Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

ce acumulatori folositi la controller

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
fr3cky12

fr3cky12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.01.2015
salut.sunt putin in dubii ce sa cumpar ca acumulatori ptr controller.
Am ajuns sa aleg intre duracell cef 14 si eneloop bq cc51 ori varta lcd 57677,voi ce folositi?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu personal aș recomanda Eneloop.

#3
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Asta am eu https://mediagalaxy..../ACMR6B2A26010/

4 bucati, 2 sunt mereu incarcate sa nu se intrerupa gaming-ul :)))) controller de xbox

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am niste acumulatori de la Energizer si i-am folosit porceste...adica munca de mecanic, au vazut si mizerie si frig si folositi intens vreo 2 ani...si inca au peste capacitatea inscriptionata.
Dar sunt made in UK daca nu ma insel...

Edited by tehnics, 22 December 2020 - 12:55.


#5
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
eneloop, categoric.

Am o gramada de energizer. Bine ca le-am primit si n-am dat bani pe ele. is slabe. Abia duc o saptamana, LED-urile de la pom. Slab de tot.
In schimb eneloop lucra in forta. Le folosesc in statia de emisie/receptie si in radiouri portabile. Nu te lasa la greu!

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eneloop, Ladda (Ikea) sau ReCyko, sunt acumulatori low discharge. Mai au si altii, vezi sa scrie pe ei low discharge sau ready to use. Dar cu aia ready to use o mai iei in barba.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Alea sunt modele de charger nu de acumulatori.

Legat de acumulatori, nu merita sa dai banii pe eneloop daca ii folosesti in controller.  Aia negri au avantajul ca isi pastreaza capacitatea la curenti mari de descarcare dar nu e cazul la tine.

Cei de la Ikea sunt foarte buni. Aia de 2450.
Fujitsu, iarasi foarte buni. Ei ii fac si pe cei de la Ikea si pe cei eneloop made in japan (sunt si eneloop chinezesti).

Eu folosesc de mult timp si acu ieftini de la Lidl (ready to use) sau Auchan. Problema e ca aia de la Auchan costa prea mult acum.



View Postchris_dvb, on 22 decembrie 2020 - 13:14, said:

eneloop, categoric.

Am o gramada de energizer. Bine ca le-am primit si n-am dat bani pe ele. is slabe. Abia duc o saptamana, LED-urile de la pom. Slab de tot.
In schimb eneloop lucra in forta. Le folosesc in statia de emisie/receptie si in radiouri portabile. Nu te lasa la greu!
Poate nu au aceeasi capacitate ca cei eneloop. Parca erau energizer erau de 2 capacitati.

Energizer au un avantaj. Au fix acelasi diametru ca alcalinele. Rar, foarte rar, in unele aparate nu intra decat baterii normale, acumulatorii avand in general diametrul puuuutin mai mare decat alcalinele. Ei, in aparatele alea intra acu energizer.

Fotografii au de multe ori problema asta cu blitzurile.
Eu am intalnit-o la un radio, la o jucarie cu 8xAA si la un ciocan de lipit (ala de la Lidl, cu 3xAA).

Edited by underb, 22 December 2020 - 13:39.


#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Panasonic Eneloop sunt cele mai bune baterii reincarcabile, https://www.emag.ro/...e/pd/D50V47BBM/
Le folosesc de peste 1 an pe controllerul de Xbox One plus alte dispozitive.

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postgabi_tz, on 22 decembrie 2020 - 12:34, said:

Asta am eu https://mediagalaxy..../ACMR6B2A26010/

4 bucati, 2 sunt mereu incarcate sa nu se intrerupa gaming-ul :)))) controller de xbox
Din pacate astia sunt cu autodescarcare. Sunt buni, au capacitate mare dar se descarca singuri daca nu sunt folositi si trebuie reincarcati inainte de folosire.
Nu e problema daca vorbim de cateva saptamani, bineinteles.

View PostPapillon_, on 22 decembrie 2020 - 13:39, said:

Panasonic Eneloop sunt cele mai bune baterii reincarcabile, https://www.emag.ro/...e/pd/D50V47BBM/
Le folosesc de peste 1 an pe controllerul de Xbox One plus alte dispozitive.
Am si eu 4 bucati din astea albe de 1900. I-am luat acum vreo 12-13 ani. Inca mai merg ok. Au sute de cicluri si la curenti mari de descare (aparat foto cu blitz) si dupa aia diverse alte aparate. Sunt Sanyo, bineinteles, nu Panasonic ca i-am luat inainte de a-i prelua Panasonic.

Treaba e ca atunci nu gaseai alti acumulatori ready to use iar aia normali chiar daca erau de la firme consacrate, mai picau. Acum nu mai exista problema asta.

Atunci meritau banii ca erau singurii acu buni. Acum nu prea mai merita banii dpmdv. Gasesti acu similari la pret ok.

Aceeasi acumulatori cu sigla reala pe ei sunt la jumatate de pret.

https://m.emag.ro/ac...rch-Action=view

Eneloop japonezi sunt facuti de Fujitsu pentru Panasonic.
Se gasesc cu ambele nume dar la preturi (foarte) diferite.

De ce ai da dublu doar pe faptul ca scrie eneloop pe ei?
Fabrica Fujitsu (FDK) este fabrica originala Sanyo care au produs pentru prima data eneloop si produce si acum eneloop. E singura fabrica de NiMH din Japonia.

Cei de la Ikea tot de Fujitsu sunt facuti in aceeasi fabrica. Si intamplator cu aceleasi specificatii.

Aia facuti in China sunt facuti de Panasonic.

Edited by underb, 22 December 2020 - 14:04.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
In anii 90 si 2000 foloseam AAuri cu litiu Energizer, AAuri sunlight superalkaline redenumite apoi maxima, AAuri NiCd GP de 800 Mah, si apoi si AAuri Sanyo eneloop de 1,9-2 Ah, first, second si third gen.
Insa acum doi ani am descoperit niste alkaline care nu se mai termina cu high drain repetat fara numar, 6 lei 4 bucati, apoi 1,95 si 2,05 bucata mai recent, si daca dupa 2 ani de high drain zilnic inca sunt bune, tin in continuare high drain si inca au 1,4V, am renuntat sa mai incarc acumulatori. Am un sanyo semirapid care incarca 2Ah in 4 ore la 4 x 560 mAh, care probabil nu e OK pt cei din lidl dar pt eneloop e OK, insa cu bateriile astea minune nu mai am nevoie de acumulatori AA.

Edited by loock, 22 December 2020 - 14:13.


#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Le incarci sau ce faci cu ele? Ca zici de high drain repetat.
Cum se numesc?

Aproape toate alcalinele merg incarcate doar ca tot aproape toate incep sa curga dupa aia.

In contextul topicului n-as zice ca e cazul sa riste sa ii curga bateriile in controler. Mai ales ca n-are nevoie nici de multe bucati, nici nu le descarca zilnic.

Edited by underb, 22 December 2020 - 14:15.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris ca nu mai incarc AAuri.
Sunt Yokohama enery plus si enery max.
Am luat si AAAuri.
Exista altele si cu litiu dar nu le vad in RO.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu am folosit si charger de 1.2A si la acu ieftini (Lidl, Auchan, Kaufland - marcile lor proprii) si nu au fost probleme.

Edited by underb, 22 December 2020 - 14:26.


#14
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
eu merg cu baterii ikea alkaline belgia 8 lei 10 buc pe care le reciclez după și nu ma doare capu.

Edited by Webbbob, 22 December 2020 - 14:19.


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postloock, on 22 decembrie 2020 - 14:17, said:

Am scris ca nu mai incarc AAuri.
Sunt Yokohama enery plus si enery max.
Am luat si AAAuri.
Exista altele si cu litiu dar nu le vad in RO.
Pai cum le folosesti in regim high drain in mod REPETAT fara sa le incarci? Ca tu ai zis asta, si de aia am si intrabat.
Am crezut ca te referi la acumulatori, ca nu mai folosesti si ca folosesti baterii in schimb, pe care le incarci.

View PostWebbbob, on 22 decembrie 2020 - 14:19, said:

eu merg cu baterii ikea alkaline belgia 8 lei 10 buc pe care le reciclez după și nu ma doare capu.
Pana va curge vreuna uitata intr-un aparat pe care il folosesti rar. Mai ales unul care nu se opreste complet ci sta in stand by.
E drept ca riscul variaza in functie de numarul de aparate in care stau baterii. Ca daca ai 3 telecomenzi si un ceas sunt sanse mari sa nu se intample nimic.

Edited by underb, 22 December 2020 - 14:24.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
High drain se refera ca permit curent mare la descarcare pt
scula/deviceul care trage din baterie, de putere mare.
Incarcarea la amperaj mare e o caracteristica diferita.
Incarcarea la curent mare tine si de capacitate, nu doar de high drain.
De ex. sunt comune celule 18650 de 1,5 Ah pt. scule profesionale care suporta high drain de 20- 23A pe celula si rand de celule ( 40-46A cu doua randuri in paralel) , dar chiar daca Makita zice ca e OK sa le incarci la 9A  in 15min, e bolovan cine crede ca e OK.
Curentul de incarcare se specifica in x c unde c e valoarea numerica in A data dupa valoarea numerica in Ah.
La eneloop curentul maxim suportat la incarcare e 1/4 c, deci si 560mAh e cam sarit, si 250 mAh ar fi mai OK daca ai rabdare 8 ore...
La NiCd de scule celulele Panasonic de 2 Ah suporta 1,3 c adica 2,6Ah cu incarcatorul Makita.
Pakurile Makita Li-ion de 5Ah suporta lejer incarcarea la 9 A cu incarcatorul RC, dar cele de 2Ah le pun pe SDul de 2,6Ah, altul decat cel pt NiCd dar cu amperaj similar.

AAurile de care zic au fost folosite intr-un tensiometru cu pompa, zilnic timp de peste 1,5 ani, apoi am crezut ca sunt terminate dar de fapt era terminat tensiometrul, ele inca sunt bune, sunt folosite in continuare inca de niste luni si inca au 1,4V in cap.
Pana acum au depasit de mult niste AAuri cu litiu energizer care tin de 4X cat superalkalinele Energizer.
Varta cu Litiu sunt teapa ca au doar 2,8Ah...
Yokohama face si AAuri cu litiu dar nu le vad in RO, insa energy plus alkaline deja au depasit orice asteptare. Am luat si AAA-uri energy max pt telemetrul LASER, chiar sunt curios cum se comporta, ca pana acum AAurule superalkaline Varta si energizer nu ma tineau mai mult de un an.

Edited by loock, 22 December 2020 - 14:53.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Stiu ce inseamna high drain.
Intrebasem doar cum le descarcai asa in mod repetat fara sa le incarci.
Vad ca ai raspuns. De fapt aparatul ala consuma foarte putin dar cere curent mare si nu a fost nevoie sa schimbi bateria.

Legat de ce am zis despre incarcare, nu avea legatura cu discutia cealalta  ci cu faptul ca ai zis ca ai un charger de 0.5A care nu credeai ca e bun pentru acu de la Lidl. La chestia asta ti-am raspuns ca folosesc charger de 1.2A (pe AA) fara nicio problema inclusiv la acumularori ieftini de la Lidl sau altii.

Ai vreun link care sa confirme acel curent maxim de incarcare al eneloop de C/4?
Sunt sigur ca e mai mare de atat.

Edited by underb, 22 December 2020 - 14:51.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
La toate cele de tip eneloop, adica low self discharge NiMh special, se specifica clar ca nu suporta curent mare de incarcare si 1/4 c adica 0,5A la 2Ah  e maxim si e recomandat mai putin de atat.
Alea din Lidl, low self discarge nu normale, se incing aberant si groaznic la incarcare cu 560 mAh cu incarcatorul Sanyo care nu are ventilator. Eneloopurile Sanyo originale se incalzesc si ele dar nu groaznic.

Edited by loock, 22 December 2020 - 15:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate