Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Grupurile private de facebook

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Postarile denigratoare din grupuri inchise de facebook ce statut juridic au ? Doar pentru ca grup inchis poti posta orice despre oricine ?
De asemenea daca se face printscreen din acel grup exista vreo posibila raspundere penala pentru cel care a facut printscreen referitor la acest aspect?

O postare pe Facebook a cuiva are drept de autor ?

Edited by Remicade, 23 December 2020 - 10:20.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cum identifici tu persoana respectiva din grup?
Că îți poți face sute de conturi pe fb. Doar câteva sunt verificate cu foto CI.
Restul: trolli.

Răspundere penala pt că am facut printscreen? Cum afla aia că eu am făcut printscreen?

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In curand vom cere sa apara politia gandului.

Grupurile private sunt ca si cum te intalnesti tu cu 2 prieteni si vorbesti non-politically correct.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Daca eu fac un printscreen la o postare dintr-un grup privat si o postez la mine pe wall am vreo raspundere ?
Daca fac o postare pe Facebook am drept de autor asupra ei ?

#5
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

 Remicade, on 23 decembrie 2020 - 10:37, said:

Daca fac o postare pe Facebook am drept de autor asupra ei ?

E vreo operă de artă postarea aia a ta? Sau e ceva în genul topicului deschis. Intreb pentru că legea protejează proprietatea intelectuală (creatia artistică, tehnică, stiintifică), nu bălăriile postate pe FB

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Eu intreb pentru ca vreau sa fac o plangere pe baza unei postari si vreau sa fiu blindat. Nu eu cer drept de autor.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Cred ca ai prea mult timp liber daca iti consumi timpul si energie cu chestii de genul asta. Poti face o plangere dar ma gandesc ca va trebui sa probezi si prejudiciul pe care ti l-a adus, nu doar ca ti-a ranit amorul propriu.

Edited by Argv, 23 December 2020 - 10:52.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Plângere la poliție pe baza unei postări? Nici nu vei găsi persoana ce a făcut postarea.
Va spune: nu e contul meu. Nu recunosc nimic. E un cont fake.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Nu e la Politie, e la un Colegiu profesional, nu e penala.

#10
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007

 dorin_2k, on 23 decembrie 2020 - 10:51, said:

Plângere la poliție pe baza unei postări? Nici nu vei găsi persoana ce a făcut postarea.
Va spune: nu e contul meu. Nu recunosc nimic. E un cont fake.
daca ar fi ceva de natura penala, politia poate verifica daca este cont fals sau cont spart!
exista soft ptr asa ceva!
dar nu e cazul aici!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nimeni nu va recunoaște o postare pe FB.
Va găsi o mulțime de scuze:
Nu e contul acelei persoane
Era o gluma
Cineva i-a spart contul
Copilul a avut acces la PC
Cineva vrea sa îi facă rău și a făcut un cont fake

Chiar daca găsești pe acel cont și fotografii personale, o sa găsească astfel de motive.

Va dezactiva și contul și va spune că printscreenul tau e modificat în Photoshop.

 richi_e, on 23 decembrie 2020 - 10:59, said:


daca ar fi ceva de natura penala, politia poate verifica daca este cont fals sau cont spart!
exista soft ptr asa ceva!
dar nu e cazul aici!
Zici că există "soft" pt așa ceva?
Cum verifica "softul" ăla că e cont fake? Sau că a fost "spart"? Intra de pe același IP. (de la muncă firește). Poate chiar de pe același device.
Că mulți au salvate parola in browser.
Aaaa. Știe "softul" că e persoana x sau y? Niciodată.

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ti-a denigrat cineva farmacia?

Poarta-te si tu mai frumos cu clientela pe viitor...
Sau stai, ca zici ca e intre voi, in cadrul breslei...

Multi adepti mai are Politia Gandirii, pe cuvantul meu...Eu zic sa nu ne dorim o astfel de Politie a Gandului, ca ar fi jale...

Nu mai bine il contactezi pe ala direct si il intrebi ce si cum? Pare mai directa rezolvarea asta decat stilul asta oarecum "procesoman", de tip N.M.Siseanu (din filmul Secretul lui Nemesis - poate l-ati vazut, era unul - Gh. Dinica in rolul principal - care avea zeci/sute de procese de calomnie pe rolurile instantelor, evident ca toate erau trase de par...)

Edited by cattavencu, 23 December 2020 - 11:22.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, poti sa dai in judecata persoana/persoanele. Ai datoria sa prezinti ce este fals/partial fals. Trebuie sa arati ca au adus atingeri onoarei, demnitatii, reputatiei sau vietii private. Administatorii grupului pot sa puna la dispozitie aceste date. E civil, nu penal. Este raspundere civila delictuala, ceri daune morale, dar trebuie sa dovedesti prejudiciul (de exemplu aveai o afacere si din pricina postarii respective clientii au renuntat la serviciile tale; sau angajatorul a vazut postarea si a renuntat la contractul cu tine,  etc.). Adica sa arati care sunt pierderile reale, efective.

#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 MembruAnonim, on 23 decembrie 2020 - 11:13, said:

Da, poti sa dai in judecata persoana/persoanele. Ai datoria sa prezinti ce este fals/partial fals. Trebuie sa arati ca au adus atingeri onoarei, demnitatii, reputatiei sau vietii private. Administatorii grupului pot sa puna la dispozitie aceste date. E civil, nu penal. Este raspundere civila delictuala, ceri daune morale, dar trebuie sa dovedesti prejudiciul (de exemplu aveai o afacere si din pricina postarii respective clientii au renuntat la serviciile tale; sau angajatorul a vazut postarea si a renuntat la contractul cu tine,  etc.). Adica sa arati care sunt pierderile reale, efective.

Asa e.

Ceea ce face ca cele mai multe demersuri de acest gen sa nu poata fi dovedibile. E foarte greu sa stabilesti legaturi cauzale clare, mai ales cand unul din factori e fluctuant - de pilda, numarul mediu de clienti ce intra in magazin e o valoare fluctuanta in functie de multi factori. Daca a scazut, e greu sa arati ca scaderea e urmarea clara si fara echivoc a unui prejudiciu de imagine postat pe Facebook, si mai ales pe un grup inchis...

#15
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Daca toata lumea ar da in judecata pe cineva care-l ia misto pe facebook cred ca am fi cu totii 'muncitori in folosul comunitatii' :)))).

Suna persoana respectiva si rezolvati-va problemele si lasa balivernele astea, n-au nici un sens. Cei din mediul juridic au treburi mai importante de facut decat sa ii raspunda unuia ce face plangere pentru o postare de pe facebook :)))).

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Remicade, on 23 decembrie 2020 - 10:09, said:

O postare pe Facebook a cuiva are drept de autor ?
Doar daca o revendica unul in carne si oase.

Edited by neagu_laurentiu, 23 December 2020 - 12:21.


#17
Cozmoz65

Cozmoz65

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.12.2020
Da,se poate face plangere si identifica respectivul chiar daca foloseste un cont fake.Cunosc personal un caz unde s-a ajuns in instanta plecand de la o postare defaimatoare.

#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 neagu_laurentiu, on 23 decembrie 2020 - 12:21, said:

Doar daca o revendica unul in carne si oase.

Oricate kile de carne si oricate ciolane ar avea cel care o revendica, cred ca stii ca ceea ce postezi pe Fb, indiferent de natura (poze, clipuri video, povesti, etc), devine in secunda doi proprietatea Fb, postatorul avand doar drept de editare sau stergere, nicidecum de a o revendica... asta fiind valabil de vreo 2 sau 3 ani, parca.
Deci, si eu si multi altii putem sa iti luam postarea si sa o redistribuim sau sa ne batem joc de ea, ca tu nu poti face nimic, iar Fb nu va face nimic, pentru ca tocmai acesta este interesul unei retele sociale, sa acumuleze cat mai mult material si sa faca cat mai multe interrelationari...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate