Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vitamina C si Glutathion-ul depind una de alta ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
Ok, deci Glutathion-ul este "substanta" principala anti-oxidanta din corp ( sau cam asa ceva din : https://en.wikipedia...iki/Glutathione )

Acum am tot citit pe net diverse site-uri cum ca Vitamina C ar fi si ea un anti-oxidant .

Nu mai stiu pe unde am citit ("https://www.healthli...se-glutathione")  ca defapt Vitamina C ajuta la formarea Glutathion-ului , si acum citesc ca cele 2 se ajuta reciproc in detoxifierea H2O2-ului ( pe https://en.wikipedia...ascorbate_cycle )


Atata informatie ma cam da peste cap , cum vine treaba , Vitamina C are rol anti-oxidant doar in anumite cazuri ( si doar in prezenta Glutathion-ului ) ? Glutathion-ul poate functiona si fara Vitamina C ( nu ca as vrea , doar din curiozitate stiintifica ) ?

Si Vitamina C poate si ea in anumite cazuri sa fie un anti-oxidant fara prezenta Glutathion-ului ?

Da stiu "cauta pe net" , dar pe net gasesti doar explicatii dealea pentru babe .

Iar in alte site-uri is prea multe informatii de trebuie sa fii doctor ca sa le intelegi : https://www.ncbi.nlm...les/PMC4596346/

Na daca cineva ar putea sa dea o explicatie cat mai tehnica , dar fara termeni precum hidroxi-poli-alfa-beta-zeta-nustiuce-lalala ar fi perfect .

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Cauta pe ambalajele la diverse produse si vei gasi - Antioxidant: Acid ascorbic.
Ghici ce e aia acid ascorbic ? Vitamina C

Vitamina C e unul din foarte multii antioxidanti. Sunt foarte multi.

Si nu inteleg de ce ai vrea sa detoxifiezi apa oxigenata... H2O2...

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 eiffel, on 28 decembrie 2020 - 12:43, said:

Si nu inteleg de ce ai vrea sa detoxifiezi apa oxigenata... H2O2...
Cred ca se refera la reducerea stresului oxidativ de la nivelul celulei si la mecanismele biologice de reducere a speciilor de oxigen reactiv.

#4
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013

 eiffel, on 28 decembrie 2020 - 12:43, said:

Cauta pe ambalajele la diverse produse si vei gasi - Antioxidant: Acid ascorbic.
Ghici ce e aia acid ascorbic ? Vitamina C

Vitamina C e unul din foarte multii antioxidanti. Sunt foarte multi.

Si nu inteleg de ce ai vrea sa detoxifiezi apa oxigenata... H2O2...

Bai nene , tu ai inteles ca eu vreau sa inteleg din punct de vedere stiintific ce  se petrece ? NU am venit sa caut sfaturi ce e bine si ce e rau !!!

Cine are cunostintele necesare sa explice din punct de vedere stiintific va rog sa va exprimati , cine vrea sa dea sfaturi babesti sa se abtina .

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 gcosmin2, on 28 decembrie 2020 - 13:44, said:

Cine are cunostintele necesare sa explice din punct de vedere stiintific va rog sa va exprimati , cine vrea sa dea sfaturi babesti sa se abtina .
Vitamina C are rol de co-enzima pentru sintetizarea unor anumite substante in corp, prin urmare si a glutathionului.
Zici in prima postare: „Si Vitamina C poate si ea in anumite cazuri sa fie un anti-oxidant fara prezenta Glutathion-ului ?”
Glutationul este sintetizat in mod natural de organismul uman, deci este imposibila lipsa lui. Vitamina C ajuta la sintetizarea glutationului, dar asta nu inseamna ca el depinde de vitamina C in vreun fel sau altul. Glutationul si interferonul se produc natural, ele pot fi sustinute de anumiti factori, cum e si vitamina C.

Mai mult nu-ti pot spune pentru ca esti ambiguu in prezentare si nu inteleg de fapt ce vrei sa faci, imi lipseste imaginea de ansamblu.

LE:

Da, vitamina C are isi indeplineste rolul si functionarea (inclusiv antioxidant) chiar si in „lipsa” glutationului (am zis asa ca sa intelegi mai bine, practic glutationul nu lipseste niciodata din organism, cum am zis).

Pt marirea producerii de glutation se foloseste silimarina (cel mai eficient incorporata in colina, sau liposolubil) sau vitamina C (la fel de preferat liposomal).
Pt marirea puterii de anti-oxidare, astaxantina, extractul de afine sau turmericul, sunt socotite cu un grad de mii de ori mai mare decat vitamina C (turmericul e de o suta de ori, nu de mii de ori, astaxantina opate ajunge si la 10000-20000). Totusi asta e privit strict ca grad de antioxidare. Vitamina C este importanta si pentru alte roluri pe care le are in organism (cel mai mult se gaseste natural in catina, macese, kiwi, patrunjel, citrice - in ordinea asta).

Edited by odastramosilor, 28 December 2020 - 15:05.


#6
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013

 odastramosilor, on 28 decembrie 2020 - 14:55, said:

Vitamina C are rol de co-enzima pentru sintetizarea unor anumite substante in corp, prin urmare si a glutathionului.
Zici in prima postare: „Si Vitamina C poate si ea in anumite cazuri sa fie un anti-oxidant fara prezenta Glutathion-ului ?”
Glutationul este sintetizat in mod natural de organismul uman, deci este imposibila lipsa lui. Vitamina C ajuta la sintetizarea glutationului, dar asta nu inseamna ca el depinde de vitamina C in vreun fel sau altul. Glutationul si interferonul se produc natural, ele pot fi sustinute de anumiti factori, cum e si vitamina C.

Mai mult nu-ti pot spune pentru ca esti ambiguu in prezentare si nu inteleg de fapt ce vrei sa faci, imi lipseste imaginea de ansamblu.

LE:

Da, vitamina C are isi indeplineste rolul si functionarea (inclusiv antioxidant) chiar si in „lipsa” glutationului (am zis asa ca sa intelegi mai bine, practic glutationul nu lipseste niciodata din organism, cum am zis).

Pt marirea producerii de glutation se foloseste silimarina (cel mai eficient incorporata in colina, sau liposolubil) sau vitamina C (la fel de preferat liposomal).
Pt marirea puterii de anti-oxidare, astaxantina, extractul de afine sau turmericul, sunt socotite cu un grad de mii de ori mai mare decat vitamina C (turmericul e de o suta de ori, nu de mii de ori, astaxantina opate ajunge si la 10000-20000). Totusi asta e privit strict ca grad de antioxidare. Vitamina C este importanta si pentru alte roluri pe care le are in organism (cel mai mult se gaseste natural in catina, macese, kiwi, patrunjel, citrice - in ordinea asta).

Excelent raspuns ,este fix ce nu am inteles   Posted Image  :OK:

Edited by gcosmin2, 28 December 2020 - 17:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate