Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Convertirea la catolicism?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
963 replies to this topic

#37
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Sa te declari catolic este ca si cum te arunci in bratele diavolului asa ca trebuie sa faci o declaratie sa se vada ca te dai cu diavolul de buna voie.

#38
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014

 castoras, on 22 decembrie 2020 - 14:08, said:

Sunt botezata ortodox dar as vrea sa ma convertesc la religia romano-catolica.

In Buc mai merg uneori la Biserica Italiana - este aproape de mine dar desi asist ocazional la slujbe nu am indraznit sa merg sa vb cu preotul - de fapt nici nu stiu cum sa fac asta. Caut cand are spovedanii? Ce fel de om este?

Trec printr-o perioada grea si imi doresc sustinere nu pe cineva care sa ma interogheze asupra motivelor mele sau a cat de multe cunostinte despre catehismul catolic am - nu am asa de multe recunosc.

Daca exista catolici din Buc care vor sa vb cu mine in privat m-as bucura.

Eu te-as sfatui sa gasesti un duhovnic ortodox bun....Asa cum pentru trup cauti un doctor bun.
Si indraznesc sa-ti dau inca un sfat: Pleaca de la premisa ca scopul unui duhovnic este de a te ajuta sa gasesti "in tine" solutii pentru problemele sau incercarile tale.
Doamne ajuta!

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Naijax, on 22 decembrie 2020 - 16:15, said:

...
Atenție mare la modul în care te adresezi colegilor de forum! :nonobad:

#40
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 nico123, on 22 decembrie 2020 - 17:37, said:

Sa te declari catolic este ca si cum te arunci in bratele diavolului


uadăfac??? am orbit. :thumbdown:

#41
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 vgabi, on 22 decembrie 2020 - 17:32, said:

De cîțiva ani la botezul ortodox se eliberează un act doveditor, un fel de certificat.
Nu-i un fel, de ce sa fie un fel? E chiar certificat in toata regula. Si nu e de cativa ani, e dintotdeauna, doar ca pe timpul comunistilor au fost sincope.

 nico123, on 22 decembrie 2020 - 17:37, said:

Sa te declari catolic este ca si cum te arunci in bratele diavolului asa ca trebuie sa faci o declaratie sa se vada ca te dai cu diavolul de buna voie.
Da-i pace omului sa faca ce vrea, n-a intrebat pe nimeni ce parere are, omul intreaba cum o poate face. Deci a luat deja decizia.

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 nico123, on 22 decembrie 2020 - 17:37, said:

Sa te declari catolic este ca si cum te arunci in bratele diavolului asa ca trebuie sa faci o declaratie sa se vada ca te dai cu diavolul de buna voie.

De ce? E vorba de acelasi Dumnezeu pana la urma...

#43
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 MKdens24kw, on 22 decembrie 2020 - 17:45, said:

Eu te-as sfatui sa gasesti un duhovnic ortodox bun....Asa cum pentru trup cauti un doctor bun.
Si unde sa-l gaseasca?
Ce-l face bun?
Sfatul e total lipsit de consistenta.
Sunt evaluari independente, review-uri prin care se deosebeste un duhovnic bun fata de altul rau?
Sau ce vrei sa zici?

 george_alexandru, on 22 decembrie 2020 - 18:26, said:


De ce? E vorba de acelasi Dumnezeu pana la urma...
Da dar modul de perceptie e de foarte multe ori diferit. BC si Papa au dovedit in ultimul secol o deschidere foarte mare spre progresism si secularizare. Atat de mare incat au mers pana la limita dintre dogma si erezie. Iar daca asta poate fi supus discutiei, in privinta secularismului nu e absolut nici urma de indoiala, mai ales de cand cu Vatican II.

Dar asta e cu totul alta discutie, omul nu intreaba daca ar fi bine sa sau nu. Omul intreaba cum.

Nu cred ca e bine sa divagam. Il putem ajuta pt ce intreaba sau nu?

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 george_alexandru, on 22 decembrie 2020 - 18:26, said:


De ce? E vorba de acelasi Dumnezeu pana la urma...
asa e.
numa ca Papa o zis ca pentru a fi iertat trebe sa iei barca de la Messina si sa mergi sa versi in Tara Sfanta cat mai mult sange de necredinciosi, musulimi si evrei laolalta.
in timp ce, Pastoru iehovist zice ca nici sa pui mana pe arma sa mergi la armata NU ai voe.

asadar, chiar daca Dumnezeu e Unul, si asa este, raportarea la El este diferita, deci defectuoasa in cazu unora. :)

pa. :)

 nico123, on 22 decembrie 2020 - 17:37, said:

Sa te declari catolic este ca si cum te arunci in bratele diavolului asa ca trebuie sa faci o declaratie sa se vada ca te dai cu diavolul de buna voie.
amin!

 clorel_utnapishtim, on 22 decembrie 2020 - 16:26, said:

@castoras: poza din avatar iti arata religiozitatea profunda.
da da e pe calea cautarii Diviatatii... :hypocrite:  ce? Adam si Eva la inceputuri nu erau asa, ba chiar mai profund? :D

#45
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014

 odastramosilor, on 22 decembrie 2020 - 18:30, said:

Si unde sa-l gaseasca?
Ce-l face bun?
Sfatul e total lipsit de consistenta.
Sunt evaluari independente, review-uri prin care se deosebeste un duhovnic bun fata de altul rau?
Sau ce vrei sa zici?


Sa il caute asa cum fiecare cauta un medic, dr., stomatolog etc. bun, fie prin incercari , recomandari...Doar nu vine singur acasa la tine.
Da, exista diferenta intre duhovnici si voi spune, spre a nu leza principiile dumitale ,ca sunt duhovnici buni si foarte buni Posted Image

Edited by MKdens24kw, 22 December 2020 - 18:44.


#46
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Sa nu ma intelegi gresit, dar nu ai luat in considerare ca un psiholog te-ar putea ajuta mai mult sa treci peste problemele pe care le ai?

#47
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 MKdens24kw, on 22 decembrie 2020 - 18:41, said:

Sa il caute asa cum fiecare cauta un medic, dr., stomatolog etc. bun, fie prin incercari , recomandari...Doar nu vine singur acasa la tine.
Da, exista diferenta intre duhovnici si voi spune, spre a nu leza principiile dumitale ,ca sunt duhovnici buni si foarte buni Posted Image
E complicat cu gasitul asta, treaba e total, dar total subiectiva in ce priveste perceptia. Unul mai canonist si care-si face treaba, poate indeparta lumea, asa cum inteleg ca e cazul cu initiatorul topicului. Altul mai „catolic” nu e destul de... ortodox Posted Image

Ideea e: ori cauti un duhovnic care-si face treaba chiar daca tie nu-ti place, ori cauti unul care sa vorbeasca si sa te trateze in asa fel incat sa-ti placa Posted Image
Doctorul bun e ala care-ti da leacul, fie el si-amar, sau e ala care-ti da pastile indulcite cu aspartam si colorate cu substante cancerigene, dar placut la aspect si gust?

Raspunsul il stim cu totii, problema e ca pe un doctor il poti evalua pana la capat, pe un duhovnic e mai greu, pentru ca problemele sufletesti sunt mai subtile si mai greu de gestionat.

In cazul de fata, initiatorul nu intreaba unde ar gasi un duhovnic bun, ci cauta o pastila dulce si frumos colorata. Caz in care nici ca se putea simti mai bine nimerit decat in Biserica Catolica! Deci, bafta!

Edited by odastramosilor, 22 December 2020 - 19:09.


#48
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020
Între Orthodoxie și romano-catolicism sunt diferențe destul de mari. Nu doar din punct de vedere al formulărilor exterioare a dogmelor, ci și ca atitudine față de Dumnezeu și față de realitate. Scopul vieții omului diferă, mijloacele de „luptă” diferă. Pentru cineva care este ateu, sau agnostic sau pur și simplu necreștin lucrul acesta poate părea greu de înțeles, tocmai că nu privește din interior. Nu putem vorbi de creștinism „în general” sau că „toți sunt creștini”. Deosebirile confesionale sunt profunde. Eu știu pentru că am fost de credință neoprotestantă în trecut, apoi am trecut la Orthodoxie.
În Orthodoxie, ca să fii primit de la romano-catolicism sau de la confesiuni ce practică botezul în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, există două abordări, una ce merge pe pogorământ și consideră necesară doar Taina Mirungerii și apoi Sfânta Împărtășanie, alta mai acrivistă care consideră necesară și Taina Botezului. Oricum, cine nu a fost botezat niciodată în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh și dorește să se convertească la Orthodoxie, trebuie să se boteze. Eu nu am avut nevoie de certificat de botez decât când am dat la facultatea de teologie Orthodoxă, dar eu am trecut prin Taina Botezului în anii 80. Oricum, dacă mergi la altă biserică decât cea unde te duceai până acum, evident că nu o să îți ceară nici un preot certificat de botez pentru Spovedanie sau Împărtășanie.

#49
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 mercur68, on 22 decembrie 2020 - 18:55, said:

Sa nu ma intelegi gresit, dar nu ai luat in considerare ca un psiholog te-ar putea ajuta mai mult sa treci peste problemele pe care le ai?
psihologul costa, la duhovnic e gratis
iar daca n uai probleme mari...

#50
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 george_alexandru, on 22 decembrie 2020 - 18:26, said:

De ce? E vorba de acelasi Dumnezeu pana la urma...
Tu nu gandesti? Dumnezeu nu este duplicitar  Spune sa nu te faci frate cu dracu. Cum sa te faci catolic?  In trecut catolicismul a facut milioane de crime prin inchizitie si cruciade, Azi Papa a facut cea mai mare crima  adica s-a unit cu musulmanii si cu mai toate religiile pagane . Cum poate Papa sa fie frate cu cei care au facut terorism din America in Europa in orientul mijlociu? Papa mai este crestin? Eu nu intreb da enoriasii catolici care poate unii sunt crestini dar cel care-i conduce si-i pastoreste , adica Papa mai este crestin dupa atatea crime? Oricum , Dumnezeu spune in Biblie ca este ultimul Papa,

Edited by nico123, 22 December 2020 - 19:46.


#51
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 nico123, on 22 decembrie 2020 - 19:41, said:

Dumnezeu spune in Biblie ca este ultimul Papa,
unde anume?

#52
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Este femeia impopotonata cu bogatii, calare pe balaur, este mama curvelor  imbracata in stacojiu si impodobita cu pietre pretioase, peste care Dumnezeu va da o urgie. Cauta in Biblie sau cauta pe net ultimul Papa.

Edited by nico123, 22 December 2020 - 20:02.


#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 nico123, on 22 decembrie 2020 - 19:58, said:

Este femeia impopotonata cu bogatii, calare pe balaur, este mama curvelor  imbracata in stacojiu si impodobita cu pietre pretioase, peste care Dumnezeu va da o urgie.

Da, Papa e femeia împopoțonată cu bogății și pietre prețioase. Sau stai, mai împopoțonat pare cocalarul de lângă el :D

Attached Files


Edited by caiuscorneliu, 22 December 2020 - 20:13.


#54
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 Naijax, on 22 decembrie 2020 - 14:58, said:

Sa ma convertesc la ce ?


...la gașca care nu mai scrie chestii despre care n-are habar :(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate