Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Crestere celule

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
plecand de la topicul foarte misto al userului parintele, despre cresterea pomilor, zic ca s-ar putea realiza crestere a celulelor similar asa cum is crescute ramurile si etc ale plantelor folosind seva elaborata si cu fotonii , dezvoltand sau oprind cresterea pe anumite drumuri stabilite a celulelor.   s-ar realiza cu niste cadre , ceva mic ,  canale , pe care s-ar creste celule de alt tip cu prezenta luminii , astfel celulele respective ar putea fi obligate sa urmeze patternuri anume , poate obtinandu-se diferite forme mici , canale pentru diferite aparate, gen telefoane, televizoare etc
lumina spre deosebire de cea de la natura nu ar fi aleatorie , s-ar folosi masti cu patternuri ce ar opri lumina similar cu mastile folosite la cpu-uri , astfel s-ar obtine niste patternuri, canale foarte drepte , cu forme clare

poate ca o astfel de metoda ar putea fi folosita pentru noi tipuri de cpu-uri

sau pentru canale ionice , conductoare de ioni

Edited by karax, 28 December 2020 - 20:49.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Please, GO TO SLEEP!
Ai depasit de mult ora de culcare.
De la energie cuantica la cresterea celuleor din ramurile copacilor? Procesoare "crescute" directional dupa regula KARAX? Fuck me! Hai nu zau?
Exista o limita a bunului simt, pe care TU, initiator,  chiar cu bolile de care suferi, o depasesti rau de tot.
Stiu, risc sa-mi iau avertisment, suspend sau chiar BAN pe viata, dar dupa mine, chiar trebuie stopate posturile fara logica/suport minim.

Edited by viceroy56, 28 December 2020 - 21:03.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu la cresterea celulelor copacilor , desi si asta s-ar putea realiza , cu laseri, dar era vorba de cresterea celulelor similar ca la pomi utilizand multe alte substante

de altfel si asta cu cresterea celulelor copacilor ar fi o idee , cu ajutorul laserilor, obtinandu-se forme ciudate , dirijand ramurile copacilor si obtinandu-se gradini extrem de grandioase

Edited by karax, 28 December 2020 - 21:03.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
CELULELE CUI?
Avansam la CLONARE?
Tu esti constient cat de paralel esti cu realitatea?
Nu ai idee de unde pleci si mai ales unde VREI sa ajungi. Nu legi sursa cu destinatia. NU ai in cap niciun algoritm care s-ar putea implementa.
Ca TEORETIC orice este posibil, inca nu s-a demonstrat practic. Exista posibilitati care SE POATE si care NU SE POATE.
Teoria ca teoria, dar PRACTICA ne omoara!

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
reciteste primul post si tine minte "s-ar putea realiza"
nu pot tine minte precis procesul de crestere al pomilor dar e vorba de niste hormoni parca , ce secretati realizeaza cresterea sau alti hormoni ce opresc cresterea
Cresterea se realizeaza cu lumina , ca ghidaj , ramurile fiind dispuse dupa cum e lumina

ca proces la baza , nu stiu precis ce este, banuiesc ca e vorba de fotoni ce lovesc electroni , care electroni astfel salta pe alt nivel si realizeaza cuplarea cu alt atom, formandu-se legaturi atomice

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Repet:
Daca ti-ai luat pastilele de seara, du-te la culcare.
Aberezi insistent, rau de tot.
Poate ar trebui sa repeti analizele si sa te prezinti la un medic care chiar stie meserie.
Me, OVER & OUT!

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
stii, anumite chestii nu se prea merita sa le faci. de exemplu poti crea o imitatie de cartof in mod artificial, dar e de 10 ori mai simplu si mai rentabil sa pui cartoful in pamant primavara si sa-l culegi toamna.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si cresterea de mancare ar fi o chestie , doar ca nu stiu , se stiu toate mecanismele si chestiile implicate?

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
conceptul de rentabilitate iti spune ceva?

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cresterea de cartofi naturali se realizeaza cu n substante ce costa, pesticide, erbicide etc nu stiu

similar realizarea de canale cu alte metode poate costa si metoda scrisa poate e ieftina
e scris " s-ar putea realiza" nu stiu ce costuri implica

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@karax
La 2 cuvinte spui de 3 ori NU STIU.
NU STIU, dar voi sunteti prosti ca nu va implicati in nestiinta mea!

Daca nu ai habar, de ce deschizi discutii si emiti ipoteze?
Ce frustari ai in afara de bolile pe care singur declari ca le ai?
Nu intrebi pentru ca nu cunosti, spui ca s-ar putea, este posibil...
Pe ce te bazezi cand faci aceste afirmatii?
Pe ce gasesti publicat pe internet?
De ani buni 50% din informatiile postate sunt fie FAKE, fie semiFAKE, scopul fiind generare de trafic si posibilitati de phishing.
Datoria unui personaj cu pretentii de minima educatie, dupa mine, este sa faca o minima verificare a informatiei gasite, nu sa se arunce cu capul inainte in neant, cu riscul sa se loveasca de un zid inpenetrabil.
Daca nu reusesti sa te inscri in aceste minime linii de conduita, ori esti ciuca mistourilor pe forum, ori risti sa ai parte de TOTAL IGNORE.
Alege.

Scuze, colegi, dar chiar depaseste limita bunului simt.

Astept sanctiuni de la moderatori, admini.

Cu stima,

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
@viceroy, ti-ai gasit? :D

@karax: daca tot faci celule, de ce nu faci si telefoane celulare dupa acelasi princip;iu? Cred ca ar fi mai tari decat aifon doispe pro max :naughty:

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Viceroy, daca nu-ti palce ce scrie, nu-l citi. Te inteleg ca poate stii mai multe si ce scrie el ti se pare pueril, dar nu suntem toti asa de invatati. Pentru mine, subiectul merge. Iar afirmatia ta cu medicamentele m-a pus in dilema. Adica, cine anume ia medicatie,c a eu vad unul calm si altul..altfel.
Karax, celule se pot creste, cred. Piele au crescut. Probleme apar in cazul compatilibitatii. Poate pe viitor se printeaza organe, celula cu celula, dupa material genetic propriu, deci 100% compatibile, numai ca...exista niste reguli care oficial, nu se pot incalca. Sa presupunem, de dragul discutiei ca cineva poate cultiva chiar organe, legal. Trebuie sa stapenesti tehnici de crestere accelerata, fara efecte adverse: pacientul nu poate astepta ani, organul nu trebuie sa cedeze in o saptamana. Apoi, medicina are multe de invatat. La momentul actual, ne folosim de mama natura pentru orice facem dpdv medical. Luam medicamente pentru a ajuta corpul sa se ajute, operam pentru ca..nu stim cum altfel. Repet, mai avem de invatat, dar intr-un fel sau altul in viitor, viata omului va fi altfel: ori mai lunga in sensul propriu, ori copiata in mediu virtual.

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postpufonel, on 28 decembrie 2020 - 23:08, said:

@karax: daca tot faci celule, de ce nu faci si telefoane celulare dupa acelasi princip;iu? Cred ca ar fi mai tari decat aifon doispe pro max Posted Image
Am avea telefoane plantate intr-un ghiveci, care ar necesita sa le udam si sa le punem la soare...

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Dar nu mai bine sădesc niște bani?
Dau cu laserul în sămânță și creste ca vrejul de fasole al lui Jack.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate