Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transferwise business

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
iondragos90

iondragos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.03.2009
Salut.
Am deschis de curand o societate comerciala si am optat pentru Libra bank ca banca la care sa deschid cont bancar.
Mi-au oferit un pachet de 50 lei pe luna cu plati si incasari in Romania gratuite, nelimitate.
Pentru partea cu plati in valuta comisioanele lor sunt destul de mari si am deschis un cont la transferwise.
Aici am o nelamurire si as vrea sa ma ajute cei care au folosit transferwise pana acum.
Tin sa precizec ca am in jur de 30 de plati pe luna , in euro, mare parte catre uniunea europeana.
Am platit la ei 100 lei si mi-au deschis un cont in euro
Imi puteti spune daca iban-ul este pentru mai multe valute sau doar pentru euro? Am citit ceva pe site-ul lor si spun ca este un iban unic atat pentru euro cat si pentru lei si sistemul recunoaste singur moneda in care intra banii.
Multumesc

#2
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
info : fiecare cont  are IBAN pentru fiecare moneda aleasa din lista de monede ...

Iban ul pentru  RON este de la LIBRA ... au o colaborare cu cei de la Libra .

#3
iondragos90

iondragos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.03.2009

View Postnoname44, on 30 decembrie 2020 - 19:26, said:

info : fiecare cont  are IBAN pentru fiecare moneda aleasa din lista de monede ...

Iban ul pentru  RON este de la LIBRA ... au o colaborare cu cei de la Libra .

Ei mi-au deschid doar contul de euro pentru care am platit 100 lei.
Contul de ron nu pot sa il deschid.
O sa le scriu un mail.

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
IBAN LEI = Libra din Romania

IBAN EURO = TRANSFERWISE EUROPE SA NV din BELGIA

IBAN DOLARI = COMMUNITY FEDERAL SAVINGS BANK din USA respectiv New York (este si o adresa fizica, TransferWise, din New York)

Toate nominale/personale...

View Postiondragos90, on 30 decembrie 2020 - 19:46, said:

Ei mi-au deschid doar contul de euro pentru care am platit 100 lei.
Contul de ron nu pot sa il deschid.
O sa le scriu un mail.

Ai incercat manual, din aplicatia mobila (sau de pe desktop)?
La persoane fizice se deschid manual si fara cost...

Edited by rz, 30 December 2020 - 19:57.


#5
iondragos90

iondragos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.03.2009

View Postrz, on 30 decembrie 2020 - 19:54, said:

IBAN LEI = Libra din Romania

IBAN EURO = TRANSFERWISE EUROPE SA NV din BELGIA

IBAN DOLARI = COMMUNITY FEDERAL SAVINGS BANK din USA respectiv New York (este si o adresa fizica, TransferWise, din New York)

Toate nominale/personale...



Ai incercat manual, din aplicatia mobila (sau de pe desktop)?
La persoane fizice se deschid manual si fara cost...
Pentru contul de euro am optiunea : Your EUR bank details in care pot vedea iban-ul.
Pentru contul de lei nu pot vedea acest lucru, singura chestie pe care o pot face este sa alimentez contul.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Alimenteaza contul de lei (inroleaza un card romanesc de lei si trimite 10 lei) si vezi apoi daca apare bulina cu ''detaliile bancare''

La dolari vezi ''detaliile bancare''?
Posibil sa fie diferit la business, fata de cont pf... ma gandesc ca vor cere taxa de deschidere pe fiecare valuta in parte

M-am uitat acum pe site si intr-adevar apare aceea taxa unica, pentru ''detaliile tale bancare''

https://transferwise...ng-and-coverage

Dar acolo se spune ca platesti 16 Lire si ai detalii bancare pentru: LEI, EURO, LIRE STERLINE, DOLAR USA, DOLAR AUSTRALIAN & NOUA ZEELANDA & SINGAPORE, FORINT

Edited by rz, 30 December 2020 - 20:27.


#7
iondragos90

iondragos90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.03.2009

View Postrz, on 30 decembrie 2020 - 20:25, said:

Alimenteaza contul de lei (inroleaza un card romanesc de lei si trimite 10 lei) si vezi apoi daca apare bulina cu ''detaliile bancare''

La dolari vezi ''detaliile bancare''?
Posibil sa fie diferit la business, fata de cont pf... ma gandesc ca vor cere taxa de deschidere pe fiecare valuta in parte

M-am uitat acum pe site si intr-adevar apare aceea taxa unica, pentru ''detaliile tale bancare''

https://transferwise...ng-and-coverage

Dar acolo se spune ca platesti 16 Lire si ai detalii bancare pentru: LEI, EURO, LIRE STERLINE, DOLAR USA, DOLAR AUSTRALIAN & NOUA ZEELANDA & SINGAPORE, FORINT
Am deschis si in dolari cont acum si iti apare.(nu iti mai cere inca o data taxa-banuiesc ca este unica indiferent de cate valute deschizi)
Pentru leu nu iti apare desi am incarcat cu 20 de lei de pe card.
Vezi banii in cont insa nu ai un iban alocat.
Cred ca este diferit la persoana fizica fata de business.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Da, cred ca este diferit... intreaba-i eventual care e treaba cu contul de LEI (de ce nu poti sa dai iban romanesc la parteneri)

Edited by rz, 30 December 2020 - 21:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate