Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adapost cu aproape 200 de pisici

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017
https://www.facebook...verhome.romania

https://romaniacatrescue.com/

Postez pentru a cere sfaturi la ce demersuri am putea ca asociatie face pentru a deveni mai sustenabili financiar, am scris si la firme mari pentru sponsorizari, nici un raspuns sau refuzuri, sigur ca nici primaria nu ne-a acordat nici o audienta , totul pana acum am facut din fonduri proprii dar situatia a devenit coplesitoare.

Poate e cineva pe forum cine ne-ar putea da un sfat.

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Social Media!

#3
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017

View Postbluesnake, on 28 decembrie 2020 - 13:10, said:

Social Media!
facem ce putem, pe Fb dau share pe zeci de grupuri, am facut si un cont tiktok, altceva nu mai stiu ce sa fac

si pe reddit si youtube am pus

#4
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
anunturi in ziarele locale, eventual un articol daca e posibil. Oricum este foarte mult de munca, si e dificil de adunat fonduri avand in vedere situatia actuala economica si sociala :(

#5
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017

View PostAldulescu, on 28 decembrie 2020 - 13:41, said:

Ce faceti cu atatea pisici?
Cum adica? le-am salvat de pe strada, de pe marginea soselei, din tomberoane, si acum le dam o viata ce merita. Dam si in adoptie dar putini doritori.

View Postbluesnake, on 28 decembrie 2020 - 13:39, said:

anunturi in ziarele locale, eventual un articol daca e posibil. Oricum este foarte mult de munca, si e dificil de adunat fonduri avand in vedere situatia actuala economica si sociala Posted Image
a preluat cel mai citit ziar local, nici macar 5 lei in donatii, dupa ce mii de oameni au vazut articolul.

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
Italienii sunt mari iubitori de pisici. Da un anunt si pe un site de acolo..sigur rezolvi cu transportul, poate se ofera ei

Edited by A10, 28 December 2020 - 13:46.


#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu stiu ca orice ONG, fundatie, charity, chestie care, in genere, plimba bani (incaseaza/cheltuie) are un plan de afaceri, o modalitate de a fi sustenabil financiar, marketing, alea alea. Altfel, se apuca de adunat 200 de pisici dar care mor de foame pentru ca nu au ce manca in adapost.

Nu stiu, dar mie nu mi se pare deloc ok. E un fel de "hei rup, mai vedem pe urma ce se intampla".

Edited by dexterash, 28 December 2020 - 13:55.


#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostBiodomes, on 28 decembrie 2020 - 13:46, said:

Cum adica? le-am salvat de pe strada, de pe marginea soselei, din tomberoane, si acum le dam o viata ce merita. Dam si in adoptie dar putini doritori.
Din cate stiu pisicile nu au nevoie sa fie "salvate", se descurca foarte bine pe cont propriu, pot sa vaneze, sa isi gaseasca hrana, etc.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Incearca sa dai de vreun influencer. Scrie-le la toti, poate o sa doreasca vreunul macar sa te ajute cu un share pe pagina lor de facebook/instagram.

#10
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017

View Postdexterash, on 28 decembrie 2020 - 13:53, said:

Eu stiu ca orice ONG, fundatie, charity, chestie care, in genere, plimba bani (incaseaza/cheltuie) are un plan de afaceri, o modalitate de a fi sustenabil financiar, marketing, alea alea. Altfel, se apuca de adunat 200 de pisici dar care mor de foame pentru ca nu au ce manca in adapost.

Nu stiu, dar mie nu mi se pare deloc ok. E un fel de "hei rup, mai vedem pe urma ce se intampla".
Ce plan de afaceri ?! am salvat animale de care la nimeni nu i-a pasat, toti ar fi murit altfel. Ah tu vorbesti de non profituri ca FIFA si altele unde toti au salarii de milioane, aia is pot face un plan de afaceri.

#11
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce ati facut cu adapostul ala este prostia omeneasca in forma pura. Pisicile se inmultesc in functie de resurse, asa isi ajusteaza numarul, ca orice populatie, in afara de oameni, desigur. Deci pisicile isi vor reface numarul maxim sustenabil pe acele strazi in foarte scurt timp. Ce ati reusit sa faceti e sa produceti 200 de pisici in plus, care sa se chinuie pe lume.

Ah, si doar oamenii fara creier ar putea dona la asa tampenie.

Repet, pe acele strazi va fi un numar anume de pisici indiferent cate iei tu de acolo, exceptie doar daca treci sa le iei cu sutele, anual, si sa aduni si cresti mii si zeci de mii cu timpul. Cand iei una, alta ii va lua locul, e un echilibru intre resurse si nr de pisici. Deci ori dispar resursele si nu se mai inmultesc, pentru ca mor de foame, ori iei sute si mii de pe strada incontinuu, ori le iei pe absolut toate si nimeni nu mai lasa niciuna apoi pe strada, ceea ce iar e imposibil.

Edited by Notsure, 28 December 2020 - 14:43.


#12
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017

View Postbai3tzash, on 28 decembrie 2020 - 13:56, said:

Incearca sa dai de vreun influencer. Scrie-le la toti, poate o sa doreasca vreunul macar sa te ajute cu un share pe pagina lor de facebook/instagram.
habar n-am cui sa-i scriu, nu cred ca pe influenceri i-ar interesa un adapost de animale. O fata cu +2m pe tiktok mi-a zis sa facem si noi fimlari, am pus cateva dar mai e pana sa aiba 2m de viz., si numai romani le vad, nici un comentariu strain, desi am pus hastag in eng.

#13
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostBiodomes, on 28 decembrie 2020 - 13:03, said:

https://www.facebook...verhome.romania

https://romaniacatrescue.com/

Postez pentru a cere sfaturi la ce demersuri am putea ca asociatie face pentru a deveni mai sustenabili financiar, am scris si la firme mari pentru sponsorizari, nici un raspuns sau refuzuri, sigur ca nici primaria nu ne-a acordat nici o audienta , totul pana acum am facut din fonduri proprii dar situatia a devenit coplesitoare.

Poate e cineva pe forum cine ne-ar putea da un sfat.

Frumoasa initiativa, o sa-ti trimis si eu ceva pe Paypal Posted Image

Edited by Bucifon, 28 December 2020 - 14:43.


#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Tot respectul pentru ce faci, dar iti trebuie pe cineva cu gandire pragmatica langa tine. Cineva sa stie sa dea din coate, sa intrebe in stanga si in dreapta, sa organizeze evenimente, sa stie sa stranga bani.
Adica sa aveti un plan, ce faceti, cum strangeti bani, cum va faceti cunoscuti. Altfel, se ajunge exact unde sunteti acum.

View PostBiodomes, on 28 decembrie 2020 - 14:40, said:

habar n-am cui sa-i scriu, nu cred ca pe influenceri i-ar interesa un adapost de animale. O fata cu +2m pe tiktok mi-a zis sa facem si noi fimlari, am pus cateva dar mai e pana sa aiba 2m de viz., si numai romani le vad, nici un comentariu strain, desi am pus hastag in eng.
Comentariul asta indica clar faptul ca ai bunatate in tine, dar nu stii ce sa faci. Nu o lua pe aia cu "nu intereseaza pe nimeni". Sunt atatea vedete cu mii de urmaritori. Nu trebuie toate sa-ti raspunda, doar una, ca apoi sa inceapa efectul de "bulgare de zapada". Nu o sa vina nimeni sa-ti aduca bani cu carul daca nu ai o poveste in spate, daca nu stii sa ceri.

Nu mai da emailuri. Nu-ti raspunde nimeni. Daca ai vreme, du-te personal la firme, intreaba cine te poate primi 10 minute. Insisti pana cineva te primeste. Din prima nu o sa te primeasca nimeni, dar tot insisti. Un email e foarte simplu de ignorat. O persoana e mai greu de ignorat.

Edited by bai3tzash, 28 December 2020 - 14:47.


#15
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017

View PostNotsure, on 28 decembrie 2020 - 14:39, said:

Ce ati facut cu adapostul ala este prostia omeneasca in forma pura. Pisicile se inmultesc in functie de resurse, asa isi ajusteaza numarul, ca orice populatie, in afara de oameni, desigur. Deci pisicile isi vor reface numarul maxim sustenabil pe acele strazi in foarte scurt timp. Ce ati reusit sa faceti e sa produceti 200 de pisici in plus, care sa se chinuie pe lume.
Da asta teoria TNR. Pisici prin cartiere si pe marginea soselei sunt pentru ca oameni le pun acolo. La blocuri sa le prinda sobolanii, ca de ce sa tii curatenie cand poti aduce 10 pisici de la tara. Asta e in fiecare cartier de unde am salvat pisicile care iarna inghetau in pivnite inundate. Chiar nu stiu de ce se obosesc sa comenteze cei care 2 bani nu dau pe viata unui animal.

View PostBucifon, on 28 decembrie 2020 - 14:42, said:

Frumoasa initiativa, o sa-ti trimis si eu ceva pe Paypal Posted Image
multumim!

#16
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
De ex, la mine in oras au functionat hingherii timp de 15 ani, iar numarul de caini pe strazi ramanea constant, desi in adaposturi se adunau cu sutele. Apoi s-a schimbat brusc, printr-o strategie prin care au fost adunati absolut toti cainii, iar apoi hingerii veneau instant pentru orice caine, chiar si daca era un zvon, erau acolo imediat. Asa au disparut complet. E la fel si cu pisicile, degeaba iei jumate din ele, degeaba iei 3 sferturi. Trebuie sa le iei pe toate sau aproape pe toate, iar cand apar 1-2 pe raza de 1 cartier, sa le iei in secunda 2, altfel se inmultesc si ajungi rapid de unde ai plecat.

Repet, o prostie fara margini, ajutati la inmultirea unor animale si atata tot, pe strazi vor ramane in continuare pisici care se chinuie.

Edited by Notsure, 28 December 2020 - 14:51.


#17
Biodomes

Biodomes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.01.2017

View Postbai3tzash, on 28 decembrie 2020 - 14:44, said:

Tot respectul pentru ce faci, dar iti trebuie pe cineva cu gandire pragmatica langa tine. Cineva sa stie sa dea din coate, sa intrebe in stanga si in dreapta, sa organizeze evenimente, sa stie sa stranga bani.
Adica sa aveti un plan, ce faceti, cum strangeti bani, cum va faceti cunoscuti. Altfel, se ajunge exact unde sunteti acum.


Comentariul asta indica clar faptul ca ai bunatate in tine, dar nu stii ce sa faci. Nu o lua pe aia cu "nu intereseaza pe nimeni". Sunt atatea vedete cu mii de urmaritori. Nu trebuie toate sa-ti raspunda, doar una, ca apoi sa inceapa efectul de "bulgare de zapada". Nu o sa vina nimeni sa-ti aduca bani cu carul daca nu ai o poveste in spate, daca nu stii sa ceri.
Ai dreptate, eu is cu idea ca am incercat tot dar cum zici tu, poate mai sunt iubitori de pisic si intre influenceri. Daca ai idei cui sa-i scriu, sa-mi un pm, ca firmele mari care ar fi putut sponsoriza 20% din impozitul pe profit, nici nu n-au raspuns, nici macar lanturile ari unde am intrebat de mancarea de pisici pe cale de expirare, nici aia.

View PostNotsure, on 28 decembrie 2020 - 14:50, said:

De ex, la mine in oras au functionat hingherii timp de 15 ani, iar numarul de caini pe strazi ramanea constant, desi in adaposturi se adunau cu sutele. Apoi s-a schimbat brusc, printr-o strategie prin care au fost adunati absolut toti cainii, iar apoi hingerii veneau instant pentru orice caine, chiar si daca era un zvon, erau acolo imediat. Asa au disparut complet. E la fel si cu pisicile, degeaba iei jumate din ele, degeaba iei 3 sferturi. Trebuie sa le iei pe toate sau aproape pe toate, iar cand apar 1-2 pe raza de 1 cartier, sa le iei in secunda 2, altfel se inmultesc si ajungi rapid de unde ai plecat.

Repet, o prostie fara margini, ajutati la inmultirea unor animale si atata tot, pe strazi vor ramane in continuare pisici care se chinuie.
Habar n-ai despre ce vorbesti. De ex, in catacomba aia de pe str Horea (poze pe FB) majoritatea pisicilor au fost aduse, acolo le aruncau oamenii, sigur ca s-au si inmultit dar efectiv imi ziceau localnici ca acolo se arunca. De catei sigur ca au disparut de cand au inceput eutanasieri in masa.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostBiodomes, on 28 decembrie 2020 - 14:36, said:

Ce plan de afaceri ?! am salvat animale de care la nimeni nu i-a pasat, toti ar fi murit altfel. Ah tu vorbesti de non profituri ca FIFA si altele unde toti au salarii de milioane, aia is pot face un plan de afaceri.
Nu are nici o legatura una cu alta. Stiu fundatii in Romania, mai mici, mai mari, da' toate - care  sa mearga - au un plan, un mod mai mult sau mai putin cert de a obtine bani, de a se finanta. Fara finante / bani si un mod de a-i obtine nu faci nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate