Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Gastrita cu reflux biliar

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Este vorba de sora mea, din cauza epidemiei nu a mai mancat la serviciu (costum de protectie COVID) si s-a pomenit cu o agstrita de reflux biliar (asta e dg in utma endoscopiei) care nu cedeaza de 3 saptamani.
Tratament urmat Nexium 20 mg x 2 /zi, Sucralan 4x1 /zi, Ibutin 300 mg 1 /zi, o mica perioada Motilium dar medicii nu l-au mai prescris...Ideea e ca simte arsura retrosternala cu iardiere sub forma de caldura in omoplat, de asemenea o parte din esogaf (dreapta) are arsuri. Problema e ca durerea este cronica si nu poate dormi decat cu Imovane.
In 14 ian are programare la al 3-lea medic.
I-am zis sa treaca de pe Nexium pe Controloc, nu ar fi primul caz in care un IPP nu ar avea succes si sa incerce si cu ceaiuri de stomac pe care sa le bea in loc de apa.
Pur si simplu nici medicii nu au mai intalnit un asemenea caz in care simptomele sa nu cedeze dupa 3 sapt de IPP, in prima saptamana s-a mers cu 80 mg esomeprazol.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa iti zic un tratament care pe mine m-a ajutat dupa ceva timp: Nexium (care nu se ia mai mult de o saptamana) dimineata inainte de mancare cu o ora jumate - 1 tableta, Ibutin - inainte de masa de dimineata cu 30 de minute - 1 tableta, Zircombi intre mese - 1 pliculet dizolvat 1/4 cana apa, ca adjuvant ceai de galbenele, pe care sa il beam in loc de apa. Inainte de culcare sau la nevoie, mai ales la inceputul crizei, ma ajuta si Dicarbocalm, care imi calma arsurile.

In perioada aia beam multe ceaiuri si cred ca m-au ajutat. Mai mult ceai de galbenele, dar si ceai de sunatoare si un amestec de ceai gastric. Apoi compot de mere: 5-6 mere coapte bine, taiate in 4 si curatate, fierte 15 minute. Orez, paine prajita, branza proaspata de vaci, cu continut redus de grasimi.

Inainte de toate, mesele calde de la amiaza au cel mai bun rol de a proteja mucoasa stomacului. Am facut prostia, dar si din cauza locului de munca, sa le sar, ori sa mananc uscat.

Sanatate!

Edited by MembruAnonim, 25 December 2020 - 20:44.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dimineață 2 cartofi suc....apoi mic dejun peste 15 minute
In 30 zile trece
Lasati naibii pastilele

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Cel mai important e sa aibe mese fixe.In maxim 2 saptamani o sa ii treaca,dar asta e conditia,sa manance la ora fixa si fara sa sara vreo masa.Daca azi mananca la 8 dimineata si apoi la 5-6 seara si maine mananca la 12 si apoi la 7 seara (sau deloc),nu te astepta la imbunatatiri,indiferent ce pastile ia.
Am trecut prin asa ceva de mai multe ori si stiu ce vorbesc.Am avut si inceput de ulcer....

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă persoana va lucra în continuare cu costum de protecție, tot nu va putea manca, nu cred ca o va ajuta doar tratamentul cu pastile.
Cu siguranță își spune cuvântul și stresul de la locul de munca.
Poate ca ar trebui sa ia o pauza, sa ia în calcul schimbarea locului de munca, să-și reevalueze prioritățile, sănătatea e cea mai importanta.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E stomatolog, parerea mea ca a exagerat cu protectia in asa masura in care in loc sa faca COVId care probabil trecea fara sechele a dat in ceva foarte dubios care dupa 3 saptamani de medicatie se incapataneaza sa nu plece.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sarac.lipit, on 25 decembrie 2020 - 20:45, said:

Dimineață 2 cartofi suc....apoi mic dejun peste 15 minute
In 30 zile trece
Lasati naibii pastilele
De acord, dar in cazurile mai grave s-ar putea sa nu treaca fara pastile, iar in altele cu interventie chirurgicala.

Este clar ca in perioada asta cel mai important este ce mananca, alimentatia. Sunt foarte importante alimentele care sa nu irite, care sa panseze gastric.
Pe langa ce am scris mai sus, in perioada de regim sa manance si carne slaba de pui. Piept de pui fiert. Are nevoie de proteine. Eliminate condimentele. Poate doar putina sare. Eliminate dulciurile, eliminata cacoa, cafeaua.

Edited by MembruAnonim, 25 December 2020 - 21:08.


#8
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Am avut ulcer acum 8 ani , am ramas cu ceva pb. pe partea de digestie .
Ce medicamente sa ia ,doar un medic ai poate prescrie ; din pataniile mele , i-as recomanda sa tina regim , cum s-a mai spus , ceaiul de galbenele dimineata si seara  , mese la ore fixe iar noaptea sa doarma cu trunchiul ridicat - de la mijloc in sus , nu doar ceafa si capul. Si , daca e posibil ,sa incerce sa nu se (mai) streseze .

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
probabil ca stresul joaca un rol important aici.

dar indraznesc si eu sa recomand postul alternatic ai dieta preponderent carnivora. o sa zica unii ca e o placa stricata, dar nu e.

cat despre doctori, in materie de boli din astea, medicina romaneasca e un esec total.

#10
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Pfff, dar ce regim recomandati? :(

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in primul rand, recomand postul alternativ, 20 cu 4. de la o anumita varsta, nu mai merge cu alimentatia asta continua.
normal, nu incepri din prima, ingustezi fereastra de alimentatie cu cate o ora sau doua pe zi pana ajungi la tinta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/thWYk4qRYHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mai adaug eu: elimina orice ulei vegetal din alimentatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate