Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sase zile si totusi miliarde de ani...

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjimi91, on 27 decembrie 2020 - 17:56, said:


Ce parere ai despre islam... sunt curios sa vad parerea ta despre aceasta religie...

Ioan 10:16
Mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor.


#20
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Dorele, si eu ma bucur ca te-ai intors. Adevarul e ca, astia care au ramas nu prea le au ei cu religia. Nu se compara cu tine.
Credeam ca ai plecat pe alte taramuri. Sper ca scrii din aceasta lume.

Edited by nico99900, 27 December 2020 - 18:14.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 18:05, said:

Ioan 10:16
Mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul Meu, şi va fi o turmă şi un Păstor.


dar nu contrazice alte citate despre cuvantul lui Dumnezeu ? adica, crestinii trebuie sa ii salveze pe necredinciosi

Edited by jimi91, 27 December 2020 - 18:23.


#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnico99900, on 27 decembrie 2020 - 18:12, said:

Dorele, si eu ma bucur ca te-ai intors. Adevarul e ca, astia care au ramas nu prea le au ei cu religia. Nu se compara cu tine.
Credeam ca ai plecat pe alte taramuri. Sper ca scrii din aceasta lume.

M-am mutat la tara, nu am luat si PC-ul cu mine, iar de pe telefon nu vreau sa scriu. Plus ca am vrut si o pauza. Si voi scrie mai rar, in continuare.

View Postjimi91, on 27 decembrie 2020 - 18:18, said:

dar nu contrazice alte citate despre cuvantul lui Dumnezeu ? adica, crestinii trebuie sa ii salveze pe necredinciosi

Crestinii trebuie sa se salveze pe ei insisi. La ce citate te referi? Ai ceva anume in vedere?

#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 19:21, said:


M-am mutat la tara, nu am luat si PC-ul cu mine, iar de pe telefon nu vreau sa scriu. Plus ca am vrut si o pauza. Si voi scrie mai rar, in continuare.



Crestinii trebuie sa se salveze pe ei insisi. La ce citate te referi? Ai ceva anume in vedere?


https://www.openbibl...eading_the_word

#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 17:24, said:


Ma bucur ca te bucuri! Dar sa stii ca am ramas la aceeasi parere despre neoprotestanti, ca sunt niste rataciti si nu trebuie sa intri cu ei in polemici despre Scriptura. Dar nici de capul lor nu poti sa-i lasi, ca sunt precum cainii fara minte ce omoara gainile din ograda doar ca le place sa latre si sa muste.

Posted Image Posted Image Posted Image

View Postjimi91, on 27 decembrie 2020 - 17:56, said:


Ce parere ai despre islam... sunt curios sa vad parerea ta despre aceasta religie...
pai ce parere poti avea despre islam? :)

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjimi91, on 27 decembrie 2020 - 19:23, said:


Musulmanii cred in Dumnezeu si in Hristos. Ei nu sunt necredinciosi.

#26
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 17:24, said:

Ma bucur ca te bucuri! Dar sa stii ca am ramas la aceeasi parere despre neoprotestanti, ca sunt niste rataciti si nu trebuie sa intri cu ei in polemici despre Scriptura. Dar nici de capul lor nu poti sa-i lasi, ca sunt precum cainii fara minte ce omoara gainile din ograda doar ca le place sa latre si sa muste.
Nu doar ca omoara gainile.
Le si mananca.

Te cam paste pericolul!
Intra in veghere, cu post si rugaciune!

In ce priveste Scriptura si islamul esti absolut Varza.
De aceea nu intru nicidecum in polemica cu tine.

Pentru ca esti eretic.
Si ecumenist.

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 19:36, said:

Musulmanii cred in Dumnezeu si in Hristos. Ei nu sunt necredinciosi.

Dorele, nu-mi vine sa cred ca esti atat de habarnist...pana si in vechiul testament gasesti un Dumnezeu diferit, fata de cel din noul testament....In vechiul testament intalnesti un Dumnezeu justitiar. In noul testament primim salvarea.

Iar in privinta islamului....contrazice tot ce stim, ei il vad pe Iisus ca un profet, nu ca pe fiul lui Dumnezeu. Noi avem salvarea, ei nu o au...Dumnezeul lor vrea supusi, al nostru vrea dragoste...E o diferenta de la cer la pamant.

Iar crestinii au cea mai pura forma de credinta....noi nu credem ca putem sa compensam vreodata pentru pacatele noastre, noi avem deja salvarea, dar, cu toate astea, noi tot facem bine. De ce ? Pentru ca Iisus si-a carat propria cruce, asta inseamna ca si noi trebuie sa ne caram crucea.

Edited by jimi91, 27 December 2020 - 20:53.


#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 27 decembrie 2020 - 20:46, said:

Nu doar ca omoara gainile.
Le si mananca.

Te cam paste pericolul!
Intra in veghere, cu post si rugaciune!

In ce priveste Scriptura si islamul esti absolut Varza.
De aceea nu intru nicidecum in polemica cu tine.

Pentru ca esti eretic.
Si ecumenist.

https://dexonline.ro...nitie/ecumenist

ECUMENÍST, -Ă adj., s. m. f. (adept) al ecumenismului. (< fr. oecuméniste)

https://ro.wikipedia.../wiki/Ecumenism

Ecumenismul este o mișcare religioasă care urmărește reuniunea tuturor bisericilor creștine într-una singură (din franceză, oecuménique, latină, oecumenicus, greacă, oikumenike).

Pentru mine, catolicii sunt fiara cu sapte capete si zece coarne, protestantii, alias reformatii si anglicanii, sunt fiara cu doua coarne, iar neoprotestantii sunt ”fiicele curvei celei mari”, care este Vaticanul. Iar eu nu doresc reunirea  nici cu fiarele,  nici cu curvele.
Musulmanii, in schimb, sunt oaia ratacita care trebuie adusa la turma si unita cu ortodoxia. Capisci?

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postodastramosilor, on 27 decembrie 2020 - 19:35, said:



pai ce parere poti avea despre islam? Posted Image

eu as fi deschis un topic despre asta, dar, nu cred ca merge.

Eram curios de parerea oamenilor de islam, nu stiai ca e religia cu cea mai rapida crestere din lume ? :)

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postjimi91, on 27 decembrie 2020 - 20:52, said:

Dorele, nu-mi vine sa cred ca esti atat de habarnist...pana si in vechiul testament gasesti un Dumnezeu diferit, fata de cel din noul testament....In vechiul testament intalnesti un Dumnezeu justitiar. In noul testament primim salvarea.

Iar in privinta islamului....contrazice tot ce stim, ei il vad pe Iisus ca un profet, nu ca pe fiul lui Dumnezeu. Noi avem salvarea, ei nu o au...Dumnezeul lor vrea supusi, al nostru vrea dragoste...E o diferenta de la cer la pamant.

Iar crestinii au cea mai pura forma de credinta....noi nu credem ca putem sa compensam vreodata pentru pacatele noastre, noi avem deja salvarea, dar, cu toate astea, noi tot facem bine. De ce ? Pentru ca Iisus si-a carat propria cruce, asta inseamna ca si noi trebuie sa ne caram crucea.

Despre musulmani, urmasii lui Ismael:

Geneza 16:12
El va fi ca un măgar sălbatic printre oameni; mâna lui va fi împotriva tuturor oamenilor, şi mâna tuturor oamenilor va fi împotriva lui şi va locui în faţa tuturor fraţilor lui.”


Iov 6:5
Zbiară măgarul sălbatic când are verdeaţă? Mugeşte boul când are de mâncare?


Iov 39:5
Cine a lăsat slobod măgarul sălbatic, izbăvindu-l de orice legătură?


Deci, cine a lasat liber ”magarul salbatic, izbavindu-l de orice legatura”? Evident ca Dumnezeu. Nimeni nu va putea sa-l inlantuie pe Ismail, oricat va incerca! Dar de ce zbiara Ismail acum? Pentru ca nu mai are verdeata! Pentru ca ”lacustele” au venit si ”au mancat toata iarba verde”.

Dar, de la inceput, Avraam a avut doi fii: Ismail si Isaac. Ismail este si el urmasul lui Avraam si va mosteni pamantul impreuna cu Isaac.

View Postjimi91, on 27 decembrie 2020 - 20:56, said:

eu as fi deschis un topic despre asta, dar, nu cred ca merge.

Eram curios de parerea oamenilor de islam, nu stiai ca e religia cu cea mai rapida crestere din lume ? Posted Image

Ei cresc, pentru a pregati calea celei de a doua veniri...

View Postpenticostalul, on 27 decembrie 2020 - 20:46, said:

Nu doar ca omoara gainile.
Le si mananca.

Te cam paste pericolul!
Intra in veghere, cu post si rugaciune!

In ce priveste Scriptura si islamul esti absolut Varza.
De aceea nu intru nicidecum in polemica cu tine.

Pentru ca esti eretic.
Si ecumenist.

Si in caz ca nu stiai, ortodocsii stiu despre faptul ca Maica Domnului a fost crescuta in Templu, de catre preoti, tocmai din Coran. Ceea ce inseamna ca Coranul este cea de a cincea Evanghelie a noastra!

Edited by Dorel666, 27 December 2020 - 21:15.


#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 21:14, said:





Si in caz ca nu stiai, ortodocsii stiu despre faptul ca Maica Domnului a fost crescuta in Templu, de catre preoti, tocmai din Coran. Ceea ce inseamna ca Coranul este cea de a cincea Evanghelie a noastra!

Zi zau cu limba scoasa ? De unde scoti balivernele astea ?

Islamul e fals dorele....imi pare rau ca l-am mentionat :)))...poate ajungi musulman :))). Tu intelegi ca ei cred altceva ?

#32
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 21:14, said:

Coranul este cea de a cincea Evanghelie a noastra!
Posted Image
Vezi, stiam eu ca esti un cadou de Craciun!

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 20:54, said:

Ecumenismul este o mișcare religioasă care urmărește reuniunea tuturor bisericilor creștine într-una singură (din franceză, oecuménique, latină, oecumenicus, greacă, oikumenike).

Pentru mine, catolicii sunt fiara cu sapte capete si zece coarne, protestantii, alias reformatii si anglicanii, sunt fiara cu doua coarne, iar neoprotestantii sunt ”fiicele curvei celei mari”, care este Vaticanul. Iar eu nu doresc reunirea

OK, acum am inteles.
Deci nu esti ecumenist.

Doar eretic! Posted Image

Edited by penticostalul, 27 December 2020 - 23:44.


#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postjimi91, on 27 decembrie 2020 - 18:18, said:

dar nu contrazice alte citate despre cuvantul lui Dumnezeu ? adica, crestinii trebuie sa ii salveze pe necredinciosi
Citatul respectiv se referă la universalitatea creștinismului ce urma a fi, spre deosebire din iudaism.

#34
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Dacă Dumnezeu a făcut lumea în șase zile = miliarde de ani și apoi s-a odihnit o zi, câte miliarde de ani s-a odihnit Dumnezeu?

Cine i-a ținut locul pe timpul odihnei?

View PostDorel666, on 27 decembrie 2020 - 16:32, said:

S-a intamplat cam asa: Dumnezeu face lumea in sase zile, iar in a saptea zi merge si se odihneste. Adam este facut ”in ziua in care a facut Dumnezeu ceruri si pamant”, adica in prima zi. Apoi Dumnezeu face vietuitoarele din ape si pasarile in ziua a cincea, iar in ziua a sasea face vitele, taratoarele si fiarele, pe care le aduce la om, ca omul sa le dea nume si sa-si caute un ajutor potrivit printre ele. Dar nu-l gaseste, asa ca Dumnezeu il adoarme pe om, in ziua a sasea, si o face pe Eva din coasta lui Adam. In ”racoarea zilei”, care este seara, Dumnezeu descopera caderea in pacat a omului si il izgoneste. Unde il izgoneste? In trecut! Si pune heruvimii cu sabia de foc sa pazeasca intrarea in vesnicia lui Dumnezeu.

Astfel, desi pamantul a fost creat in sase zile, Adam a fost izgonit in timp, in trecut, prin explozia de la Big Bang, despre care se stie ca a avut o perioada de inceput, numita ”a inflatiei”, in care materia a calatorit cu viteza mult mai mare decat viteza luminii. Lucru care a dus, potrivit stiintei, la o calatorie in timp, in trecut, a intregii materii, a intregului univers. Un trecut care nu exista si care nu mai avusese loc dar, in care, tot ce se poate intampla, in momentul cand se intampla deja se poate spune ca ”a mai fost deja”. De aceea si este scris ”tot ce a fost, va mai fi si tot ce va mai fi, a mai fost”.
Geneza 1
26.Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27.Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28.Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
29.Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30.Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.
31.Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea.

După cum vezi omul a fost făcut în ziua a șasea!

Amesteci știința cu religia precum martorii.

Edited by barbu78, 05 January 2021 - 18:36.


#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 05 ianuarie 2021 - 18:33, said:

Dacă Dumnezeu a făcut lumea în șase zile = miliarde de ani și apoi s-a odihnit o zi, câte miliarde de ani s-a odihnit Dumnezeu?

Cine i-a ținut locul pe timpul odihnei?


Barbule, ai citit, ce-am spus eu, din doua in doua litere. Nu prea le ai cu trezvia...
Deci, Dumnezeu l-a aruncat pe om in trecut, mai inapoi de ziua Sa de odihna. Adica, ziua de odihna a lui Dumnezeu, pentru noi,  nu a sosit inca. De aceea si Hristos zice:

Ioan 5:17
Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum şi Eu, de asemenea, lucrez.”


Stiu, este greu de inteles si usor de dat din gura! Adica ne-a trimis intr-un trecut care nu existase pana atunci. Noi suntem in trecutul lui Dumnezeu, chiar daca lucrurile pe care urmeaza sa le facem, inca nu le-am facut. Mergem spre viitor, dar viitorul care ni se va intampla noua si care nu a mai avut loc, pentru Dumnezeu este deja trecut.

View Postbarbu78, on 05 ianuarie 2021 - 18:33, said:

Geneza 1
26.Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27.Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28.Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29.Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30.Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.
31.Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea.

După cum vezi omul a fost făcut în ziua a șasea!

Amesteci știința cu religia precum martorii.

Sunt doi oameni creati: unul este sufletul, celalalt este trupul. De aceea si este scris:

Efeseni 2:14
Căci El este pacea noastră, care din doi a făcut unul şi a surpat zidul de la mijloc care-i despărţea


Despre care ”doi” crezi ca este vorba? Despre suflet si despre trup, doua entitati diferite, care continua sa se lupte, in fiecare dintre noi, pana cand il primim cu adevarat pe Hristos si El face unul, din cei doi care se lupta in noi.
Deci, din cei doi, unul a fost facut in prima zi, altul a fost facut in ziua a sasea. Ca de ce ar spune ”jertfa n-ai vrut, ci trup mi-ai intocmit”? Dumnezeu a facut intai trupul, avand duh si fiind asemenea lui Dumnezeu, in prima zi, apoi a intocmit, in ziua a sasea, trup pentru suflet. Altminteri, cum si-ar fi tinut Dumnezeu cuvantul, care zice ”sa facem om, dupa chipul si asemanarea noastra”, de vreme ce este scris clar, despre omul din ziua a sasea, ca a fost facut doar dupa chipul lui Dumnezeu?! Da, trupul este facut dupa chipul lui Dumnezeu, iar sufletul, cu duh in el, este asemenea lui Dumnezeu. Doar astfel omul este ”dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu”.

Da, sunt lucruri complicate, pe care nu le pricepi, dar macar pune-ti mana la gura, asa cum te indeamna Scriptura si taci!

Da, omul este facut mai intai in prima zi, ca de aceea scrie ”in ziua cand au fost facute cerurile si pamantul”, apoi Dumnezeu intocmeste trup, in ziua a sasea, omului intocmit in prima zi. Amin

Edited by Dorel666, 06 January 2021 - 21:55.


#36
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2021 - 21:52, said:

Barbule, ai citit, ce-am spus eu, din doua in doua litere. Nu prea le ai cu trezvia...
Deci, Dumnezeu l-a aruncat pe om in trecut, mai inapoi de ziua Sa de odihna. Adica, ziua de odihna a lui Dumnezeu, pentru noi,  nu a sosit inca. De aceea si Hristos zice:

Ioan 5:17
Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează pĂąnă acum și Eu, de asemenea, lucrez.”


Stiu, este greu de inteles si usor de dat din gura! Adica ne-a trimis intr-un trecut care nu existase pana atunci. Noi suntem in trecutul lui Dumnezeu, chiar daca lucrurile pe care urmeaza sa le facem, inca nu le-am facut. Mergem spre viitor, dar viitorul care ni se va intampla noua si care nu a mai avut loc, pentru Dumnezeu este deja trecut.
......
Vrei să zici că Dumnezeu l-a trimis pe Adam în... maimuță?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate