Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Hrana catel Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Salut, unde gasesc Royal Canin adult chihuahua in Bucuresti? As prefera Militari, Dr Taberei, Rahova.
Multumesc

M-am uitat la Cora si Carrefour nu exista asa ceva.

#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Gasesti la magazinele Animax care sunt in mall-uri, la Kaufland, Auchan, Carrefour si Cora Pantelimon. Cand ajungi la vreun magazin cumpara si 100-200g de Petkult mini adult si testeaz-o sa vezi daca ii place. Si eu ii dadeam catelusei mele tot Royal Canin si ii cadea parul destul de rau. De cand mananca Petkult, nu-i mai cade un fir.

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
https://www.maxi-pet...dult-1-5kg.aspx
Maxi-Pet Auchan Militari.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
https://www.maxi-pet...ctrl=Magazinele

Gasesti cam tot ce vrei !

Edited by Alltrack, 28 December 2020 - 01:38.


#5
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,515
  • Înscris: 25.04.2007
La MaxiPet aveti cod de reducere 10% pe luna Ianuarie FMY1.
Pe decembrie este DR7793.

#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Uite cat costa la Zooplus, sa-ti faci o idee:

https://www.zooplus....breed#Chihuahua

Daca comanzi pana pe la 12-14 intr-o zi, ajunge a treia zi dimineata. De oilda: daca as comanda acum, miercuri ajunge.

In alta ordine de idei - Royal Canin, Hill's, Eukanuba etc. sunt niste stifturi. Au porumb, orz si orez la greu. Carnea din ele nu e indicata de care e. Si de multe ori consta in "subproduse de origine anumala".

Uite si tu ce contine asta de chihuahua:

Ingrediente
orez, porumb, proteină de pasăre (uscată), izolat de proteine vegetale*, grăsime animală, proteină animală (hidrolizată), pulpă de sfeclă uscată, lignoceluloză, ulei de pește, minerale, ulei de soia, fructooligozaharide, ulei de limba-mielului, făină din flori de gălbenele (sursă de luteină), hidrolizat din crustacee (sursă de glucozamină), hidrolizat din cartilaj (sursă de condroitină).
* L.I.P.: proteine selectate, ușor digerabile, cu valoare biologică ridicată.


Ordinea e in functie de ponderea ingredientului in produs, asta cred ca se stie.
Chestia asta nu a vazut bucatica de carne.
Pe asta da lumea 30 de lei kilu??? La 30 de lei kg eu le fac alor mei o mancare de casa din vita/pasare cu legume (morcov, sfecla), cartof, paste fainoase, banana, ulei de masline sau de somon, un ou fiert etc. Sau in loc de vita/pasare le desfac o cutie sau doua de sardine in suc propriu, pe care o amestec cu legumele astea.

Astea sunt niste branduri d-alea gigant, care au bagat o multime de bani in promovare. De pilda, prin "ungerea" cu banii potriviti a mii si mii de veterinari din toata lumea.

Dar numai asta e de ele - promovarea. Ingredientele...mai pe urma.

Ce mi-e Orlando din Lidl, ce mi-e compozitia din Hill's / RC / Purina etc.

Uite cum arata compozitia de la alte granule (Purizon), in care nu s-au bagat bani de promovare. Si e cam 15 lei/kg:

Ingrediente:
22 % carne proaspată de miel, 19 % somon proaspăt, 12 % carne de pui (uscată), 8 % carne de miel (uscată), 8 % somon (uscat), cartofi (uscați), cartofi dulci (uscați), 6 % grăsime de pasăre, 4 % proteine de pasăre (hidrolizate), mazăre, 1 % ulei de somon, lignoceluloză, semințe de in, coji din semințe de psyllium, mere (uscate), morcovi (uscați), merișoare (uscate), ierburi sălbatice  (spanac, cimbru, oregano, salvie, pătrunjel, măghiran, mușețel, semințe de anason, schinduf, gălbenele, mentă), inulină din cicoare.

Apropo de MaxiPet: o comanda facuta marti a ajuns miercuri peste o saptamana. In Bucuresti!!!

Attached Files


Edited by cattavencu, 28 December 2020 - 11:12.


#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Purizon are un procent cam mare de grasimi si proteine. Eu i-am propus Petkult de care mananca ciuoaia mea batranica si ii prieste.
Compozitie: carne deshidratata de miel carne deshidratata de curcan orez brun grasime de curcan cicoare (sursa naturala de fructooligozaharide si inulina) faina de roscove mar deshidratat crustacee deshidratate din Antarctica (sursa naturala de EPA si DHA) drojdie de bere (sursa naturala de mananoligozaharide) taurina glucosamina condroitina extract de merisor yucca schidigera Rosmarinus sp Vinis sp Curcuma sp Citrus sp Syzygium sp. Informatii suplimentare:  
Continut de carne    60%
Glucosamina si condroitina    2.500 mg/kg

Proteina 27%
Continut de grasimi 15%
Omega-6 2.9%
Omega-3 1.3%
Materie anorganica 6%
Fibre 4.5%
Umiditate 9%
Carbohidrati 38.5%
Calciu (Ca) 1.3%
Fosfor (P) 1%

Este net superior fata de Royal, Hills ori Eukanuba.

Edited by Freddy12, 28 December 2020 - 12:28.


#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Omu' a intrebat unde gaseste ce vrea el altfel intreba ce e mai bun pentru Chihuahua !
De acord , Royal Canin e bun doar pe niste hrana speciala ''special diet'' , in rest mult marketing .
Ca asa recomand si eu Wellness Core talie mica sau Orijen Original adult mini care sunt mega topurile din industrie .

Edited by Alltrack, 28 December 2020 - 16:15.


#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Alltrack, on 28 decembrie 2020 - 16:12, said:

Omu' a intrebat unde gaseste ce vrea el altfel intreba ce e mai bun pentru Chihuahua !
De acord , Royal Canin e bun doar pe niste hrana speciala ''special diet'' , in rest mult marketing .
Ca asa recomand si eu Wellness Core talie mica sau Orijen Original adult mini care sunt mega topurile din industrie .

"Special diet" si hrana "pe rase de caine" sunt si ele niste tzepe cat casa.

Mai uitati-va si pe ingrediente - "produse si subproduse de origine animala" cam ce-ti sugereaza? Corectitudine fata de cumparator?

Un producator corect mentioneaza 1) ce fel de carne e; 2) ce parte e (plamani, inimi etc)

In America de Nord (SUA/Canada) grupul Champion (Orijen/Acana) e concurentul direct al lui Hill's. Da, sunt mai bune, dar sunt si foarte scumpe, pentru ca au si ei reclama la greu. "Reclama" inseamna multe chestii, inclusiv lobby pe la veterinari.

Eu am dat exemplul unei firme din Germania (Purizon) care nefiind cunoscuta, e mai ieftina, avand insa ingrediente cel putin la fel de bune ca si Champion

In alta ordine de idei, NU cumparati nici o mancare care nu specifica:

1) ingredientele in detaliu;
2) procentele fiecarui ingredient.

Hill's nu se sinchiseste la nici unul din punctele astea.

 Freddy12, on 28 decembrie 2020 - 12:26, said:

Purizon are un procent cam mare de grasimi si proteine. Eu i-am propus Petkult de care mananca ciuoaia mea batranica si ii prieste.
Compozitie: carne deshidratata de miel carne deshidratata de curcan orez brun grasime de curcan cicoare (sursa naturala de fructooligozaharide si inulina) faina de roscove mar deshidratat crustacee deshidratate din Antarctica (sursa naturala de EPA si DHA) drojdie de bere (sursa naturala de mananoligozaharide) taurina glucosamina condroitina extract de merisor yucca schidigera Rosmarinus sp Vinis sp Curcuma sp Citrus sp Syzygium sp. Informatii suplimentare:  
Continut de carne 60%
Glucosamina si condroitina 2.500 mg/kg

Proteina 27%
Continut de grasimi 15%
Omega-6 2.9%
Omega-3 1.3%
Materie anorganica 6%
Fibre 4.5%
Umiditate 9%
Carbohidrati 38.5%
Calciu (Ca) 1.3%
Fosfor (P) 1%

Este net superior fata de Royal, Hills ori Eukanuba.

Petkult e o mancare ambalata pentru Animax. Adica e un nume comercial al lui Animax. Cum sunt Freshona, Milbona etc. la Lidl.

Carne deshidratata = faina de carne.


Pe langa Purizon, aruncati o privire la ingredientele de la Lukullus (umed si uscat) si Rocco (umed). Sunt corecte.

https://www.zooplus...._caini/lukullus
https://www.zooplus....eda_caini/rocco

https://www.zooplus...._caini/lukullus

In decembrie au avut fel si fel de oferte. Boabele Purizon au fost 10 lei / kg. Conservele Lukullus si Rocco au fost 4,8 lei / conserva de 800 de grame

Edited by cattavencu, 29 December 2020 - 12:21.


#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Granulele de Lukulus au o forma cilindrica cu diametrul de 7-8 mm si lungimea de aproape 2 cm, sunt prea mari pentru chihuahua.
Toata carnea din hrana uscata este deshidratata, altfel s-ar numi hrana umeda.
Eu i-am recomandat Petkult fiindca este acceptata de chihuahua mea spre deosebire de Purizon single meat de care nu a vrut sa se atinga. Nici Acana Small Bread Heritage nu i-a placut. Cainii de talie mica sunt mofturosi, mananca doar ce vor ei, de aceea i-am si zis sa cumpere 100-200g pentru testare. Oricum, calitativ, e mult peste Royal Canin mai ales ca de 7-8 ani de cand ii dau Petkult, nu mai vomita si nu-i mai cade parul.

#11
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Este un Animax mare la Vulcan.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 28 decembrie 2020 - 12:26, said:

Purizon are un procent cam mare de grasimi si proteine. Eu i-am propus Petkult de care mananca ciuoaia mea batranica si ii prieste.

E bine de stiut. O sa incerc

 Alltrack, on 28 decembrie 2020 - 16:12, said:

Omu' a intrebat unde gaseste ce vrea el altfel intreba ce e mai bun pentru Chihuahua !
Nu refuz nici o sugestie

 Freddy12, on 29 decembrie 2020 - 15:40, said:

Granulele de Lukulus au o forma cilindrica cu diametrul de 7-8 mm si lungimea de aproape 2 cm, sunt prea mari pentru chihuahua.
Cam mare, da
Ce varsta are a ta?

Mandra ii gateste si dimineata are orez cu carne tocata de curcan si legume, 90g.
La pranz, uscatele, Royal
... restul ce mai capata sa guste de la noi cand mancam.
Nu refuza decat ciupercile si salata verde, in rest rupe orice..., :lol:
Are 11 ani dar sare ca o capra neagra, :lol:

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pe a mea am adoptat-o dupa ce fusese abandonata intr-o zona industriala, acum 11 ani dar era adulta, cred ca avea vreo 4-5 ani, deci ar avea vreo 15-16 ani. Si ea e foarte vioaie desi e batranica.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 Freddy12, on 30 decembrie 2020 - 11:17, said:

Pe a mea am adoptat-o dupa ce fusese abandonata intr-o zona industriala, acum 11 ani dar era adulta, cred ca avea vreo 4-5 ani, deci ar avea vreo 15-16 ani. Si ea e foarte vioaie desi e batranica.

Wow, misto.

CIne face Petkultul asta?

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
E fabricat in Belgia la comanda Animax.

#16
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Fratele meu isi hraneste beagle ul de 5 ani cu petkult, nu au fost probleme de nici un fel, le rade instant, bine orice rade instant, mi se pare ciudat cand il vad pentru ca shar pei ul meu mananc f lent, cred ca ii ia 2 minute sa manance portia de 150-170 de grame, ii dau simpsons, nu mai stiu exact cine mi a recomandat o, tot aici pe forum.

Edited by silviu03, 31 December 2020 - 16:38.


#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Tsunnnami, on 30 decembrie 2020 - 08:32, said:

Nu refuz nici o sugestie

Are 11 ani dar sare ca o capra neagra, Posted Image
La 11 ani Orijen Senior ! Asta mananca si ai mei !
MADE IN CANADA !!!

Edited by Alltrack, 31 December 2020 - 17:18.


#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Cea mai potrivita mancare din experienta mea si a unor apropiati pe caini cu probleme digestive si nu numai, este mancarea barf. Este in general foarte bine tolerata de catre orice caine si (unde o iau eu) e si ieftina....15lei/kg. Dezavantajul este ca trebuie stocata in congelator si decongelata cate o portie din timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate