Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

ce acumulatori folositi la controller

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Fix pe alea de la Lidl scrie incarcare la 480mA x 7 ore.

Dupa cum am zis, le incarc des si cu charger de 1.2A si nu au probleme. E chargerul venit cu un aparat foto KodaK prin 2005.

Eneloop de 1900mAh le-am incarcat aproape exclusiv cu chargerul de 1.2A de sute de ori ca au mai bine de 12 ani.

Deci, ai vreun link pentru chestia cu C/4?

PS. Nu mai e nevoie. Am eu:
https://www.panasoni...oducts.com/faq/
Chargerul mare de la Panasonic le incarca in 2 ore deci curent de incarcare de peste  C/2. Nici vorba de C/4 pentru eneloop.

Edited by underb, 22 December 2020 - 15:13.


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
480 mAh e sub 1/4 c si la cele de 2ah si la cele de 2,4 Ah, si sub 560 mAh cat poate al meu Sanyo.

Informatia legata de curentul moderat de incarcare pt. a nu le abuza pe cele de tip eneloop e arhicunoscuta si disponibila peste tot.

E legata atat de chimia lor cat si de membrana separatoare care e facuta pt. larg consum - adica cat mai ieftin si se deterioreaza de la caldura.
La celule de scule pro nu se face rabat la calitate si suporta si 1,3 si 1,5 c, insa si la ele se exagereaza cand se incarca la curent de 4,5 c...

Edited by loock, 22 December 2020 - 15:17.


#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ti-am dat link. E oficial. Macar l-ai citit?
Ti-am si explicat ca unul dintre chargerele facute de Panasonic pentru eneloop le incarca de la zero in 2 ore. Asta zice Panasonic in linkul ala. Citeste-l te rog.
PS. Vad ca zice ceva si de 1.5 ore pt acu mici.

Daca ai vreun link oficial care sa sustina ce zici tu, pune-l te rog.

Edited by underb, 22 December 2020 - 15:24.


#22
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postunderb, on 22 decembrie 2020 - 13:38, said:

Alea sunt modele de charger nu de acumulatori.

Legat de acumulatori, nu merita sa dai banii pe eneloop daca ii folosesti in controller.  Aia negri au avantajul ca isi pastreaza capacitatea la curenti mari de descarcare dar nu e cazul la tine.

Cei de la Ikea sunt foarte buni. Aia de 2450.
Fujitsu, iarasi foarte buni. Ei ii fac si pe cei de la Ikea si pe cei eneloop made in japan (sunt si eneloop chinezesti).

Eu folosesc de mult timp si acu ieftini de la Lidl (ready to use) sau Auchan. Problema e ca aia de la Auchan costa prea mult acum.




Poate nu au aceeasi capacitate ca cei eneloop. Parca erau energizer erau de 2 capacitati.

Energizer au un avantaj. Au fix acelasi diametru ca alcalinele. Rar, foarte rar, in unele aparate nu intra decat baterii normale, acumulatorii avand in general diametrul puuuutin mai mare decat alcalinele. Ei, in aparatele alea intra acu energizer.

Fotografii au de multe ori problema asta cu blitzurile.
Eu am intalnit-o la un radio, la o jucarie cu 8xAA si la un ciocan de lipit (ala de la Lidl, cu 3xAA).


Pai chiar asta e interesant. Is mai "mici" decat Energizer. Posted Image  Care au 2400 mAh. Pe cand eneloop-urile, daca nu ma insel au undeva la 2000 mAh. Tre sa ma uit inca o data, sa nu vb prostii, dar cu siguranta au capacitatea mai mica. (Asta le si justifica renumele...le cumperi si uiti de ele. Posted Image )

Edited by chris_dvb, 22 December 2020 - 15:25.


#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Au capacitati aproapiate.
Eu vorbeam de dimensiunile fizice mai mici putin la Energize.

E drept ca a existat la un moment dat (poate inca mai exista) eneloop lite de capaciate mica dar aia e altceva. Sunt pentru aparate cu consum foarte mic in care o baterie tine ani de zile si nu are rost sa cumperi un acu mai scump de capacitate mare pentru ele.

Edited by underb, 22 December 2020 - 15:30.


#24
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View Postunderb, on 22 decembrie 2020 - 14:01, said:

Am si eu 4 bucati din astea albe de 1900. I-am luat acum vreo 12-13 ani. Inca mai merg ok. Au sute de cicluri si la curenti mari de descare (aparat foto cu blitz) si dupa aia diverse alte aparate. Sunt Sanyo, bineinteles, nu Panasonic ca i-am luat inainte de a-i prelua Panasonic.

Treaba e ca atunci nu gaseai alti acumulatori ready to use iar aia normali chiar daca erau de la firme consacrate, mai picau. Acum nu mai exista problema asta.

Atunci meritau banii ca erau singurii acu buni. Acum nu prea mai merita banii dpmdv. Gasesti acu similari la pret ok.

Aceeasi acumulatori cu sigla reala pe ei sunt la jumatate de pret.

https://m.emag.ro/ac...rch-Action=view

Eneloop japonezi sunt facuti de Fujitsu pentru Panasonic.
Se gasesc cu ambele nume dar la preturi (foarte) diferite.

De ce ai da dublu doar pe faptul ca scrie eneloop pe ei?
Fabrica Fujitsu (FDK) este fabrica originala Sanyo care au produs pentru prima data eneloop si produce si acum eneloop. E singura fabrica de NiMH din Japonia.

Cei de la Ikea tot de Fujitsu sunt facuti in aceeasi fabrica. Si intamplator cu aceleasi specificatii.

Aia facuti in China sunt facuti de Panasonic.
Citisem ceva despre faptul ca ar fi facute intr-o fabrica Fujitsu in Japonia dar nu stiam ca sunt identice.
Acum am 4 bucati AA negre(Pro) si 12 buc AA albe  + 4 AAA cu doua incarcatoare originale Panasonic.
Poate cand o sa mai iau niste AAA sa iau Fujitsu.

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Alea de 1900mAh au la fel 2100 de cicluri si pastrarea a 70% din incarcarea initiala dupa 5 ani. Ar fi greu sa nu fie identice avand si caracteriaticile astea identice.

Alea Pro nu stiu daca se gasesc si sub numele Fujitsu. Dar ai Ikea Ladda de 2450 care tot de Fujitsu sunt facute si au capacitate similara si numarul de cicluri similar cu Pro (500 cicluri).


Vad ca au si Fujitsu acu negri de 2450 si 500 cicluri ca eneloop pro. Ramana de vazut diferenta de pret...

#26
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Pe Amazon la comentarii ziceau ca Ikea Ladda sunt de fapt eneloop, nu am vazut nimic de Fujitsu, altfel luam Fujitsu daca au acceasi calitate pentru ca sunt mai ieftine.
Nu trebuia sa iau Pro pentru ca au descarcare rapida si putine cicluri de reincarcare sunt bune doar pentru aparate foto, la ce folosesc eu cele mai bune sunt cele albe de 1900.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Alea de la Ikea sunt mai in vazul lumii, ca sa zic asa, Ikea fiind peste tot.
Fujitsu am vazut mai mult alkaline la vanzare in magazine fizice. Acumulatori mai rar.

Chestie de expunere, dupa cum am zis si de constiinta colectiva in care Eneloop si Ikea au patruns mai puternic.


Ce e bine la acumulatorii NiMH ready to use e ca n-au shelf life. Nu se invechesc stand in depozit la temperaturi normale, nu in soare. Poti lua oricand gasesti la promotie, cum e aia din link la 25 lei/4 bucati.

Pentru ca ziceai ca ai mai multe bucati, incearca sa-i notezi ca sa nu-i amesteci. Le vei prelungi simtitor durata de viata daca ii vei cicla pe perechi sau seturi.
La 1 incarcare pe luna nu conteaza dar la ciclare mai deasa e mai bine sa nu ii amesteci.

Edited by underb, 22 December 2020 - 16:04.


#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postunderb, on 22 decembrie 2020 - 16:03, said:

Alea de la Ikea sunt mai in vazul lumii, ca sa zic asa, Ikea fiind peste tot.
Fujitsu am vazut mai mult alkaline la vanzare in magazine fizice. Acumulatori mai rar.

Chestie de expunere, dupa cum am zis si de constiinta colectiva in care Eneloop si Ikea au patruns mai puternic.


Ce e bine la acumulatorii NiMH ready to use e ca n-au shelf life. Nu se invechesc stand in depozit la temperaturi normale, nu in soare. Poti lua oricand gasesti la promotie, cum e aia din link la 25 lei/4 bucati.

Pentru ca ziceai ca ai mai multe bucati, incearca sa-i notezi ca sa nu-i amesteci. Le vei prelungi simtitor durata de viata daca ii vei cicla pe perechi sau seturi.
La 1 incarcare pe luna nu conteaza dar la ciclare mai deasa e mai bine sa nu ii amesteci.

Daca crezi BS Panasonic ca tin 2100 de cicluri....
Si ce inseamna mai des de odata pe luna ?
Odata pe zi cu 2100 inseamna ~ 6 ani.
Odata pe saptamana inseamna ~ 40 de ani...
Yeah right...
De cand am pus alkalinele yokohama nu am mai stat sa incarc niciodata - deja sunt 2 ani si dureaza in continuare.
In timpul asta si la acelasi regim de consum, as fi schimbat tzaspe seturi din cele mai bune superalkaline energizer care in teste sunt considerate cele mai bune.
Tesnsiometrul ala il am de prin 2014 si am avut timp sa vad cum papa bateriile.
Am pus pe el si eneloop Sanyo si din cele din Lidl si nu tinea decat cateva masuratori cu ele incarcate full.
Cu superalkaline Energizer cele mai bune, si Varta ultra power la acel regim de consum tineau cam 2 luni, si tineau un an doar daca era folosit foarte rar, dar de cand e folosit zilnic, chiar si de mai multe ori pe zi, 2 luni era maxim cu cele mai bune superalkaline.
Uite ca astea tin de 2 ani si inca sunt bune, le-am masurat si au 1.4V si le-am pus pe alt tensiometru si sunt bune in continuare.

Edited by loock, 22 December 2020 - 16:39.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am 3 seturi de Sanyo eneloop vechi, si doua din cele din Lidl de 2100 low self discharge dar sunt mai proaste si se incalzesc rau.
Mai am si niste NiCd GP de 800 mAh care inca sunt bune dupa 20 de ani, le foloseam la un blitz si tineau sute de descarcari, mai mult decat aveam nevoie pt o nunta intreaga...
Toate sunt inca bune, dar nu le mai folosesc.
Foloseam si baterii AA cu litiu Energizer care tineau de 4X cat superalkalinele, si am renuntat si la ele mai intai trecand pe eneloop si apoi am renuntat si la eneloop. Nu mai pierd vremea sa incarc daca am gasit baterii care nu se termina...
La scule folosesc desigur acumulatori seriosi de la Makita, Bosch, Hilti, Mafell, Festool, Fein si altele.
Nu stiu ce au alkalinele astea yokohama in ele, dar ma bucur ca exista.
Or avea ZPMuri care extrag zero point energy, insa daca nu se termina imi pare rau de ele sa le tai sa vad ce au in ele.

Edited by loock, 22 December 2020 - 16:57.


#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu mai iau de la Ikea, pică rapid.
Am japoneze de 20 de ani, încă funcționează.
Am făcut stoc acum, pentru instalațiile de pom și aparatura care se tot înmulțește, am luat doar Japan și Germania.
Am luat în perioada asta cam cinci seturi ori patru bucăți.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postloock, on 22 decembrie 2020 - 16:34, said:



Daca crezi BS Panasonic ca tin 2100 de cicluri....
Si ce inseamna mai des de odata pe luna ?
Odata pe zi cu 2100 inseamna ~ 6 ani.
Odata pe saptamana inseamna ~ 40 de ani...
Yeah right...
De cand am pus alkalinele yokohama nu am mai stat sa incarc niciodata - deja sunt 2 ani si dureaza in continuare.
In timpul asta si la acelasi regim de consum, as fi schimbat tzaspe seturi din cele mai bune superalkaline energizer care in teste sunt considerate cele mai bune.
Tesnsiometrul ala il am de prin 2014 si am avut timp sa vad cum papa bateriile.
Am pus pe el si eneloop Sanyo si din cele din Lidl si nu tinea decat cateva masuratori cu ele incarcate full.
Cu superalkaline Energizer cele mai bune, si Varta ultra power la acel regim de consum tineau cam 2 luni, si tineau un an doar daca era folosit foarte rar, dar de cand e folosit zilnic, chiar si de mai multe ori pe zi, 2 luni era maxim cu cele mai bune superalkaline.
Uite ca astea tin de 2 ani si inca sunt bune, le-am masurat si au 1.4V si le-am pus pe alt tensiometru si sunt bune in continuare.
Am fost clar la ce ma refer cand am scris chestia cu odata pe luna. Nu mai repet.

Legat de partea cu tensiometrul - cel mai probabil aparatul consuma foarte putin dar are nevoie de tensiune ceva mai mare pe care un acumulator o livreaza pentru foarte putin timp, doar dupa ce a fost scos de la incarcat. Daca te uiti la curba de descare a unui acu vei vedea ca tensiunea scade rapid de ~1.4V la 1.3V, ceva mai lent de la 1.3 la 1.2 si dupa aia pastreaza ~1.2V.
Pur si simplu la tine a fost o situatie atipica, intalnita destul de rar.
Se poate verifica usor daca e cum zic eu.

View Postcrisstonne, on 23 decembrie 2020 - 00:53, said:

Nu mai iau de la Ikea, pică rapid.
Am japoneze de 20 de ani, Ăźncă funcționează.
Am făcut stoc acum, pentru instalațiile de pom și aparatura care se tot Ăźnmulțește, am luat doar Japan și Germania.
Am luat Ăźn perioada asta cam cinci seturi ori patru bucăți.
De care ai luat?
Cu ce le-ai incarcat?

Le-ai folosit in aparate care cer mai mult de 3 acumulatori? Eventual acumulatori amestecati, modele diferite?
Intreb asta pentru ca e usor sa strici acumulatorii daca ii folosesti in aparate care folosesc mai mult de 3 celule si care inca functioneza cand tensiunea e mai mica de 0.8V/celula.

Eu de obicei verific functionarea aparatului fara 1 sau 2 celule in functie de numarul total. Daca functioneza fara 1 din 3 sau 4 sau fara 2 celule din 6 sau 8 evit sa il descarc complet pentru ca poate aparea fenomenul de inversare a polaritatii.
Trebuie neaparat celule identice si la fel de incarcate inainte de a le baga in aparat in situatia asta.


Descarcarea sub 0.8V nu e o problema la aparatele cu 1 sau 2 celule iar aparatele care fac asta sunt extrem de putine.

Edited by underb, 23 December 2020 - 08:24.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Legat de configuratia asta multi celula, atentie mare la celulele primare pe baza de litiu. Atat la cele de 1.5V cat si la cele de 3V. Faptul ca mentin tensiunea apropiata de cea nominala pana se descarca complet creste mult riscul ca tensiunea totala sa fie suficienta pentru functionarea aparatului chiar si dupa ce una dintre celule e descarcata. Celula descarcata va primi tensiune de polaritate inversa in situatia asta si poate lua usor foc.
Alcalinele sau NiMH sunt safe in situatia asta plus ca riscul de aparitie a fenomenului e mai mic decat la litiu.
Daca stau mult in situatia aia, alcalinele vor curge iar NiMH va gaza dar nu e pericol de foc ca la litiu.

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Am încărcător cu control electronic.
Folosesc perechi de la același producător.
Repet, cele japoneze AAA mai funcționează încă, după 20 de ani, din cele de la Ikea am aruncat destule, după puțini ani de folosire, adevărat, produse în China.
Părerea mea este formată, nu mai iau fabricate în China  :habarnam:

L.E. Acum am cumpărat Energizer, Varta, Panasonic.
La cele de Ikea, ca o curiozitate, generația veche, cele albe, au rezistat mai mult față de generația mai nouă, cele verzi.
Cele verzi au picat pe capete, și AA-urile, și AAA-urile, încărcate cu încărcătorul lor, original.

#34
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ok , avand in vedere ca deja se ''despica firu in patru'' si multi vad , putin cunosc
Ce ''pereche'' incarcator + acumulatorii recomandati pt un controler de xbox series x

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă firu"n"patru înseamnă explicații ce nu sînt înțelese de către unii... asta este :habarnam:
Eu zic că se pot decela niște informații lămuritoare, din ce a fost explicat.

Mai pe mură"n"gură", amperaj cît mai mare, 2500 sau peste, dacă sînt bani, și made in Japan.

#36
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Nu e vorba de "mura in gura" , dar citind postarile anterioare mai mult esti bagat in ceata , fiindca :
- intotdeauna vor aparea pareri subiective pro/contra
- cel putin din ce am citit pana acum sunt acumulatori care functioneaza OK si in prezent chiar daca numai se gasesc in comert
Idea era daca tot sa deschis un astfel de thread sunt bine venite exemplele concrete de astfel de "perechi" incarcator - acumulator
Asta din cauza ca si in domeniul incarcatoarelor exista la fel pareri subiective pro/contra
Deci , cine foloseste o astfel de "pereche" incarcator - acumulatori si se gasesc inca in comertul nostru , e bine venit sa isi impartaseasca opiniile pro/contra la ce firma/model detine
Astfel ca si noi , cei novice in domeniu sa putem avea o baza concreta de unde sa plecam
Chestiile generaliste de genul "amperaj cat mai mare" e ceva teoretic , fiindca pe langa aculatorii de 2500 sau mai mari , apare intrebari de genul :
- acesti acumulatori de 2500 sau peste , pot fi incarcati cu orice tip de incarcator ?
- nu cumva conteaza si firma/modelul de incarcator in functie de firma/modelul acumulatorilor ?
Deci cu cat va veti impartasi parerile pro/contra unor astfel de "perechi" ( incarcator + acumulatori ) cu atat mai mult ne ajutati pe ceilalti in a alege asa ceva

Edited by wather, 23 December 2020 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate