Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Dacă ați face un film cu anii '90 pentru a fi subiect tinerilor de azi, ce subiecte ați băga

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ați face un film cu anii '90 pentru a fi subiect de studiu (înțelegeți ce vreți prin asta) pentru tinerii de azi, cam ce subiecte sau teme ați aborda în film?
Cum nu-mi plac chestiile extrem de despresive, probabil aș face ceva cu vacanță sau sfârșit de școală. Cu părțile cât de cât frumoase de atunci (distracție, mai puțină mizerie în mass-media), dar și cu cele negative (restricții financiare, lume mai închisă - deși de chestia asta cred că ne lovim și azi și numai tinerii). Mă întreb dacă cei care au cam maxim 18-20 de ani acuma (la sate poate s-au mișcat mai greu lucrurile) ar crede că ăia din anii '90 trăiau în epoca de piatră, și nu mă refer la "nu ai voie să faci aia".

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Restrictii financiare, scoala inca autoritara comunista, apa cu program in municipiile resedinta de judet, 1 ciocolata pe saptamana.

Vacantele de vara din rural ar putea fi o tema, pentru ca si pentru mine alea reprezentau perioada de maxima fericire din an, orasul pana in 2000 era ca o inchisoare, nu-mi placea deloc la bloc si nici la scoala, dupa 2000 cand m-am mutat la casa si am intrat la liceu, viata a inceput sa-mi placa si nu am mai simtit nevoia sa merg la tara.

#3
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,015
  • Înscris: 30.11.2017
Revolutia din 89 in direct cu prezentator domnii Ion Iliescu si Petre Roman.

As face un alt film in care as pune scenariul in cazut in care revolta era reprimata si interveneau sovieticii ptr eliberare.

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
iluminatul public.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015
Caritas
Trafic cu tigari
Fenomenul CDR
"Nu ne vindem tara"
Minerii

#6
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
As face un film despre cum a fost terfelita libertatea anilor '90 atat de greu castigata, despre cum occidentul(pe care il copiem la fiecare pas, poate chiar facem parte din el) a intrat pe o cale a totalitarismului care are sanse sa depaseasca restrictiile chiar si din comunism(cam a facut-o deja in unele state "vestice"). Un film despre manipulare pro-totalitara, un film despre cum sunt exploatate fricile oamenilor de rand pentru a creea tot mai multe legi si restrictii nu doar ne-necesare ci si grav abuzive, despre cum omul de rand nu are capacitatea intelectuala de a intelege ce se intampla, acceptand letargic tot ce i se intampla -> lucru care ne arata ca democratia insasi asa cum o stim noi astazi e o mare greseala!

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,216
  • Înscris: 24.05.2006
Caritas
Trafic in Iugoslavia
Suc de la dozator
Pelerinaj la Mec
Ciorditori in Germania
Bisnita la turci
Tigari fara timbru
Vodca Saniuta
Ierni inca adevarate
Atomic TV

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
4 anotimpuri, curatenie , multi prieteni(calitate), vacante/concedii in fiecare an, parangheliile cu salam si 1-2 beri +..

Edited by danb1961, 26 December 2020 - 07:36.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Un film in care iesea Ratiu presedinre iar ceilalti lingai comunisti erau restructurati din toate functiile bine platite si plimbatoare de dosare
Asta-iSF

Edited by EMPP, 26 December 2020 - 08:00.


#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,396
  • Înscris: 13.02.2006
SOV invest
Inflatia galopanta
Harburile aduse din vest
Decaderea CFR
Greve

#11
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
Carciumile prosperau si la sat si la oras, se bea in nestire in perioada aia.

#12
Madacatalin

Madacatalin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2020

 djl, on 26 decembrie 2020 - 03:15, said:

Dacă aţi face un film cu anii '90 pentru a fi subiect de studiu (înţelegeţi ce vreţi prin asta) pentru tinerii de azi, cam ce subiecte sau teme aţi aborda în film?
Cum nu-mi plac chestiile extrem de despresive, probabil aş face ceva cu vacanţă sau sfârşit de şcoală. Cu părţile cât de cât frumoase de atunci (distracţie, mai puţină mizerie în mass-media), dar şi cu cele negative (restricţii financiare, lume mai închisă - deşi de chestia asta cred că ne lovim şi azi şi numai tinerii). Mă întreb dacă cei care au cam maxim 18-20 de ani acuma (la sate poate s-au mişcat mai greu lucrurile) ar crede că ăia din anii '90 trăiau în epoca de piatră, şi nu mă refer la "nu ai voie să faci aia".


1. As regiza un   film de comedie financiara, plasat in Romania, Bucurestiul  anului 1996, cu trei tineri romani  de 17-18 ani ,  cu parinti de bani gata ,  care comanda   computere  Macintosh, MP3  si telefoanele mobile  Motorola si Nokia+   jocurile video populare de atunci ( Duke  Nukem 3D,  , DOOM, Wolfenstein , Contra,   Crash Bandicot, Super Mario 64) . Numai ca   din cauza unui  postas idiot,  ei primesc comanda gresita cu dispozitive  ale unor raketi rusi care au   planuri  ,  operatiuni secrete si programe pentru furat conturi bancare  .  Asta in timp ce comenzile lor ajung pe mana raketilor care injura si spumega de furie.
Si tinerii fura banii de pe conturi si secretele de stat   fara sa-si dea seama, devin  multimiliardari in LEI VECHI.
Ajung sa-si cumpere toate hainele de firma,   isi cumpara fiecare cate un BMW , se muta la apartamente din centru,  isi permit sa mearga prin discotecile de fite de atunci, sa agate pustoaice, isi permit sa manance la McDonald's .  

Ca sa se imbogateasca si mai  mult, gandindu-se sa se mute  prin tari exotice , se intalnesc cu un om de afaceri pe nume Sorin Ovidiu Vantu si impreuna pun la cale crearea unei firme cu joc piramidal, FNI.
Mai departe stiti cum se incheie povestea.   Posted Image



2.  Un film corect politic  numit "CIOROIUL"   cu povestea unui elev  rrom de clasa a V-a,  cuminte si tocilar spre deosebire de altii, este   discriminat si batut intr-o scoala romaneasca dominata de  elevi albi care il tot poreclesc "Cioara". Iar profesorii, nepasatori, nu fac nimic ca sa-l ajute. Parintii lui, tata rrom, mama moldoveanca alba,   sunt divortati. Ba el ajunge sa se indragosteasca de tocilara clasei care era frumusica si inalta, dar pana la urma ii da cu flit.  
Inclusiv tiganii il resping si il hartuiesc ca nu devine manelist ca ei.  
Disperat, ajunge in pragul sinuciderii si se apuca sa ia pastile, pana cand cineva,  un interlop rrom batran,   il gaseste si il ajuta sa-si depaseasca conditia si il pune sa faca sport.
Asa ca se apuca de   box si invata sa se apere si sa se bata.  
Revine in clasa la finalul clasei a VIII-a  si ii bate pe toti cei care l-au chinuit, fiind un moment de "dulce razbunare".  
In anii de liceu   devine sportiv cunoscut, dar devine implicat in afaceri necurate cu droguri si bautura, ba incepe sa se dopeze.  
Isi gaseste iubita si ajunge sa o bata.  
Ajunge la puscarie pentru cateva luni.  
Iesit din  puscarie, ajuns singur si iar deprimat, isi deschide o sala de sport menita sa sprijine toti elevii hartuiti prin scoli, dar si un program de integrare a copiilor de etnie ca sa se tina de scoala.  


3. Un film erotic in Romania aniilor 90', dar undeva plasat prin Vaslui. Posted Image Posted Image
Cu discoteci, cu pipitze, cu droguri , tigari si bauturi, cu tot ce trebuie.


4. Ceva thriller de actiune probabil, cu raketi, interlopi, mafioti si politicieni.



5. Un film istoric despre Mineriada de la 1991.

Edited by Madacatalin, 26 December 2020 - 10:00.


#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
In '89 si '90 a fost un sentiment nou, speranta ca se va schimba totul in bine. Dar lumea trebuia sa traiasca, sa manance, sa urmeze o rutina - scoala sau munca si acasa. Si iar scoala sau munca si acasa... La televizor au aparut programe noi, care sa te tina ocupat. Viata a trecut in viteza pe langa multi. Fabricile se inchideau sau dadeau faliment sau se privatizau cu metoda Mebo... A aparut omul de succes, primul ba chiar primii milionari. Regula noua era sa incalci regula veche...
Si dupa 31 de ani observi ca speranta e bolnava, subnutrita si ca pentru omul de rand nu s-a schimbat mare lucru. Desi acum are libertate, nu mai e dictatura, programul tv e altul, mancarea nu mai e pe cartela, curentul nu se mai opreste, poti sa faci avort, poti iesi din tara. Poti sa-ti iei ce masina vrei, ce casa vrei, sa mergi in concediu unde vrei. Cu o conditie - sa ai bani. Si timp liber.

#14
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Eu as face un film in care dovedeam ca tigarile ucid. Iar la film i-as da numele Anti-tigari.

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 10.10.2011
nu e nevoie de un film nou. le-as pune Samurai Cop si ar intelege exact

Edited by zile_san, 26 December 2020 - 10:39.


#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
@Madacatalin: film cu ț1gan tocilar și depresiv? Posted Image Ăsta-i S-F în toată regula, dar unul prost.

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Tsunnnami, on 26 decembrie 2020 - 06:07, said:

Caritas
Trafic cu tigari
Fenomenul CDR
"Nu ne vindem tara"
Minerii

Micul-trafic Yugoslavia/Turcia/Polonia

Coada la ambasade pt. vize, chiar si de calatorie

Raketii importati din fosta URSS

Jafurile la "sosea" in Bulgaria + politia corupta care isi cauta "tainul" cu de-a sila la motoristii straini in tranzit, tot acolo

Edited by Piscopescu, 26 December 2020 - 12:11.


#18
Tribunul32

Tribunul32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.12.2014
I.
Sperante, entuziasm, cozi la ziare, Academia Catavencu
Italia 90 (Notti magiche..............)
HAGI &co
Primele supermarcheturi adevarate (Comtim...)
Primele multinationale (Solectron, Frigoglass, Alcatel)
Magazine de muzica - Roca Rola
Casete audio poloneze

Ar mai fi reversul, cu securisti si tot ce au creat ei (mineriade, neocomunisti, inflatie, Caritas, FNI, jaful ca politica de stat) dar prefer sa nu imi amintesc, mai exista si acum, de fapt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate