Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Recomandari cazare la munte - jud. Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
poate am noroc și aveți ceva idei salvatoare ...

După anul nou mă gândesc la o relaxare de o săptămâna în zonă.
Inițial mă fixasem pe Conacul Ambient - Cristian dar între timp am cugetat că e prea urban, munte nu, pădure nu, panoramă nu ....
Deci caut ceva care să nu fie in mijlocul localității (cu vecini mai răruți), să văd și eu o pădure/munte pe geam, condiții bune (***/****) si "masă" comestibilă.
Nu cunosc zona (n-am mai fost din tinerețe), nu "le am" cu sporturile de iarnă (dar un săniuș merge).
Zona Bran (și vecinătățile) mi se pare mult prea aglomerată - poate ma înșel.
Așa de pe hartă parcă zona Predeal ar fi tentantă (sau Pârâul Rece) .... sau Poiana Mărului .... sau ceva spre Întorsura Buzăului ...
În câte o zi o să "vizitez" prin Brașov/Sinaia/Bran ... restul ma orientez din mers...
(doi adulți și un adolescent)
Am cautat si pe AFA dar e slaba miscare si acolo!

Ok ... sper c-am dat suficiente informații ... dacă aveți recomandări din experiența personală rămân recunoscător Posted Image

Edited by dansysro, 27 December 2020 - 16:46.


#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
A fost fiul meu in septembrie la pensiunea Inima Carpatilor din Poiana Marului si i-a placut mai mult decat Branul sau Predealul. Si la Magura e foarte frumos dar pe timp de iarna ai nevoie de masina cu tractiune integrala.

Edited by Freddy12, 27 December 2020 - 17:18.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Moeciu de Sus, pensiuni. Daca ai malai, Fundata, complex Cheile Gradistei.

Edited by ursamajor, 27 December 2020 - 20:07.


#4
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Incearca ceva in Piatra Craiului, e mai izolat dar eu asa prefer, plus ca au (sau cel putin aveau) un personal de nota 20.

Complex 7 Crai-are camere duble +2 paturi supraetajate( daca ai copiii, e perfect) sau daca sunteti o gasca, puteti inchiria una din vile
http://7crai.ro/
Daca esti mai pretentios la cazare, poti sta aici.
https://popasulcraiului.ro/

#5
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Am luat cazare in Poiana Marului - maine seara sunt acolo Posted Image
Am facut si un mic program orientativ (unele poate sunt inchise, altele inaccesibile, depinde si de meteo)

Poate mai primesc si alte idei de adaugat / scos de pe lista


Rasnov:

Cetate

Pestera Valea Cetatii

Dino Park

Pestera Rasnoavei + Bisericuta paganilor

Zarnesti:

Prapastiile Zarnestiului (2 x 3.5 km)

Rezervatia de ursi


Bran
Moieciu de jos:

Pestera Liliecilor


Sinaia (functie de trafic)
Predeal
Busteni:

Castelul Cantacuzino

Manastirea Caraiman

Cascada Urlatoarea (2 x 2 km/20min)

Cascada Valea Spumoasa (2 x 1.5km/20min)


Racos / Rupea (70km)

cetatea Rupea
complex geologic Racos (coloane bazalt, lac smarald)

Șinca Veche:

Mănăstirea Rupestră
Templul ursitelor


Brasov
Prejmer (Brasov + 5/10km)

Biserica fortificata Harman (10-16)
Biserica fortificata Prejmer (9-16)


Edited by dansysro, 02 January 2021 - 18:25.


#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eu începusem să mă documentez pentru revelion în caz că am fi mers la Zărneşti. Dar am lăsat-o baltă când a căzut treaba.

Ce pot să spun e că cetatea Râşnov e deschisă doar parţial, în marea ei majoritate e în renovare, aşa că o tăiasem de pe listă. Nici Sanctuarul de urşi Libearty nu e de vizitat, cel puţin pe camera live de la "piscină" nu a apărut niciun urs pe 26 decembrie. E drept că nu am stat continuu cu ochii pe camera aia, dar am verificat de vreo 5 ori pe parcursul zilei, chiar dacă urşii bruni hibernează iarna. Am încercat să telefonez, dar la telefonul "oficial" a răspuns cineva de la o agenţie de turism, care nu ştia mai nimic despre posibilităţile de vizitare iarna. Nu am insistat atunci, m-am luat cu altele şi apoi am primit vestea că nu mergem deloc. Doar am mai tras cu ochiul la camera live şi ... nimic. Aşa că nu ştiu nimic sigur, dar oricum mă gândesc că tractoraşul cu remorcă ce e vara pe post de "ti-ti-car" nu are cum să circule la vremea asta.

Rămăsese că mergem în plimbare doar pe drumul prin Prăpăstiile Zărneştiului dus - întors, mai ales că am aflat că se pot procura uşor bilete pentru vizitarea Parcului Naţional, iar în Zărneşti, lângă Oficiul Poştal 1 este şi Centrul de Informare Turistică de unde poţi să-ţi procuri o hartă foarte utilă a zonei.
Şi mai voiam să fac poze în Centrul de Vizitare de pe drumul spre Plaiul Foii. Pe dreapta drumului cum mergi spre Plaiul Foii e o clădire mare, îmbrăcată în mare parte în lemn, şi e interesant ce vezi şi simţi înăuntru legat de Parcul Naţional Piatra Craiului, cel puţin aşa citisem. E de vizitat.

Castelul Cantacuzino l-am vizitat acum câţiva ani, e superb şi vizita merită cu vârf şi îndesat. Verifică orarul de vizitare.
La Cascada Urlătoarea am mers acum un sfert de veac pe jos, plecând de la Silva (de lângă staţia de jos a telecabinei), e un traseu uşor.


Sănătate şi toate cele bune !

#7
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Rucăr-Bran n-am văzut decât marcajul șoselei, ceață solidă... mare păcat, nu mai fusesem de 30 de ani

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdansysro, on 03 ianuarie 2021 - 16:35, said:

... ceață solidă... mare păcat ...

Așa e. Poate ai noroc la întoarcere dacă adopți același traseu.

Dacă te încălzește cu ceva, uite cum se vedeau Bucegii pe 3 martie 2012, la ora 14.22:
Attached File  LCDay_20120303 191.jpg   129.09K   35 downloads Attached File  LCDay_20120303 195.jpg   118.01K   32 downloads,

și Piatra Craiului din același loc și la aceeași oră:
Attached File  LCDay_20120303 197.jpg   122.18K   29 downloads.


Sănătate și distracție plăcută !

#9
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 08.01.2021
Balaban Inn, in Simon langa bran. De fapt deasupra Simon-ului, dupa manastire. O vedere pe trei versanti halucinanta, si in plus stati unde a stat si Nicholas Cage cu nevasta-sa :D

#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 KiloW, on 12 ianuarie 2021 - 18:07, said:

Balaban Inn, in Simon langa bran. De fapt deasupra Simon-ului, dupa manastire ...

Ceva poze care să întărească cele spuse ?


Sănătate şi tcb !

#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 08.01.2021
Trebuie sa caut, am fost acolo in 2015. Sper ca gasesc.

Un alt loc fain, cu un peisaj deosebit e pensiunea Samedru din Magura (poza)  Magura e din cu totul alt film decat nebuneala din Bran-Moieciu, pe o parte ai vedere la Bucegi si pe partea ailalta la Piatra Craiului.

Tot in judetul Basov pot recomanda o pensiune interesanta in Cincsor. E fosta scoala si casa parohiala transformata in pensiune, si au ambitia sa incerce chestii gastronomice interesante. Sotul patroanei e un neamt pensionat pasionat de istorie care organizeaza vizite in zona si stie povesti interesante. Nu-i chiar la munte insa nici departe...

#12
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 03.03.2016

 iliemirea, on 28 decembrie 2020 - 10:33, said:

Incearca ceva in Piatra Craiului, e mai izolat dar eu asa prefer, plus ca au (sau cel putin aveau) un personal de nota 20.

Complex 7 Crai-are camere duble +2 paturi supraetajate( daca ai copiii, e perfect) sau daca sunteti o gasca, puteti inchiria una din vile
http://7crai.ro/
Daca esti mai pretentios la cazare, poti sta aici.
https://popasulcraiului.ro/

Am urmat și eu recomandarea cu popasul craiului și merita, mulțumesc pentru recomandare

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdansysro, on 03 ianuarie 2021 - 16:35, said:

Rucăr-Bran n-am văzut decât marcajul șoselei, ceață solidă... mare păcat, nu mai fusesem de 30 de ani

Cum a fost ?

Am văzut că ai postat la topicul despre cetatea Râşnov. Nu ne încânţi cu ceva poze din sejurul vostru ?
Sper să găseşti timpul necesar ...


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate