Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

ce acumulatori folositi la controller

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
,,... citind postarile anterioare mai mult esti bagat in ceata , fiindca..."
,,... intotdeauna vor aparea pareri subiective pro/contra..."
,,... e bine venit sa isi impartaseasca opiniile pro/contra la ce firma/model detine..."  :scratchchin:

Cam multe contradicții.

În fine, ca să nu o lungesc cu o inutilă discuție filozofică despre subiectivism, păreri contrare versus omul nepriceput pe un domeniu, și ce pricepe el din contraziceri ,,fără număr ", am să dau un mic ghid, despre alegerea unui produs, fără să fac trimitere spre o anumită marcă, ca să nu avem vorbe:

-cumperi set de acumulatori cu încărcător dedicat;
-amperaj cît mai mare pentru că... ,,putere ";
-nu China, cel puțin la mărcile mai puțin consacrate, mai noi pe piață;
-și da, mă repet, Japonia sau Germania, ca zonă de proveniență.
Mai simplu de atît...

#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postcrisstonne, on 23 decembrie 2020 - 12:22, said:

Am Ă®ncărcător cu control electronic.
Folosesc perechi de la același producător.
Repet, cele japoneze AAA mai funcționează Ă®ncă, după 20 de ani, din cele de la Ikea am aruncat destule, după puțini ani de folosire, adevărat, produse Ă®n China.
Părerea mea este formată, nu mai iau fabricate Ă®n China  :habarnam:

L.E. Acum am cumpărat Energizer, Varta, Panasonic.
La cele de Ikea, ca o curiozitate, generația veche, cele albe, au rezistat mai mult față de generația mai nouă, cele verzi.
Cele verzi au picat pe capete, și AA-urile, și AAA-urile, Ă®ncărcate cu Ă®ncărcătorul lor, original.
Am inteles. De aia am intrebat de care acu de la Ikea.
De cativa ani nu mai sunt aia vechi din China ci altii facuti in Japonia. Sunt ok sa stii astia de acum dar te inteleg ca nu mai vrei :)

Ultimii sunt albi de 2450 si kkniu de vreo 1900 sau pe acolo.

Singurii acu de generatie noua (ready to use) care mi-au picat a fost unul singur :)
AAA portocaliu de la Auchan (marca proprie), chinezesc. Nu stiu de ce dar se descarca in cateva zile. Dupa cateva cicluri pe un slow charger si-a revenit. Merge intr-o periuta cu 1 celula.
In rest am pierdut acu doar inainte de 2010.
Am si de la Lidl vreo 20-25 bucati, de la Kaufland cativa si de la Auchan, la fel peste 20 bucati.
Deh, jucarii, periute, lanterne, ceasuri...
La astea bag chinezesti.
Pe aia mai vechi am inceput sa-i bag in telecomenzi si mausi, pe masura ce am luat altii.
Mai am si Varta (sunt ok), Eneloop de mai bine de 12 ani (sunt ok).
Si probabil si altii ingropati pe undeva... :)

View Postwather, on 23 decembrie 2020 - 12:32, said:

Ok , avand in vedere ca deja se ''despica firu in patru'' si multi vad , putin cunosc
Ce ''pereche'' incarcator + acumulatorii recomandati pt un controler de xbox series x
La preturile de acum, Fujitsu de 1900 ca sunt la promotie. Am pus link.
23 lei pentru 4 bucati.

Pentru ce ai tu nevoie, un "Varta daily charger" de ~25 lei e suficient. Are incarcare individuala si nu sunt probleme.
Cand se consuma acu ii lasi 16 ore la incarcat si aia e tot.

E slow charger dar daca iei 2 seturi nu e problema. Vei avea tot timpul o pereche incarcata.

Daca vrei sa iei mai multi acu si sa-i folosesti pentru mai multe chestii, poti lua unul unul rapid. Altfel cu 50 lei iti rezolvi problema si n-are rost sa iei un charger scump pt a-l folosi ocazional cu 2 perechi de acumulatori.

https://m.emag.ro/ac...rch-Action=view

Edited by underb, 23 December 2020 - 16:23.


#39
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Underb , mi-ar trebui :
- 8 acumulatori normali - AA si
- 6 acumulatori formatul mai ingust in diametru - AAA
Bine inteles si un incarcator pt ei
Poti sa imi recomanzi vreo firma/model fiabile pt cerintele mele

Edited by wather, 24 December 2020 - 07:33.


#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La ce ii folosesti?


Sunt aparate de putere mai mare care descarca rapid bateriile/acumulatorii (1-2 ore) sau de putere mai mica?

#41
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Pai am peste 10 device-uri si de regula la telecomenzi , tastatura/mouse wireless , game pad-uri

Edited by wather, 24 December 2020 - 10:54.


#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
La ce ai tu, un set per aparat te duce și șase luni, pînă la următoarea încărcare, cel puțin telecomenzile și șoarecul.
Așa că, nu rata ocazia și dăi bice repede cu comanda, că rămîne copilul cu buricul netăiat.
Ca să nu zici că îți dau eu sfaturi, că poate nu îți place, ia ce a zis @underb, preț ca ăla nu o să mai fie prea curînd.
Mai sînt și japoneze.
Aș lua și eu, dar am făcut deja stoc, de curînd.

L.E. Lămurire: set per aparat, cantitatea de acumulatori pe care o folosește fiecare aparat în parte, 2 sau 4 sau etc. bucăți  pe aparat.

Attached Files



#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postwather, on 24 decembrie 2020 - 10:53, said:

Pai am peste 10 device-uri si de regula la telecomenzi , tastatura/mouse wireless , game pad-uri
Ia din astia de care a scris cirsstone.
Au si pachet la vreo 80 lei cu charger smart oarecum rapid (4 ore) si 4 acu AA de 1900mAh inclusi. Nu e superoferta la chargerul ala dar e un pret ok.

AAA pentru telecomenzi poti lua orice acu ready to use. Nu are rost sa ingropi acumulatori prea scumpi pe care ii ciclezi odata sau de 2 ori pe an in telecomanzi. Daca au minim 750mAh sunt ok. Dar sa fie ready to use.
Eu folosesc de la Auchan si de la Lidl pentru aparate care au consum foarte mic. Si asta pentru a evita scurgerile alcalinelor nu pentru ca ar renta dpdv al pretului in comparatie cu bateriile.

Daca costau tot 23 lei si cele AAA de la fujitsu, ziceam 100% sa iei din alea dar sunt vreo 30 si ceva de lei. Merge si asa mai ales ca nu cumperi foarte multe.

Edited by underb, 24 December 2020 - 12:48.


#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Iar ca să fie treaba treabă, că tot investește acum, să ia și un încărcător universal, ca cel de la Varta, dacă nu preferă set acu./încărcător simplu, nu se știe cînd își ia un aparat de măsură și ăla are acumulator dinăla dreptunghiular, să aibă cum să îl încarce.

Ori, nivelul următor, Nitecore, încarcă și acu. Li-ion, ăsta doar dacă are în perspectivă să folosească Li-ion la ceva.

Edited by crisstonne, 24 December 2020 - 13:05.


#45
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Ca un rezumat la sfaturile voastre , sa inteleg ca :
1 - Ca alimentator universal va fi asta - Incarcator Varta Universal 57648
2 - Ca si acumulatoare AA , vor fi astea/ 3 x kit - Acumulatori AA, ni-mh, 1.2V / 1900 mAh - Fujitsu , 4 buc /set
3 - Ca si acumulatoare AAA..... , emag-ul are ca oferte acumulatori doar de 900mAh de la Fujitsu
Am de ales intre :
a -  2 x Acumulatori FUJITSU BLACK PRO 4x AAA ready to use HR-4UTHCEX-4B - sau
b - Acumulatori Profesionali AAA ,900 mAh/ 1,2V - Fujitsu / 8 buc

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Incarcator
Varta universal pica pt ca incarca pe perechi iar pe AAA are incarcare lenta.
Ia ceva cu incarcare individuala.

Asta, chiar daca nu are multe functii, e mai rapid decat Varta si are incarcare individuala plus xa are 4 acu AA inclusi
https://m.emag.ro/in...rch-Action=view

AA sunt ok aia de 1900, tinand cont de pret (23 lei)

AAA nu sunt ok aia profesionali. Sunt acu care suporta consum mare dar nu sunt ready to use adica se vor descarca stand in sertar sau in telecomanda.
Poti lua black pro de 900 sau chiar din aia albi de 750 ca au capacitate suficienta pentru telecomenzi.
Adica astia:
https://m.emag.ro/ac...rch-Action=view

Pro are 500 cicluri iar astia albi au 2100.

Edited by underb, 24 December 2020 - 15:40.


#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
A, bun ăla de la Fujitsu cu set de acu.
Eu am dat o căutare rapidă printre picături, că am treabă pe acasă.

#48
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
OK  , in final va fi :

2 x Incarcator Fujitsu cu microprocesor FCT344 + 4 acumulatori Fujitsu AA 1900mah inclusi - 2 x 75 lei

2 x Acumulator FUJITSU WHITE 4x AAA ready to use HR-4UTCEX-4B - 2 x 26.36 lei

Astfel ca 1 incarcator va fi pt acumulatorii AA si celalalt incarcator pt acumulatorii AAA , totul Fujitsu ( ca firma )

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Vezi că încărcătorul are sistem dual, pentru AA dar și pentru AAA, un încărcător este de ajuns.

L.E. poți să iei pachetul din poză.

Attached Files



#50
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Am mers pe idea ca am peste 10 acumulatori si sa ''nu stau'' dupa incarcator cand trebuie sa incarc mai mult de 4 buc
Stiu ca e mai ''economic'' financiar , dar merg pe idea ca -   Mai bine sa fie acolo , decat sa umblu/astept dupa.....

#51
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Niste acu in plus  bat oricand un charger in plus ;)
Asta e avantajul acu ready to use. Ca pot astepta incarcati in cutie.

In plus e quick charger. Se elibereaza repede.

Daca tot vrei sa mai ai un charger, ia un slow charger ieftin, din ala dumb. E util uneori cand ai acumulatorii complet descarcati iar astea rapide stramba din nas la ei. Ii bagi jumatate de ora in ala dumb si dupa aia ii accepta si astea destepte. E drept ca am avut rar nevoie sa fac asta si niciodata cu acu de firma dar nu poti sti niciodata.
Varta daily charger e foarte ieftin si are incarcare individuala (nu lua din alea care incarca doar perechi). Vezi ca pe asta trebuie sa il scoti tu din priza. O incarcare completa dureaza in jur de 15 ore. Nu se intampla nimic daca depasesti timpul atata timp cat nu il uiti cu zilele in priza.
Daca nu, poti lua unul pe USB. E destul de util ca il poti alimenta la un powerbank sau la masina.

Sarbatori fericite!

Edited by underb, 25 December 2020 - 07:04.


#52
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Eu folosesc incarcator OPUS C3100 de vreo 3 ani. E al naibi de bun mai ales ca stie si Li-Ion si are functii foarte bune, mai ales cele de refresh pentru Ni-Cd si Ni-Mh.

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttehnics, on 25 decembrie 2020 - 20:51, said:

Eu folosesc incarcator OPUS C3100 de vreo 3 ani.
Ăsta?

Attached Files



#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcrisstonne, on 26 decembrie 2020 - 14:58, said:

Ăsta?
Da.
Merita orice banut.
Cautati review-uri si veti vedea ca e printre cele mai bune smart-chargeruri de pe piata. Bine, posibil intre timp a mai aparut ceva mai bun, dar cand l-am cumparat eu nu prea avea rival.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate