Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problemă : telefon fix apelat cu autoredial.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
bilaro

bilaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.01.2009
Telefonul fix este apelat continuu cu număr necunoscut, cu rea intentie ,ținând linia ocupată în permanență . De fapt, până se satură cetateanul. Ore intregi in care pierd apelurile altor persoane.
Telekom-ul au spus că nu au soluții de blocare a apelurilor cu număr necunoscut din centrala lor. Nu mi-au oferit nici o soluție.  Numărul este cunoscut de clienți și nu se poate renunța la el.
O centrala telefonică pt. a pune apelul necunoscut pe o linie "moartă" e un pic scumpă și economic, nu e o soluție . De fapt, nu mi-o permit.
Pt că nu mă pricep , vă întreb : pe fibra optică,  un telefon fix, poate primi mai multe apeluri simultan ? Eu banuiesc că, nu.
În speranța unui ajutor, a unei idei, vă mulțumesc !

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
De ce nu treci pe telefon mobil?

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,614
  • Înscris: 12.06.2010
Un telefon cu answering machine, cu inregistrare face diferenta. Inregistrati un mesaj de intampinare si lasati-l sa sune. Se va plictisi sa asculte mesajul. Poate va vorbi, sunt sanse sa-l recunoasteti.
Alternativa e sa schimbati numarul. Oricum trebuie sa sunati la provider sa vedeti ce optiuni aveti: apel in asteptare, etc.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
E improbabil sa sune cineva continuu, petrecandu-si toata viata la telefon.
Cel mai probabil e un "robot" care apeleaza continuu acel numar.

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Am telefon fix, wireless, Panasonic. Cand ma confrunt cu astfel de situatii, in sensul ca sunt apelat aiurea de "oferte", imediat duc acel numar in "call barred" (asta este functia pentru acest fix), un fel de black list.
Fara exceptie, acel numar nu va mai putea apela, telefonul nu suna, iar apelantul primeste un maret ton de "ocupat". Am verificat, functioneaza.
Asta nu inseamna ca urmatoarea "oferta", cu alt numar, nu va suna. Va avea aceeasi soarta.

Edited by addumi, 25 December 2020 - 11:52.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Uite ce zice Telekom:
http://telekomro.cus...apeluri-abuzive

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
O redirectionare catre un numar cu taxa?

#8
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postlucianburjuiul, on 25 decembrie 2020 - 11:37, said:

Un telefon cu answering machine, cu inregistrare face diferenta. Inregistrati un mesaj de intampinare si lasati-l sa sune. Se va plictisi sa asculte mesajul.
Va pierde clientii adevarati in felul asta

View Postlucianburjuiul, on 25 decembrie 2020 - 11:37, said:

.
Alternativa e sa schimbati numarul.
Nu rezolva nimic pt ca fiind firma , numarul nou va fi public ( ca sa afle clientii adevarati ) si o ia de la capat .

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View PostEMPP, on 25 decembrie 2020 - 11:53, said:

O redirectionare catre un numar cu taxa?
Redirijarea e platita de cel ce face redirijarea nu de primul apelant.

#10
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Solutia este mobil cu apel in asteptare

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Se poate afla numarul "necunoscut" dar e cam complicat.
Prima data trebuie sa il portezi pe un mobil, apoi pleci cu mobilul in alta tara cu care nu ai roaming SEE. Am probat eu.
Am fost in Turcia si am pus-o penevasta mea sa ma sune cu numar ascuns.
Am raspuns si... dupa o luna pe lista desfasurata a apelurilora aparut si acel "numar ascuns" in clar. Ca sa imi demonstreze Orange pt ce am fost taxat (pt apeluri primite in roaming).

Acum deterrmini tu daca merita efortul.

Mai simplu: cauti un aparat ce are in meniu optiunea de refuz a apeurilor cu numar ascuns. Asa cum gasesti la aproape toate mobilele actuale.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Sa  inteleg ca e vorba de o firma minuscula care are doar un nr de telefon ?

Ca daca ati avea macar 2 linii s-ar gasi o solutie. Se cheama hunting. Ai un nr de telefon public si unul sau mai multe numere care nu le faci publice.
Cand nr principal e ocupat orice alt apel e mutat automat pe alta linie libera.

#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
@EMPP: Redirectionare? In nici un caz. Pentru ca pentru redirectionare platesti tu, NU cel care te-a apelat (abuziv sau nu).

Parerea mea:
Cea mai normala (dar nu si rapida sau cu succes garantat) solutie e sa incerci pe calea legala, cu plangere la Politie. Numar apelantului este transmis in retea intotdeauna, doar ca daca este ‘ascuns’ nu il poti vedea tu. Politia sigur il poate urmari.

Altfel, vezi daca gasesti solutie in ipoteza ca numarul ar fi de mobil. In mod sigur exista aplicatii, pe Android cel putin, care sa blocheze apelurile de la numere necunoscuta fara a le afecta pe celelalte. Apoi vezi cum obtii un contract de telefonie fixa care tehnic sa foloseasca reteaua mobila. In acest fel vei putea pune SIM-ul primit intr-un telefon mobil pe care sa rulezi o aplicatie care iti blocheaza ce vrei.
  • RDS avea ‘fixomobile’ dar din ce stiu nu le mai ofera.
  • Operatorii care nu aveau retea fixa, Orange si Vodafone, aveau telefonie fixa prin reteaua 2G. Poate mai au, chiar daca Vodafone a preluat fostul UPC cu tot cu reteaua lui fixa iar Orange e in curs de a prelua reteaua fixa a Telekom.
  • Vodafone mai avea si ‘Zona mea’, un optiune ce ofera un numar de fix pe acelasi SIM cu unul de mobil.
In legatura cu Orange si Vodafone, sa fii atent daca vei putea porta numarul de Telekom existent. Din ce stiu ei foloseau numere fixe nongeografice si nu stiu daca se poate porta peste ele un numar fix geografic cum foloseste Telekom.

Edited by sags, 25 December 2020 - 12:14.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Sau daca ai avea un fax,sau un telefon mai sofisticat care sa poata fi setat sa raspunda automat pe speaker, imediat ce primeste apelul - poate il taxeaza pe-ala pana se satura.
n felul asta poti sa si auzi cand e un client.

#15
bilaro

bilaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.01.2009

View PostSef-chenko, on 25 decembrie 2020 - 11:33, said:

De ce nu treci pe telefon mobil?
Mulțumesc ! :))) Se umflă ficatul în mine pt o problemă , iar varianta propusă de tine e cea mai simplă . Și bună ! Mulțumesc !

View Posteiffel, on 25 decembrie 2020 - 12:09, said:

Sa  inteleg ca e vorba de o firma minuscula care are doar un nr de telefon ?

Ca daca ati avea macar 2 linii s-ar gasi o solutie. Se cheama hunting. Ai un nr de telefon public si unul sau mai multe numere care nu le faci publice.
Cand nr principal e ocupat orice alt apel e mutat automat pe alta linie libera.
Corect . Mai am doua numere la alți operatori.

#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
@bilaro: Parca ziceai ca nu poti schimba numarul. Iar un numar de fix NU poate fi trecut pe mobil in nici un fel (nici nu se poate porta intre fix si mobil). Contractual trebuie sa fie un fix, insa poate fi un ‘fixomobil’ cum am spus.

#17
bilaro

bilaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.01.2009

View Postdorin_2k, on 25 decembrie 2020 - 12:01, said:

Se poate afla numarul "necunoscut" dar e cam complicat.
Prima data trebuie sa il portezi pe un mobil, apoi pleci cu mobilul in alta tara cu care nu ai roaming SEE. Am probat eu.
Am fost in Turcia si am pus-o penevasta mea sa ma sune cu numar ascuns.
Am raspuns si... dupa o luna pe lista desfasurata a apelurilora aparut si acel "numar ascuns" in clar. Ca sa imi demonstreze Orange pt ce am fost taxat (pt apeluri primite in roaming).

Acum deterrmini tu daca merita efortul.

Mai simplu: cauti un aparat ce are in meniu optiunea de refuz a apeurilor cu numar ascuns. Asa cum gasesti la aproape toate mobilele actuale.
Bine, telefonul ar putea bloca apelantului necun8scut, dar clusterul ăla,  sau ce-o fi, în centrală,  nu este ocupat și altcineva trebuie să aștepte eliberarea clusterului pt a ajunge la mine apelul ?

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostEMPP, on 25 decembrie 2020 - 11:53, said:

O redirectionare catre un numar cu taxa?
Daca ar fi asa ti-ar fi frica sa mai suni pe cineva.
Daca #1 suna pe #2 iar de la #2 apelul e redirectionat spre #3, costul apelului de la #1 la #2 e suportat de #1 iar redirectionarea de la #2 la #3 e suportata de #2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate