Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ONG productiv

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am langa satul in care voi locui la pensie o manastire.Prin efortul preotului de acolo s-au realizat lucruri frumoase.Printre altele un azil de batrani cu capacitatea de 60 de locuri si un orfelinat cu 120 de copii,autogospodarire cu ferma de animale si o brutarie.Copii majori ajuta cateodata si la brutarie.
  Am fost de cateva ori in vizita la orfelinat si mi-au cazut la inima copiii pe care parintii i-au last de izbeliste nu-i mai viziteaza niciodata.Aia se bucura si de o singura bomboana sau un suc.
As vrea sa fac un ONG sa-i ajut intrun fel sa castige si ei niste bani de buzunar macar.Ma gandeam la ceva manufacturi simple care se pot vinde si care se potrivesc varstei lor,dar in acelasi timp sa le dezvolte indemanarea si sa-i tina departe de tentatiile internetului cel putin pana ajung la maturitate.In occident sunt astfel de magazine care vand lucruri produse de oameni cu handicap.Ma gandeam la un ONG cu profil educational si de protejarea mediului.
    Acum nu le prea am cu finantarile ONG-urilor,dar stiu ca marea majoritate vin din donatii dar parca si din productie proprie,citisem pe undeva.Daca stiti careva care ar fi o modalitate ideala de finantare si castig pentru o astfel de intreprindere?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
ce vinzi sa specifice de cine este facut si unde merg banii astfel cumparatorii pun in cos produsul si daca nu prea le foloseste

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostKean, on 27 decembrie 2020 - 13:18, said:

Am fost de cateva ori in vizita la orfelinat si mi-au cazut la inima copiii pe care parintii i-au last de izbeliste nu-i mai viziteaza niciodata.Aia se bucura si de o singura bomboana sau un suc. As vrea sa fac un ONG sa-i ajut intrun fel sa castige si ei niste bani de buzunar macar.Ma gandeam la ceva manufacturi simple care se pot vinde si care se potrivesc varstei lor,dar in acelasi timp sa le dezvolte indemanarea si sa-i tina departe de tentatiile internetului cel putin pana ajung la maturitate.In occident sunt astfel de magazine care vand lucruri produse de oameni cu handicap.Ma gandeam la un ONG cu profil educational si de protejarea mediului.
Cred că e mai bine ca la 18 ani să știe programare decât să fie muncitori buni la toate muncile slab calificate.

#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postbladhaund, on 27 decembrie 2020 - 14:30, said:

Cred că e mai bine ca la 18 ani să știe programare decât să fie muncitori buni la toate muncile slab calificate.
Cred ca e mai usor de invatat sa te faci electrician sau instalator apa. Si de astia o sa fie nevoie tot timpul

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postbladhaund, on 27 decembrie 2020 - 14:30, said:

Cred că e mai bine ca la 18 ani să știe programare decât să fie muncitori buni la toate muncile slab calificate.

Aia ar trebui s-o invete la scoala,zic ca ar trebui ca avand in vedere statutul lor plus situatia actuala de covid slabe sperante la ceva rezultate pozitive.Eu incerc sa-i invat ce stiu eu prin prisma meseriei adaptata la varsta lor.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Lectii de autoaparare ar fi binevenite pentru copii in preajma popilor, indiferent de ce religie sunt.

Edited by keta, 27 December 2020 - 15:45.


#7
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Păi succes, că de ONG-uri care apără câinii mușcați de oameni ne-am cam săturat.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
eu duceam pachete la scoala mea de nevazatori.
intr-un an n-am mai putut duce ca m-am trezit tarziu si m-am gandit sa duc la o manastire in care aflasem ca au copii.am intrebat cate pachete sa fac in ideea ca sa dau la fiecare copil sa nu ma fac de cacao sa ramana vreunul fara.
eu obisnuit de dincoace ca faceam fix 193 de pachete tot intrebam cate sa fac.imi ziceau ca cat mai multe dar nu dadeau numar exact. eu tot cercetam ca sa aflu ca de fapt acolo aveau o singura fetita.
asa ca am ramas cu-n gust amar.nu dau nume bine inteles nu are legatura cu locatia pe care o cunosti dar ca idee merita povestit

de aceea ma cam feresc de intermediari

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
laudabila initiativa - dar eu nu sunt sigur ca inteleg, tu vrei sa-i pui pe copii la munca? daca da, asta o sa fie complicat dpdv legal.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
să pictezi ceva,să faci un glob dintr-un con de brad,o figurină traforată nu cred că-i muncă pentru copii.idei să ai

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postborn2lose, on 28 decembrie 2020 - 02:54, said:

laudabila initiativa - dar eu nu sunt sigur ca inteleg, tu vrei sa-i pui pe copii la munca? daca da, asta o sa fie complicat dpdv legal.

Daca sunt membrii in ONG,de ce nu.Bine-nteles ca n-o sa-i pun la sapat santuri cu tarnacopul.Ma gandeam la ceva pictura pentru fete,aeromodelism,rachetomodelism,constructii mecanice pentru baieti.Eventual sa-i invat si o meserie cat se poate daca sunt conditii de practicare.
   Uite de exemplu ar fi mers astea de vanzare in luna asta.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate