Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Liberalizarea pieței de energie electrică 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
616 replies to this topic

#55
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
de deranjamente se ocupa distribuitorul, ca nu degeaba pe langa tariful de furnizare, platesti si tarif de transport, de distruibutie. la curent, banii pe care ii ia distribuitorul, sunt cam tot cat banii pe care ii ia furnizorul.

#56
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Ma gandesc si eu serios sa trec de la Engie la Nova, si cu gazul, si cu electricitatea

Vad ca cei de la Nova, nu percep acel abonament pe zi, care , la noile comtracte, la Engie e de 0,8 ron pe zi...mi se pare enorm de mult. Pana acum plateam undeva la 0, 25 ron acel abonament, cum vad ca l au triplat

Din calculele mele, pretul cu tot cu transport si alte minuni, la Nova e cu aprox 15 la suta mai mic decat la Engie, si la gaze si la electricitate, minus acel abonament pe zi care, din cate observ si sper ca am vazut bine, Nova nu il percepe.

#57
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Singur chestie , sa zicem, avantajoasa , la Engie, este ca in acel pret este inclusa si revizia instaltiei de gaz  la 2 ani.

Daca as face aceasta revizie, cu oricine altcineva acreditatt, cat mai costa o revizie de genul asta? Ultimele doua le am facut cu Engie dar au fost incluse in pret.

#58
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postcuculea, on 01 ianuarie 2021 - 10:03, said:

Ma gandesc si eu serios sa trec de la Engie la Nova, si cu gazul, si cu electricitatea

Vad ca cei de la Nova, nu percep acel abonament pe zi, care , la noile comtracte, la Engie e de 0,8 ron pe zi...mi se pare enorm de mult. Pana acum plateam undeva la 0, 25 ron acel abonament, cum vad ca l au triplat

Din calculele mele, pretul cu tot cu transport si alte minuni, la Nova e cu aprox 15 la suta mai mic decat la Engie, si la gaze si la electricitate, minus acel abonament pe zi care, din cate observ si sper ca am vazut bine, Nova nu il percepe.

Asa este, nu exista abonament la Nova

#59
lykaon

lykaon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.02.2008

View Postaxisborn, on 31 decembrie 2020 - 20:17, said:

Apropo, intrebare importanta: cand iti va cadea curentul, unde suni? La furnizor, adica bisnitarul de apartament?
Ca degeaba dai mai putin daca vei da de un robot care te va tine nu stiu cat  acolo degeaba, cum e si acum pe la telefonie.
Cine se va ocupa de deranjamente, cand reteaua de distributie e tot aceeasi?

https://vreaulanova....mentele-la-nova




#60
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postlykaon, on 01 ianuarie 2021 - 10:45, said:

Exact! Am citit si eu câteva articole acolo. Sunt articole super utile in acel Blog Nova.

#61
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcuculea, on 01 ianuarie 2021 - 10:43, said:

Singur chestie , sa zicem, avantajoasa , la Engie, este ca in acel pret este inclusa si revizia instaltiei de gaz  la 2 ani.

Daca as face aceasta revizie, cu oricine altcineva acreditatt, cat mai costa o revizie de genul asta? Ultimele doua le am facut cu Engie dar au fost incluse in pret.
100-150 și gaz, și centrala, pe la mine.

#62
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postslai, on 01 ianuarie 2021 - 11:14, said:


100-150 și gaz, și centrala, pe la mine.
Ahh...e ok...scot mai mult din reducerea facturii pe 2 ani, asta e clar.

Cred ca astept totusi sii Inaurie sa treca, sa vad îEngie ce imi pune pe factura , si apoi ma decid...dar sunt hotarat 90 la suta sa ma cam mut de la ei la Nova.

#63
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Am intrat pe site-ul ANRE si am folosit comparatorul lor cu factura prin posta/e-mail si contract pe 1 an.
A iesit o lista de 8 furnizori cu niste nume de care nu am auzit in viata mea fata de numele pe care le-am vazut ca s-au discutat pe aici.
Parca as juca in alt fim. Posted Image
Am vazut o diferenta de pret la factura de pana la 50 RON, dar oare asta e suficient?
Cu deranjamentele, modalitatea de transmitere index nu e de tinut cont?
Iau site-urile lor la rand?
Ciudat....

Attached Files


Edited by misu183, 01 January 2021 - 12:57.


#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaxisborn, on 31 decembrie 2020 - 20:03, said:

Irelevant, ptr ca nici noi nu avem salariile din Germania.
Tocmai ce am scris in mesajul de mai sus, "Ele totusi nu dau costurile de productie deci pretul energiei."
Cu alte cuvinte preturile nu dupa salarii se fac.

View Postaxisborn, on 31 decembrie 2020 - 20:03, said:

Suuper!
Alt "avantaj" al aderarii la UE, nu-i asa?
Un avantaj al libertatii, al iesirii din subventionism comunist :)

#65
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ce sa aleg din ofertele astea ? Am un consum de 8 kw/zi. Nu inteleg nimic din ele.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   143.19K   69 downloads


#66
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 06.03.2006
Vezi ca Electrica au abonament de fel. Eu nu inteleg ce va place cu abonament? Consumi, nu consumi, pe ala tot il platesti. Si ce era fara abonament era mai scump la Electrica. De ce nu intri pe comparatorul ANRE ca acolo e simplu, ai preturile finale, vezi tot... Si de ce nu incerci la NOVA, astia au contracte "curate", fara abonamente, si preturi ok...

Edited by diasul, 01 January 2021 - 15:09.


#67
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postdiasul, on 01 ianuarie 2021 - 15:01, said:

Vezi ca Electrica au abonament de fel.

Adica ?

Toate ies mai scumpe.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   177.23K   46 downloads

Edited by Remicade, 01 January 2021 - 16:01.


#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdiasul, on 01 ianuarie 2021 - 15:01, said:

Vezi ca Electrica au abonament de fel. Eu nu inteleg ce va place cu abonament? Consumi, nu consumi, pe ala tot il platesti.
Poate iti convine sa cumperi kw-ul  cu "Preț energie livrată la JT: 0.46623 lei/kWh" nu crezi ? Chiar daca platesti abonament...

#69
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postbumpocbum, on 01 ianuarie 2021 - 19:48, said:


Poate iti convine sa cumperi kw-ul  cu "Preț energie livrată la JT: 0.46623 lei/kWh" nu crezi ? Chiar daca platesti abonament...
Chiar nu cred ca imi convine sa platesc la final 0.73 per kwh cand acum platesc la actualul furnizor 0.61 😝😉. Am ales oferta buna in vară.

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRemicade, on 01 ianuarie 2021 - 13:52, said:

Ce sa aleg din ofertele astea ? Am un consum de 8 kw/zi. Nu inteleg nimic din ele.
Alege kw cel mai ieftin (0.46), adaugi abonamentu, bagi cele 2 taxe in plus adica cogenerarea, certificate, acize, bagi si tva si asta e tot Posted Image ...

Mecanismul este foarte simplu. Ai pretul de livrare  producator, 4 taxe Transelectrica adica intrare in retea, transport inalta, iesire din retea, servicii sistem, 2 taxe distribuitor medie si joasa tensiune. 3 taxe cu cogenerare, certificate verzi si acize. Si la final TVA.

View Postblackskorpion, on 01 ianuarie 2021 - 19:52, said:

Chiar nu cred ca imi convine sa platesc la final 0.73 per kwh cand acum platesc la actualul furnizor 0.61 ����. Am ales oferta buna in vară.

Eu am platit pana acum 0.46623. La electrica furnizare. Fara cogenerare, certificare, acize si tva.
Nu mai zic ca am prioritate in caz de incidente.

PS: in caz de consum mic nu cred ca e rentabil sa faci si abonament...

Edited by bumpocbum, 01 January 2021 - 20:05.


#71
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postbumpocbum, on 01 ianuarie 2021 - 20:01, said:


Alege kw cel mai ieftin (0.46), adaugi abonamentu, bagi cele 2 taxe in plus adica cogenerarea, certificate, acize, bagi si tva si asta e tot Posted Image ...

Mecanismul este foarte simplu. Ai pretul de livrare  producator, 4 taxe Transelectrica adica intrare in retea, transport inalta, iesire din retea, servicii sistem, 2 taxe distribuitor medie si joasa tensiune. 3 taxe cu cogenerare, certificate verzi si acize. Si la final TVA.



Eu am platit pana acum 0.46623. La electrica furnizare. Fara cogenerare, certificare, acize si tva.
Nu mai zic ca am prioritate in caz de incidente.

PS: in caz de consum mic nu cred ca e rentabil sa faci si abonament...
bine, eu platesc 0.225 fara cogenerare, certificate verzi, acciza si tva si distribuție

Edited by blackskorpion, 01 January 2021 - 20:08.


#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postblackskorpion, on 01 ianuarie 2021 - 20:07, said:

bine, eu platesc 0.225 fara cogenerare, certificate verzi, etc.

0.225 este pretul producatorului achizitionat de furnizor. La el adaugi cele 10 taxe de mai sus..
Dupa ce adaugi taxele Transelectrica si de distributie medie/joasa ajungi la pretul real. Care pana acum era impus de ANRE...

Edited by bumpocbum, 01 January 2021 - 20:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate