Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Caine pentru un pensionar

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Pensia se apropie cu pasi repezi si pe cand ma intorc in tara,la casa de la tara as dori sa am 2 patrupezi pentru paza proprietatii si pentru plimbari in padurile din apropierea satului.
M-am oprit la doua rase, ciobanescul german si border collie.Acum nu stiu cum e mai bine,sa ai un mascul si o femela sau 2 masculi (nu stiu daca se suporta mai tarziu).Mi-e groaza daca femela va puia 7-10 pui daca voi reusi sa-i vand pe toti (nu pentru profit) sau ramai cu ei pe stoc.E mai bine sa fie castrati sau ii lasi sa se dezvolte natural?
  Se zice pe internet ca aceste 2 rase sunt cele mai inteligente dintre rasele de caini.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io am o propunere:
Un Beagle este un caine de care poti sa te indragostesti.
Este greu de dresat, are personalitate, dar sunt 1000 de momente pentru care il vei iubi.
Nu apara proprietatea, dar aduce o experienta deosebita in plimbarile in aer liber.
Am "in familie", nu personal, un exemplar, Biggy, destul de batran, obez - semana cu "parintii" umani, crescut/trait la bloc, la et. 10.
Acum se afla la cota ZERO, pe pamant, la tara.
Nu vaneaza pasari, chiar are obiceiul de a elibera dimineata gainile din tarc si seara de a le "strange" innapoi, este "cersetor" la masa, dar este figura care ne insenineaza fruntile ori de cate ori ne intersectam.
Astazi, dupa ce l-am "alimentat" suficient, la masa de Craciun doar isi facea simtita prezenta, cersind mangaieri.
Dupa 15 minute cersea atentie si vroia doar sa fie invelit cu paturica personala, dormind "pe el" indiferent de galagia din camera.
In momentul in care am spus PLECAM, s-a autoactivat: tarcoale, latraturi, cerseala de pupaturi si eliberari de gaze de bucurie ca este bagat in seama!
For all the rest - Mastercard!

#3
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 Kean, on 25 decembrie 2020 - 20:22, said:

Pensia se apropie cu pasi repezi si pe cand ma intorc in tara,la casa de la tara as dori sa am 2 patrupezi pentru paza proprietatii si pentru plimbari in padurile din apropierea satului.
M-am oprit la doua rase, ciobanescul german si border collie.Acum nu stiu cum e mai bine,sa ai un mascul si o femela sau 2 masculi (nu stiu daca se suporta mai tarziu).Mi-e groaza daca femela va puia 7-10 pui daca voi reusi sa-i vand pe toti (nu pentru profit) sau ramai cu ei pe stoc.E mai bine sa fie castrati sau ii lasi sa se dezvolte natural?
  Se zice pe internet ca aceste 2 rase sunt cele mai inteligente dintre rasele de caini.
Cine a avut grija de propietate pana acum.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Mie-mi place cand sunt in tara sa fac plimbari lungi prin muntii si padurile din apropiere.Am vorbit cu padurarul despre fauna din zona si zicea ca pe langa mistreti,lupi,caprioare au inceput sa se aciueze si ursi in ultima vreme.Am vazut un video facut cu camera de infrarosu care se monteaza pe copaci unde se plimba alene noaptea si un mos martin.
  As vrea sa fiu pregatit si pentru astfel de cazuri, de aia ziceam de 2 caini mai zdraveni.

 scania_delfin, on 25 decembrie 2020 - 20:48, said:

Cine a avut grija de propietate pana acum.

Vecinul,care a murit de 3 ani (D-zeu sa-l ierte) si un caine foarte bun dar care a disparut de 2 ani.S-a desfacut din lant si dus a fost.Ii placea sa se hartuiasca cu cainii ciobanesti din sat si satenii presupun ca a intrat in haita lor si l-au rupt.Ma rog astea-s presupuneri.Deci acum nimeni.De la anul voi intra eu pe rol.

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Transylvanian Hound Posted Image ! Copoi ardelenesc !

Edited by Alltrack, 25 December 2020 - 21:03.


#6
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Ca sa tii un caine in lant trebuie sa fii incredibil de prost, mai ales la tara. Nici la oras nu ai nici o scuza, dar la tara sa nu fii capabil sa faci un tarc unde il inchizi atunci cand vine cineva la tine?

#7
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Pentru paza, mai ales ca spui ca sunt si ursi ,  as lua 2 caucazieni, carpatini, sau mioritici.

pentru plimbari, cred ca ar fi mai indicat altceva.

si corbul romanesc e f bun la paza, si sunt si frumosi

Edited by irina2014, 25 December 2020 - 21:07.


#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 irina2014, on 25 decembrie 2020 - 21:04, said:

,

si corbul romanesc e f bun la paza, si sunt si frumosi
Chiar ca-mi place si mie,o sa fie un punct de luat in seama.Ce m-ar interesa e si comportarea sociala in cazul dat de mine cand sunt mai multi 2-3.Cat de bine se suporta cei de acelasi gen?

Attached Files



#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Hotaraste-te initiator!
Ori vrei de paza, ori de plimbari!
Un caine de paza necesita investitii. Pe timp lung.
Daca-l lasi pe mana vecinilor, o sa te muste pe tine si o sa se gudure pe langa cei care or sa-ti fure chestiile de pe proprietate.
Again Parerea mea.

Edited by viceroy56, 25 December 2020 - 21:20.


#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Pai,o sa-i cumpar dupa ce voi iesi la pensie la anul,nu e graba si atunci voi fi acolo tot timpul.

#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Kean spunea ca va sta acolo

daca nu e asa, ai dreptate, mai ales cu rasele astea foarte teritoriale si autoritare

eu am vrut caucazian, dar mi-am dat seama ca nu e de mine, sunt prea moale, nu ma impun, ii alint prea mult si nu ma recunosc ca sefa

as incerca 2 paza, 1 de plimbare, si 1 ascutitoare mica, din aia vocala, pe langa casa, sunt foarte vigilente si dau alarma imediat. Sau niste bibilici :)

Edited by irina2014, 25 December 2020 - 21:33.


#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 Kean, on 25 decembrie 2020 - 21:28, said:

Pai,o sa-i cumpar dupa ce voi iesi la pensie la anul,nu e graba si atunci voi fi acolo tot timpul.

Boxer-ul, ca si caine de aparat "proprietatea, daca este instruit corespunzator, o sa-ti aduca satisfactii.
Nefasta al meu a avut asa ceva si pe mine m-a adoptat in 3 ore, dupa ce a vazut comportamentul stapanilor vis-a-vis de mine.
A tinut minte timp de 2 ani pe cineva care a intrat in curte fara "autorizatie" si la prima ocazie l-a capsat cu spitalizare de 3 saptamani.
L-am "cedat' pentru ca era un caine foarte atasat si a inceput sa sufere de gelozie dupa nasterea lui fi-miu.
In perioada cat a convietuit cu noi, eu nu am folosit cheile de la usa de intrare in apartament. Putea intra oricine, iesea numai cine vroiau stapanii!

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Kean, on 25 decembrie 2020 - 20:22, said:

Se zice pe internet ca aceste 2 rase sunt cele mai inteligente dintre rasele de caini.

"Inteligent" nu înseamnă că îți fac cafeaua dimineața, să știi. Ba chiar poate însemna opusul, că au grijă să ți-o verse dacă nu le convine ceva. Problema cu toate rasele inteligente e că sunt inteligente din anumite motive. Mintea lor pur și simplu nu stă locului. Iar asta înseamnă că trebuie să te cobori la nivelul lor și să le ții tu mintea ocupată. Nu sunt genul de câini cărora le arunci o jucărie, iar ei se distrează toată ziua cu ea. Poți să iei Border Collie, din linie de lucru, deci care ar trebui să fie printre cei mai înzestrați câini din lume. Dacă nu-l stimulezi și nu-l înveți să îți arate inteligența aia, va fi la fel de pămpălău ca oricare altă potaie. E ca și cum ai înfia un chinez în speranța că va fi bun la matematică. Sunt buni la matematică pentru că au un alt mod de a vedea școala decât cei din vest, ține de educație, la fel și cu câinii.

Pentru plimbare, e de preferat să fie sterilizat, indiferent că e femelă sau mascul. În general, e de preferat să-i sterilizezi, mult mai puține bătăi de cap, iar câinii sunt mai sănătoși datorită acestui pas. Câinii sunt mânați de instincte sexuale. Dacă-ți trece o cățea în călduri prin zonă, s-ar putea să fugi mult și bine după câine.


Cât despre câini mari să se bată cu ursul, să fim serioși, nu prea există câine care poate face asta. Nu sunt multe cazuri documentate de așa ceva, iar să te bazezi pe niște idei de genul "dar dacă face ursul X, iar câinele Y", e deja SF. La fel și câini împotriva hoților. Hoții nu intră dacă ai un terrier mic, e pur și simplu prea complicat. Ori ți-l omoară, ori trec la altă casă. Iar dacă sunt puși pe omorât, îți omoară la fel de ușor și câinele mare.

Eu unul cred că e foarte greu să dresezi un câine pentru pază. Iar poveștile cu "am un boxer și mi-a mușcat vecinul când a intrat în curte" sunt de-a dreptul idioate, ăla nu-i un câine de pază, e un câine frustrat, cu probleme comportamentale. Cam așa devin cei ținuți doar la curte, care nu socializează cu alți oameni sau câini. A mai scăpat ciobănescul german al unui vecin pe câinele unui prieten, a scăpat din curte pur și simplu, nu a făcut nimic câinele prietenului, dar a sfârșit mort. Acolo nu vorbim de câini care păzesc ceva, ci care pur și simplu refulează niște frustrări acumulate de stat îngrădiți toată viața lor.
Un câine de pază trebuie să știe foarte bine perimetrul, trebuie să știe când își începe datoria, să alarmeze, să anunțe, să nu latre aiurea când nu trebuie. De-asta, consider că e foarte dificil. Că bagi un câine într-o cușcă (mai mare sau mai mică), iar el învață să rupă în două pe oricine calcă acolo, ăla nu e câine de pază... Aia poți face cu orice câine și e extraordinar de ușor.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Border collie, surori, fete, pe care sa le sterilizezi de mici.
Si gata

#15
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Kean,  am eu câinele perfect.   Are 6 luni, este de talie medie,  zvârlugă,  excelentă pentru pază și plimbări.  
Ți-o aduc acasă, oriunde stai,  mă ocup de sterilizarea ei (acum este încă micuță, medicul spune că mai trebuie așteptat).
Pot să ți-o las o lună.  Dacă o îndrăgești și veți fi compatibili o păstrezi.  Dacă nu,  vin și o iau înapoi.   Nu riști nimic,  nu te las cu ea pe cap dacă nu-ți place de ea.  
Dar să știi că-i tare iubăreață ...    

https://forum.softpe...2#entry27273448

Eu o am pe mama ei din 2017.    Mult bine mi-a adus în viață.   O iau cu mine la plimbare,  este echilibrată și ascultătoare, nu sperie oamenii,  nu sare la bătaie cu câinii ceilalți.  
Fata ei seamănă cu ea,  dar parcă-i puțin mai posesivă,  mai teritorială.

#16
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 SmurfK, on 25 decembrie 2020 - 22:39, said:


,

Cât despre câini mari să se bată cu ursul, să fim serioși, nu prea există câine care poate face asta. Nu sunt multe cazuri documentate de așa ceva, iar să te bazezi pe niște idei de genul "dar dacă face ursul X, iar câinele Y", e deja SF.,

Eu cred ca daca e dresat bine si devotat se arunca la urs,mai ales daca sunt 2 si eu pot pana atunci sa-mi pregatesc sprayul si cateva petarde.Acum normal ca n-are cum sa castige dar cu forte unite il putem pune pe fuga.La o adica am si 2 arcuri si-o arbaleta, asta in ultima instanta.

 tomaso, on 25 decembrie 2020 - 23:03, said:

Kean,  am eu câinele perfect.   Are 6 luni, este de talie medie,  zvârlugă,  excelentă pentru pază și plimbări.  
Ți-o aduc acasă, oriunde stai, ,

Din pacate mai am de stat niste luni bune in "occidenturi" numai din 2022 am de gand sa vin de tot.

#17
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

 viceroy56, on 25 decembrie 2020 - 21:43, said:

Boxer-ul, ca si caine de aparat "proprietatea, daca este instruit corespunzator, o sa-ti aduca satisfactii.
Nefasta al meu a avut asa ceva si pe mine m-a adoptat in 3 ore, dupa ce a vazut comportamentul stapanilor vis-a-vis de mine.
A tinut minte timp de 2 ani pe cineva care a intrat in curte fara "autorizatie" si la prima ocazie l-a capsat cu spitalizare de 3 saptamani.
L-am "cedat' pentru ca era un caine foarte atasat si a inceput sa sufere de gelozie dupa nasterea lui fi-miu.
In perioada cat a convietuit cu noi, eu nu am folosit cheile de la usa de intrare in apartament. Putea intra oricine, iesea numai cine vroiau stapanii!


Aveam pe cand stateam la casa vreo 4 dulai rasa comuna, toti negri. Erau cei mai buni prieteni ai omului, "tineau cu casa". Intra oricine in curte. Ba chiar se bucurau daca oamenii care veneau aveau sacosele pline. Problema era la plecare, si anume, nu pleaca NIMENI!!!
La un moment dat am gasit un conlocuitor care venise la ciordit cocotat in copac. Venise de dimineata dupa ce-am plecat de-acasa. Astia l-au lasat sa intre, dar cand sa plece au inceput sa se dea la el asa ca s-a suit in copac si m-a asteptat pana pe la pranz cand am venit acasa.
Altadata am gasit un copil sus pe trepte. Asta nu stiu ce cauta ca nu parea la ciordit. L-au tinut captiv doar vreo juma de ora. Nu l-au muscat, dar cand incerca sa plece ii aratau ferm si politicos: NU!

#18
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Cane corso

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate