Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Enel Asistenta - noua inselaciune marca Enel

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Post_R_A_D_U, on 29 decembrie 2020 - 13:13, said:

Sunt trecute mai multe alea, uite cum e la mine [digienergy] 229kwh-174.83 lei, asta ar fi 0.76 lei :
Scump.

#38
AlinaII

AlinaII

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2020

View Postbelasajgo, on 29 decembrie 2020 - 10:55, said:

Cu cateva luni in urma a venit la usa noastra un reprezentant Enel pentru reinnoirea contractului de furnizare a energiei electrice. Avea la el un teanc de formulare Enel, dar pentru a avea datele ce sa completeze (codul nostru Enel, etc.), a cerut de la noi o factura de curent. S-a semnat un document cu acordul nostru pentru prelucrarea datelor cu caracter personal (GDPR) si contractul propriu zis pentru energie electrica.

La vreo doua luni dupa aceasta intamplare apare in factura noastra de curent la categoria Servicii cu Valoare Adaugata un serviciu in plus, cu denumirea Enel Asistenta, in valoare de aproximativ 11.5 lei/luna. La inceput credeam ca este vorba despre sesizarile mele facute la Enel in perioada respectiva, cand vreme de vreo luna se lua curentul la noi de 1-2 ori aproape in fiecare zi, fiindca in centrul orasului se lucra cu excavatorul si au reusit sa atinga de multe ori ceva conductori subterani de inalta tensiune. De problema asta au fost afectate mai multe strazi din centrul municipiului Arad, totusi s-a mai intamplat sa sun dupa 20 minute la Enel intreband de ce nu avem curent, iar dispecerii habar nu aveau ca este o avarie care afecteaza multe strazi. De fiecare data le-am spus ca este o problema ce afecteaza mai multe strazi (vorbeam cu prieteni de pe strazile adiacente la telefon), dar dispecerii tot timpul au vrut sa dau neaparat datele mele de identificare. Intr-o zi chiar au si aparut doi electricieni de la Enel la noi, la vreo 3 ore dupa sesizare, carora le-am zis ca au venit degeaba fiindca deja a revenit curentul electric vizibil si pentru ei (deja era lumina aprinsa pe strada dar si in case) si eu am mentionat clar in sesizare ca mai multe strazi nu au curent. Le-am si spus ca nu stiu de ce i-a trimis dispecerul la mine, din moment ce am zis clar ca sunt afectate multe strazi, nu doar locuinta mea.

In luna urmatoare vine urmatoarea factura Enel (pe cate 2 luni), unde deja apare din nou serviciul Enel Asistenta si acum chiar de doua ori, acum deja am luat legatura cu Enel sa aflu despre ce este vorba, atunci am aflat ca defapt aceasta pozitie din factura nu reprezinta interventiile la deranjamente, ci defapt ca am fi facut noi un contract separat cu ei pentru acest serviciu, despre care noi nu am stiut nimic si nu am vazut niciun astfel de formular sau contract.

Ce este Enel Asistenta? Un fel de asigurare cu abonament lunar care costa 11,5 lei pe luna, pentru reparatii la instalatia electrica sau instalatia sanitara si de incalzire din casa. Deci daca ai in casa o problema electrica sau probleme cu tevile de apa (teava sparta/canal infundat), in limita a 450 lei pe interventie ei iti rezolva problema fara sa trebuiasca sa platesti ceva in plus. Si poti sa ii soliciti maxim de 2 ori pe an. Noi insa nu avem nevoie de astfel de servicii, fiindca avem atat electricieni cat si instalatori - atat in familie cat si ca prieteni. Pentru multi clienti probabil este un serviciu util, ca pentru doar 11,5 lei pe luna sa ai posibilitatea sa ii chemi de 2 ori pe an la probleme electrice sau de apa.

Cum am aflat ulterior, serviciul Enel Asistenta nici nu este un serviciu oferit de Enel, ci de firma Europ Assistance Magyarország KFT. Budapesta - Sucursala Bucuresti, reprezentat prin Kalmar Laszlo ca director general. Ei defapt sunt un fel de callcenter cu firme subcontractate, care la nevoie sunt trimisi la beneficiari sa faca reparatiile.

Dupa ce am aflat ce este defapt serviciul Enel Asistenta, am depus o reclamatie scrisa la Enel sesizand faptul ca la ei s-a produs o eroare, fiindca dupa reinnoirea contractului in factura a aparut acest serviciu necerut. M-am uitat inca odata peste copiile formularelor completate si semnate atunci la usa, nu apare nimic despre un serviciu Enel Asistenta. Ei au raspuns ca serviciul s-a activat la solicitarea noastra si ca am fi incheiat un contract in acest sens. Nu imi venea sa cred ce au raspuns, astfel ca le-am solicitat o copie a contractului pentru acest serviciu, in acelasi timp am solicitat ca sa se anuleze de indata acel contract si sa mi se returneze banii platiti in ultimele luni, pe langa asta am solicitat si datele de identificare a persoanei care a introdus acel contract la ei in sistem, pentru a putea depune o plangere impotriva acestuia.

Azi am primit din nou un raspuns de la Enel, intr-adervar au la ei o copie a unui contract in care sunt completate datele noastre de client Enel si apare si o semnatura asemanatoare, insa contractul respectiv noi nu am vazut niciodata si nici nu am semnat. De unde stiu asa sigur ca nu am vazut contractul? Fiindca pe contract nu apare Enel ca si parte contractanta, ci firma Europ Assistance Magyarország KFT. Budapesta - Sucursala Bucuresti, foaia si arata diferit fata de celalalte formulare Enel semnate. Plus ca nici nu am al doilea exemplar printre celalalte formulare si anexe primite si semnate in ziua respectiva. Cum s-au completat si semnat formularele, imediat a rupt si ne-a inmanat copiile pe hartie roz. Deci alte formulare si contracte nu erau completate si semnate.

Deci pana unde se ajunge mai nou? Presupusul reprezentant Enel isi ia dreptul sa completeze si sa semneze contracte pentru servicii auxiliare in numele clientilor Enel, falsificand si semnatura clientului. Facturile sunt mai nou asa imbarligate ca foarte greu mai intelegi ce se factureaza pe acolo. Asa putea sa "vanda" serviciul respectiv la sute sau mii de clientii la care a reinnoit contractele, fara ca ei sa isi dea seama despre inselaciune. Am solicitat deja a doua oara de la Enel sa imi dea datele de identificare a acelui reprezentant si sa faca o ancheta interna fiindca eu consider contractul respectiv invalid, deoarece acel serviciu nu a fost solicitat de noi si contractul nu a fost semnat de noi. Enel-ul pur si simplu imi ignora aceste solicitari, mi-au scris din nou pur si simplu ca daca reziliez contractul, va trebui sa platesc penalitati. Legat de celalalte solicitari niciun raspuns. Adica mai nou poate oricine sa faca un contract in numele tau, tu cand aflii de acest lucru faci imediat reclamatie la ei, dar ei nici nu baga reclamatia ta in seama (vorbim totusi de o inselaciune, le-am scris clar deja si in prima reclamatie, la fel si in a doua).

Azi am depus o plangere la protectia consumatorului, incluzand si solicitarea ca vreau sa aflu numele reprezentantului Enel care a venit la usa, fiindca vreau sa depun impotriva lui o plangere la politie pentru inselaciune si falsificare de documente. O sa ne adunam mai multi vecini inselati si facem fiecare cate o plangere la politie. Ca inainte sa poata depune fiecare cate o reclamatie la protectia consumatorului, trebuie fiecare sa depuna prima data reclamatii scrise la Enel.
Buna, iti scriu din partea Enel. Pentru a verifica situatia la care te referi, ajuta-ne, te rugam, cu cateva informatii, ca sa putem identifica intern solicitarea ta. Ne poti trimite datele de identitate / contact in mesageria privata a paginii FB – https://www.facebook.com/enel.ro/. Preluam legatura de acolo."

#39
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Postandreic, on 29 decembrie 2020 - 21:30, said:

Scump.
Ia pune un ss de la tine...

#40
belasajgo

belasajgo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2016

View PostAlinaII, on 30 decembrie 2020 - 11:47, said:

Buna, iti scriu din partea Enel. Pentru a verifica situatia la care te referi, ajuta-ne, te rugam, cu cateva informatii, ca sa putem identifica intern solicitarea ta. Ne poti trimite datele de identitate / contact in mesageria privata a paginii FB – https://www.facebook.com/enel.ro/. Preluam legatura de acolo."

Stimata doamna Alina, din moment ce deja v-am trimis trei reclamatii oficiale scrise si in raspunsuri pur si simplu ignorati o mare parte din reclamatiile/solicitarile mele ca si cum nici nu ar fi fost acolo, ce rost mai are sa va trimit datele mele pe Facebook?

Primul raspuns din partea dumneavoastra ce am primit a fost cu numarul 336898039 din 14.12.2020, iar al doilea raspuns din partea dumneavoastra a fost cu numarul 337872994 din 28.12.2020. Totodata plangerile mele depuse la ANPC Bucuresti impotriva dumneavoastra si impotriva Europ Assistance Magyarország KFT. Budapesta - Sucursala Bucuresti sunt cu numarul 45585 si 45587 din 28.12.2020. Aici pe forum o sa fac public si cum mi s-a rezolvat problema sau cum s-a mai avansat in acest caz.

As putea sa postez aici reclamatiile trimise de mine impreuna cu raspunsurile primite de la dumneavoastra, ca sa vada lumea cum va purtati cu clientii si lipsa de cooperare chiar si atunci cand vi se reclama o posibila fapta penala facuta de un reprezentant al dumneavoastra. Raspunsurile primite aici si pe alte forumuri de la alti utilizatori sunt o dovada clara ca aveti probleme majore in compania unde lucrati.

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am primit azi si eu un contract, cica urmare a sesizarii mele. Nu am facut niciun contract si nicio sesizare, semnatura mea nu e nicaieri. Ce e de facut ? Eu zic ca asta e caz penal.

#42
AlinaII

AlinaII

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2020

View Postbelasajgo, on 31 decembrie 2020 - 12:37, said:


Stimata doamna Alina, din moment ce deja v-am trimis trei reclamatii oficiale scrise si in raspunsuri pur si simplu ignorati o mare parte din reclamatiile/solicitarile mele ca si cum nici nu ar fi fost acolo, ce rost mai are sa va trimit datele mele pe Facebook?

Primul raspuns din partea dumneavoastra ce am primit a fost cu numarul 336898039 din 14.12.2020, iar al doilea raspuns din partea dumneavoastra a fost cu numarul 337872994 din 28.12.2020. Totodata plangerile mele depuse la ANPC Bucuresti impotriva dumneavoastra si impotriva Europ Assistance Magyarország KFT. Budapesta - Sucursala Bucuresti sunt cu numarul 45585 si 45587 din 28.12.2020. Aici pe forum o sa fac public si cum mi s-a rezolvat problema sau cum s-a mai avansat in acest caz.

As putea sa postez aici reclamatiile trimise de mine impreuna cu raspunsurile primite de la dumneavoastra, ca sa vada lumea cum va purtati cu clientii si lipsa de cooperare chiar si atunci cand vi se reclama o posibila fapta penala facuta de un reprezentant al dumneavoastra. Raspunsurile primite aici si pe alte forumuri de la alti utilizatori sunt o dovada clara ca aveti probleme majore in compania unde lucrati.
Multumesc pentru detaliile pe care le voi transmite colegilor. Orice alte informatii ne sunt de ajutor pentru a putea identifica mai rapid cazul semnalat de dumneavoastra. Regretam situatia in care va aflati.

#43
AlinaII

AlinaII

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2020

View PostIon_de_la_Raion, on 31 decembrie 2020 - 16:52, said:

Am primit azi si eu un contract, cica urmare a sesizarii mele. Nu am facut niciun contract si nicio sesizare, semnatura mea nu e nicaieri. Ce e de facut ? Eu zic ca asta e caz penal.
Ar ajuta sa ne trimiteti o copie a acestui document si datele dumneavoastra de contact in mesageria privata a paginii FB – https://www.facebook.com/enel.ro/ si olegii mei vor prelua cazul. Multumim pentru suport.

#44
belasajgo

belasajgo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2016
Se pare ca "reprezentantii Enel" au descoperit ca pot face contracte pentru servicii auxiliare si fara acordul/acceptul clientilor (probabil pentru un comision). Se pare ca si Enel-ul incurajeaza acest lucru (doara si ei isi iau comisionul de la firma respectiva), la cum ignora cu nesimtire reclamatiile fondate ale clientilor, chiar daca se mentioneaza ca s-a facut fals in acte si uz de fals. Dar poate doamna Alina, care zice ca e de la Enel, ar putea sa zica mai multe despre asta. In Arad se pare ca reprezentantii cu contracte Enel au reusit sa fraiereasca cartiere intregi cu metoda asta si multi nici nu si-au dat seama ca din factura Enel nu iti dai seama daca era vorba de o interventie singulara sau ca este un abonament lunar pentru un serviciu despre care nici nu stii.

Edited by belasajgo, 31 December 2020 - 17:36.


#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar eu nu am semnat nimic! Macar daca ma prosteau, dar m-am trezit cu un contract unilateral. Asta nici macar comunistii nu faceau, e de pe vremea iobagilor. Traim totusi in UE, enel ar trebui amendata DRASTIC!

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Post_R_A_D_U, on 30 decembrie 2020 - 15:08, said:

Ia pune un ss de la tine...
Eu la 278KWh platesc undeva pana in 180 lei.

#47
belasajgo

belasajgo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2016
Multumita forumului Softpedia si a altor forumuri din tara unde mi-am publicat intamplarea, unde peste tot au mai scris si alti oameni pagubiti despre ce li s-a intamplat cu Enel-ul si cum au fost si ei ignorati de Enel in ciuda reclamatiilor, se pare ca in cazul meu incep sa se rezolve lucrurile. Azi ne-a sunat o doamna de la Enel si ne-a rugat sa confirmam faptul ca noi nu am semnat contractul respectiv, in ciuda faptului ca in ultimele trei reclamatii in fiecare am exprimat foarte clar acest lucru. Doamna a promis ca se va anula contractul si ni se vor restitui banii facturati pana acum pentru serviciul respectiv, la fel si ca se va face o ancheta interna pentru a stabili ce/cum s-a intamplat. Pana acum cu asteptarea la rand la callcenter-ul Enel pentru reclamatii (ce pana la urma am lasat balta de fiecare data dupa peste 45 minute de asteptare), cu redactarea reclamatiilor scrise catre Enel (care practic nu au fost bagate in seama) si cu redactarea plangerilor facute la ANPC am pierdut in total cam 6-7 ore. Este nasol ca in asemenea cazuri reclamatiile sunt pur si simplu ignorate, pana nu se mediatizeaza putin intamplarea. Acum sa vedem cum se termina toata treaba.

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Unde ai mediatizat ? Maine merg si eu la enel sa discut cu ei.

Dar ar trebui si ungurii scuturati, sa plateasca o amenda babana.

#49
RealAlex

RealAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.05.2004
In situatie similara sunt si eu, am facut reclamatii atat in scris cat si telefonic, dar fara succes. Am dat un mail cu cc catre toata conducerea ENEL, astept sa vad daca se rezolva problema.
Urmatorul pas este ANPC.

#50
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Atunci nu se mai merita sa merg la enel ? Sa fac direct reclamatie la anpc ? Sper sa nu ajung la judecata, aia costa mult. Va dati seama ca asa putem fi incarcati cu zeci de firme din astea capusa daca nu sint scuturati rau ? Eu le-as inchide pravalia la ungurii aia si i-as baga in parnaie. N-ai cum sa inchei contracte unilateral si sa le mai si bagi in alte contracte. Asa, daca era separat, ii bagam de unde veneam si le ignoram facturile.

Am o intrebare. Daca trec cu curentul la rds, contractul cu enelul nu se anuleaza ? Atunci ma pis si pe enel si pe unguri.

#51
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
🤣🤭

Attached Files



#52
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 Ion_de_la_Raion, on 05 ianuarie 2021 - 11:27, said:

Atunci nu se mai merita sa merg la enel ? Sa fac direct reclamatie la anpc ? Sper sa nu ajung la judecata, aia costa mult. Va dati seama ca asa putem fi incarcati cu zeci de firme din astea capusa daca nu sint scuturati rau ? Eu le-as inchide pravalia la ungurii aia si i-as baga in parnaie. N-ai cum sa inchei contracte unilateral si sa le mai si bagi in alte contracte. Asa, daca era separat, ii bagam de unde veneam si le ignoram facturile.

Am o intrebare. Daca trec cu curentul la rds, contractul cu enelul nu se anuleaza ? Atunci ma pis si pe enel si pe unguri.
Hai la Nova ca sunt romani din ardeal Posted Image)


50 ron la prima factura Nova Power and Gas - R3010986

Edited by blackskorpion, 05 January 2021 - 17:05.


#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu pe toti ungurii mai, pe firma aia care face contractele astea abuzive.

#54
AlinaII

AlinaII

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2020
@RealAlex si @Ion_de_la_Raion: Puteti semnala situatiile si in mesageria privata a paginii FB – https://www.facebook.com/enel.ro/. Colegii mei vor prelua mesajele. Totusi vor avea nevoie de mai multe detalii (date de identificare/contact) pentru a va identifica in sistem. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate