Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

problema scanare HP Laserjet M5035 MFP

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nickhope

nickhope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.12.2006
Buna seara,

Am achizitionat de curand SH o multifunctionala HP Laserjet M5035 MFP. Am descarcat de la HP driverele si am instalat-o in retea deoarece scanarea nu se poate face decat in retea cu trimiterea fisierului obtinut prin scanare intr-un folder aflat pe unul dintre calculatoarele din retea. Am setat folderul respectiv pe "share" cu full (adica si read si change) si am urmat pasii pe care i-am gasit pe mai multe video-uri de pe You Tube pentru a seta in multifunctionala fisierul respectiv. Problema este ca am obtinut mesajul "ID-ul de cont al utilizatorului MFP '' nu are suficiente privilegii de acces pe acest sistem pentru ca autentificarea Windows sã fie realizatã". Am folosit pentru setarea folderului respectiv un program special facut de HP in acest sens, dar rezultatul a fost acelasi. Calculatorul pe care am setat folderul are instalat Windows 10 Home.
Am incercat acelasi lucru pe un alt calculator care are ca sistem Windows XP si am obtinut acelasi rezultat. Printarea si copierea functioneaza normal, insa eu am neaparata nevoie si de scanare pe A3.
Puteti sa ma ajutati cu o solutie ? Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pașii de aici merg ?

https://support.hp.c...ument/c02720194

Uite ce zice aici


Scanarea şi trimiterea într-un folder
Notă
Această caracteristică este disponibilă numai pentru modelele HP LaserJet M5035 MFP.
Dacă administratorul de sistem a activat această caracteristică, echipamentul poate scana o imagine
şi poate trimite fişierul rezultat într-un anumit folder din reţea. Sistemele de operare acceptate în ceea
ce priveşte folderele destinaţie sunt următoarele: Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003
şi Novell.


https://hp-laserjet-...

#3
nickhope

nickhope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.12.2006
Da, astia sunt pasii, doar ca la testarea de la sfarsit da raspunsul pe care l-am pus mai sus.
Deci problema e ca nu reusesc sa ajung pana la validarea folderului creat pe calculator. Abia dupa aia pot trece la scanare. La mine reteaua e formata din cele doua calculatoare de care am vorbit si multifunctionala.

Edited by nickhope, 28 December 2020 - 21:15.


#4
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 25.08.2010
daca nu merge smb, poti folosi ftp

#5
nickhope

nickhope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.12.2006

View Postcipinet, on 28 decembrie 2020 - 21:16, said:

daca nu merge smb, poti folosi ftp

Sunt novice in domeniu, n-am folosit niciodata ...

#6
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Enter the required settings in each step.
Under Step 1 - Select Shared Folder.
Under Step 2 - Enter the Computer Path.
Under Step 3 - Enter the Access Credentials details (Username and Password).
Now click Test Folder Access to verify the entered Settings.

Ce username si password folosesti la pasul 3?

#7
nickhope

nickhope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.12.2006

View Posticename, on 28 decembrie 2020 - 21:33, said:



Ce username si password folosesti la pasul 3?

Am folosit si fara si am folosit si cu username-ul si parola conputerului pe care este setat folderul.

#8
nickhope

nickhope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.12.2006
Am reusit sa setez in sfarsit un fisier sub Windows 10 si a mers si scanarea, atunci cand la setari, la calea spre fisier nu am folosit numele calculatorului ci IP-ul acestuia, IP pe care l-am trecut si la domeniu. Asta a fost aseara tarziu. Azi, cand am vrut sa verific din nou daca merge, nu mai mergea. Am verificat si am constatat faptul ca, calculatorul respectiv avea alocat acum alt IP in retea (aseara avea la sfarsit 107, iar acum avea 102). Am refacut calea cu noul IP dar nu mai merge. Am modificat manual IP-ul calculatorului in retea pe valoarea pe care mergea, dar nu mai merge.

#9
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Cred ca mai bine pui IP fix la imprimanta si pc. Asa ai garantia ca nu se mai modifica.

#10
nickhope

nickhope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.12.2006

View PostSebiko, on 29 decembrie 2020 - 18:10, said:

Cred ca mai bine pui IP fix la imprimanta si pc. Asa ai garantia ca nu se mai modifica.

imprimanta are IP fix. La PC am setat manual IP-ul cu care a mers, dar dupa aia nu a mai mers internetul, nici macar dupa restart. I-am dat sa repare situatia si mi-a schimbat IP-ul calculatorului la cel dinainte (cu care nu merge scanarea)

#11
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View Postnickhope, on 29 decembrie 2020 - 18:20, said:

La PC am setat manual IP-ul cu care a mers, dar dupa aia nu a mai mers internetul, nici macar dupa restart. I-am dat sa repare situatia si mi-a schimbat IP-ul calculatorului la cel dinainte (cu care nu merge scanarea)

Nu mai mergea internet-ul? Asta e problema..... Probabil ori conflict de ip-uri ori setat aiurea. Dupa cum spui, s-ar putea sa fie de la porturile posibil blocate de antivusus. Incearca si cu antivirusul dezactivat...
Plus, vezi ca trebuie sa modifici si pe interfata imprimantei adresa folder-ului in care doresti sa transferi fisierele scanate

Edited by Sebiko, 29 December 2020 - 18:38.


#12
nickhope

nickhope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.12.2006

View PostSebiko, on 29 decembrie 2020 - 18:36, said:

Plus, vezi ca trebuie sa modifici si pe interfata imprimantei adresa folder-ului in care doresti sa transferi fisierele scanate

Tocmai ca am modificat, dar pe actuala adresa IP nu merge (multifunctionala nu poate lua legatura cu fisierul din PC pe care trebuie sa trimita fisierul cu scanarea).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate