Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cost casa

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Aia nu e casa , e hala de productie !

#56
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu, eu vreau pereti solizi, din caramida sau bca, nu vreau de-aia ca la americani, unde se baga Tom si Jerry inauntru sa se alerge.

#57
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
cum e m ieftin sa pui fosa septica sau conectare la canalizare? conectat la apa sau sa forezi fantana cu hidrofor?

#58
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E intrebare retorica? Intrebi pentru mine, pentru tine?

La fosa e vorba nu doar de lucrare, ci si de confort, nu stai cu grija ca trebuie sa chemi sa o goleasca, nu iti faci probleme. La racordarea la canalizare depinde cat de departe e.

Edited by Notsure, 01 January 2021 - 17:36.


#59
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Daca ai utilitati la poarta nu are cum sa fie mai ieftin sa pui fosa + drenaj + caminele de inspectie aferente si put + pompa + vas de expansiune si probabil statie de durizare minim, daca nu si ceva antibacterii ( lampa uv sau alt aparat).
In exploatare nu stiu care e cea  mai ieftina varianta pt probabil preturile depind de la zona la zona, dar daca iei in calcul si amortizarea investitiei nu cred ca ai cum sa iesi mai bine cu utilitati pe cont propriu.


Asta daca vrei apa potabila. Pt udat gradina sigur e mai ieftin sa faci un put. Dar putul de udat gradina e mult diferit de unul care sa dea o apa care poate fi adusa aproape de a fi potabila.

#60
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019

View PostScurthea211, on 01 ianuarie 2021 - 19:06, said:

Daca ai utilitati la poarta nu are cum sa fie mai ieftin sa pui fosa + drenaj + caminele de inspectie aferente si put + pompa + vas de expansiune si probabil statie de durizare minim, daca nu si ceva antibacterii ( lampa uv sau alt aparat).
In exploatare nu stiu care e cea  mai ieftina varianta pt probabil preturile depind de la zona la zona, dar daca iei in calcul si amortizarea investitiei nu cred ca ai cum sa iesi mai bine cu utilitati pe cont propriu.


Asta daca vrei apa potabila. Pt udat gradina sigur e mai ieftin sa faci un put. Dar putul de udat gradina e mult diferit de unul care sa dea o apa care poate fi adusa aproape de a fi potabila.
Oricum ai pune acesta problema (mai ieftin sau mai scump) fosele septice sunt doar ceva temporar deoarece acolo unde exista canalizare si utilitati acestea vor devenii obligatorii.

#61
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am analizat terenurile si toate au asfalt bun, peste jumate au si gaze (la unele poate mai departe si costisitor de adus), dar sunt mult prea multe fara canalizare.
Ce se intampla cu tara asta? De ce nu pasa nimanui de canalizare, ci in principal de gaze, asfalt bun, sa frece cocalarii tarani masinile noaptea, si sa aiba internet. Din ce am inteles majoritatea au asa-zise fose, de fapt haznale cu podeaua gaurita, iar apa infestata se duce in sol, deci niciodata nu fac presiune la primari pentru canalizare, ba unii chiar se tem de ea, sa nu fie candva obligati sa o plateasca, desi pentru gaze si asfalt se agita toti. Pentru 100 de lei pe luna, prefera sa umple solul si panza freatica de diaree cu e-coli, detergenti si uleiuri.
Urla lumea la conducatori, ca nu ne fac, nu ne dreg, dar lasa ca si oamenii de rand, de majoritatea iti vine scarba!

Edited by Notsure, 01 January 2021 - 20:59.


#62
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
e simplu: canalizarea costa. chiar mult, comparativ cu alte utilitati.

#63
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
Din pacate asa este multi nu vor canalizare deoarece odata existenta trebuie sa o plateasca si atunci la costul apei consumate se adauga si costul canalizarii. Multe primarii au deja proiectele facute pt canalizare si asteapta banii pt a le construi. Multi primari nu se-nghesuie sa rezolve problema pt ca cheltuielile in plus ale populatiei nu aduc voturi Din pacate nu peste tot exista si o strategie pt ca aceste canalizari asfel incat ele sa ajunga la final in statii de epurare mari si performante, dar asta e o alta problema

Edited by AlexD2, 01 January 2021 - 22:11.


#64
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Post_Smiley_, on 01 ianuarie 2021 - 22:03, said:

e simplu: canalizarea costa. chiar mult, comparativ cu alte utilitati.

Cat costa pe luna?!
Eu am inteles ca aprox. 100 lei ptr o familie, la un consum normal.

Edited by Notsure, 01 January 2021 - 22:16.


#65
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
100 lei e destul de mult pentru populatia rurala de la noi.
pe langa asta, simpla instalare costa destul de mult.

#66
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Adevarul asa e, ca atarna multi la ajutor social, cand cauti unu sa faci o treaba, si cu 100 de lei pe zi ridica pretentii de bautura, cafea, tigari, uita sa vina, cad beti in mijlocul lucrarii etc. Pietre si lemne dupa ei!


De motorina la Golf 4 si hatza-batza sus-jos in sat toata seara sau beri baute cate o naveta deodata au bani bombardierii rurali.

Edited by Notsure, 01 January 2021 - 23:08.


#67
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019
La mine in oras apa costa ceva peste 6 lei/mc, daca adaugam si canalizarea costa aproape dublu. Eu la bloc consum cam 10 mc/l, la tara consuma mai putin dar vara uda gradinile cu apa potabila si atunci ajung la peste 200 sute pe luna fara canalizare. Daca mai adauga si canalizarea (care sa plateste functie de apa consumata) suma se dubleaza care la un salariu mic  e destul de consistenta.

#68
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
conform unei statistici Eurostat din 2019, 24.2% din locuintele din Romania  nu au baie in casa. fara asa ceva, nu prea are rost canalizarea, nu?

#69
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostAlexD2, on 01 ianuarie 2021 - 23:21, said:

La mine in oras apa costa ceva peste 6 lei/mc, daca adaugam si canalizarea costa aproape dublu. Eu la bloc consum cam 10 mc/l, la tara consuma mai putin dar vara uda gradinile cu apa potabila si atunci ajung la peste 200 sute pe luna fara canalizare. Daca mai adauga si canalizarea (care sa plateste functie de apa consumata) suma se dubleaza care la un salariu mic  e destul de consistenta.

Da, plata in functie de apa consumata este o ineptie, ar trebui cumva schimbata faza asta.

Oricum, cand nu mi se pune canalizare la dispozitie si altii in jur au haznale de-astea, parca si mie imi vine sa fac una, ca pana la urma, de ce sa fiu eu cel mai prost din curtea scolii si sa chem camionul la 2 luni si sa am bataie de cap?
Asta daca gasesc o zona care sa imi placa foarte mult si nu are canalizare, initial incerc sa caut unde este.

Daca gasesc un teren cu un nuc mare, sunt dispus sa platesc 10-20mii lei in plus pe teren si sa fac si fosa regulamentara.

Edited by Notsure, 01 January 2021 - 23:41.


#70
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
apa la mine in oras e o mizerie pute si nu se poate bea ! cat ar costa sa trag apa din panza freatica?

#71
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Post_Smiley_, on 31 decembrie 2020 - 12:29, said:


e o diferenta foarte mare intre "pretul cu care cumpara firma" si "pretul pe care-l platesti tu firmei" Posted Image
o chestie pe care tu o poti cumpara cu 10 lei poate fi cumparata de firma de constructii cu 7 lei, dar firma iti factureaza tie 15 lei. toti vor sa obtina profit din orice, nu doar din manopera.
Asta este parerea ta ... am intalnit-o la toti clientii .
De fapt firma iti factureaza cantitatea FINITA , inclusiv pierderile tehnologice , nu cantitatea cumparata .
Spre exemplu , la un acoperis de 100 mp in patru ape , cantitatea de acoperis finit inseamna de obicei mai putin de 60% din cantitatea de astereala si tabla cumparata .
Nu mai zic ca nici o firma nu o sa iti factureze separat cuiele pentru astereala sau suruburile pentru tabla .

#72
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ar fi frumos sa fie cum spui tu.
dar eu pana acum n-am intalnit firma care sa spuna "eu fac profit doar din activitatea mea principala". toti adauga adaosul comercial la tot.
si chestia asta nu e doar in constructii. mergi la restaurant(activitatea principala = mancare), o sa platesti apa plata de 3-4 ori cat in supermarchet. mergi la service cu masina, o sa platesti manopera dar si adaos la piesele pe care le comanda ei (mult peste pretul pe care l-ai putea tu obtine in magazinele dedicate). mergi la cinema si o sa dai mai mult pe popcorn si suc decat pe film.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate