Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Acumulator care se încinge

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
neez

neez

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2020
Buna ziua! Am zis sa schimb acumulatorul la un iPhone 6s. Zis și făcut. Am desfăcut telefonul, am scos acumulatorul cel vechi și l-am lăsat pe masă. După câteva minute am simțit un miros de încins. Când pun mâna pe acumulatorul cel vechi începuse să se încingă și să sfârâie. L-am scos de urgenta afară. Este normal sa se întâmple așa ceva?

#2
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
!!!
Daca ai scos acumulatorul (deci fara  alimentare) cine stie ce reactii chimice se petrec in ceva vechi (am avut eu 10 la chimie dar nu m-a pasionat in mod deosebit).
Ce-ti pasa, la material refolosibil.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai descoperit free energy, sau doar ai scurtcircuitat acumulatoarul.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,073
  • Înscris: 19.12.2012
Daca patesti la felsi cu cel nou, o sa schimbi si telefonul...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 breitner, on 23 decembrie 2020 - 16:52, said:

Daca ai scos acumulatorul (deci fara  alimentare) cine stie ce reactii chimice se petrec in ceva vechi (am avut eu 10 la chimie dar nu m-a pasionat in mod deosebit).
Posibil sa fie programat pentru autodistrugere, ca sa nu afle concurenta cum a fost fabricat :)

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu, cu celulele cu Litiu nu este de gluma si sunt foarte periculoase, vezi masini electrice in flacari si Samsung Note 7. I-ai facut ceva de a ajuns in starea aia, indoit, intepat sau scurt.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
L-ai defectat tu din nepricepere cand l-ai scos cel mai probabil, data viitoare mergi la un service gsm.

#8
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Da, e normal, daca l-ai intepat sau doar deformat (indoit, curbat etc).

#9
neez

neez

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2020

 connectorxp, on 23 decembrie 2020 - 17:17, said:

Nu, cu celulele cu Litiu nu este de gluma si sunt foarte periculoase, vezi masini electrice in flacari si Samsung Note 7. I-ai facut ceva de a ajuns in starea aia, indoit, intepat sau scurt.


Este posibil. Fiind cel original m-am chinuit un pic să îl scot, așa că l-am indoit un pic când l-am scos.

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Bucuriile DIY - sa-ti mai ia foc casa din cand in cand (cu litiul nu e de joaca)... Iete d'aia e bine ca fiecare sa-si vada de treaba si priceperea lui. Mna, poate pentru unii merita riscul.

Edited by dexterash, 23 December 2020 - 17:35.


#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
La cat de bine sunt facute aifoanele de ce ne mira ca acumulatorul vechi s-a scurtcircuitat la extractie?

#12
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
L ai indoit cu siguranta

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 connectorxp, on 23 decembrie 2020 - 17:17, said:

Nu, cu celulele cu Litiu nu este de gluma si sunt foarte periculoase, vezi masini electrice in flacari si Samsung Note 7. I-ai facut ceva de a ajuns in starea aia, indoit, intepat sau scurt.
Cu atat mai mult cu cat la multe telefoane bateria este facuta sa poata fi incarcata pana la 4.35-4.4V (tensiune nominala 3.8-3.85V) iar la celulele standard Li cu tensiune nominala reala de 3.7V incarcarea trebuie oprita la 4.2V. Daca noua baterie nu este baterie originala, sansele sa fie de +3.8V real tind spre zero.

Asa ca, initiator, incearca sa nu o duci la peste 90% ca o supravoltezi si daca ai noroc doar se va umfla.

Cel mai bine vezi intr-o aplicatie la ce procent de incarcare ai 4.2V si nu-l depasi.

Legat de acumulatorul scos, l-ai indoit si s-a rupt izolatia dintre anod si catod.

Edited by underb, 25 December 2020 - 13:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate