari, sa zicem 5 - 6 masini sirag una dupa alta, imi vine foarte greu sa intru in curte. Uneori mai reusesc venind  in celalalt sens, fiind accesul catre cealalra straduta, pot sa o parchez. Dar sunt care parcheaza blocand pana si intrarea pe straduta de langa :))
As putea suna la comunitari?

Attached Files



#8
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Militia comunitara sunata cu simt de răspundere. O sa dea roade si la bugetul lor.

#9
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Daca poti intra din mai multe manevre si cei care parcheaza vis-a-vis nu au semn de oprire/parcare interzis , n-ar trebui sa te enervezi si daca totusi te enervezi ar fi mai bine sa consulti un psiholog .
Poti sa-ti largesti intrarea in curte daca simti ca nu te descurci la volan ... sau ia niste lectii auto ca se pare ca ai mare nevoie !

Edited by DDooGG, 02 January 2021 - 18:32.


#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
poti suna si daca vin si ii surprind le pot da amenda pt parcarea interzisa daca sunt parcati pe strada ! (ca vad ca e si o intrare acolo unde nu deeranjeaza pe nimeni)

dar acolo zici ca e un magazin degeaba le da la unii ca ziua urmatoare vor fi altii.si tot asa.

totusi fara suparare dar la cum arata strada principala ai loc sa intrii din orice ipostaza. eventual o bagi cu spatele sau iti mai latesti podisca. lateste podisca aia si gata.

Edited by bossake, 02 January 2021 - 18:31.


#11
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 bossake, on 02 ianuarie 2021 - 18:27, said:

sa soliciti pe la primarie sa monteze ceva stalpisori de parcare incat sa nu mai parcheze pe acolo ar fi singura solutie. dar nu stiu cat succes poti avea cu asemenea cerere.

politia nu are ce face, le da amenda la unii (daca se incadreaza la oprirea/stationarea interzisa) apoi vin altii. nu poti suna mereu cand vii acasa. plus ca poate te iau la ochi baietii si nu e de bine.

asta este, invata-te sa o parchezi cat mai rapid alta solutie reala nu este.cum ai spus si tu ei nu iti blocheaza intrarea in parcare doar te fac sa te chinui mai mult.
Multumesc, asta fac de ceva timp.. Invat sa o bag/scot din curte cat mai usor... Mai ales ca sunt incepator, am permis de un an dar masina de cateva luni. E un chin, mai ales la inceput. Imi e teama tare sa nu lovesc una, daca scap ambreiajul aia e.
Ramane cum a spus cineva mai sus, sa incerc la primarie poate monteaza un indicator de oprire interzisa. Sa vedem cat va rezista si ala, nu sunt rasist, dar rromi de aici sunt din alt aluat. Nu prea le pasa, pana la prioritati, daca ai dacie si ei BMW... Bmw trece. E vorba de Murgeni, daca cautati pe google gasiti mai multe. (Offtopic)

#12
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 hunab, on 02 ianuarie 2021 - 18:29, said:

Militia comunitara sunata cu simt de răspundere. O sa dea roade si la bugetul lor.
Daca nu au semn ca oprire interzisa - si vad ca nu este - poate sa sune la cine vrea ca o face degeaba .

#13
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 bossake, on 02 ianuarie 2021 - 18:31, said:

poti suna si daca vin si ii surprind le pot da amenda pt parcarea interzisa daca sunt parcati pe strada ! (ca vad ca e si o intrare acolo unde nu deeranjeaza pe nimeni)

dar acolo zici ca e un magazin degeaba le da la unii ca ziua urmatoare vor fi altii.si tot asa.

totusi fara suparare dar la cum arata strada principala ai loc sa intrii din orice ipostaza. eventual o bagi cu spatele sau iti mai latesti podisca. lateste podisca aia si gata.
M-am gândit sa largesc podul. Nu e nevoie de ceva se la primarie pentru asta?

#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 Andreysc7, on 02 ianuarie 2021 - 18:23, said:

sa chemi politia de fiecare data , ia-ti cateva minute pe zi , timp de 2-3 saptamani si ii suni in fiecare zi Posted Image

pentru?

Quote

opresc masina fix in fata portii mele, pe sensul opus.
daca era in fata porti ca sa blocheze accesu, puteau sa-i cheme; dar atata timp cat nu incurca circulatia nu au ce sa le faca

 danidica, on 02 ianuarie 2021 - 18:32, said:

M-am gândit sa largesc podul. Nu e nevoie de ceva se la primarie pentru asta?
nu

Edited by STARTREK1, 02 January 2021 - 18:34.


#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu am avut o dispută cu un vecin care se credea cu mai multe perechi de... zaruri.
Într-o zi era beat și el și invitații lui și nu au mai ieșit să mute mașina când i-am claxonat, firește, deranjând și alți vecini.
Așa că i-am luat mașina lui cu colțul berii mașinii mele de la un cap la altul să-i fie de bine primit.
A chemat Poliția, mi-am recunoscut fapta, am primit avertisment și el a primit amendă pentru parcare neregulamentară și puncte penalizare, la fel și invitații lui.
Polițistul mi-a cerut să-i dau RCA-ul. Firește că am refuzat. M-a întrebat de ce refuz și i-am zis, pentru că este și el vinovat. A zis că așa e, am și eu partea mea de dreptate și i-a recomandat respectivului să se adreseze în instanță pentru recuperarea prejudiciului. Nu a făcut asta și i-am zis că dacă o mai lasă la fel, i-o iau iar. Nu ca amenințare ci ca informare.

Strict legal, în cazu tău, inițiator, nu ai dreptate. Moral, ai, legal, nu.

#16
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Loc este cand e una.. sau doua masini. Cand sunt 5 parcate prost, cum a fost in seara asta... Mai greu. Mai ales daca ai break




#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 danidica, on 02 ianuarie 2021 - 18:32, said:

M-am gândit sa largesc podul. Nu e nevoie de ceva se la primarie pentru asta?
Intreaba la primarie direct .

 danidica, on 02 ianuarie 2021 - 18:33, said:

Loc este cand e una.. sau doua masini. Cand sunt 5 parcate prost, cum a fost in seara asta... Mai greu. Mai ales daca ai break
N-are importanta ca e break sau sedan , important e ca nu tir cu remorca .

#18
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
repet, solutia e sa largesti podisca nu stiu de ce nu te ai gandit pana acum. de asemenea eu daca as fi in locul tau as baga-o mereu cu spatele.e mult mai usor decat cu fata si nici nu mai ai stres la iesire

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate