Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Raspberry Pi 400

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
V-ati luat Raspberry Pi 400? La ce îl folosiți?! Eu l-am cumpărat din curiozitate, n-am mai avut așa ceva până acum; nu știu încă dacă îl voi întrebuința pe termen lung. Deocamdată l-am conectat la monitorul PC-ului meu pe hdmi iar sunet scot printr-o placă de sunet pe usb și două boxe de laptop la care folosesc un alimentator de priză. Ascult muzică la el(mă bucur de liniștea răcirii pasive), m-am uitat la Netflix și YouTube deși nu prea performează la capitolul asta. Îl descopăr deocamdată. L-am testat și pe Google Meet cu o cameră cu microfon, Creative, merge dar... mai sughiță. Nu mă pricep să spun sincer cauză, e utilizabil oricum. După părerea mea cei de la Raspberry ar trebui să scoată un Kit Raspberry Pi 400 v2, cu o cameră basic inclusă și software optimizat, special pentru școala online. Presupun ca sectorul educational e tinta un astfel de produs ieftin. Eu il gasesc util pentru copii; pentru a mai fi luati umpic din fata telefoanelor, tabletelor si a camputerelor de gaming. Eu mi-as "pedepsi" copiii din familie cu asa ceva; sa-si puna capul la contributie daca vor sa faca ce le este servit pe tava de alte device-uri!

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cum adica o camera inclusa? Unde sa o puna pe tastatura? Altfel exista Pi NoIR camera...

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Sincer, rPi e cam scump pt ceea ce ofera, mai ales ca pe la 100 EUR gasesti destule computere potente x86.

Marea problema a rPi este lipsa decodarii hardware H264 si H265, ca sa nu mai zic ca nu are instructiuni AES-NI => performante proaste pentru VPN si nu numai.

Din pct meu de vedere, desi fiecare versiune face pasi "imensi", nu se prea simte.

Pe partea de multimedia e limitat, iar singurul avantaj este consumul mic.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,551
  • Înscris: 15.06.2004
Nu si nici nu m-ar interesa.
Nu vad niciun avantaj la el. E chiar prea mare.
Am in schimb un Pi3 si un Pi4 de 4Gb. Pi3-ul e server DNS si Pi4 are Volumio - ascult muzica printr-un DAC extern pe USB.
Ambele le accesez remote. Fara tastatura, mouse, monitor - deci ocupa minim de spatiu.

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAdm, on 24 decembrie 2020 - 19:02, said:

Marea problema a rPi este lipsa decodarii hardware H264 si H265, ca sa nu mai zic ca nu are instructiuni AES-NI => performante proaste pentru VPN si nu numai.

H264 este suportat hardware in GPU iar H265 este suportat hardware in ARM-core ... Am studiat asta cu ceva vreme in urma cand incercam sa fac o minune de home-theater bazata pe Rpi. Ce m-a oprit pe mine la vremea aia a fost faptul ca ETH-ul nu avea suport Gigabit asadar mkv-uri mai sanatoase stateau in buffering din cand in cand.

Quote

On a Pi4 the only decode supported by the GPU firmware (which is what vcgencmd reports) is H264, and that should be reported as enabled.
H263, MPEG4, MPG2, and VC-1 hardware decode are not available on the Pi4, so will report disabled.
H265 hardware acceleration is implemented via ARM side drivers, hence the GPU won't report it.
https://www.raspberr...262558#p1598783

#6
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

View Posteiffel, on 24 decembrie 2020 - 19:32, said:

Nu si nici nu m-ar interesa.
Nu vad niciun avantaj la el. E chiar prea mare.
Am in schimb un Pi3 si un Pi4 de 4Gb. Pi3-ul e server DNS si Pi4 are Volumio - ascult muzica printr-un DAC extern pe USB.
Ambele le accesez remote. Fara tastatura, mouse, monitor - deci ocupa minim de spatiu.
Pai probabil Pi 400 se adreseaza si celor care nu sunt foarte tech-savvy, asa ca mie, sau ca un copil. Din cate vad camerele Pi sunt scumpe; ma gandeam la una conceputa special pentru scoala online sau chiar munca de acasa.  E o oportunitate, cel putin in urmatoarelel luni  cand practic cererea de deviceuri ieftine e mai mare decat oferta nu cred ca la ora cand vorbim mai sunt pe piata laptopuri cu 800-100 lei. Nu vad care  e problema cu Pi 400?! Au tradat cauza geek... Mie mi se pare o poarta de intrare in lumea asta. In primul rand e ieftin! Practic infigi tastatua asta intr-un tv/monitor care poate fi gasit cu 200 lei si esti pe net. Daca ar fi dupa mine mas face ca pana acum produse pentru geeks dar si un pachet din asta pe fiosofia apple dar nu asa de inchis. Si acm ca sa-mi iau o gramada de injuraturi....le accept; conectat la doua boxe Creative albe si la un monitor Fujitsu, alb...., arata chiar ...cool! Posted Image

#7
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View PostAdm, on 24 decembrie 2020 - 19:02, said:

...

Pe partea de multimedia e limitat, iar singurul avantaj este consumul mic.

Consum mic? Daca e vorba de liga asta low power embedded e un perdant, nu are niciun mod de economisire a energiei, sleep sau altceva.
Isi face bine treaba in ceea ce si-a propus initial, ca sa-l extinzi in alte aplicatii poate fi mai mult sau mai putin fezabil.

Quote

Early on, the Raspberry Pi project leaned towards the promotion of teaching basic computer science in schools and in developing countries.
... etc (Wikipedia)


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,551
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai probabil Pi 400 se adreseaza si celor care nu sunt foarte tech-savvy, asa ca mie, sau ca un copil.
De principiu Pi-ul a aparut ca un PC foarte ieftin destinat tarior sarace.
Dar pretul si posibilitatile de adaptare l-au facut extrem de cerut de amatorii de montaje si aplicatii smart.

Pi400 e gandit ptr copii, intr-adevar. E mai putin util/practic ptr alte aplicatii.
Dar cum s-a spus mai sus si pretul e mai mare, mai repede iei un PC second hand de banii aia.

Personal cumpar asa ceva cand am deja un proiect in cap si il consider o solutie utia.

#9
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Mi-am adus aminte de el; dacă aș găsi vreo rudă, vreun prieten, vreun copil pasionat de informatică/programare i l-aș da cadou... Am ajuns sa folosesc telefonul pentru 95% din computing. Tabletă, laptopul nu le mai folosesc deloc. Doar desktopul din când în când când am nevoie de monitor mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate