Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transferuri instant intre bancile...

player video

Carefur Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...
 Rovinieta prin SMS pentru masina ...

Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...
 Dorsalgie

Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali
 Android 12 : "Yahoo Mail s-a ...

Bloc Favorit cu RS2

Ce extractor audio (analogic) pen...

Cine suporta cheltuielile de jude...

Plasa protectie pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

spooky51

spooky51

Senior Member

• Grup: Senior Members
M-am hotarat sa fac pisicilor un loc de stat "afara". Apartamentul meu nu are balcon, insa dupa anveloparea blocului am mai castigat vreo 10-12 cm de pervaz in afara, asa ca ma gandesc sa montez la exterior o rama cu plasa pentru ca pisicile sa se bucura de "afara".

Lucrarea finala as vrea sa arate cam asa. Poza este luata de pe site de la City Cats, din pacate nu sunt din Bucuresti, altfel i-as fi chemat pe ei din comoditate.

N-ar fi probleme sa fac asta singur, ma descurc, insa as avea nevoie de idei ca sa iasa cat mai frumos. Nu prea am idei din ce sa confectionez rama, singura idee deocamdata este sa caut prin magazinele de bricolaj pana cand imi vine o idee. Mai departe n-ar fi asa de greu, plasa o pot prinde foarte ferm de cadrul metalic si cu coliere auto si nu ar arata rau, as putea folosi si coliere de plastic, nu cred ca ar avea vreo problema de rezistenta. Cumva va trebui sa pun si o plasa de tantari, desi stau la etajul 4 isi mai fac de lucru cand bate vantul, insa la plasa de tantari.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
Pe olx, cei de la City cats "spun" ca montează în toată tara astfel de produse. Cat de negociabil e prețul, rămâne de văzut, încearcă sa întrebi, nu pierzi decât puțin timp.
https://m.olx.ro/ofe...ci-IDcnDRk.html

karax

karax

Guru Member

idee ar fi sa  montezi cusca pe acoperisul blocului , o cusca de plasa de cativa metri ca sa se poata misca.  le duci jucarele si etc si au si loc sa se miste

Ce e pozat arata o cusca gen puscarie nu loc de stat afara

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

Eeh si cum le urca pe acoperis.. pe scara ?
Pisicile sunt independente vor sa faca ce vor ele, nu merge sa le faca el program de "afara"...

imo e idee buna cu acel spatiu pe pervaz, si plasa evident.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

karax, on 23 decembrie 2020 - 12:46, said:

idee ar fi sa  montezi cusca pe acoperisul blocului , o cusca de plasa de cativa metri ca sa se poata misca.  le duci jucarele si etc si au si loc sa se miste

Decât deloc, e bun și un astfel de spațiu. Dacă ai fost atent, inițiatorul a spus ca locuința lui nu are balcon, deci pisicile lui stau cel mult pe pervazul geamului.

Edited by corinadaniela, 23 December 2020 - 13:01.

spooky51

spooky51

Senior Member

corinadaniela, on 23 decembrie 2020 - 12:45, said:

Pe olx, cei de la City cats "spun" ca montează în toată tara astfel de produse. Cat de negociabil e prețul, rămâne de văzut, încearcă sa întrebi, nu pierzi decât puțin timp.
https://m.olx.ro/ofe...ci-IDcnDRk.html
Cam greu in toata tara, un drum ar insemna sa faca masuratorile, al doilea sa vina cu montajul... Evident ca as putea trimite eu masuratorile, insa intotdeauna asta da cu minus daca nu se potriveste ceva la montaj :D .

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

Poate îți explica ei clar/detaliat cum și ce sa masori. Sau poate discuți cu apel video pe whatsapp și te ghidează consilierul atunci când faci măsurătorile.

spooky51

spooky51

Senior Member

karax, on 23 decembrie 2020 - 12:46, said:

Asta era ideea initiala, un lift mic exterior cu taste care sa poata fi apasate usor de pisica, si ulterior sa-l prelungesc pana la parterul blocului, unde sa le fac un mic garaj. Din pacate am aflat ca pisicile nu pot obtine permis de conducere de la Autoritea Rutiera Felina.

gushpi

gushpi

Guru Member

nu-i bună soluția din poză...
pe unde intră vrăbiuțele? :o

că de dormit, în casă-i mai bine!

spooky51

spooky51

Senior Member

corinadaniela, on 23 decembrie 2020 - 13:03, said:

Poate îți explica ei clar/detaliat cum și ce sa masori. Sau poate discuți cu apel video pe whatsapp și te ghidează consilierul atunci când faci măsurătorile.
Nu e o idee rea, cred insa ca merge mai repede sa o confectionez singur, doar ca ar fi bune niste idei de confectionat ramele. Cel mai simplu lucru la care m-am gandit sunt tevi de polipropilena cu fittinguri la 90 de grade, insa ar arata un pic cam... meh... :D

pavelescu

pavelescu

Active Member

• Grup: Members
Intreaba la o firma de termopane de la tine din oras. Din ce vad in poze e un simplu cadru cu plasa de tantari la care se adauga o plasa de gard zincata.

waterman

waterman

Guru Member

Te duci la cei care fac termopane și site de țânțari.
Cu măsurile.
Fac ăia o sită din aia, peste care aplici o plasă ca cea din poză, la o adica poți pune plasă de Buzău.
Apoi o ancorezi temeinic în laterale.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

Exact asta voiam și eu sa scriu. Firma de termopane sau jaluzele exterioare.

spooky51

spooky51

Senior Member

pavelescu, on 23 decembrie 2020 - 13:13, said:

Intreaba la o firma de termopane de la tine din oras. Din ce vad in poze e un simplu cadru cu plasa de tantari la care se adauga o plasa de gard zincata.
Profile PVC, si la asta m-am gandit, sau ceva din aluminiu. Ma gandeam ca au mai confectionat si altii asa ceva si poate vin cu idei mai bune decat ale mele.

waterman

waterman

Guru Member

Ramă din aia de sită măi omule.
O sită de fapt la dimensiunile tale, apoi cum a zis colegul pavelescu, plasă zincată.

Timp de lucru 3-4 ore cu tot cu montaj.

https://www.emag.ro/...dBoCOkkQAvD_BwE

spooky51

spooky51

Senior Member

waterman, on 23 decembrie 2020 - 13:17, said:

Ramă din aia de sită măi omule.
O sită de fapt la dimensiunile tale, apoi cum a zis colegul pavelescu, plasă zincată.

Timp de lucru 3-4 ore cu tot cu montaj.

https://www.emag.ro/...dBoCOkkQAvD_BwE

Ramele acelea din sita nu par rea solide.
O idee care prinde contur ar fi din tevi de PVC si fittingurile lor, am vazut ca se fac pana si sere din asa ceva si nu arata urat. Fiind si usor de manipulat ar iesi la fix pe dimensiune. de care as prinde plasa metalica in coliere de metal sau plastic, apoi cu niste coliere metalice as duce prinderea cam 10 cm spre fereastra, sa prind ferm in caramida. Plasa va fi din aceea zincata, si cred ca va adauga un plus de rigiditate ansamblului.

Edited by spooky51, 23 December 2020 - 13:32.

karax

karax

Guru Member

sirgoofy, on 23 decembrie 2020 - 12:56, said:

Eeh si cum le urca pe acoperis.. pe scara ?
Pisicile sunt independente vor sa faca ce vor ele, nu merge sa le faca el program de "afara"...

imo e idee buna cu acel spatiu pe pervaz, si plasa evident.
poate le-ar lucra ceva gen burlan pe care se pot urca pe acoperis

sau sa le duca  cu o cusca la acoperis

spooky51, on 23 decembrie 2020 - 13:05, said:

Asta era ideea initiala, un lift mic exterior cu taste care sa poata fi apasate usor de pisica, si ulterior sa-l prelungesc pana la parterul blocului, unde sa le fac un mic garaj. Din pacate am aflat ca pisicile nu pot obtine permis de conducere de la Autoritea Rutiera Felina.
nu e nevoie de lift e destul sa le pui niste scarite

lucianburjuiul

lucianburjuiul

Unserious member

Nu te opri doar la blocul tau cu cusca pe acoperis. Fa o retea aeriana in tot cartierul!

On topic - e misto ideea! Acum iarna nu cred ca ai motiv de graba, n-o sa stea pisica acolo nici cu forta. Si nici tu nu vrei fereastra deschisa.

Edited by lucianburjuiul, 23 December 2020 - 13:44.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate