Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cont bancar SRL cu rulaj mic, incasari exclusiv in EUR

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
Se da un SRL neplatitor de TVA, cu incasari exclusiv in EUR si foarte putine operatiuni financiare. Am stat cit am stat la ING, dar cursul lor valutar e hotie pe fata, plus comisioane la tot ce misca, pe linga care mai platesc 25 RON lunar.

Maxim o incasare in EUR lunar, din spatiu UE, doua plati in lei catre o firma de la noi (au cont la ING ei, nu stiu cit de relevant ar fi), plata salariului unicului angajat (eu) si a darilor de rigoare... cind mai ramin bani ;). Optiuni? Sa aiba curs de schimb bun si cit mai orientati spre online/cu interactiune fizica redusa la minim (nu are legatura cu pandemia, doar ca statul la cozi nu prea e printre pasiunile mele).
1. CEC
2. Libra Bank
3. OTP

Orice alte sugestii sunt binevenite, dar va rog sa si argumentati alegerile facute. Va multumesc anticipat!

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Raif si Unicredit iti permit sa schimbi (in contul personal - persoana fizica) euro <-> lei la curs BNR in limita de 1500E/zi si 1000E(cred)/zi.

Cand iti platesti dividendele, poti sa specifici ca le platesti in valuta. Apoi faci exchange-ul in contul de persoana fizica.

Impozitul pe dividende trebuie sa-l platesti in lei. Nu stiu exact daca poti sa faci vreo scamatorie ca sa scapi de schimb. Cel mai bine un contabil te clarifica aici.

#3
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
O sugestie foarte buna, dar nu e cazul de astfel de artificii. Sumele incasate sint mici, insa ma doare sufletul cind vad ca pierd 50-60 RON/1000 EUR din simpla diferenta de curs valutar ING/4-5 banci cu rata de schimb de bun-simt, plus comisioanele pe care mi le-au bagat pe git de cind am facut contul la ei - inclusiv mizeria de 2 RON la transferurile intrabancare si 5 RON/tranzactie la interbancar, fara a face exceptie la darile catre stat macar.

#4
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Nu e rau ING la 25 de lei. Nu cred ca il poti bate. Atentie platile la ING se taxeaza cu 5-10 lei comision, ca nu ai plati incluse.
La BRD unde am pentru 40 de lei am 10 plati gratis incluse, apoi comisionul este 5.51 indifernt de valoare. Mai platesc apoi 25 de lei pentru contul USD.
Daca crezi ca 10 plati este suficient eu le depasesc aproape lunar. Ma gandesc sa trec la un cont superior.

Edited by AztecWarrior, 22 December 2020 - 14:40.


#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
BT aveau niste conturi cu facilitati. Cauta si pe la ei. Nu e nici o banca mai breaza.
In fine, eu iti recomand sa schimbi perspectiva! Mareste rulajul, diversifica activitatea pe firma, castiga mai mult si nu vei mai avea problema comisioanelor.

#6
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
Geezus, oameni buni, problema nu e a comisioanelor, ci A CURSULUI DE SCHIMB!!! In momentul in care ING vs CEC inseamna 50-60 RON pierduti la fiecare mie de Euro, voi imi spuneti ca nu e rau ING cu 25 RON pe luna??? ...

#7
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
eu as recomanda Raiff pentru ca are un curs valutar spot bun
doar din ce am calculat eu, luam cam 100 lei in plus fata de BT pe 1k euro

#8
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
@mikaell: Imi poti spune niste valori mai recente de schimb la Raiff in cazul tau? Nu de alta, dar e posibil sa fie ceva nedocumentat, cum e cu incasarile din PayPal. Cind scoteam din PP, la Reiff, atunci cind ei CUMPARAU de la mine imi ofereau cursul LA VINZARE. Stiu, suna absolut halucinant si imposibil, dar si ei mi-au confirmat asta. Nu era documentat nicaieri, pur si simplu asa mergea treaba. O fi fost un glitch tolerat al sistemului de care beneficiau prea putini ca sa conteze... P.S. Asta era valabil cu vreo 4 ani in urma, cel mai devreme, daca nu chiar vreo 5-6 sau mai mult. Mai recent nu stiu cum sta treaba.

Edited by k9k9k9, 22 December 2020 - 15:52.


#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru ce ai nevoie de schimb valutar?
Nu poți scoate dividendele in euro?
În rest mă gândesc că nu discutăm despre sume prea mari.

#10
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
Incasez platile in EUR direct in contul in lei, ma intereseaza ca acolo sa am conversia cea mai buna. Nu imi pun problema incasarii dividendelor in EUR inca.

#11
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Nu înțeleg exact problema ta.
Dacă te plângi de cursul valutar, mă gândesc că ai încasări mari în euro.
Atunci de ce nu scoți dividende direct în euro? In acest caz, acei 25 RON nu ar trebui să fie atât de relevanți pe lângă sune.
Dacă nu sunt așa de mari, atunci de ce te plângi de curs?

#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

 k9k9k9, on 22 decembrie 2020 - 15:52, said:

@mikaell: Imi poti spune niste valori mai recente de schimb la Raiff in cazul tau? Nu de alta, dar e posibil sa fie ceva nedocumentat, cum e cu incasarile din PayPal. Cind scoteam din PP, la Reiff, atunci cind ei CUMPARAU de la mine imi ofereau cursul LA VINZARE. Stiu, suna absolut halucinant si imposibil, dar si ei mi-au confirmat asta.

tocmai la asta m-am referit.
aveam o banuiala ca incasezi prin paypal, de altfel toti colaboratorii mei prefera sa plateasca prin paypal ca sa se protejeze in cazul unei tepe
la mine functioneaza din 2017 de cand am contul la ei. ultima retragere a fost luna trecuta (nov 2020). daca doresti un printscreen cu dovada o pot face pe privat
nu stiu daca e glitch sau ce o fi.. cert este ca functioneaza. atat ca trebuie sa platesti parca 50 lei/luna la ei contul de PJ
alta varianta ar fi sa incasezi in cont de euro si sa faci conversia la cursul BNR cu smart hour la raiff sau unicredit 1 ora pe zi.
dar sincer daca ai incasari de 1k euro pe luna nu mi-as bate capul unde am contul.. acum tu stii cum e mai bine pentru tine

#13
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
INCASAM prin PayPal, intre timp au luat-o si aia pe ulei, iar sa faci business prin PayPal te indoaie de comisioane. Acum incasez plati SWIFT de la o banca din Austria. EUR. Atit. P.S. Ultima incasare la ING a fost de 1408 EUR. La suma asta "de buzunar" pentru multi, am pierdut cam 70 de fucking lei noi comparat cu CEC - care nu era cel mai bun curs, doar ca idee. Si BT, si Libra, tot pe acolo stau. Cu Libra am apucat sa schimb niste mesaje, foarte prompti, si am aflat ca platile SWIFT catre conturile de la ei se comisioneaza cu 25 RON. Cum la ING nu se intimpla SI magaria asta, sint sigur ca se poate si fara comision pentru incasari SWIFT si cu un curs valuat omenesc. Nu stiu altii cum sint, dar eu prefer sa nu arunc cu nici macar un leu de-aiurea. Mai bine ii dau la cersetori decit unora care efectiv nu ii merita, cum e cazul celor de la ING care au eliminat o gramada de agentii si locuri de munca, au automatizat mai tot, dar in continuare te indoaie cu comisioane peste comisioane si un curs valutar absolut infect.

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Din nou, de ce nu îți faci un cont în euro?

#15
k9k9k9

k9k9k9

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.07.2019
Cont in epuroi nu faceam pentru ca era un comision in plus si la ala si nu ma interesa sa tin banii in valuta pe firma, simplu. Intre timp am luat decizia - vad eu cit de stupida in curind - de a trece la CEC. La ei nici bunica nu poate sa imi spuna exact ce comision voi plati la incasarea unei plati SWIFT din spatiul UE in EUR, cam singura tranzactie "in" pe care o voi face cel putin inca vreun an-doi. Sistemul online e cel putin dubios si cu vreo 15 ani in urma concurentei (sau in urma celor de la ING, ca sa o zic pe bune, ca nu prea am experimentat cu altii, inafara de bankingul online de la Reiff), cardul are un cont separat vrei-nu-vrei, dar nu merge fara. Macar nu e cu comision in plus pentru contul de card. NB - curs de cumparare EUR la CEC acum, pe site - 4.8300; in aplicatie - 4.8423; ING - 4.7748. Diferenta la 1000 EUR - 67.5 RON. Mai bine cumpar gogosi cersetorilor de banii aia.
La ING, cind primeam EUR si se facea conversia in contul de lei imi ofereau un curs si mai mizerabil ca cel afisat pe site ("curs tranzactii online" ceva de genul). P.S. Pentru cine ar mai putea fi interesat, la CEC platesc 50 RON lunar si am cont RON, EUR, 60% reducere la comisioanele standard (care sint cam idioate, insa cu 60% ajung cam la nivelul la care comisioneaza cam toate bancile in ultima vreme, cel putin la operatiile de baza gen transfer intra/inter in LEI). Marele avantaj e ca pot sa incasez EUR si sa ii las in contul ala acolo pina am nevoie sa schimb, plus cursul, cum ziceam mai sus. As fi mers pe ideea de curs lei exclusiv, insa nu puteam incasa lei si sa se faca conversia automat ca la ING.

#16
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 14.02.2006
Ceva noutati pe aici? Si eu voi avea nevoie pentru acelasi lucru, am studiat, singura banca relativ decenta e Unicredit. Plus ca vreau sa am HBCI/FinTS pentru ca imi sincronizez tranzactiile intr-un soft.

#17
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Revolut Business. Atat de simplu

#18
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 14.02.2006
Revin, avand in vedere ca de un an folosesc Revolut Business.
Din pacate folosirea platformei web e dezastru - SMS-ul de 2FA vine doar la a doua incercare, adica trebuie asteptat un minut. Dupa inactivitate 5 minute face logout automat si iarasi trebuie asteptat de 2 ori dupa SMS. Nu am instalat aplicatia pentru ca folosesc revolut personal pe telefon.
!FOARTE IMPORTANT! nu se pot transfera taxele catre buget! Cel putin Raiffeisen refuza transferul dinspre Revolut (Libra?) din cauza ca nu exista campul CNP/CUI beneficiar. Am aflat asta dupa o gramada de emailuri cu banca si chat cu suportul. Parca intre timp am vazut optiunea asta, nu am mai verificat (din iunie 2022) intrucat puteam intra in penalizari si poprire. Daca transferul este refuzat, se vede instant (<1h) dar dureaza cam 10 zile sa se intoarca banii inapoi in cont. Am incercat de 2 sau 3 ori transferul, am ramas cu 2-3x banii de taxele trimestriale blocate.
Nu suporta protocol de transfer FinTS/HBCI dar se pot exporta tranzactiile in CSV. Tot e mai bine decat degeaba.

In rest, totul e destul de ok. Transferurile cu alte banci se fac destul de rapid, catre Libra si Revolut (personal) apar instant. Comisioanele de conversie valutara sunt cele mai mici de pe piata romaneasca, cred, iar costurile lunare sunt zero, la fel zero comision la transfer.
Chatul de suport e relativ in regula, dar uneori poate dura 5-10 minute pana raspund la o intrebare - cat cauta ei raspunsul - timp in care sesiunea web expira si iarasi trebuie asteptat de 2 ori dupa un SMS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate