Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

36 de civilizații ar putea exista în Calea Lactee

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Pe site-urile Forbes si CNN au fost publicate articole  care sustin ca este  o mare probabilitate ca numai in galaxia noastra sa existe 36 de civilizatii avansate tehnologic, civiizatii industriale cu capacitatea de a transmite semnale de comunicatie   si   astronauti in spatiu.
https://www.forbes.c...sh=737f9e7979c5
https://edition.cnn....trnd/index.html


Pe National Geographic scrie ca sunt peste 300 de milioane de planete ca Terra in galaxia asta care pot adaposti viata complexa si chiar forme de viata inteligenta.  
https://www.national...vey-holds-clue/

Insa de ce nu le-am descoperit inca?
Din cauza distantelor enorme, dar mai ales pentru ca nu avem tehnologia necesara pentru a depista semnalele altor civilizatii care se pot degrada pe distante de mii de ani lumina.
Plus ca nici nu avem ...si nici nu cred ca o sa avem vreodata capacitatea de a efectua calatorii interstelare cu viteza luminii.  
Inca  avem instrumente vechi ca telescopul Hubble si mai ales de radiotelescoape vechi de la SETI.
E foarte scazuta probabilitatea de a putea comunica in mod direct cu o civilizatie avand in vedere ca semnalelor le iau 100 ani  ca sa ajunga pana la o planeta locuita de  o civlizatie avansata aflata la 100 ani lumina. Pana ajung la destinatie, s-ar putea ca civilizatia sa fie demult disparuta.
Cei de la  Kurzgesagt – In a Nutshell sustin ca civilizatiile avansate tehnologic sunt efemere si  rare in univers pentru ca ajung sa se autodistruga rapid din cauza suprapopularii, poluarii, schimbarilor climatice si epuizarii resurselor, dar mai ales din cauza razboaielor ce implica arme si tehnologii tot mai distructive.Nu am gasit o civilizatie de tip 3-4 pentru ca probabil nicio forma de viata inteligenta din galaxia asta n-a ajuns la stadiul de a efectua calatorii interstelare, de a coloniza alte sisteme solare, de a construi sfere Dyson, de a crea imperii galactice si de a duce razboaie spatiale ....tocmai din cauza motivelor de mai sus.Majoritatea civilizatiilor s-ar putea sa fie antice sau medievale, in stadiul agrar pre-industrial, si foarte putine sa fie industriale, mai ales de tip  1-2.  Probabil ca si civilizatiile invecinate au aceleasi probleme ca si noi oamenii.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rhFK5_Nx9xY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 10:48.


#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Si tu cu cine credeai ca stau de vorba noaptea karaxu si on!? Au linie directa, telepatica. Atat doar ca on a dat de o planeta de perverse... Iar karax e pe tehnice.

Edited by lucianburjuiul, 26 December 2020 - 10:51.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am o singură întrebare: pe planetele alea există pruni? Posted Image

#4
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Voiam sa zic ceva de lipsa de scoala, in special de gramatica dar inca mai simt spiritul Craciunului in mine si zic doar sa mai numeri cati "i" ai prin titlu.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
36 de civilizati sunt doar la mine pe ulita.Trebuie sa fie mai multi,mai numara-i o data!

#6
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Prin absurd sa presupunem ca exista civilizatii avansate  de tip 3 sau 4 care au  comportament de ZEI  si care ne monitorizeaza, care ne viziteaza sau ne-au vizitat.
Iar dovezile sa nu se gaseasca in spatiu, ci chiar aici, pe Pamant, in trecutul antic.

Osiris, zeul egiptean al mortilor si fertilitatii,   are piele de culoare verde.
Attached File  The-Gods-Osiris-and-Atum-from-the-Tomb-of-Nefertari-New-Kingdom.jpg   160K   87 downloads


Krisna are piele de culoare albastra.  
Attached File  Sri_Mariamman_Temple_Singapore_2_amk.jpg   214.64K   82 downloads

 ionut_blue, on 26 decembrie 2020 - 10:58, said:

Voiam sa zic ceva de lipsa de scoala, in special de gramatica dar inca mai simt spiritul Craciunului in mine si zic doar sa mai numeri cati "i" ai prin titlu.
Am  tastatura defecta. Daca nu apas tare pe taste, unele litere nu-mi apar.  
Am uitat sa corectez.

Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 11:03.


#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 lucianburjuiul, on 26 decembrie 2020 - 10:51, said:

Si tu cu cine credeai ca stau de vorba noaptea karaxu si on!?

De parca nu erau de ajuns cei doi, a mai aparut unul...

#8
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Poate acele civilizatii ne dau virusi sa vada daca suntem rezistenti, fac teste si vor sa vada cum evoluam.

Edited by smiley2, 26 December 2020 - 11:11.


#9
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020

 ursamajor, on 26 decembrie 2020 - 11:09, said:

De parca nu erau de ajuns cei doi, a mai aparut unul...
Adica tu......:)

#10
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
abia deschidem ochii. credeti ca oamenii de peste 100 de ani ar discuta usor cu noi? https://www.planetar...g/articles/3390

#11
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
@UrsaMajor:  Vezi ca esti pe Alternative Science, nu pe aria Stiinta, deci  aici putem abera cat vrem, pot sa scriu si romane SF daca vreau.

Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 11:17.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 smiley2, on 26 decembrie 2020 - 11:10, said:

Poate acele civilizatii ne dau virusi sa vada daca suntem rezistenti, fac teste si vor sa vada cum evoluam.

Sunt de acord 100%! Posted Image

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 smiley2, on 26 decembrie 2020 - 11:10, said:

Poate acele civilizatii ne dau virusi sa vada daca suntem rezistenti, fac teste si vor sa vada cum evoluam.
Eu am BitDefender, mă doare la bască.
Plus că m-au învățat părinții să nu iau nimic de la ciudați cu pielea verde sau albastră. Posted Image

#14
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
m

https://www.national...uilt-by-aliens/

Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 11:18.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 41ex, on 26 decembrie 2020 - 11:16, said:

abia deschidem ochii. credeti ca oamenii de peste 100 de ani ar discuta usor cu noi? https://www.planetar...g/articles/3390
O să-ți răspund din mormânt, peste 100 de ani.

#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 ericmario, on 26 decembrie 2020 - 11:17, said:

Eu am BitDefender, mă doare la bască.
Plus că m-au învățat părinții să nu iau nimic de la ciudați cu pielea verde sau albastră. Posted Image
Tu nu iei nimic dar iti dau ei fortat sa ai destul sa iti ajunga.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Madacatalin, on 26 decembrie 2020 - 11:18, said:

Hmm, mi-ai amintit de o melodie care zicea:

Some of the smartest dummies
Can't read the language of Egyptian mummies
An' a fly go a moon
And can't find food for the starving tummies

 smiley2, on 26 decembrie 2020 - 11:21, said:

Tu nu iei nimic dar iti dau ei fortat sa ai destul sa iti ajunga.
Deja mi-a ajuns.

#18
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020
Niste constructii cica "antice" ridicate de oameni care nu aveau  nici macar  unelte de fier.

Cica nici macar tehnologia moderna de azi nu le-ar fi putut realiza asa de bine.

Attached Files


Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate