Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Liberalizarea pieței de energie electrică 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
616 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandreic, on 31 decembrie 2020 - 12:32, said:


In Germania de ex costul energiei electrice casnice si afaceri mici e cam de 30.5€centi adica vreo 140 bani la noi... nu 65 cat e acuma la noi (ieftin adica) Posted Image
La mine e vreo 6 cenți/ kWh.
Cu transportul, ajunge pe la 11 cenți/ kWh
Bate asta dacă poți :)

#20
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Foarte rau ca nu ai facut nici-un demers pana acum. Puteai sa gasesti preturi cam la fel cu piata reglementata. Pana acum o luna si AIK si Nova aveau preturi foarte bune. 0.64 - 0.65 lei /kwh cu totul inclus, si contracte "curate" fara abonamente si alte vrajeli. Cat consumi, atat platesti. Acum au mai crescut putin preturile toti, e normal cu isteria asta.

#21
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
ideea e ca poti oricand de la pret universal sa treci la pret concurential. sa nu ne mai cacam pe noi pentru 20 bani in plus pentru o luna cat dureaza sa te muti. parca toti aveti acasa aparate de sudura si cuptoare de vopsitorie auto.

#22
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdiasul, on 31 decembrie 2020 - 15:48, said:

Foarte rau ca nu ai facut nici-un demers pana acum. Puteai sa gasesti preturi cam la fel cu piata reglementata. Pana acum o luna si AIK si Nova aveau preturi foarte bune. 0.64 - 0.65 lei /kwh cu totul inclus, si contracte "curate" fara abonamente si alte vrajeli. Cat consumi, atat platesti. Acum au mai crescut putin preturile toti, e normal cu isteria asta.
Am citit ca sunt probleme cu aceasta companie AIK, clientii care au semnat cu ei contracte pentru furnizarea de gaze naturale o sa fie preluati de furnizorul universal Premier. Ma tenteaza sa trec la Hidroelectrica sau Engie (sa pot plati atat gazele si energia electrica la aceasi companie).
Nu vreau sa ma incurc cu SRL-uri de apartament precum AIK si Nova, preturile oricum o sa fie mari indiferent pe cine aleg. Nu e o piata libera ca in cazul celei de telecomunicatii unde fiecare operator are o retea proprie, trei sferturi din factura sunt practic in continuare reglementate de ANRE (tariful de distributie, transport, cogenerarea, etc).

https://www.economic...n-a_193191.html

Edited by doxan, 31 December 2020 - 16:06.


#23
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Nu sunt chiar 20 de bani:). Eu am trecut de la ENEL unde pe ultima factura am avut 1.04 lei/Kwh la AIK unde am 0.64 lei/kwh.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
La hidroelectrica ar trebui, sunt mulți de la PSD, aveți o afinitate naturala.

#25
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
AIK e o firma in incapacitate de plata, toti cei care au semnat cu ei pentru gaze o sa plateasca tariful stabilit de Premier. Tocmai pentru a evita o asemenea situatie si stresul de a tot schimba furnizorul...voi alege un contract pe piata concurentiala cu Engie si EON, chiar daca o sa platesc mai mult. La fel o sa faca 90 % dintre cetateni.

Edited by doxan, 31 December 2020 - 16:10.


#26
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Au fost problem pentru ca s-au jucat cu echilibrarea si ANRE-ul le-a luat licenta pentru gaze 3 luni. Sper ca si-au invatat lectia pentru ca au cele mai curate contracte, ei si NOVA si avem mare nenvoie de asemenea jucatori care trag preturile in jos. Daca nu vrei la AIK eu spun ca poti linistit sa te muti la NOVA, sunt foarte seriosi pana acum, numai feedback-uri positive aud, si au preturi bune. La cei mari nu prea am vazut pana acum contracte fara stelute, abonamente si alte rahaturi. Tu alegi.

#27
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Pe mine nu ma intereseza sa-mi bat capul prea mult cu asa ceva, viata e prea scurta. Stiam dinainte ca liberaliarea o sa insemne tarife mult mai mari si m-am resemnat.
Voi alege probabil Engie One, pentru a scapa de stresul de a plati energia electrica la EON (este imposibil sa faci plati online). Deci asta e singurul meu beneficiu ca urmare a liberalizarii, o sa pot sa platesc gazele si curentul doar la Engie.

Edited by doxan, 31 December 2020 - 16:16.


#28
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postdiasul, on 31 decembrie 2020 - 16:10, said:

Au fost problem pentru ca s-au jucat cu echilibrarea si ANRE-ul le-a luat licenta pentru gaze 3 luni. Sper ca si-au invatat lectia pentru ca au cele mai curate contracte, ei si NOVA si avem mare nenvoie de asemenea jucatori care trag preturile in jos. Daca nu vrei la AIK eu spun ca poti linistit sa te muti la NOVA, sunt foarte seriosi pana acum, numai feedback-uri positive aud, si au preturi bune. La cei mari nu prea am vazut pana acum contracte fara stelute, abonamente si alte rahaturi. Tu alegi.
E chiar ok Nova. Aplicatia imi place, e superioară aplicatiei ENEL in care nici nu poti trimite indexul pt gaz.

Nova este parte din grupul E-INFRA, cu capital 100% românesc, alături de Electrogrup, Direct One, Netcity.

E-INFRA numără peste 600 de angajați și generază o cifră de afaceri anuală de peste 100 mil. Eur, prin servicii în sectoarele de infrastructură energetică, de telecomunicații, construcții și smart city.

Nova are o experienta de 13 ani in piata furnizarii de energie electrica si gaze naturale.
Anul acesta, odata cu liberalizarea pietei de gaze naturale, au decis sa se adreseze si clientului casnic.

#29
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 06.03.2006
Si AIK cred ca au o cifra de afaceri imensa. Am vazut ca erau pe locul 3 la cantitatea de gaze transportata prin Transgaz dupa ENGIE si E-ON daca nu ma insel. Dar daca nu e ENGIE, E-ON sau ENEL pentru unii sunt buticuri .

#30
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postdoxan, on 31 decembrie 2020 - 16:14, said:

Pe mine nu ma intereseza sa-mi bat capul prea mult cu asa ceva, viata e prea scurta. Stiam dinainte ca liberaliarea o sa insemne tarife mult mai mari si m-am resemnat.
Voi alege probabil Engie One, pentru a scapa de stresul de a plati energia electrica la EON (este imposibil sa faci plati online). Deci asta e singurul meu beneficiu ca urmare a liberalizarii, o sa pot sa platesc gazele si curentul doar la Engie.
Mi-e personal liberalizarea mi-a adus preturi mai bune. Aveam la eon 95 ron pe MWH la gaz, acum am la Nova 55 ron pe MWH.
Aveam la ENEL 69 ron pt 100 kwh acum am 61.5 pt 100 kwh la Nova.
Am prins aceste oferte in octombrie la Nova.
Cu noile preturi fac o economie destul de buna pe anul acesta. Iarna viitoare voi vedea din nou unde sunt preturi care merită. 😉😁

View Postdiasul, on 31 decembrie 2020 - 16:20, said:

Si AIK cred ca au o cifra de afaceri imensa. Am vazut ca erau pe locul 3 la cantitatea de gaze transportata prin Transgaz dupa ENGIE si E-ON daca nu ma insel. Dar daca nu e ENGIE, E-ON sau ENEL pentru unii sunt buticuri .
Eu chiar imi doresc ca Aik sa isi regleze mai bine aceste chestiuni si sa revina pe piata, pt ca e nevoie de ei. E nevoie de concurenta.


Edited by blackskorpion, 31 December 2020 - 16:23.


#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
La un moment dat erau pe locul 1. Dar știe doxan ca's SRL de apartament.
La e-on de ani de zile am plătit doar online, și tot el ne spune ca e imposibil

#32
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdiasul, on 31 decembrie 2020 - 16:20, said:

Si AIK cred ca au o cifra de afaceri imensa. Am vazut ca erau pe locul 3 la cantitatea de gaze transportata prin Transgaz dupa ENGIE si E-ON daca nu ma insel. Dar daca nu e ENGIE, E-ON sau ENEL pentru unii sunt buticuri .
Pai si de ce nu au mai putut livra gaze la oameni ?

View Postblackskorpion, on 31 decembrie 2020 - 16:23, said:

Mi-e personal liberalizarea mi-a adus preturi mai bune. Aveam la eon 95 ron pe MWH la gaz, acum am la Nova 55 ron pe MWH.
Aveam la ENEL 69 ron pt 100 kwh acum am 61.5 pt 100 kwh la Nova.
Am prins aceste oferte in octombrie la Nova.
Cu noile preturi fac o economie destul de buna pe anul acesta. Iarna viitoare voi vedea din nou unde sunt preturi care merită. ����


Eu chiar imi doresc ca Aik sa isi regleze mai bine aceste chestiuni si sa revina pe piata, pt ca e nevoie de ei. E nevoie de concurenta.
Pentru 8 lei in miuns nici nu are rost sa-mi bat capul, raman la Engie cu gazele si trec cu energia electrica la ei.

Edited by doxan, 31 December 2020 - 16:27.


#33
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postdoxan, on 31 decembrie 2020 - 16:25, said:


Pai si de ce nu au mai putut livra gaze la oameni ?
Pentru 8 lei in miuns nici nu are rost sa-mi bat capul, raman la Engie si trec cu energia electrica la ei.
PRE este o companie care preia dezechilibrele (compensează excedentul unor furnizori cu deficitele altor furnizori, dar contracost)

Adică - să spunem că AIK are 1000 de consumatori casnici la care estimează un consum mediu 3mc pentru ziua de mâine. AIK se aprovizionează cu 3000mc pt clienții lui.
Dar, dacă vine un ger, noi consumăm 5mc x 1000 = 5.000 mc. Noi primim gazele, deși AIK nu le are...
La sfârșitul zilei, PRE îi comunică lui AIK că a realizat un dezechibru de 2000mc (3000 mc estimat - 5.000 mc efectiv consumat).
AIK e obligat să cumpere cei 2000mc (dezechilibru)la preț triplu...

După câteva estimări eronate și la un volum mare de gaze, AIK adună sume uriașe de achitat la PRE. Eu am înțeles că AIK nu a mai reușit să achite sumele astea și atunci nici un PRE nu s-a mai angajat să îl preia...

Fără PRE, Aik ar genera dezechilbre în piață, de aceea nu mai poate furniza gaze

Au fost suspendati pentru trei luni. Vor reveni pe piata ulterior.

Da, sunt 8 lei in minus la un consum de 100 kwh, eu consum 150 pe luna si atunci am 12 lei câstig pe luna din curent. 144 de lei cu care anul asta pot face altceva.
La gaz sunt cam 50 Ron reducere la un consum de 80 mc. Mie imi convine să fac si aici cam 300 ron economie 😉

#34
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Apreciz explicatiile tale, se vede ca stapanesti subiectul. Sincer, problema asta ma depaseste tehnic (eu recunosc)...trebuie sa ai studii de specialitate la Facultatea de Petrol si Gaze ca sa intelegi toata aceasta procedura juridica si limbajul de specialitate, ordinele ANRE, etc.
Iti repet, viata e prea scurta...e admirabil faptul ca voi ati ajuns sa stapaniti aceasta procedura, poate ca aveti mult timp liber la dispozitie si sunteti pasionati de piata energiei.

#35
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Si spoi uite ca Nova mi-a oferit oportunitatea de a face economii la factura recomandand nova altora. Fiecare persoana care foloseste codul meu de recomandare primeste 50 ron la prima factura. 50 ron primesc si eu pt fiecare client care vine la Nova prin codul meu. Am ajuns la reduceri pe factura de 2000 ron. 😉
Toti clientii Nova au oportunitatea sa obtina astfel de reduceri pe factura.

View Postdoxan, on 31 decembrie 2020 - 16:31, said:

Apreciz explicatiile tale, se vede ca stapanesti subiectul. Sincer, problema asta ma depaseste tehnic (eu recunosc)...trebuie sa ai studii de specialitate la Facultatea de Petrol si Gaze ca sa intelegi toata aceasta procedura juridica si limbajul de specialitate, ordinele ANRE, etc.
Iti repet, viata e prea scurta...e admirabil faptul ca voi ati ajuns sa stapaniti aceasta procedura, poate ca aveti mult timp liber la dispozitie si sunteti pasionati de piata energiei.
Lucrez in domniul horeca, sunt in somaj tehnic, mi-am descoeprit un hobby in a citi legislatia din domeniul energiei, a informa oamenii, a fii activ pe forumuri, facebook, etc.

#36
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Problema ramane viitorul, cum o sa evolueze preturile pe piata concurentiala. Tocmai de aici se naste suspiciunea romanilor si frica acestei tranzitii, la pachet cu faptul ca subiectul e deosebit de complex iar acele ordine ANRE sunt foarte stufoase.
In concluzie, nu e pentru oricine, lumea o sa prefere sa semneze tot cu cei trei giganti. Vina autoritatilor si a celor de la ANRE e ca nu au explicat nimic, nu exista vreun ghid ceva...ca sa inteleaga tot prostul ce pasi trebuiesc facuti.
Iar oamenii sunt comozi, nu au chef de complicatiuni.

Edited by doxan, 31 December 2020 - 16:38.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate