Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

SsangYong și-a anunțat falimentul

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Dacia e mult mai non name ca Ssang.
Si da, Tivoli e mai bine facut ca Duster.

#56
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Sa vedem cine ii preia, daca au valoare pe piata, un gigant poate sa-i salveze.

#57
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Multi altii au dat faliment, au fost preluati de altii si au renascut, chiar mai frumos. Mercedes in 1991, Fiat in 2005, Chrysler in 2009, etc.

#58
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai si Mahindra tot gigant e. Au bagat niste bani sa poata dezvolta si produce modelele actuale dar mai departe ei stiu ce n-a mers...

PS. Mercedes in '91?
E poveste :)
La fel ca si aia cu Cobra.

Edited by underb, 23 December 2020 - 15:49.


#59
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,631
  • Înscris: 22.03.2007

 TheShen, on 23 decembrie 2020 - 14:04, said:



Fiabile ca Dacia 1310, schimbi 100 de piese la ele.

Imi place argoanta asta a romanilor ce comentau si pe https://forum.softpe...ng-tivoli-2015/ unde spuneau ca e mult mai buna decat Duster, ca Dacia e praf, ca e nu stiu  cum.

Luati de aici, arogantilor, cu masinile voastre no name, care va credeti superiori posesorilor de Dacie doar prin simplul fapt ca aveti alta masina.

Dacă tot ești expert în domeniul mașinilor noname, îmi poți argumenta de ce iubita ta Dacie se vinde sub alt brand pe alte piețe?  Spre exemplu Renault Logan?

#60
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020

 takis, on 23 decembrie 2020 - 16:07, said:

Dacă tot ești expert în domeniul mașinilor noname, îmi poți argumenta de ce iubita ta Dacie se vinde sub alt brand pe alte piețe?  Spre exemplu Renault Logan?

Pentru ca in Asia/Africa si america de sud ( brazilia) renault este mai cunoscuta decat dacia

#61
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Treaba e simpla.
SY are obiectiv vorbin masini gandite si facute mai elaborat.
Dacia in principiu te scapa de unele griji pe care le vei avea cu SY sau de unele necunoscute. Si le vei avea cu SY chiar daca le ignori, prin efectele lor pe care nu le vei putea ignora. Asta cu atat mai mult cu cat nici nu vei scapa rapid sau avantajos de masina daca e vorba de vreo situatie neplacuta. Va trebui sa o suporti tu.
Abordarea situatiei cred ca tine mai mult de personalitatea fiecaruia si de experienta de viata/la volan.

Pe scurt, oricat te-ai chinui, de entropie tot nu scapi :)
Nu statistic.

Edited by underb, 23 December 2020 - 17:51.


#62
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,631
  • Înscris: 22.03.2007
Romanii înțeleg mai greu, spre deloc, că industria automobilistică nu înseamnă Dacia și restul mărcilor. Și dacă SsangYong, Saab, Mitsubishi, Daewoo sau Daihatsu au dispărut, de acest lucru nu va profita Dacia.

#63
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daewoo saracu' a cazut din motive care nu au tinut in vreun fel de masini. Divizia auto a fost trasa la gramada in faliment de lucruri care n-au avut de-a face cu ea, ca Daewoo era un gigant.

#64
Sagacious

Sagacious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 20.11.2020
Ce sa vezi, chiar astazi am primit (in pungulita cu cadoul de la job) biscuiti TIVOLI.

Attached Files



#65
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,631
  • Înscris: 22.03.2007
Dacă nu îi mănânci rapid, s-ar putea să nu mai beneficiezi de garanție!

#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Sagacious, on 23 decembrie 2020 - 12:29, said:


@ kelso, stai linistit ca pe mine ma bucura indivizii care isi iau tepe, am dat link-ul asa de placere.
Țeapă e doar în mintea ta.

#67
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Sagacious, on 23 decembrie 2020 - 12:29, said:

@ underb, tu vorbesti care nu pierzi ocazia sa muștruluiești pe cineva care isi permite sa-si achizitioneze o masina cu brizbrizuri / dotari pe care tu nu ti le permiti, tu care esti guralistul nr.1 cand vine vorba de prioritati, tu vorbesti ?
@ kelso, stai linistit ca pe mine ma bucura indivizii care isi iau tepe, am dat link-ul asa de placere.
Da, fix eu vorbesc si e doar treaba mea pe ce dau si pe ce nu dau banii atata timp cat nu cer sfaturi despre asta.
Cand voi cere sfaturi, atunci sa vina toti coinacii sa imi spuna ce imi permit sau ce nu imi permit, ce imi trebuie sau ce nu-mi trebuie.
E foarte simplu. Parerile de genul ala se exprima cand sunt cerute si cand e cazul, nu asa random cum faci tu ca sunt de prost gust si pari neam prost.

#68
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018

 underb, on 24 decembrie 2020 - 14:09, said:

coinacii

O constatare cat se poate de neutra si onesta, off-topic: oltean, 200%.

#69
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poate 5-10%.
Dar nu conteaza cum ii zicem ci conteaza ce este :)

#70
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai cu epava mea am facut 190k km in 12 ani de cand am luat-o noua.
Si mai am alta epava cu care am facut vreo 60k in ultimii 6 ani.
Ambele pe benzina.
Calculeaza tu cum e cu plinurile de benzina.
Asta e una.

A doua, fix epava ca a mea cauti tu sa cumperi. Adica masina de 2-3 mii de euro de la cei ca mine care le-au luat noi si le dau celor ca tine. Cand o sa o iei noua si o sa o duci la varsta si la rulajul ala mai vorbim. Iti garantez ca nu vei mai fi acelasi om care esti acum desi si atunci vei avea masina de 3000 cum vrei sa-ti cumperi tu acum.

A doua masina, cea care pe am luat-o printr-o conjunctura acum 6 ani si care e mult mai slab dotata decat cealalta, m-a facut sa imi dau seama ca cele mai multe dotari sunt cvasi-inutile la o masina de oras, chestie pe care am si sustinut-o unde se cereau sfaturi despre masini de oras.


Diferenta dintre noi e ca eu nu trebuie sa supracompensez in vreun fel ceva de frica sa nu par sarac. Zic ce am de spus, bazandu-ma pe propria experienta chiar daca nu place cumparatorilor de masini de 2-3 mii de euro care incearca sa se puna in piele unuia care ia o masina de 15-20k euro.

In caz ca nu ti-ai dat seama unde bat, desi urasc sa discut despre asta dar o voi face acum ca ti-ai cam luat nasul la purtare, sarac esti daca nu poti sa iti iei o masina mai scumpa de 3000 de euro, nu daca nu ai nevoie de una care costa mai mult de 3000 sau daca pur si simplu ti s-a devalorizat masina pe care ai luat-o noua.
"Plin" de 50 de lei si cauciucuri second chinezesti vei vedea la ala care nu poate cumpara o masina mai scumpa de 3000 de euro, nu la ala caruia pur si simplu i s-a devalorizat masina luata noua.

Asa ca las-o mai moale cu tupeul ca mai conteaza si ce esti nu doar ce pretinzi.

Hai sarbatori fericite si nu mai scrie prostii ca mai rau te dai in fapt cand vorbesti de saraci si de saracie sau de ce-si permite unul sau altul.

Edited by underb, 24 December 2020 - 17:00.


#71
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Sagacious, on 23 decembrie 2020 - 18:26, said:

Ce sa vezi, chiar astazi am primit (in pungulita cu cadoul de la job) biscuiti TIVOLI.
11,60 lei la ”oșan”. Posted Image

Edited by ericmario, 30 December 2020 - 18:56.


#72
Sagacious

Sagacious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 20.11.2020
Nici nu făceau mai mult, doar cutia a fost de ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate