Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Recomandare multicooker!

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Nu are. E etansa. Vorbesc despre cea sub presiune. Celelalte, nu stiu.
Eu o am de peste 1an, mi-am luat-o dupa ce mi-a recomandat-o un prieten.
Nu s-a deteriorat nimic. Are o oala detasabila inauntru din aluminiu glazurat cu ceva ceramic antiaderent.
La masina de spalat vase aluminiul ala se face cam urat, dar e pe exteriorul oalei interioare.
Capacul are o garnitura care e folosita doar la gatirea sub presiune. Aia prinde miros, ca la orice oala sub presiune. Dar am scris mai sus, o iei de la fratii nostri kineji la un pret derizoriu. Pui direct 3 in cos sa nu-ti bati capul.
Sub oala are o placa dintr-un material cauciucat care se incalzeste. Si un senzor cu arc ce atinge oala.
Presiunea e reglata din temperatura practic. Nu iese abur pe valva de presiune ca la aragaz. Dupa atingerea temperaturii de fierbe, probabil ca scade incalzirea sa nu mai fie nevoie de eliberarea vaporilor. Incalzirea e electronizata si controlata precis, de aia nu se arde. Pe programul de sotare, temperatura maxima de caramelizare e mentinuta, niciodata depasita. Ai si setari de temperatura, dar nu-si zice temperatura ci doar high, medium, low, pentru aproape orice program.
Are programe pentru folosirea ca si slowcooker, cu aburi, fierbere normala, sotare, gatire cu abur, inclusiv pentru iaurt. Si altele, depinde de model. In general au multe programe, majoritatea inutile cel putin pentru noi. Orezul iese fain, pestele, la abur iese misto(pentru cine mananca asa ceva, eu nu)
Eu nu ma pricep sa gatesc, dar din ce zice nevasta, foloseste mai multe programe pentru un fel de mancare. Adica fierbe carnea, o baga la presiune, o soteaza, mai baga legume, mai face nustiuce. Adica foloseste pe manual, desi are si programe..
Face si paine, dar n-am facut, probabil iese similara ca la masina de facut paine, doar ca nu framanta aluat, tre sa-l pui acolo gata framantat.

#38
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ai zis ceva de iaurt ?!
paine face probabil cum faci turte la ceaun...
eu fac paine clasic sau turte pe tigaia de clatite, paine nu cumpar
ma rog destul de interesant, mai ales parta cu controlul aburului prin valva desi suna ciudat avand in vedere ca focul ramane totusi constant... din ce am inteles... sa nu faca bum :)

#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pe asta il am eu
https://www.emag.ro/...m/pd/DT5L0VBBM/
La care se potrivesc garniturile astea...
https://www.aliexpre....27424c4dPqMTBD

Probabil aceste garnituri se potrivesc la majoritatea multicookerelor cu gatire sub presiune, dar nu bag mana in foc, la mine s-au potrivit perfect.

#40
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu nu i-am schimbat garnitura până acum, dar o spăl doar manual
De asemenea folosesc setarea "natural" de evacuare a aburului care nu agită ingredientele din interior.

#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 odastramosilor, on 30 decembrie 2020 - 22:18, said:

ai zis ceva de iaurt ?!
Are program de iaurt. Cred ca l-a si folosit nevasta-mea o data, dar nu stiu sa zic mai mult decat ca dureaza mult al naibii si iese prost cu lapte din comert.
Probabil tre sa ai lapte de vaca, nu de carfur.

 BloodRa, on 30 decembrie 2020 - 22:27, said:

Eu nu i-am schimbat garnitura până acum, dar o spăl doar manual
De asemenea folosesc setarea "natural" de evacuare a aburului care nu agită ingredientele din interior.
Nu am schimbat-o, ci am cumparat sa am mai multe.

#42
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 pufarin, on 30 decembrie 2020 - 21:07, said:

Probably not, Ninja Foodi, Instant pot si inca citeva sunt peste.
Confirm.  Pe grupurile de gospodine unde citeste nevasta sunt multe tipe care recomanda Ninja Foodie. Aproape au convinso si pe ea sa isi ia un air fryer Ninja Foodie, pe langa muticooker si slow cooker.

#43
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Eu am luat asta (dar de la Emag, cu 350 lei).

https://altex.ro/oal...PxoCUWkQAvD_BwE

Foarte buna, are si slow cook, nevasta a zis initial ca arunc banii, dar apoi a devenit fan, puiul de tara iese minunat la slow cook (dar nu la 9 ore cat poti maxim seta, ci la vreo 14-15 ore).

#44
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Stie careva care e diferenta intre astea doua? Arata la fel, in specificatii la fel doar ca unul e mai scump decat celalalt....
https://altex.ro/mul...pd/CCVRMKM451E/
https://altex.ro/mul...d/CCVRMCM4510E/

#45
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ala mai scump are o tigaie in plus.

#46
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 pufarin, on 01 ianuarie 2021 - 20:26, said:

Ala mai scump are o tigaie in plus.
Intre timp am mai sapat pe net si am gasit ca ala mai scump are vasul din ceramica, e aiurea ca altex nu ofera toate specificatiile produsului, acum sper sa fie asa :)  https://www.alza.co....z979pzdf3PrAZTE

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate