Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Nelamurire toleranta desen

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Lucrez la un proiect la care m-am lovit de o contradictie cu clientul. Se da urmatorul desen al unei table plane.

Attached File  Screenshot 2020-12-23 144134.png   11.32K   103 downloads

Nu inteleg cum, la slot, se poate folosi toleranta de 1.1mm, pe diametru. La gauri imi este clar. Insa la slot, ce forma ar avea campul in care s-ar incadra pozitional, dat fiind ca forma nu este circulara?

Dupa parerea mea, si din ce am citit in Y14.5-2009, nu se poate adauga toleranta de pozitie cu valoare pe diametru la un slot. Clientul ma contrazice, insa nu am apucat sa discut cum mai exact se face verificarea piesei executate.

Imi scapa ceva?

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
E la fel ca la găuri, fie pui un burghiu bont sau ascuțit aiurea, fie o freză ciuntă, rezultatul e cam același: o chestie mai mare decît dimensiunea nominală a găurii/slotului. Toleranța aia e 10% din dimensiunea nominală, ceea ce înseamnă că precizia a fost pusă pe planul doi...Posted Image

Edited by crislacor, 23 December 2020 - 15:05.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Freza poate fi mai mica si mai mare cu sutimi si chiar zecimi de mm, care se poate cumula cu descentrare axul de prindere al frezei + axul coloanei frezei + vibreaza masa frezei si dispozitivul de prindere al piesei ( tablei).

Edited by loock, 23 December 2020 - 15:22.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu cred ca m-am facut inteles. Eu inteleg de ce e nevoie de toleranta de pozitie, ca doar de-aia am pus-o pe desen. Intrebarea mea este, de ce imi cere clientul sa atasez toleranta de pozitie inscrisa in diametru, pe un feature/element care nu este cilindric. Cum se poate masura aceasta la slot?

Altfel spus, daca cilindrul admisibil la gaura arata asa:

Attached File  Cylindrical-tolerance-zone-and-geometric-true-position-tolerancing-for-a-cylindrical.png   43.45K   42 downloads

Cum se presupune ca ar trebui sa arate la slot, dat fiind ca valoarea tolerantei e data ca diametru?

Edited by Ann0nyym0us, 23 December 2020 - 16:33.


#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Sunt curios cum se da gaura aia de 8 sutimi,sau cu ce?

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Nu gaura in sine este de 8 sutimi, ci diametrul cilindrului in care care abaterea axei gaurii trebuie sa incadreze pentru a intra in campul de toleranta.

Totusi, daca ar fi nevoie se pot gauri la adancimi reduse, cu lasere DPSSL.

Edited by Ann0nyym0us, 23 December 2020 - 17:08.


#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View PostAnn0nyym0us, on 23 decembrie 2020 - 16:26, said:

Nu cred ca m-am facut inteles. (...)
Na, oi fi eu prea bătrîn și depășit, dar la slot/canal eu știam că se notează doar lățimea acestuia și o indicație de egalitate față de axa mediană. Nu rază, nu diametru, nu altceva...

#8
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
E cam aiurea. Adica eu nu am vazut niciodata un slot cu astfel de tolerante. Nah, acum pot sa spun ca le-am vazut pe toate.

Insa toleranta aia probabil ca vrea sa o aiba pentru fiecare cilindru care poate fi inscris in semicercurile de la capetele slotului. Dar e aiurea rau de tot.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu prea inteleg ce vrei
Ai 2 suprafete de referinta A si B

Totusi ce cotare e asta 2xR

Apoi cotarea la canal: 45x20-C Nici asta nu o pricep

Ai toleranta la pozitia nominala. Fata de A si B
Ce-i cu diametrul ala de 1,1?
M in cerculet ce e? mm?
Attached File  er.png   19.87K   18 downloads
Daca sunt notatii specifice CAD, nu te pot ajuta. Daca sunt notatii de desen tehnic clasic: te pot ajuta. Insa nu sunt la curent cu noile standarde. Nu cre ca s-au modificat mult. Doar din STAS in ISO. Altele nu prtea cred ca sunt

Edited by dorin_2k, 23 December 2020 - 19:10.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Standardul folosit este ASME-Y14.5-2009.

Cotarea 2XR indica raza completa intre cele doua fete ale slotului. 45X25-C reprezinta lungimea x latimea slotului, C este o nota de standard intern care specifica tolerantele gaurii in functie de metoda de executare. M in cerculet este conditia maxima de material, iar 1.1mm am specificat mai sus ce inseamna, in postarea #6.

Oricum, am lamurit intre timp problema pe un alt forum. Notarea valorii tolerantei de pozitie a sloturilor ca diametru este incorecta conform standardului ASME-Y14.5-2009, deoarece nu se poate pune in practica.

Edited by Ann0nyym0us, 23 December 2020 - 19:55.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Total diferit de ce am învățat eu in antichitate in facultate.
Și acum am cartea DT de Precupețu. ;)

#12
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View PostAnn0nyym0us, on 23 decembrie 2020 - 14:50, said:

Lucrez la un proiect la care m-am lovit de o contradictie cu clientul. Se da urmatorul desen al unei table plane.

Attachment Screenshot 2020-12-23 144134.png

Nu inteleg cum, la slot, se poate folosi toleranta de 1.1mm, pe diametru. La gauri imi este clar. Insa la slot, ce forma ar avea campul in care s-ar incadra pozitional, dat fiind ca forma nu este circulara?

Dupa parerea mea, si din ce am citit in Y14.5-2009, nu se poate adauga toleranta de pozitie cu valoare pe diametru la un slot. Clientul ma contrazice, insa nu am apucat sa discut cum mai exact se face verificarea piesei executate.

Imi scapa ceva?

Cauta ISO 1101. ASME se foloseste pentru cotarea ASME.  Norma ISO 1101 este baza cotarii ISO.

Simbolul "fi" nu are legatura cu gaura, ci semnifica faptul ca centrul acestui slot are o abatere fata de pozitia nominala aflata in interiorul unui cerc cu diametru 1,1 mm.

View PostAnn0nyym0us, on 23 decembrie 2020 - 19:55, said:

Standardul folosit este ASME-Y14.5-2009.

Cotarea 2XR indica raza completa intre cele doua fete ale slotului. 45X25-C reprezinta lungimea x latimea slotului, C este o nota de standard intern care specifica tolerantele gaurii in functie de metoda de executare. M in cerculet este conditia maxima de material, iar 1.1mm am specificat mai sus ce inseamna, in postarea #6.

Oricum, am lamurit intre timp problema pe un alt forum. Notarea valorii tolerantei de pozitie a sloturilor ca diametru este incorecta conform standardului ASME-Y14.5-2009, deoarece nu se poate pune in practica.

Se poate.

Edited by probabil15, 25 December 2020 - 17:28.


#13
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View PostAnn0nyym0us, on 23 decembrie 2020 - 16:26, said:

Nu cred ca m-am facut inteles. Eu inteleg de ce e nevoie de toleranta de pozitie, ca doar de-aia am pus-o pe desen. Intrebarea mea este, de ce imi cere clientul sa atasez toleranta de pozitie inscrisa in diametru, pe un feature/element care nu este cilindric. Cum se poate masura aceasta la slot?

Altfel spus, daca cilindrul admisibil la gaura arata asa:

Attachment Cylindrical-tolerance-zone-and-geometric-true-position-tolerancing-for-a-cylindrical.png

Cum se presupune ca ar trebui sa arate la slot, dat fiind ca valoarea tolerantei e data ca diametru?

Tu nu trebuie sa determini nimic. Ti se da Ø1,1. Este exact ca la o gaura cilindrica. Centrul gaurii trebuie sa se afle in acest cerc de Ø1,1. Cum se determina centrul ? Foarte simplu, prin masurarea cotelor 1 si 2 si facerea mediei.
Pe o masina de masurat , se masoara mai multe puncte pe contur si se face determinarea automat. Evident acest cerc de Ø1,1 este valabil pentru dimensiunile minime ale gaurii. Cu cat slotul este realizat la dimensiuni mai departe de cele minime, acest cerc se micsoreaza in diametru.

[ https://i.imgur.com/nQHmTrb.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
mihab

mihab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.06.2005
Mai întâi să observam că indicarea abaterii de pozitie se face prin atasarea de linia de cotare. Deci se refera la axele (plane mediane, dupa caz) elementului cotat.
Interpretarea este: Centrul definit de axele "butonierei" (slot) trebuie să se afle într-un cerc cu diametrul Ø1,1 cu centrul teoretic definit de cotele 57,5 si 210 (obs. corect ar fi fost ca cele doua cotre sa fie incadrate in dreptunghi -fiind teoretice) și în plus totul în condiții de Maxim de material (respectiv gaura cea mai mica), în raport cu referințele A, B . La fel si pentru gaurile rotunde Ø11.

Controlul piesei. Se face pe o macheta astfel încât piesa este buna daca poate fi pozitionată pe 4 cepi (cilindru,dorn, etc) simultan - 1 pentru slot si 3 pentru gaurile rotunde. Pozitiile cilindrilor sunt date de pozitiile axelor gaurilor în raport cu A, B (sa nu uitam ca si executia machetelor este tolerata) . Dimensiunile cilindrilor includ dimensiunea minima a gaurilor (Maxim de material) si toleranta Ø1,1

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate