Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sase zile si totusi miliarde de ani...

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#37
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2021 - 21:52, said:

Sunt doi oameni creati: unul este sufletul, celalalt este trupul. De aceea si este scris:

Efeseni 2:14
Căci El este pacea noastră, care din doi a făcut unul și a surpat zidul de la mijloc care-i despărțea


Despre care ”doi” crezi ca este vorba? Despre suflet si despre trup, doua entitati diferite, care continua sa se lupte, in fiecare dintre noi, pana cand il primim cu adevarat pe Hristos si El face unul, din cei doi care se lupta in noi.
Deci, din cei doi, unul a fost facut in prima zi, altul a fost facut in ziua a sasea. Ca de ce ar spune ”jertfa n-ai vrut, ci trup mi-ai intocmit”? Dumnezeu a facut intai trupul, avand duh si fiind asemenea lui Dumnezeu, in prima zi, apoi a intocmit, in ziua a sasea, trup pentru suflet. Altminteri, cum si-ar fi tinut Dumnezeu cuvantul, care zice ”sa facem om, dupa chipul si asemanarea noastra”, de vreme ce este scris clar, despre omul din ziua a sasea, ca a fost facut doar dupa chipul lui Dumnezeu?! Da, trupul este facut dupa chipul lui Dumnezeu, iar sufletul, cu duh in el, este asemenea lui Dumnezeu. Doar astfel omul este ”dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu”.

Da, sunt lucruri complicate, pe care nu le pricepi, dar macar pune-ti mana la gura, asa cum te indeamna Scriptura si taci!

Da, omul este facut mai intai in prima zi, ca de aceea scrie ”in ziua cand au fost facute cerurile si pamantul”, apoi Dumnezeu intocmeste trup, in ziua a sasea, omului intocmit in prima zi. Amin
Geneza. Cap 2.
"1.Așa s-au făcut cerul și pământul și toată oștirea lor.
2.Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3.Și a binecuvântat Dumnezeu ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut și le-a pus în rânduială.
4.Iată obârșia cerului și a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul și pământul.
5.Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ și nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6.Ci numai abur ieșea din pământ și umezea toată fața pământului.
7.Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie.
8.Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, și a pus acolo pe omul pe care-l zidise."

Sunt două creații, doi oameni.
Asta aduce lumină în exprimările aparent cidate din Biblie.
De asemenea se rezolvă și problemele genetice.
Adam are trup material dar are și suflet!
În niște postări mai vechi am mai vorbit despre o creație dublă a omului.

Citește cu atenție Efeseni 2 și vezi că este vorba despre unirea evreilor și a neamurilor într-un "trup" al crestinismului.

Odată erai ortodox.

Adam este strămoșul evreilor, al doilea om este strămoșul neamurilor.
Iată dovadă:
Geneza; Cap 4.
9.Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu știu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10.și a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11.Și acum ești blestemat de pământul care și-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12.Când vei lucra pământul, acesta nu-și va mai da roadele sale ție; zbuciumat și fugar vei fi tu pe pământ".
13.Și a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aș putea-o purta.
14.De mă izgonești acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la fața Ta și voi fi zbuciumat și fugar pe pământ, și oricine mă va întâlni, mă va ucide"

Cine o fi oricine?!

Edited by barbu78, 06 January 2021 - 23:31.


#38
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Oare omul și femeia creați în ziua a șasea aveau suflet?
Evreii au o coastă în minus?🤔😅🤣😅

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 06 ianuarie 2021 - 23:24, said:

Geneza. Cap 2.
"1.Aşa s-au făcut cerul şi pământul şi toată oştirea lor.
2.Şi a sfârşit Dumnezeu în ziua a şasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a şaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3.Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.
4.Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul.
5.Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6.Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului.
7.Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
8.Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, şi a pus acolo pe omul pe care-l zidise."

Sunt două creații, doi oameni.
Asta aduce lumină în exprimările aparent cidate din Biblie.
De asemenea se rezolvă și problemele genetice.
Adam are trup material dar are și suflet!
În niște postări mai vechi am mai vorbit despre o creație dublă a omului.

Citește cu atenție Efeseni 2 și vezi că este vorba despre unirea evreilor și a neamurilor într-un "trup" al crestinismului.

Odată erai ortodox.

Adam este strămoșul evreilor, al doilea om este strămoșul neamurilor.
Iată dovadă:
Geneza; Cap 4.
9.Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu ştiu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10.şi a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11.Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12.Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13.Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14.De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide"

Cine o fi oricine?!

Daca esti de acord ca sunt doi oameni creati, atunci de ce ne mai certam?

View Postbarbu78, on 07 ianuarie 2021 - 00:00, said:

Oare omul și femeia creați în ziua a șasea aveau suflet?


Cei din ziua a sasea sunt doar trupuri pentru sufletele creata in prima zi. Pot functiona si fara suflet, dar astfel de oameni se vor simti morti pe interior si nimic nu-i va putea bucura. Poate doar vinul pana la suprasaturatie le va oferi oarece mangaiere.


Cand zice, in ziua a sasea, ”Sa facem om, dupa chipul si asemanarea Noastra”, vorbea cu toate sufletele create deja.

Edited by Dorel666, 07 January 2021 - 18:11.


#40
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu ai dreptate și îl contrazici și pe Pavel. Pavel zice ce am zis eu, adică se referă la creștinism.
Toate vietățile au suflare de viață în ziua a șasea, așa cum a primit și Adam când a fost făcut.
Geneza; cap 1.
"30.Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa."

(Dumnezeu a făcut doar ierbivore?)
De ce nu recitești cu atenție fragmentele la care crezi că găsești legătură sau alte interpretări?

Efeseni; cap 2.

11.De aceea, aduceți-vă aminte că, odinioară, voi, păgânii cu trupul, numiți netăiere-împrejur de către cei numiți tăiere-împrejur, făcută de mână în trup,
12.Erați, în vremea aceea, în afară de Hristos, înstrăinați de cetățenia lui Israel, lipsiți de nădejde și fără de Dumnezeu, în lume.
13.Acum însă, fiind în Hristos Iisus, voi care altădată erați departe, v-ați apropiat prin sângele lui Hristos,
14.Căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două - una, surpând peretele din mijloc al despărțiturii,
15.Desființând vrăjmășia în trupul Său, legea poruncilor și învățăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou și să întemeieze pacea,
16.Și să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniți într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmășia.
17.Și, venind, a binevestit pace, vouă celor de departe și pace celor de aproape;
18.Că prin El avem și unii și alții apropierea către Tatăl, într-un Duh.
19.Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu,
20.Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.
21.Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul,
22.În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh.

Repet: Pavel se referă la unirea sub crestinism a evreilor și neamurilor.

Nu rupe din context precum neoprotestanții!

Edited by barbu78, 07 January 2021 - 21:53.


#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 07 ianuarie 2021 - 21:57, said:

Nu ai dreptate și îl contrazici și pe Pavel. Pavel zice ce am zis eu, adică se referă la creștinism.
Toate vietățile au suflare de viață în ziua a șasea, așa cum a primit și Adam când a fost făcut.
Geneza; cap 1.
"30.Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa."

(Dumnezeu a făcut doar ierbivore?)
De ce nu recitești cu atenție fragmentele la care crezi că găsești legătură sau alte interpretări?

Efeseni; cap 2.

11.De aceea, aduceţi-vă aminte că, odinioară, voi, păgânii cu trupul, numiţi netăiere-împrejur de către cei numiţi tăiere-împrejur, făcută de mână în trup,
12.Eraţi, în vremea aceea, în afară de Hristos, înstrăinaţi de cetăţenia lui Israel, lipsiţi de nădejde şi fără de Dumnezeu, în lume.
13.Acum însă, fiind în Hristos Iisus, voi care altădată eraţi departe, v-aţi apropiat prin sângele lui Hristos,
14.Căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două - una, surpând peretele din mijloc al despărţiturii,
15.Desfiinţând vrăjmăşia în trupul Său, legea poruncilor şi învăţăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou şi să întemeieze pacea,
16.Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia.
17.Şi, venind, a binevestit pace, vouă celor de departe şi pace celor de aproape;
18.Că prin El avem şi unii şi alţii apropierea către Tatăl, într-un Duh.
19.Deci, dar, nu mai sunteţi străini şi locuitori vremelnici, ci sunteţi împreună cetăţeni cu sfinţii şi casnici ai lui Dumnezeu,
20.Zidiţi fiind pe temelia apostolilor şi a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuşi Iisus Hristos.
21.Întru El, orice zidire bine alcătuită creşte ca să ajungă un locaş sfânt în Domnul,
22.În Care voi împreună sunteţi zidiţi, spre a fi locaş al lui Dumnezeu în Duh.

Repet: Pavel se referă la unirea sub crestinism a evreilor și neamurilor.

Nu rupe din context precum neoprotestanții!

Stiinta dumitale nu intrece genunchii broastei. Iata de ce: ca nu stii sa citesti si nu stii ce citesti si ce citezi! Ca desi ai citat un verset, nu l-ai citit cum trebuie, ci ai mutat, in mintea dumitale, o virgula si a iesit dupa pofta dumitale.

Geneza; cap 1.
"30.Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa."


Deci, una este sa zici ”tuturor vietatilor ce se misca pe pamant, care au in ele suflare de viata” si alta este sa zici ”tuturor vietatilor care se misca pe pamant care, au in ele suflare de viata”.

In prima propozitie, cu virgula pusa ca in Scriptura, se vorbeste de vietatile care se misca pe pamant si au in ele suflare de viata, in opozitie cu cele care se misca pe pamant si nu au in ele suflare de viata. Astfel, primelor li s-a dat ca hrana toata iarba verde, apoi celorlalte li s-a dat ca hrana... orice vor pofti ele, adica alte vietati, facute din carne, mortaciuni si tot felul de necuratenii”.

Dar, daca ar fi scris ”tuturor vietatilor care se misca pe pamant care, au in ele suflare de viata”, atunci s-ar fi inteles ca toate vietatile ce se miscau pe pamant aveau in ele suflare de viata. Dar asa, dupa cum scrie in Biblie, deducem ca doar unele aveau suflare de viata, ca omul, altele nu aveau.
Iar daca nu esti de acord cu mine, poate imi explici cine a facut leul sau lupul sau cand au devenit aceste fiare carnivore, din ierbivore ce erau...

Edited by Dorel666, 09 January 2021 - 22:28.


#42
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu am mutat nicio virgulă, am citat din Biblie.
Faci interpretări fără rost.
Citește și nu rupe din context!

Colaborezi prea mult cu chiriașul și a început să te domine.

#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 10 ianuarie 2021 - 15:04, said:

Nu am mutat nicio virgulă, am citat din Biblie.
Faci interpretări fără rost.
Citește și nu rupe din context!

Colaborezi prea mult cu chiriașul și a început să te domine.

Pai, n-ai mutat virgula decat in mintea dumitale. Ca gura citeste cu virgula la locul ei, dar mintea intelege cu virgula in alta parte decat citeste.
Sa inteleg ca tot n-ai priceput ca acolo se vorbeste despre vietati care au in ele suflare de viata si vietati care nu au in ele suflare de viata? Asa intelegi dumitale de acolo, ca toate vietatile au in ele suflare de viata? Chiar si pestii si ramele?!

#44
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Cred că îmi pierd timpul.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 16:32, said:

Astfel, desi pamantul a fost creat in sase zile,

Habar nu ai. Pamantul a fost creat intr-o singura zi. Mai citeste si tu bilbia. Scrie clar ca Dumnezeu a creat pamantul in ziua a 7'a.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate