Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Scufundarea Titanicului

  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 27 decembrie 2020 - 18:04, said:


Cert este ca au gestionat foarte prost situatia
Moamă ce geniu!

#20
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Bai, nene dacă ar fi fost niște romani în noaptea aia la bordul Titanicului...

Edited by Kokoshmare, 27 December 2020 - 18:26.


#21
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostKokoshmare, on 27 decembrie 2020 - 18:26, said:

Bai, nene dacă ar fi fost niște romani în noaptea aia la bordul Titanicului...

Posted Image

... si Bruce Willis !

I-ar fi salvat, pe toti !... Posted Image

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 27 decembrie 2020 - 16:11, said:

Pai corpul emite caldura, tot ce trebuie sa faci este sa nu o lasi sa se disipe in exterior si plasticul poate face asta.
Si scafandri tot costume din plastice au. Dar pungile trebuiau etansate bine ca sa nu intre apa
E plastic și plastic... Dacă plasticul e sub formă de spumă, termoizolează. Dacă sub formă de folie, nu. Ia trage-ți o pungă pe mînă, ieși din casă și bagă mîna în găleata cu apă rece. Stai 15 minute (dacă reziști) și după aia spune-ne ce temperatură au degetele tale.

View PostLunaCrystal, on 27 decembrie 2020 - 17:50, said:

Parerea mea e chiar mai buna, trebuiau sa mearga mai aproape de celalat vapor ce stationa, sigur ii vedeau si poate chiar ajungeau cu barci la el si cereau ajutor daca nu reuseau sa se faca intelesi in alt mod. Imposibil sa nu mai fi putut merge motoarele inca 7-8 km in directia vaporului.,
Care vapor? Cei care vînau foci ilegal și care au șters-o să nu fie prinși? Cei care nu au răspuns că li s-a părut că e prea periculos să se miște noaptea? Singurii care s-au mișcat - Carpathia - erau la 58 mile nautice și au ajuns după patru ore la locul scufundării. Chiar dacă Titanicul mai putea să se miște tot nu s-ar fi întîlnit în timp util. În plus ca să navigheze în direcția unui vapor presupunea să știe unde e vaporul ăla. Aveau altele pe cap atunci decît să calculeze cine unde e.

Nu uitați că e simplu să judeci stînd comod în fața tastaturii și știind tot ce se știe acum. În situația reală însă - în mijlocul oceanului, noapte, frig, nava ia apă mai multă decît poate evacua și suporta...

#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Da, cei care nu au raspuns pentru ca operatorul radio a oprit radio-ul si dormit, distanta a fost cam de 8-10 mile si i se vedeau luminile de la bordul Titanicului, doar 3-4 mile daca mai reusea sa mearga Titanicul si era mai aproape si cred ca ar fi reusit sa vada semnalele de ajutor. Odata ce luminile i se vedeau de pe punte nu cred ca nu s-ar fi putut apropia de el. Dealtfel si o singura barca cu motor daca ar fi existat pe vremea aia si ar fi avut eu sunt de parere ca ar fi fost suficient timp sa ajunga la acel vapor si sa ceara + primeasca ajutor.

Catre Carpatia nu puteau ajunge, se scufunda mai repede ca intra apa mai cu presiune si nici nu ajungeau in timp util, dar pana la acel vapor erau doar cam 12-15 km din ce stiu, nu cred ca nu ar fi putut merge macar o parte din distanta ca sa fie mai vizibili iar eventual dupaia inca o parte cu o barca.

Edited by LunaCrystal, 27 December 2020 - 20:08.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Semnalele le-au văzut dar n-au făcut nimic.

#25
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
in prima faza, accelerand cred ca se scufundau mai repede.
apoi nu stiu cum se numesc baietii care baga carbuni in soba pentru functionarea motoarelor dar ma gandesc ca aia nu or sta ca prostii sa dea la lopata cand vad ca vine apa peste ei.

Iar vasul parca s-a scufundat mai repede decat au estimat initial. Deci dimensiunea avariei nu era cunoscuta.

Edited by black1990, 28 December 2020 - 10:25.


#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Dar nu am zis sa accelereze, tine cont ca au oprit abea la vreo 15-20 minute dupa impact, si dinstanta fiind mica nu cred ca nu se putea parcurge macar jumatate din ea - si cu o barca se puteau apropia si mai mult. Si tinand cont ca oricum au mers 15 minute nici nu era nevoie sa mearga atat, 10 minute daca mergeau in directia acelui vapor era suficient cat sa ajunga la o distanta ce sa poata fi parcursa cu barca pana in apropierea lui, cand vedea vasul ala ca se apropie o barca si aia e una de salvare de pe acel vas sigur acorda ajutor.

Vasul s-a scufundat mai tarziu cu cateva minute decat estimarea din cate stiu. Estimau 2 ore si s-a scufundat total in 2 ore si 40 de minute. Dimensiunea avarie a fost destul de bine cunoscuta. Sa zicem ca din cauza mersului s-ar fi scufundat in 2 ore dar nu cred ca in alea 2 ore nu apuca sa ii salveze Californian find la o distanta ce se poate parcurge in cateva minute - o ora cu barcile. Pai trezeau aia capitanul, apropia nava, coborau si barcile lor si accidental doar poate ramanea vreunu prins in Titanic.

View Postradunic, on 28 decembrie 2020 - 09:57, said:

Semnalele le-au văzut dar n-au făcut nimic.
Corect, dar daca mergeau mai aproape de ei sigur faceau ceva nu confundau/ignorau semnalele. Asta e ideea mea - si distanta fiind mica cred ca nu influenta semnificativ timpul de scufundare.

Sa mai zic si de Costa Concordia, in care ar fi trebuit sa nu moara nimeni doarece erau la doar 800 de metrii de o insula + ca si dupa o luna etajele superioare ale navei nu erau sub apa? Pai doar un ordin sa urce sus toata lumea si ar fi salvat cei 80 de oameni, imposibil sa nu fi venit ajutoare de la pompieri, echipe de interventie, etc in urmatoarele ore, fie si de peste ocean dar pur si simplu oamenii nu ar fi trebuit sa se inece.

Edited by LunaCrystal, 28 December 2020 - 14:19.


#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Nu prea s-au innecat, dar fiind apa rece a Atlanticului de Nord, au murit de hipotermie. Daca naufragiul era in ape calde, mai multi supravietuiau, insa in alea apar alte pericole gen rechini.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Rechinii nu prea mănâncă oameni înghețați, că fac roșu în gât.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H-75WaIO3mg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Eu cred că, de fapt, Titanicul a dispărut în Triunghiul Bermudelor, tras în fundurile Atlanticului, de către Atlanți... Doar glumesc.

Edited by Vlad_22, 10 January 2021 - 20:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate