Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" (Bucuresti )....se confrunta cu o problema majora...

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020
Avand in vedere faptul ca in momentul de fata cea mai arzatoare problema al acestei institutii de invatamant superior din Romania care o data a fost o fabrica de medici de geniu...bineinteles ca asta se intampla inainte de anul 1990,in momentul de fata se confrunta cu o problema foarte grava aceasta fiind,citat : "Universitatea de Medicină și Farmacie ”Carol Davila” din București lansează o nouă provocare pentru întreaga comunitate academică pentru ca împreună să construim un proiect unic și de o puternică încărcătură emoțională: Imnul Universității de Medicină și Farmacie ”Carol Davila

Cu totii stim care este calitatea actului medical in momentul de fata in Romania....ca sa nu mai vorbim de epidemia actuala care ne afecteaza...

Ce concluzii puterm trage de aici...

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Tara arde si baba face imn!

#3
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020
Scuze...am uitat sa pun sursa :

https://umfcd.ro/imn...e-carol-davila/

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Te afecteaza, cum?

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
ar trebui sa se numeasca:
,,Uniti in spagi si-n Nesimtiri!"

Edited by richi_e, 22 December 2020 - 20:57.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
si problema majora unde e?    :huh:    sau titlul e doar click bait?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am stat cu tata 14 ore in urgentă cu hemoragie la o rana de pe picior, cu hemoglobina 5.
Cu rana aia se pansase singur acasă, făcuse hemoragie, era livid, l-am adus la urgentă și l-au ținut într-un scaun cu rotile 14 ore in hol sa ii facă o analiza la sânge și o radiografie.
De la ora 8 dimineața, la ora 6 i-au făcut trimitere la chirurgie,după ce am intrat peste ei.
De la 6 a așteptat pana la 10 sa coboare un cardiolog sa îl vadă.
Dacă nu ne întâlneam întâmplator cu un medic amic de-al fratelui ni-l dădeau acasă.
A doua zi am donat sânge 7 persoane, a treia zi l-au operat.
De vineri de la ora 14 a stat in ATI (reanimare) pana ieri la 16.
De tot s-a ocupat doar acest medic de 30-35 de ani, fără sa ceara sau sa accepte bani.

Imnul meu pentru ei ?
Cred ca e clar

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Imnul ar trebui interpretat de cineva celebru de acolo. Doamna Doctor Doctor Madalina Adam e persoana care trebuie.

#9
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

 alind1978, on 22 decembrie 2020 - 19:30, said:


Cu totii stim care este calitatea actului medical in momentul de fata in Romania....
De ce nu te muti tu in alta tara mai calda unde ti-e mai bine daca aici iti pute?

#10
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Stiu ca fac pipi "in contra" vantului, totusi, cei doi iuro-centi ai mei: ne-am nascut in Romania si din cauza asta am fost infectati cu totii de virusul Cinismus micopsihozomial Posted Image

Una din solutiile ieftine si destul de rapide in ridicarea respectului de sine - pt ca asta cred ca e cauza marasmul actului medical din Ro - e regasirea acelui esprit de corps care caracteriza odata, dupa cum se povesteste Posted Image, lumea academica =>mandria lucrului bine facut + identificarea (cu) si respectul (fata) de locul care ti-a pus meseria in mana.

Si pt. asta, un imn e o chestie atat de inofensiva, ieftina si perfect realizabila...

Edited by Piscopescu, 22 December 2020 - 21:57.


#11
alind1978

alind1978

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.12.2020

 BUDAIbeer, on 22 decembrie 2020 - 21:52, said:

De ce nu te muti tu in alta tara mai calda unde ti-e mai bine daca aici iti pute?

Dragule...eu traiesc in USA de 31 de ani...am avut norocul de a pleca din Romania la 11 ani asa ca am fost scutit sa traiesc pe viu batjocora pe care o suporta populatia  Romaniei...
Cu toate ca acum sunt cetatean american si nu am mai vizitat Romania de 16 ani,fiind totus nascut in Romania nu pot trece cu vederea imbecilitatile care se petrec acolo...

Edited by alind1978, 22 December 2020 - 22:06.


#12
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

 alind1978, on 22 decembrie 2020 - 22:06, said:

Dragule...eu traiesc in USA de 31 de ani...am avut norocul de a pleca din Romania la 11 ani asa ca am fost scutit sa traiesc pe viu batjocora pe care o suporta populatia  Romaniei...
Cu toate ca acum sunt cetatean american si nu am mai vizitat Romania de 16 ani,fiind totus nascut in Romania nu pot trece cu vederea imbecilitatile care se petrec acolo...

Exceptional. Eram sigur.
Am ajuns sa va dau diagnostic doar dupa 2 propozitii.
Te rog sa iti vezi de tara ta atunci si sa nu mai vii cu topicuri de propaganda care ne tot destabilizeaza tara de la un an la altul. Oamenii care chiar traiesc si locuiesc aici chiar au nevoie de sistemul medical, nu ca voi astia plimbatori de opinie frustranta.
Tot voi veniti in vacante si jigniti cadrele medicale pentru ca nu vi se pare ca sunteti tratati conform asteptarilor.
Trateaza-te in america te rog, nu ne purta noua de grija, ca nu avem nevoie de opiniile tale. Noi locuim aici, nu suntem neadaptati ca tine.

Edited by BUDAIbeer, 22 December 2020 - 22:30.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
98 la suta din cadrele astea medicale is niște gunoaie

M-a sunat tata aseară proaspăt scos din comă și din ATI sa ii ducem noi de acasă leucoplast CA NU AU IN SPITAL LEUCOPLAST SA ÎL PANSEZE LA OPERAȚIE

Sunt și aia putini care sunt oameni de excepție, doctori fără arginți, cum e cel ce l-a operat, a stat lângă el permanent, a umplut salonul de medici neurologi și cardiologi când a intrat in coma.

Păcat ca sunt putini și fix aia nu sunt apreciați...

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 waterman, on 22 decembrie 2020 - 22:58, said:

98 la suta din cadrele astea medicale is niște gunoaie
Pai daca la intrare in sistem tot ce conteaza e diploma (si cateodata o toceala)... Ia sa le dai examen unde sa gandeasca solutii, sa vezi ce le poate mintea cu adevarat. Da' sistemul sub scuza lipsei de personal accepta pe oricine!

Edited by neagu_laurentiu, 22 December 2020 - 23:18.


#15
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ENS5KpZ0sk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 BUDAIbeer, on 22 decembrie 2020 - 22:28, said:

Te rog sa iti vezi de tara ta atunci si sa nu mai vii cu topicuri de propaganda
:nonobad:
Ia mai citește tu Regulamentul forumului, în special punctul 2b.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate